10 Bolestivých Skutočností, Na Ktoré Príliš Často Zabúdame

10 Bolestivých Skutočností, Na Ktoré Príliš Často Zabúdame

,,Pravda neprestane existovať iba preto, že ju ignoruješ.“

Zažil si už takú situáciu, že ti niečo muselo byť povedané miliónkrát, tisíckami rozdielnych spôsobov, kým si to pochopil? Nuž, 10 skutočností, o ktorých píšem nižšie, spadajú nepochybne práve do tejto kategórie.

Sú to životné múdrosti, ktoré si sa naučil už pred dávnymi rokmi, boli ti podané miliónmi spôsobov, odráža ich každodenná realita, no ty, ty ich akosi odmietaš prijať. Prehliadaš ich, nevenuješ im pozornosť alebo ich rovno odmietaš.

No nie je to iba o tebe. Robí to väčšina z nás. Aj ja som to robil. Avšak zistil som, že ak chcem mať svoj život pevne vo svojich rukách, musím začať tieto pravdy akceptovať.

A preto som sa rozhodol napísať takýto menší sumárik práve týchto často odmietaných právd.

Tu sú:

1. V priemere je život človeka pomerne krátky

Existuje jeden ťažko akceptovateľný výrok.

,,Narodili sme sa, aby sme zomreli.“

Vo svojom vnútri to vieme všetci. Samozrejme, medzičasom nás čaká nespočetné množstvo krásnych chvíľ a dych berúcich momentov, no nakoniec, nakoniec to skončí pre nás všetkých rovnako. Pretože smrť je nevyhnutná.

Vieme to. No i tak bývame takí prekvapení, keď sa to stane niekomu, koho sme poznali. Zostávame zdrvení, keď sa to stane našim blízkym. A nie sme pripravení, keď to čaká nás.

Je to ako kráčať po schodoch s rozptýlenou mysľou a absolútnym nepochopením pre to, čo na nás čaká na poslednom schode. Veď to ešte nemôže byť koniec. Veď si v živote nič poriadne nestihol. Musí tam byť ešte jeden schod. Eskalátor. Výťah. Lano. Hocičo.

No nech už tam čakáš čokoľvek, nebudú ťa tam čakať dobré správy. Preto ŽI svoj život DNES! Neignoruj smrť, no taktiež z nej nemaj strach. Boj sa skôr života, ktorý nikdy nebudeš žiť, pretože budeš príliš vystrašený. Vystrašený z krokov do neznáma. Vystrašený kráčať svojou vlastnou cestou a žiť život po svojom.

Vedz, že smrť nie je najväčšia tragédia v živote. Je jeho súčasťou. Najväčšou tragédiou je, keď zomrieš vo svojom vnútri, ešte kým si stále nažive. Preto buď jedinečný. Buď odvážny. Ži. A vždy, keď budeš mať strach, postav sa mu čelom. Tak to robia chlapi!

2. Žiť budeš iba taký život, aký pre seba pripravíš

Tvoj život patrí iba tebe. Druhí sa ťa môžu snažiť presvedčiť o ich pravde, no rozhodnutia za teba robiť nemôžu. Môžu kráčať s tebou alebo proti tebe, ale nikdy nebudú kráčať v tvojich botách.

Preto sa uisti, že cestu, po ktorej kráčaš, si si vybral sám. Že tento smer je pre teba tým pravým. Buď si istý, že kráčaš dopredu na základe vlastnej intuície a nasleduješ vlastné srdce. Nie plány a sny niekoho iného. A ak sa ukáže, že pre teba nebola tou pravou, neboj sa svoju cestu zmeniť alebo si VYŠLAP VLASTNÚ. 😉

Pamätaj, že skončíš presne tam, kam kráčaš. Preto si vždy určuj vlastný smer a vlastné tempo. Určite budeš radšej chcieť byť na spodu rebríka, na ktorý chceš vyliezť ako na vrchole toho, na ktorý si vyliezť nechcel.

