25 Vecí, Na Ktoré Potrebuješ Prestať Strácať Čas

25 Vecí, Na Ktoré Potrebuješ Prestať Strácať Čas
Život / 22.06.2015 / 14

Vo svojich článkoch pravidelne bombardujem ľudí faktom, že život je príliš krátky. Verím, že je to potrebné často pripomínať, pretože na to väčšina z nás veľmi často zabúda.

Mnoho ľudí čaká celý týždeň na víkend, celý rok na dovolenku, celý život na šťastie. A to je chyba. Jediné, čo ti čas prinesie, bude staroba. Ak si sám nevezmeš to, po čom tvoje srdce prahne, nikdy to nebudeš mať. 😉

Pretože bez toho, aby si sa o niečo pokúsil, nenazbieraš žiadne skúsenosti, bez toho, aby si sa naučil využívať príležitosti, nepremeníš žiadnu šancu na úspech a bez toho, aby si sa prihovoril žene tvojho života, tak sa ženou tvojho života nikdy nestane.

A aby si svoj čas mohol začať efektívne využívať, tu je zopár vecí, na ktoré by si mal OKAMŽITE PRESTAŤ STRÁCAŤ ČAS:

1. Na rozptýlenia, ktoré ti bránia zažívať výnimočné momenty s výnimočnými ľuďmi

Venuj pozornosť tým malým veciam, pretože keď ti niekto začne skutočne chýbať, sú to práve tieto maličkosti, ktoré ti na ňom chýbajú najviac. Jej smiech, spôsob, akým sa dokázala rozčuľovať nad maličkosťami, tie momenty, keď jej oči žiarili radosťou.

Ďalej tie zmysluplné rozhovory, rady na nezaplatenie alebo spoločné prechádzky. Preto si váž každú chvíľu v prítomnosti jedinečných ľudí a nedovoľ, aby ti malichernosti a zbytočnosti bránili tráviť čas práve s nimi.

2. Na nutkanie byť zaneprázdnený

Svoj deň si naplánuj, nie aby si bol zaneprázdnený, ale aby si bol produktívny. Nie si stroj. Tvoje telo a tiež tvoja duša potrebujú čas na oddych a tiež priestor na zážitky, vďaka ktorým cítiš, že žiješ. Preto sprav, čo musí byť spravené, no nechaj si priestor aj na oddych, relax a dobitie bateriek.

3. Na negatívne myšlienky nad tvojou súčasnou situáciou

Život je ako zrkadlo – tie najlepšie výsledky dosiahneš, keď sa budeš usmievať. Začni preto rozprávať o svojich úspechoch viac, ako rozprávaš o svojich sklamaniach. Mysli na to, čo je v tvojom živote dobre, nie na to, čo je v ňom zle. A sústreď sa na to, ako svoju súčasnú situáciu vylepšiť a nie na veci, ktoré ju môžu ešte zhoršiť.

4. Na nepotrebnú drámu v tvojom okolí

Buď dostatočne rozumný na to, aby si sa dokázal odosobniť od tých nezmyselností v tvojom okolí. Čím skôr sa začneš sústrediť na to pozitívne, tým skôr sa to negatívne stratí.

5. Na zbytočnú túžbu po veciach, ktoré nevlastníš

Nie. Nie vždy dostaneš to, po čom túžiš. Avšak pamätaj si, že veľa ľudí nebude mať nikdy to, čo máš ty… Práve teraz. Za veci, ktoré berieš ako samozrejmosť sa niekto modlí každý večer. Buď preto vďačný za to, čo máš, pretože inak sa ti nikdy nepodarí nájsť skutočné šťastie.

6. Na zbytočné súboje so zmenami vo svojom živote

Všetko na svete sa mení. Vyvíja. Napreduje. Niektoré veci sa menia k lepšiemu, druhé k horšiemu. A nech sa snažíš akokoľvek, zmenu nezastavíš. Niektoré veci jednoducho nedokážeš ovplyvniť. Čo však ovplyvniť môžeš, sú zmeny v tvojom živote, ktoré chmatneš do svojich rúk. Tie, za ktoré prevezmeš zodpovednosť.

