25 vecí, ktoré by si mal nechať odísť so starým rokom

Nový rok - 25 Vecí, Ktoré By Si Mal Nechať Odísť So Starým Rokom

Do nového roka chceme všetci vkročiť s čistým štítom. Lepší a správnejší. A i keď je už nejaký ten piatok v kurze dávať si novoročné predsavzatia a sústrediť svoju myseľ na tie nové veci, ktoré chceme v našich životoch privítať, je tu tiež zopár tých starých, ktorých by sme sa mali vzdať, a to čím skôr!

Pretože na to, aby sa otvorila cesta novému, musíme najprv nechať ísť to staré. A keďže chceš, aby bol tento rok lepší, ako ten predošlý… Teda, aby si ty sám bol lepší, ako si bol pred tým, tu máš zopár návrhov, ktoré isto stoja za zváženie!

Zbav sa teda…:

1. Činností, ktoré nenávidíš – Toľko ľudí ešte stále robí veci, ktoré nenávidí a trávi čas s ľuďmi, ktorých nemajú radi. Nechápem však prečo. Ak sa ti nepáči tvoja práca, zmeň ju. Ak sa ti nepáči tvoja partia, zmeň ju. Ak sa ti nepáčia tvoje vzťahy, zmeň seba, pretože tak zmeníš ich. Pretože v 21. storočí skutočne nie je žiaden dôvod pre to, aby si robil niečo, čo nenávidíš.

2. Presvedčenia, že sa majú všetci lepšie – Ak ti ešte stále pripadá tráva u susedov zelenšia, tak im tam konečne prestaň civieť! Prestaň porovnávať a neustále sa trápiť nad tým komu sa darí viac, ako tebe. Prestaň s hlúposťami a začni polievať vlastnú trávu. Pretože svoj život zlepšíš iba vtedy, keď mu začneš venovať všetku svoju pozornosť.

„Kvet ani len nepomyslí na porovnávanie sa s druhými kvetmi. Jednoducho kvitne.“
– Zen Shin

3. Naivných presvedčení, ktoré ťa držia v šachu – Ak ešte stále veríš, že si stačí niečo želať a celý celučičký vesmír sa spojí, aby ti to pomohol dosiahnuť, preber sa kamarát. Bez toho, aby si pre to niečo spravil, bez toho sa ti to nikdy nepodarí. Zdvihni teda zadok a začni makať, pretože opretý o lopatu jamu nevykopeš… S pomocou vesmíru, či bez nej!

4. Bolesti z minulých tragédií – Nie si tým, čo sa ti v minulosti prihodilo, si tým, čím sa byť rozhodneš. V tomto momente, tu a teraz. Zbav sa teda tej zbytočnej záťaže, zhlboka sa nadýchni a vykroč vpred. A neboj sa, neznamená to, že musíš zabudnúť. Znamená to len, že si tými ťažkými príhodami nenecháš aj naďalej likvidovať život.

5. Neopodstatnených očakávaní – Tým, že očakávaš, že ostatní budú robiť to, čo si želáš alebo že všetko pôjde presne tak, ako si si to naplánoval, je zaručeným receptom na nešťastie. Ak máš očakávania, maj ich od seba, nie od ľudí, či vecí, ktoré nemáš vo svojej moci.

Skvelý článok na túto tému je 8 Vecí, Ktoré By Si Mal Prestať Očakávať Od Iných, vrelo odporúčam! 😉

6. Nutkania vyhýbať sa problémom – Pretože nikdy nedokážeš zmeniť to, čomu odmietaš čeliť.

7. Myšlienky, že nezapadáš – Poviem ti to takto. Narodil si sa preto, aby si vynikol, tak prečo sa neustále snažíš zapadnúť? Porozmýšľaj nad tým. Porozmýšľaj, či je lepšie žiť svoj život ako kópia alebo ako originál.

Krátka osobná skúsenosť – Ja sám som si ako mladší zvykol dňom i nocou želať, aby som zapadol. Dnes som rád, že sa tak nestalo! 😉

8. Utekania pred ťažkými časmi – Pravdou je, že i keď sú tie zlé veci, ktoré sa nám v živote prihodia, niekedy ťažké a doslova neúnosné, aj napriek tomu sú potrebné. Veď častokrát…

„Človek musí odísť ďaleko, aby našiel samého seba. Musí veľa stratiť, aby sa naučil ceniť to, čo mu zostalo. Musí si vypočuť veľa lží, aby zistil, kto hovorí pravdu. Musí si mnoho vytrpieť, aby zistil, čo je skutočné šťastie a musí sa nesprávne zamilovať, aby našiel skutočnú lásku.“

Preto by si sa mal možno sám seba spýtať, že čo ak ťa tie ťažké časy netrestajú… Čo ak ťa pripravujú na život, o ktorý si tak dlho žiadal? Veď koniec koncov, aj Alica musela najprv spadnúť, aby objavila Krajinu zázrakov. 😉

9. Presvedčenia, že si tým, čím ťa robia veci, ktoré vlastníš – Mohol by som sa ťa snažiť presvedčiť, prečo tak tomu nie je, no namiesto toho ti dám jednu radu. Naplň svoj život zážitkami, nie vecami. Maj príbehy, ktoré môžeš vyrozprávať, nie veci, ktoré môžeš ukázať.

