Motivácia
december 3, 2013 posted by Dušan Kadlec

10 Otázok, Ktoré Ti Dokážu, Že Si Na Tom Lepšie Ako Si Myslíš

10 Otázok, Ktoré Ti Dokážu, Že Si Na Tom Lepšie Ako Si Myslíš

Život dokáže byť ako horská dráha, kde si v jednom momente hore a v druhom zasa dole. Ja viem, že je jednoduché nechať sa uniesť a oplakávať v mysli veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Ak mám byť úprimný, ja sám som sa takto týral roky.

V mojom prípade to bolo tým, že som sa viac sústredil na to, čo majú ostatní a zabúdal na to, čo mám ja. Neustále som myslel na problémy a starosti, na veci, ktoré v mojom živote neboli v poriadku, namiesto tých, ktoré boli v poriadku absolútnom.

Trýznil som sa takto deň, čo deň, hodinu, čo hodinu, až kým som nezistil, že moje starosti mi nevezmú preč zajtrajšie problémy, ale dnešný kľud.

Uvedomil som si, že sa budem cítiť oveľa lepšie, keď si pripomeniem tie dobré veci čo ma stretli a veci, ktoré v živote mám, namiesto tých, ktoré nemám.

V hlave som si teda narobil poriadky a svoje myšlienky usporiadal trošku zmysluplnejšie. Chvíľku mi to síce trvalo, nájsť všetky tie veci, za ktoré by som mal byť vďačný, no nakoniec sa mi to podarilo. A vieš čo? Vrelo odporúčam! 😉

Preto ak máš aj ty vo svojom živote veľa stresu a kopu negatívnych myšlienok, ktoré nedokážeš vyhnať z hlavy, polož si týchto desať otázok, ktoré ti dokážu, že sa ti darí oveľa lepšie ako si myslíš.

Tu sú:

1. Čítaš tento článok?

Vynikajúce. Značí to iba toľko, že hľadáš východisko zo svojej nehostinnej situácie. Internet je neobmedzený zdroj informácií. Dokážeš tu nájsť odpovede na všetky tvoje otázky, ktoré ťa trápia a články na všetky témy, po ktorých tvoja myseľ baží. Môžeš sa skontaktovať so starými priateľmi, nájsť nové pracovné príležitosti a nadviazať nové vzťahy. Môžeš robiť skutočne čokoľvek. No to, že si teraz tu znamená, že máš záujem o svoj osobnostný rozvoj a pokrok. A to je iba dobre!

2. Môžeš vyjsť von bez obáv o svoj život?

Bomby, hromadná streľba, právo silnejšieho. Toto je ešte aj v dnešnej dobe v niektorých krajinách na dennom poriadku. Preto buď vďačný za to, že u nás je relatívne bezpečne.

3. Jedol si dnes niečo?

Nie, jedlo nie je samozrejmosť. Jeden z ôsmych ľudí na svete trpí hladom, a preto je toto ďalšou vecou, za ktorú by si mal byť vďačný.

4. Máš stres, pretože nevieš čo ďalej so svojím životom?

Vynikajúce. Znamená to, že nepatríš k tým ľuďom, ktorí jednoducho príjmu život „taký aký je“ a nesnažia sa v ňom zmeniť ani ten najmenší detail – uspokoja sa. TY nie. Zameraj svoju energiu na činy a hneď ako zistíš, ako by mal tvoj život vyzerať a ktorým smerom by sa mal uberať, začni konať.

Napríklad tým, že si stanovíš ciele, ktoré ťa priblížia k životu o akom snívaš.

5. Neznášaš svoju prácu?

Ďalšia skvelá informácia. Mne osobne práve táto nenávisť k práci dodala odvahu a silu nie len začať si hľadať novú prácu, ktorá by ma bavila, ale tiež zreorganizovať si život na kompletku.

Záleží teda už len na tebe, či je ten pocit taký silný, že ťa poženie napred a vydáš sa úplne novým smerom, aby si sa pokúsil nájsť si takú prácu, ktorá ťa bude napĺňať alebo si ticho zamrmleš popod nos „šak to ešte nejak vydržím“ a budeš trpieť naďalej. Akokoľvek sa rozhodneš, je to TVOJA voľba.