Buď zmeníš svoj svet alebo dovolíš, aby svet zmenil teba!!

A ak potrebuješ navigátora tými najdôležitejšími zmenami vo svojom živote, tu a teraz, hneď a zaraz, sťahuj môj E-BOOK 8 CHÝB, KTORÉ SABOTUJÚ TVOJE ROZHODNUTIE ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT. Je zdarma a nepochybne stojí za to. 😉

7. Na rozmýšľanie o minulosti

Nie si osobou, ktorou si bol pred rokom. Ani tou, ktorou si bol pred mesiacom, či pred týždňom. Meníš sa a vyvíjaš, je to prirodzené. Niektoré kroky spravíš vpred, niektoré spravíš vzad, ale tak to v živote chodí. Z minulých chýb sa teda pouč, no nikdy nedovoľ, aby ťa definovali!

8. Na obávanie sa chýb, ktoré môžeš spraviť

Je to v poriadku, keď stúpiš vedľa. Tak sa staneš múdrejším. Daj si preto prestávku. Nevzdávaj sa. Skvelé veci si vyžadujú čas, potrebujú dozrieť a i keď to možno teraz nevidíš, mieriš k nim. Dovoľ, aby ti boli tvoje chyby motiváciou, nie, aby sa stali výhovorkami. Rozhodni sa tu a teraz, že tvoje negatívne skúsenosti z minulosti neovplyvnia to pozitívne, čo sa ti môže stať v budúcnosti. Strachu a obavám musíš jednoducho čeliť, inak ich premôcť nedokážeš.

9. Na starosti o tom, čo si o tebe druhí myslia a hovoria

Neber si reči druhých osobne. Ľudí, ktorí ti neprajú a tešia sa z každého tvojho nešťastia tu vždy veľa bolo a aj veľa bude. Nedopraj im ešte väčšiu radosť tým, že si nad ich rečami budeš lámať hlavu.

Ži svoj život a oni nech žijú ten svoj. Ten ich je aj tak pravdepodobne smutný, osamelý a nešťastný, keď majú čas a energiu venovať toľkú pozornosť tomu tvojmu. 😉

10. Na neúprimnosť k sebe samému

Tvoj život sa zmení k lepšiemu iba vtedy, keď v ňom spravíš malé zmeny. A prvou a zároveň najdôležitejšou zmenou, na ktorú sa zameriaš a ktorú spravíš, je práve to, že k sebe začneš byť konečne úprimný.

Prečítaj si článok 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou, ten ťa nasmeruje správnym smerom. 😉

11. Na kroky životnou cestou, o ktorej vieš, že nie je správna

Život si dostal preto, aby si si ho užil, nie preto, aby si ho prečkal. Ak skutočne veríš v to, čo robíš, vyplatí sa to. Netýraj sa robením vecí a prácou, ktorú neznášaš, nestojí to za to! 😉

Úspech je pre tých, ktorí sú nadšení z toho, čo robia. Je to celé o tom, kráčať s hlavou vztýčenou a cítiť sa pohodlne vo svojich botách. Kráčať v ústrety svoijm snom. Kam kráčaš ty?

12. Na názory ostatných o tom, čo znamená úspech a šťastie

Sto ľudí, sto chutí. Tak je! Jednoducho nemôžeš postaviť svoj život na názoroch a očakávaniach druhých ľudí. Pre niekoho znamená úspech založiť rodinu. Niekomu prináša neopísateľnú radosť šport. Niekto chce byť vášnivým kuchárom a niekomu ku šťastiu stačí, keď môže svoje pocity vyjadriť slobodne na plátno so štetcom a farbami.

Nemal by si sa preto stať právnikom alebo lekárom iba preto, že to tak chcú tvoji rodičia alebo tvoja frajerka. Ak chceš byť skutočne šťastný, sám si v týchto veciach musíš spraviť jasno, sám sa musíš rozhodnúť.