Pretože nakoniec sa na tvojom pohrebe aj tak nikto nepostaví a nepovie „Mal skutočne krásny a pohodlný gauč“. Nestavaj teda svoj život iba na hmotných veciach. Na tento svet si prišiel s holým zadkom a presne tak z neho aj odídeš.

„Ty nie si tvoja práca. Nie si ani tvoje bankové konto. Nie si auto, ktoré šoféruješ a tiež nie si obsah tvojej peňaženky.“
– Edward Norton ako Jack v legendárnom filme Klub bitkárov

10. Nevďačnosti – Ruku na srdce, koľko krát sme len za posledný rok nadávali, sťažovali sa a nariekali nad vecami, ktoré nemáme. S pocitom, akoby nám bolo krivdené a rečami, aké je to nefér, že ostatní majú toto a tamto a my nemáme nič.

No aj napriek tomu, aké pocity s nami lomcujú, pravdou zostáva, že toho máme mnoho, za čo by sme mali byť vďační. A keď budeš mať opačný pocit kamarát a budeš skalopevne presvedčený, že nie je NIČ, za čo by si mal byť vďačný, nahmataj si pulz.

Odporúčam článok 14 Dôkazov, Ktoré Ťa Presvedčia, Že Sa Ti Darí Lepšie, Ako Si Myslíš. 😉

11. Potreby kupovať si veci, ktoré nepotrebuješ – Prestaň sa pozerať na to, čo majú druhí. Začni premýšľať nad tým, akú hodnotu ti dajú veci, ktoré chceš, aký prínos pre teba budú mať. A zrazu zistíš, že dokážeš svoje peniaze minúť ďaleko lepšie, uvidíš.

12. Pátrania po šťastí mimo seba – V živote si skrátka musíš vytvoriť svoje vlastné slnko. Prestaň teda dúfať, že ti niekto prinesie kvet a vysaď si vlastnú záhradu namiesto toho. Pretože šťastie, to je vnútorná záležitosť. A ktokoľvek ho bude hľadať mimo seba, ten ho nikto nenájde.

13. Priateľstiev, ktoré ťa ťahajú dole – Toľko ľudí mi píše s otázkami ako sa majú prestať stýkať s ľuďmi, ktorí ich ubíjajú a ničia… Ono to však nie je žiadna jadrová fyzika. Zapamätaj si, že nie si povinný stretávať sa s nikým, s kým sa stretávať nechceš! A ak sa im to bojíš povedať, pretože sa obávaš, že ich to nahnevá, zapamätaj si, že teba to oslobodí. A ak si si to ešte náhodou neuvedomil, tvoj pokoj je ďaleko dôležitejší, ako ich hnev.

14. Pokrytectva – Potrebuješ príklad? Tak napríklad, nemodli sa, keď prší, keď si sa nemodlil, keď svietilo slnko.

Jo a jedna dôležitá vsuvka. Keďže je celý článok o zmenách a o tom, ako svoj život zmeniť k lepšiemu, mám pre teba niečo špeciálne. A to E-Knihu 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoju Snahu Zmeniť Svoj Život, kde sa dočítaš nie len čo nerobiť, no takisto o tom, čo pre úspešnú zmenu života spraviť. A to najlepšie? Dávam ju úplne zdarma. Sťahuj kým je zdarma, neoľutuješ. 😉

15. Potreby, aby ťa mali všetci radi – Ja viem, že by si bol rád, keby si s každým vychádzal a keby ťa mali všetci radi. No to je nemožné. A zbytočné. Pretože i keď ťa niektorí ľudia nemajú radi, nie je to nič, s čím by si si mal robiť starosti. Mnoho ľudí má totižto problém už len s tým, aby mali radi samých seba.

16. Strachu nasledovať svoje sny a túžby – Strach totižto zabíja ďaleko viac snov, ako zlyhanie kedy dokáže. Pretože buďto budeš kráčať cestou, ktorá ti dá falošný pocit bezpečia alebo tou, ktorá naplní tvoju dušu zmyslom života, tvoju myseľ zážitkami a tvoje srdce šťastím. Musíš si však vybrať, pretože žiadna „zlatá stredná cesta“ v tomto smere neexistuje.