Odporúčam článok Tajomstvo hľadania skutočnej vášne vo svojom živote, pretože práca môže byť aj tvojim koníčkom a tvojou vášňou.

Druhá vec na zamyslenie je to, že aj keď svoju prácu neznášaš, aspoň nejakú máš. To si každý ôsmi človek na Slovensku povedať nemôže (iba odhad).

6. Máš strechu nad svojou hlavou?

Ďalšia vec, za ktorú by si mal byť vďačný. Pretože neviem ako ty, ale ja som veľmi vďačný za to, že nemusím každý deň riešiť takéto existenčné problémy.

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

7. Zlyhal si už v niečom?

Skvelé. Chyby sú najefektívnejším učiteľom, s akým sa kedy stretneš. Buď teda vďačný za tieto životné lekcie. Prestaň sa na chyby pozerať ako na obrovskú, život-ničiacu katastrofu. Pozeraj sa na ne ako na príležitosť učiť sa. Možnosť sťať sa opäť o niečo múdrejším. Zlepši sa zakaždým, keď nejakú spravíš. Zlepšuj sa dovtedy, až sa z teba nestane majster vo svojom obore.

Pamätaj, že každý majster zlyhal omnoho viac krát, ako to ktorýkoľvek začiatočník vôbec skúsil. 😉

8. Si naštvaný, pretože tvoj pes niečo zjedol, zničil alebo sa ti niekde vyšpinil?

Pred tým, ako si odpovieš na túto otázku, zamysli sa nad tým, koľko šťastia ti za tie roky priniesol. Vymenil by si ten pocit za čokoľvek iné? Nemyslím si :). Krikom nič nevyriešiš a to malé psíča si aj tak nedomyslí, kvôli čomu ten rámus robíš. Sú omnoho efektívnejšie metódy, ako psíka alebo iné zviera vycvičiť.

Alebo si smutný, pretože žiješ sám a cítiš sa byť osamelý? Adoptuj si psíka z útulku a budeš sa cítiť ako najmilovanejší človek na svete. Budeš prekvapený, koľko lásky ti takéto zviera dokáže dať.

9. Dokážeš sa postaviť z postele kedykoľvek si zaumieniš?

Pohyb by mal byť vyjadrením radosti a vďačnosti. Máš funkčné končatiny a telo, ktoré ťa dokáže odniesť kamkoľvek si zaumieniš? Skvelý pocit, však?! Tá fascinujúca spolupráca mikroskopických buniek, ktorá ti umožňuje počuť tie krásne zvuky, rozprávať sa s priateľmi, až kým ťa nebolia ústa, vidieť tie nádherné farby, cítiť tie zaujímavé vône a čo je najdôležitejšie, precítiť každú jednu situáciu v tvojom živote srdcom. Buď preto nesmierne vďačný za to, že ti zdravie slúži tak, ako má.

10. Cítiš sa teraz trošku lepšie?

Tento článok som napísal, aby som ti pripomenul tie najdôležitejšie veci, ktoré máš. V porovnaní s týmto sú problémy, ako pokazené auto, zanedbateľné. Prestaň sa teda konečne trápiť nad zbytočnosťami a buď vďačný namiesto toho. 🙂

Zamysli sa nad všetkými vecami vo svojom živote, za ktoré si vďačný, poprípade sa o ne podel v komentároch s ostatnými.

Ak si nevieš vybaviť veľa vecí, za ktoré si v živote vďačný, určite si prečítaj článok Najlepšie veci v živote sú zadarmo – tam ich nájdeš celú kopu. 🙂

Na záver, ako už býva v mojich článkoch zvykom, ti už iba pripomeniem, že článok máš stále dovolené zdielať aj lajkovať, tak na túto možnosť nezabúdaj a využi ju. 😉

Takisto, čo je veľmi dôležité, sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti podobne inšpiratívne články v budúcnosti neušli. Hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa každý týždeň na nový článok rád upozorním. Bola by škoda nezostať v kontakte. 😉

email
The following two tabs change content below.

Dušan Kadlec

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. 😉

Ak sa Ti článok páčil, vlož nižšie svoj email a na každý ďalší Ťa rád zdarma upozorním.