13. Na ľudí, ktorí tebou manipulujú a využívajú ťa

Ľudia sa s tebou dokážu špinavo zahrávať iba vtedy, keď to sám dovolíš. Dávaj koľko môžeš, avšak nedovoľ, aby ťa nejakí špinavci využívali. Pomáhaj a raď, no stanov si medze. Počúvať a nechaj si poradiť, no neignoruj svoj vnútorný hlas.

14. Na pokusy ohúriť všetkých naokolo

Jedna z najoslobodzujúcejších vecí v živote je naučiť sa, že nie každého musíme mať radi tak, ako nie každý musí mať rád nás.

Nehľadiac na to, ako svoj život žiješ, vždy bude niekto sklamaný. Akokoľvek budeš k ľuďom priateľský, vždy tu bude niekto, kto ťa bude neznášať. Čokoľvek v živote spravíš, vždy sa nájde človek, ktorému sa to páčiť nebude.

Preto buď k sebe úprimný a ži svoj život podľa seba. Ži ho tak, aby si to nakoniec nebol ty, kto bude sklamaný.

15. Na všetok ten strach, ktorý ťa drží pri zemi

,,Strach nie je skutočný. Jediné miesto, kde môže strach existovať, je v našich myšlienkach. Je to produkt našej predstavivosti. Nebezpečenstvo, to je veľmi reálne, ale strach, strach je iba voľba.“ – Will Smith

Zakaždým mám zimomriavky, keď si tú scénu z filmu, v ktorej táto múdrosť odznie, pozriem. Pretože je v nej skrytá neuveriteľná pravda. Strach je voľba, presne tak ako odvaha. A tá neznamená absenciu strachu, ale rozhodnutie, že je tam vonku niečo oveľa dôležitejšie, ako strach samotný.

Pretože nakoniec je iba jedna vec, ktorá ti zabráni dosiahnuť veľké veci… A je to práve strach z toho, že urobíš chybu, či zlý krok. Neboj sa!

16. Na pochybnosti o sebe

Akékoľvek pochybnosti sa v tebe momentálne zmietajú, jediné, čo musíš urobiť, je ďalší malý krok vpred. Dokážeš to, len si musíš veriť. A ak ešte náhodou nie si pripravený a dostatočne dobrý, bez toho, aby si sa pohol vpred, potrebné skúsenosti nikdy nezískaš. Sú iba dve možnosti – buď zvíťazíš alebo sa poučíš.

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

17. Na ľudí, ktorí neustále šliapú po tvojich snoch

Je lepšie byť sám, ako byť v nesprávnej spoločnosti plnej negatívnych ľudí a ich názorov o tom, aké je všetko zlé, nemožné a nedosiahnuteľné. Je lepšie počúvať svoj vnútorný hlas na nejakom pokojnom mieste, ako počúvať názory ľudí, ktoré podrývajú tvoje odhodlanie a vieru, také, ktoré ťa odďaľujú od tvojich cieľov a snov.

18. Na porovnávanie sa s druhými

Porovnávanie sa s druhými ti ukradne všetko šťastie, všetok pokoj, všetku spokojnosť a všetko sebavedomie. Aj keby si strávil celý život strachovaním sa o to, čo iní majú a ty nemáš, nedá ti to absolúúúútne nič.

19. Na dočasné riešenia a utekanie pred problémami

Nedokážeš zmeniť to, čomu odmietaš čeliť. Nedokážeš nájsť pokoj tým, že sa tváriš, že problémy neexistujú. Postav sa problémom čelom skôr, ako sa postavia ony do cesty tvojmu šťastiu.

20. Na súdenie druhých so zatvorenou mysľou

Otvor svoju myseľ skôr, ako otvoríš svoje ústa. Myseľ je ako padák, funguje iba vtedy, keď je otvorená. Prestaň preto nenávidieť a súdiť, pokiaľ niečomu nerozumieš.

21. Na sledovanie životov druhých ľudí

Prestaň s tým. Vo svojich rukách máš svoj život, ako narábaš s ním? Ten by si mal vyžadovať všetku tvoju pozornosť, všetku tvoju energiu. Či si s ním natoľko spokojný, že na ňom už vôbec pracovať nemusíš?