Toto je tvoj život a tvoria ho tvoje rozhodnutia a tvoje voľby. Nech teda tvoje skutky hovoria hlasnejšie, než tvoje slová. Dotkni sa svojim životom mnohých. Inšpiruj. A s prvým bodom na pamäti, konaj tak, aby tu po tebe niečo zostalo.

A ak by ťa mal život naučiť iba jednu jedinú vec, nech to je tá, že nasledovanie svojho srdca stojí vždy za to, bez ohľadu na výsledok. Preto i keď nemáš ani potuchy o tom, kam smeruješ, neboj sa vykročiť do neznáma, ak je to smer, ktorým ťa vedie tvoje srdce.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. Byť zaneprázdnený neznamená byť produktívny

Zaneprázdnenosť nie je cnosť, či niečo hodné obdivu. Som si istý, že každý z nás má šialené obdobia preplnených diárov a to-do listov, avšak nie každý z nás ich má preplnené oprávnene. Jednoducho nevieme žiť v rámci našich možností, správne si určiť priority a povedať nie vo chvíľach, kedy by sme mali.

Stačí sa pozrieť okolo seba. „Zaneprázdnení“ ľudia sa ponáhľajú do práce, na stretnutia, na úrady, do obchodov… Avšak o tom život nie je a nikdy ani nebude. Nemať čas na rodinu? Nemať čas na hobby? Nemať čas na seba? Nemať čas žiť?

Zmeň to. Urči si vo svojom živote priority, to, čo je pre teba skutočne dôležité. A venuj svoj čas a pozornosť veciam, na ktorých skutočne záleží, tým, ktoré ťa dostanú ďalej. Pretože ak to takto pôjde ďalej, život ti pretečie pomedzi prsty bez toho, aby si vôbec suktočne žil.

4. Nejaký druh prehry sa objaví vždy pred tým, ako príde skutočné víťazstvo

Väčšina chýb, ktoré spravíš, je neodvratná. Nauč sa odpúšťať si. Nie je to problém, keď ich spravíš. Skutočný problém je, ak si z nich nevezmeš ponaučenie alebo ak im dovolíš brániť ti pohnúť sa ďalej.

Najväčšou chybou je nerobiť nič pre strach z toho, že nejakú urobíš. Pretože ak sa obávaš zlyhania, nikdy nebudeš schopný urobiť to, čo je pre úspech nevyhnutné. Pamätaj, že nemusíš byť najlepší na to, aby si začal, ale musíš začať, aby si sa mohol stať najlepším.

A ešte niečo k tomuto bodu, aby si to pochopil. Vieš, aký je rozdiel medzi majstrom a začiatočníkom? Majster zlyhal omnoho viackrát, ako to začiatočník vôbec skúsil. Každému veľkolepému počinu umelca, vedca alebo podnikateľa predchádzalo nespočetné množstvo neúspešných pokusov. A práve tie boli potrebné na to, aby ich doviedli k tomu finálnemu – správnemu riešeniu. Chápeš?

5. Všetko sa mení, každú sekundu

Uvedom si, že všetko sa mení z nejakého dôvodu, a potom zmenu prijmi. Možno ti to nebude jasné hneď na začiatku, no nakoniec to pochopíš.

Veci, ktoré máš, sa môžu zajtra stať vecami, ktoré si mal. Nikdy nevieš. Veci sa menia neustále a hlavne spontánne. Ľudia taktiež prichádzajú a odchádzajú. Život sa nezastaví pre nikoho.

Niekedy ti dokáže tá najkratšia stotina sekundy zmeniť doterajší smer tvojho života o 180 stupňov. Zdanlivo neškodné rozhodnutie dokáže otriasť tvojím životom viac, ako keď dopadne meteorit na Zem.

Mnohé životy sa otočili hore nohami, k lepšiemu či k horšiemu, zoči voči nepredvídateľným udalostiam. A tieto udalosti sa dejú neustále.

A teda, či už je situácia, v ktorej sa nachádzaš teraz, dobrá či zlá, neskôr sa zmení. S tým môžeš počítať. Preto keď je ti dobre, užívaj si život, užívaj ho plnými dúškami. Nehľadaj neustále niečo lepšie. Pretože šťastie nikdy nepríde k tým, ktorí nie sú schopní doceniť to, čo práve majú a byť vďační za okamih, ktorý sa práve deje.

A keď práve nezažívaš tie najlepšie chvíle, nestrácaj vieru, nestrácaj nádej! Tie skvelé časy sú už na obzore! 😉

A rovnako ako život, aj ty sa môžeš a dokážeš zmeniť. Preto to využi. Napreduj. Zmeň sa k lepšiemu. Zmeň svoje životné podmienky, ak s nimi nie si spokojný. A ak by si nevedel, ako na to, určite sťahuj E-Book 8 CHÝB, KTORÉ SABOTUJÚ TVOJE ROZHODNUTIE ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT. Dám ruku do ohňa za to, že ti dokáže pomôcť. 😉

6. Rozmýšľanie a konanie sú dve rozdielne veci

Úspech si ťa nikdy nenájde zatiaľ čo o ňom budeš rozmýšľať. Musíš sa za ním vydať a získať ho. Inak to nejde.

Si tým, čo robíš, nie tým, čo si povedal, že by si rád urobil. Vedomosti a plány sú ti na nič, bez potrebnej akcie. Dobré veci neprídu k tým, ktorí čakajú, ale k tým, ktorí tvrdo pracujú na svojich veľkolepých plánoch a kráčajú priamo k svojim snom.

Spýtaj sa samého seba, čo je pre teba skutočne dôležité, a potom nájdi dostatok odvahy na to, aby si svoj život dokázal vybudovať na základe svojej odpovede.

7. Nemusíš čakať na ospravedlnenie, aby si odpustil

Tvoj život bude oveľa jednoduchším, keď sa naučíš prijať všetky tie ospravedlnenia, ktoré nikdy nedostaneš. Kľúčom je byť vďačný za každú skúsenosť, pozitívnu i negatívnu.

Jednoducho sprav krok späť, pozri sa na to z nadhľadu a proste poďakuj za túto lekciu. Pretože chovanie hnevu z minulosti je ukážovým príkladom plytvania dnešného šťastia.

Odpúšťanie je oslobodzujúce. Rozhodol si sa nedať nikomu inému moc nad tvojim životom, nad tvojou mysľou. Odmietol si sa nezmyselne držať tej minulosti, ktorá zožierala tvoje nervy ešte dnes.

Neznamená to ospravedlniť všetky činy danej osoby z minulosti. Znamená to pohnúť sa ďalej. Odpustiť, ale nezabudnúť. Vziať si potrebné lekcie a prestať sa ohliadať späť.

8. Niektorí ľudia pre teba jednoducho nie sú vhodní

V živote budeš taký veľký, ako ľudia, ktorými sa obklopuješ, preto dostaň rozum a zbav sa tých, ktorí ťa ťahajú dole. Stretávaj sa s ľuďmi, ktorí ti dajú krídla, nie s tými, ktorí ti budú kotvou pripútanou k tvojim členkom.

Daj si pozor na všetkých tých, ktorí z teba vysajú energiu, skáču ti po snoch a ohovárajú všetky tvoje plány a ciele!!

Ak máš vo svojom okolí ľudí, vďaka ktorým sa cítiš nesebavedomo a nesvoj, je načase pochopiť, že pre teba nebudú zrovna najvhodnejším materiálom. Ak ti dávajú pocítiť, že by si nemal byť samým sebou a po každom stretnutí s nimi sa cítiš emočne na dne, mal by si ich mená zo svojho života okamžite vyškrtnúť.