17. Nutkania uprednostňovať potreby druhých pred svojimi vlastnými – Druhým pomáhaj a vychádzaj v ústrety koľko to len ide, no nikdy nedovoľ, aby to bolo na úkor tvojich vlastných snov, túžob a potrieb.

„Buď tu pre druhých, no nikdy sa nenechaj využívať. Miluj, no nenechaj so sebou zametať. Dôveruj, no nebuď naivný. Počúvaj, no nestrať vlastný hlas.“

18. Vyčkávania na perfektný čas – Niekedy nepotrebuješ perfektnú šancu, ideálny čas, či najlepšie možné podmienky… Niekedy to skrátka potrebuješ skúsiť a vidieť čo sa stane. Pretože ak budeš neustále vyčkávať, jediné, čoho sa dočkáš bude, že zostarneš.

19. Presvedčenia, že je príliš neskoro na nový začiatok – NIE! Nie si príliš starý a nie je príliš neskoro! Pravdou je, že nikdy nevieš koľko ti do konca ešte zostáva. Aj keby si mal už po 50, šance sú, že tu budeš ešte dobrých 20-30 rokov. A to je podľa mňa dosť dlhá doba na to, aby stálo za to začať odznova a vybudovať si taký život, po ktorom bažíš.

20. Odkladania – Možno to bude znieť ako klišé, no nikdy nebude lepší deň začať, ako je ten dnešný. Sprav teda dnes to, čo ostatní nespravia, aby si zajtra mohol spraviť to, čo ostatní nebudú môcť.

21. Drobných otravností – Nedovoľ hlúpostiam, aby narušili tvoj pokoj a už vôbec nie, aby ťa pripravili o radosť z dnešného dňa. Toľkí dovolíme, aby nám nejaký idiot zničil náladu či deň. No keď sa nad tým zamyslíš, na svete je 7 miliárd ľudí a ty sa necháš rozhodiť len jedným jediným z nich? Nerob to.

22. Vecí, ktoré ťa udržiavajú zaneprázdneného a bránia ti v tom, aby si žil – Daj si pozor, aby si sa nedostal do bodu, kedy budeš natoľko zaneprázdnený zariaďovaním si života, že zabudneš žiť. Existuje citát, ktorým sa v živote riadim a tebe odporúčam to isté. Znie:

„Na konci dňa by mali byť tvoje vlasy strapaté, tvoje nohy špinavé a tvoje oči by mali žiariť.

23. Tej omylnej mentality „všetko alebo nič“ – To máš ako s tým, keď sa ľudia hádajú, či je pohár poloprázdny alebo poloplný. Všetkým im totižto uchádza pointa, a to, že je doplniteľný. A preto i keď sa ti nepodarí to, o čo si sa pokúšal, znamená to iba, že to teraz môžeš skúsiť znova, no tentokrát múdrejšie a rozumnejšie, s cennými skúsenosťami a vedomosťami vo vrecku.

24. Toho neprístupného správania – My všetci túžime nájsť si tých správnych ľudí okolo seba. Partnera, priateľov, rodinu, kolegov… Tak sa prestaň hrať na pána nedostupného. Prestaň sa tváriť akoby si bol niečo viac. Usmej sa na ľudí okolo. Pozdrav. Spýtaj sa ako sa majú. Buď priateľský a ľudia budú priateľskí k tebe. Je to až také jednoduché.

25. Zabíjania času – Keď sa zvykneš nudiť alebo sa často pristihneš rozmýšľať nad tým, ako zabiješ čas, tak svoj potenciál nevyužívaš naplno. Je predsa toľko vecí, ktoré nám dokážu zmeniť život, tak prečo vyhadzovať von oknom to najcennejšie, čo máme? Uvedom si teda, že čas je jediná komodita, ktorú nedokážeš nahradiť. Pretože akonáhle je raz preč, je preč navždy! Začni ho teda využívať naplno!

No, aby som len nemlátil žito slamou, prečítaj si článok 25 Vecí, Na Ktoré Potrebuješ Prestať Strácať Čas, tak aspoň budeš vedieť, aké činnosti ťa o tvoj drahocenný čas bezočivo oberajú! 😉

Tak a toto bol záverečný bod kamarát. Ak si dočítal až sem, tak článok lajkuj, šéruj, komentuj a posielaj kamošom ako šialený, pretože je jasné, že sa ti páčil. 😉

Okrem toho sa určite nezabudni zapísať do Newsletter-a, aby ti ďalšie podobné nadupané články, ktoré majú potenciál zmeniť ti život, už viac neušli. Hoď svoj email do políčka nižšie a ja ťa na každý nový článok osobne, zdarma a velice rád upozorním. 😉