22. Na nenávisť

Nauč sa odpúšťať, je to oslobodzujúce. Nemám na mysli zabudnúť na všetky tie zlé veci a zlé skúsenosti, ktoré s danou osobou, či udalosťou máš. Mám na mysli zbavenie sa pocitu nenávisti, zlosti, zášti a nevraživosti. Nechaj to ísť. Pouč sa a nechaj to odísť. Iba tak nájdeš pokoj.

23. Na výhovorky

Chceš to alebo to nechceš, áno, je to až také jednoduché. Poznáš to – kto chce nájde spôsob, kto nechce, nájde dôvod. Preto, ak si myslíš, že niečo skutočne chceš, no vidíš milión dôvodov, prečo sa to nedá, je načase začať byť k sebe úprimný alebo prehodnotiť svoje priority.

24. Na výčitky

Minulosť nemá žiadnu moc nad okamihom prítomným, až do chvíle, kým jej ju sám nedáš. Čokoľvek si v minulosti nespravil alebo to, čo si spravil a malo to katastrofálne následky, jediné, čo by si si z toho mal odniesť, je ponaučenie a múdrosť. V žiadnom prípade by to nemalo zožierať tvoju myseľ a už vonkoncom by to nemalo ničiť tvoj život v prítomnosti.

25. Na myšlienky ohľadom akéhokoľvek iného času, okrem prítomnosti

Neplač nad minulosťou, je preč. Nestrachuj sa o budúcnosť, tá ešte nedorazila. Rob teraz to najlepšie, čo môžeš a zariaď, aby sa tento moment v tvojom živote počítal. 😉

Tak a teraz už vieš, na čo svoj čas nemáš míňať v žiadnom prípade. Ak by si rád vedel, čo naopak vo svojom živote spraviť, aby sa pohol tým správnym smerom, prečítaj si článok 21 Vecí, Ktoré By Si Pre Seba Mal Začať Robiť.

A na záver malá hra. Ak sa ti článok páčil a ak chceš byť so mnou virtuálny kamoš, tak si pri odchode určite nezabudni vyklikať myšku na tlačítku Páči Sa Mi To alebo článok aspoň pozdielaj, ocením to. 😉

Ááááá za svoju povinnosť pri osobnostnom raste zasa považuj zapísanie sa do NEWSLETTER-a. Stačí hodiť svoju emailovú adresu nižšie do políčka pod BIO-m autora a ja ti na ňu za odmenu pošlem každý jeden týždeň pekelne dobrý článok. 😉

Článkom som sa z časti inšpiroval na tomto mieste.

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 14 )

 • Mata jún 23, 2015 1:09:34 pm

  Opat super clanok Dusan 🙂 postupne vytlacam vsetky tieto veci zo svojho zivota a je v tom kus pravdy..

  • Dušan Kadlec jún 23, 2015 8:05:33 pm

   Vďaka Mati,

   držím palce nech sa Ti to podarí 😉

 • Ondrej Mizerak jún 24, 2015 8:28:54 am

  Rovnako sa pripájam, opäť výborný článok. Great job

  • Dušan Kadlec jún 27, 2015 3:31:38 pm

   Ondrej vďaka !! 😉

 • Lukáš jún 24, 2015 10:33:38 pm

  Skutočný veget bude až po smrti,v tomto živote nie je možné mať všetko a byť nonstop šťastný. Každý tu máme svoj príbeh.Jedinú vec ktorú vyčítam ľuďom okolo mňa je, že neprispievajú nejakou pridanou hodnotou pre spoločnosť, niekedy ma to až poburuje. Pretože ja som ten ktorý musí prekonávať omnoho viac prekážok na ceste za úspechom len kvôli ľudskej ľahostajnosti a úbohosti. Koľko ľudí jednoducho nepozbiera na to sily,lebo je to niekedy nadľudské.Len si treba predstaviť aké by bolo robiť čo nás baví a živiť seba a svoju rodinu z toho.Aké by bolo sa pozrieť okolo seba a vidieť všade umelcov,kultúru,poriadok,úsmevy,rozkvet…A čo vidím teraz kde chodím?Slobodné mamičky,ľudské trosky,plytkých ľudí a tých pár jedincov čo vyčnievajú si strážim ako oko v hlave. Úspech = nonstop zmena, neexistuje lineárna čiara pre úspešného človeka.Do hrobu treba ísť s úsmevom na tvári 🙂

  • Dušan Kadlec jún 27, 2015 3:36:29 pm

   Lukáš, netreba sa starať do druhých ľudí. Mnohí si nedajú poradiť, ani keď im budeš dohovárať každý deň. Ušetri si preto čas, nervy aj starosti. 😉

   Jediné, čo môžeš spraviť, je inšpirovať ich a ísť im príkladom. Buď zmenou, ktorú chceš vo svete okolo seba vidieť! 😉

   Svet plný umelcov a uvedomelých ľudí, ktorý si opísal je skvelý, avšak čaká nás tam ešte dlhá cesta. Ale ja som optimista, nemyslím si, že je to neuskutočniteľné. 🙂

 • Jolka júl 26, 2015 1:50:33 am

  Super clanok Dusan 🙂 Budem tu travit cas castejsie 🙂 🙂 🙂

  • Dušan Kadlec júl 27, 2015 3:21:51 am

   Vďaka za pochvalu Jolka,

   teším sa teda na Tvoje časté návštevy 😉

 • katrína júl 26, 2015 7:56:31 am

  Veľmi prospešné takto pokope. Pravdivé, človek to vie, ale prečítať si to zaradom je super. Na nedeľné ráno to nádherne dá silu ísť ďalej 😀 Ďakujem, želám nech sa darí.

  • Dušan Kadlec júl 27, 2015 3:25:04 am

   Ono keď si to človek prečíta, tak sa zdá, že to všetko vie, ale v každodennom živote na to veľmi veľa z nás zabúda.

   Preto je dobré z času na čas si to takto pripomenúť! 😉

   Som preto rád, že Ti článok dodal silu Katka a dúfam, že v budúcnosti ich tu prospešných nájdeš viac. 🙂

 • Sylvia august 09, 2015 7:31:21 am

  Pises uzasnym sposobom, kazdy den si precitam niektory z tvojich clankov. Vdaka nim sa stavam zas a znova sama sebou. Ludia by ozaj mali uvedomovat ze oni su tou zmenou. Ze za vsetko nemoze doba alebo niekto iny. My ludia tvorime svet a je na nas aky si ho spravime.

  • Dušan Kadlec august 11, 2015 12:23:16 pm

   Sylvia, teší ma, že Ti články pomáhajú, presne preto ich píšem 😉

   Každý človek má svoj život vo svojich rukách a bude ho mať iba takým, akým ho sám spraví!

   Moment, kedy si to ľudia uvedomia a začnú podľa toho konať bude zlomovým, v živote každého jedného z nich! 🙂

 • Iveta október 27, 2016 7:00:32 pm

  Vynikajúci článok! Kompletný, výstižný, pravdivý.
  Myšlienku „myseľ je ako padák, funguje iba vtedy, keď je otvorená“ som si zapísala na lístok. Veľmi sa mi páči. Otvorená myseľ nám dovolí prijímať, vnímať nové zážitky tak, že ich premeníme na nové skúsenosti a tie potom na naše efektívnejšie odpovede na podnety. My, našimi myšlienkami a činmi vytvárame všetku „realitu“. Máme slobodu voľby. Môžeme sa rozhodnúť, aká bude naša reakcia na to čo sa nám deje. Naše pocity sú ako kompas. Pomáhajú nám zvoliť si tie myšlienky, pri ktorých sa cítime dobre, lepšie. Slobodu voľby má každý človek, rovnako vnútorný hlas a pocity.
  Dušan, ďakujem ti za ďalší skvelý článok:-). Idem si ho vytlačiť:-).

  • Dušan Kadlec október 31, 2016 4:08:15 pm

   Rado sa stalo Iveta, teším sa, že s tebou tento článok zarezonoval v takom merítku! 😉

   Je to presne ako píšeš, naše myšlienky ovplyvňujú naše činy a oboje máme vo svojich rukách! Preto smer, ktorým sa v živote uberáme je len a len našou voľbou, ničím iným!