Tam vonku je pre teba toľko „správnych“ ľudí. Tých, ktorí ťa nabijú energiou a inšpirujú k mimoriadnym výkonom. S tými sa stretávaj. Nimi sa obklop.

9. To nie iní by ťa mali milovať, ty by si mal

Je podstatné byť milý na ostatných, avšak je existenčne dôležité, aby si bol milý a dobrý na seba. Musíš sa naučiť milovať samého seba, aby si niečo dokázal, aby si bol šťastný.

Sľúb si, že sa nikdy neuvidíš očami všetkých svojich neprajníkov a všetkých tých, ktorí si ťa nevážia. Poznaj svoju hodnotu!

I keď sa necítiš dokonalý a kompletný, napriek všetkým svojim chybám, skrz všetky tie chvíle, kedy sa necítiš dobre, dovoľ si milovať sa. Pretože ak sa nemiluješ ty, ako to môžeš čakať od ostatných. A čo je ešte dôležitejšie, ako chceš so sebou takto prežiť celý život?

10. Veci, ktoré vlastníš, neurčujú to, kým si

Veci sú skutočne iba vecami a nemajú absolútne žiadny vplyv na osobu, ktorou si. Väčšina z nás dokáže fungovať a žiť s ďaleko menej vecami, koľko v skutočnosti má.

A to je hodnotná pripomienka, hlavne v dnešnej konzumnej a spotrebnej dobe, ktorá sa snaží strhnúť našu pozornosť viac na veci, ako na zmysluplné vzťahy a nenahraditeľné zážitky.

Preto si musíš vytvoriť vlastný obraz doby. Prestaň pozerať televízor, nečítaj stále dookola bulvár a magazíny o móde a nekonzumuj všetko, čo ti podstrčia v novinách ako najnovšie správy.

Nájdi v sebe silu vyplniť svoj čas ďaleko dôležitejšími a hodnotnejšími činnosťami. Vymotaj sa z pazúrov korporácií, ktoré do teba z každej strany kričia, ako sa máš obliekať, po čom máš túžiť, čo by si mal robiť, dokonca ako myslieť. Je tragédiou, že je v tomto kolotoči chytených toľko ľudí.

Čo je skutočne dôležité je tvoja rodina, tvoji priatelia, tvoje záujmy, tvoje koníčky, tvoja vášeň a tvoj život. Príliš často nám hovoria, že nie sme dôležití. Vyštuduj, zožeň si prácu, kúp si auto, kúp si dom, kúp si bazén, hlavne neprestaň nakupovať…

A jedného dňa sa preberieš a zistíš, že ťa niekto oklamal. Vymyli ti mozog a premenili ťa v stroj, ktorý nakupoval veci, ktoré nepotreboval, aby urobil dojem na ľudí, na ktorých mu nezáležalo. Preto nezabudni používať to, čo máš v hlave a počúvať to, čo bije v tvojej hrudi. Mysli. Cíť. Rob veci po svojom a ži!

A aby som svoje tvrdenia podložil, tu máš článok, ktorý ti dokáže, že tie najdôležitejšie veci si za peniaze i tak nekúpiš – 42 Tých Najlepších Vecí, Ktoré Sú V Živote Zdarma. 😉

Tak a to bolo všetko. Snažil som sa vypichnúť to najdôležitejšie. Napádajú ťa ešte niektoré životné lekcie, na ktoré ľudia často zabúdajú? Podeľ sa v komentároch.

A medzi tým článok určite zdieľaj a lajkuj, to je povinnosť! 😉

Taktiež ti dovolím zapísať sa do NEWSLETTER-a a na každý ďalší peckový článok ťa rád upozorním mailom. Stačí, ak hodíš svoju emailovú adresu do políčka o kúsok nižšie, pod BIO-m autora. Zostaňme v spojení. 😉

Článkom som sa kulinček inšpiroval na tomto mieste.