Nedávne príspevky

 • 20 Cieľov, Ktoré By Si Si Mal Pred 30-tkou Jednoznačne Splniť
 • 10 Jedovatých Typov Správania, Ktoré Zabíjajú Tvoje Sebavedomie
 • 10 Absurdných Vecí, Ktorým Ľudia Ešte Stále Veria Alebo Ktoré Presvedčenia Nám Bránia V Šťastí A Úspechu
 • 15 Motivačných Citátov, Ktoré Ti Vystrelia Motiváciu, Odhodlanie A Chuť Do Života, Do Nebeských Výšok
 • 4 Existenčne Dôležité Otázky, Ktoré Zmenili Môj Život A Môžu I Ten Tvoj
 • 14 Pozitívnych Efektov, Ktoré Má Za Následok Užívanie Si Života
 • Na Týchto 20 Maličkostí Si Spomeň, Ak Ťa Už Viac Život Nenapĺňa
 • 20 Mocných Afirmácií, Ktoré Ťa Naučia Žiť Správne, Ktoré Ťa Naučia Žiť Šťastne
 • 30 Vecí, Ktoré By Mal Zažiť Každý Aspoň Jedenkrát V Živote
 • 9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným
 • 50 Existenčne Dôležitých Pripomienok, Ktoré By Si Si Mal Zapísať Za Uši
 • Ďalších 15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

10 komentárov

 • ….perfektny clanok niet co dodat skutocne si to treba uvedomovat a tesit sa, ze sme na tom tak velmi dobre..

  dakujem a fandim len tak dalej…………

  • Ono sa možno nemáme až „tak veľmi“ dobre, avšak stále má väčšina z nás viac, ako potrebuje. To je to, čo si treba uvedomiť.

   Nie je nič zlé na tom, ak chce niekto od života viac, to je v poriadku, tiež chcem od života viac. No prvoradé je uvedomiť si to, čo už vlastne máme, až potom sa pokúšať získať viac. 😉

   A vďaka za to fandenie Mária!

 • Ahoj Dušan 🙂 vždy keď prídem ráno do práce, prečítam si nejaký článok od teba. Ukľudní ma. Aspoň trochu, ale ukľudní. Väčšinou mi ozaj píšeš ,, na moju strunu“ . V poslednej dobe som zo života strašne zmätená a keď si niečo od teba vezmem, uvedomím si množstvo vecí…Preto ti ďakujem 🙂 a píš krásne ďalej, nech sa mám ráno s čím zabávať 😉 veľa nápadov prajem ! Lucka

  • Ahoj Lucia, teší ma, že si na blogu zakaždým niečo prečítaš a tiež, že sa v týchto riadkoch toľkokrát nájdeš. 🙂

   No články by ťa nemali ukľudňovať, ale nakopnúť a motivovať, tak sa v tomto polepši. 😀

   A ono si v živote musíme prejsť všetkým. Dobrými časmi, i tými zlými. Obdobiami, kedy ide všetko ako po masle, no i tými, kedy sa pokazí ešte aj to, čo už sa raz pokazilo.

   Nestrácaj preto odhodlanie a elán, pretože tie dobré časy už sú určite na obzore!

 • Je to pravda veľa ľudí ma stres naozaj prezivaju zle situácie negatívne myšlienky ale ani si neuvedomuju že môžu biť šťastný ja hladam sám seba ten smer aký ako sa chcem ubreat

  • Bohužiaľ máš pravdu František, no sú to oni sami, kto musí nájsť tú cestu von z ich nešťastia.

   Sami sme si strojcami osudu a ako sa hovorí, druhým môžme ukázať iba dvere, no rozhodnúť sa, či vojdú, to už sa musia sami.

   A to, že hľadáš vlastnú cestu a smer, ktorým sa chceš uberať, to je veľmi dobré… Pretože iba tak dokážeš nájsť šťastie! 😉

 • Robis dobrú vec fakt toto všetko tento blog veľa ľudí nakopne na zmeu, pohľad na ich zivoti a reorganizaciu samých seba

  • Presne to je cieľom blogu, ukázať ľuďom možnosti a inšpirovať ich k zmene!

   Tak som rád, že píšeš, že sa mu to darí. 😉

 • Mám ráda tohto blogera 😉 ozaj vždy krásne články 🙂

  • Toho blogera to určite teší a ďakuje ti za pochvalu Zuzana! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *