21 Vecí, Ktoré By Si Pre Seba Mal Začať Robiť

21 Vecí, ktoré by si pre seba mal začať robiť

O čom je tvoj život? Nasleduješ svoje sny a dosahuješ v ňom ciele, ktoré si si vytýčil? Zbieraš v ňom jeden perfektný zážitok za druhým a užívaš si ho, čo ti hrdlo ráči?

Alebo to máš naopak? Máš v ňom kopec úloh a povinností? Tiež plníš ciele a sny, avšak nepatria tebe…? Ani práca ťa nebaví?

Nuž, tak alebo onak, na tieto otázky si musíš odpovedať sám, pretože iba ty poznáš pravdu. Sám musíš prísť na to, či žiješ život presne taký, aký si si ho vždy predstavoval alebo je s ním niečo v neporiadku.

A keď už nájdeš tú správnu odpoveď, možno ti pomôže tento článok. Nájdeš v ňom 21 vecí, ktoré by si pre seba mal OKAMŽITE začať robiť – teda ak ich už dávno nerobíš, potom si ich iba zopakuj. 😉

Veci, ktoré ti opäť pomôžu vrátiť misky váh do rovnováhy a dostať tvoj život pod kontrolu. Pretože tvoj život by mal byť o TEBE, nie o nikdy nekončiacich povinnostiach, úlohách a snoch a plánoch niekoho iného. O TE – BE !!!

1. Začni akceptovať plnú zodpovednosť za svoj život

Svoj život máš vo vlastných rukách, či už si rovnakého názoru alebo nie. Sú to tvoje vlastné kroky, tvoje vlastné rozhodnutia a tvoje vlastné chyby, ktoré ťa sem dostali. To vďaka nim máš život taký, aký je.

Nemôže za to vláda, nemôžu za to tvoji rodičia a nemôžu za to tvoji priatelia ani tvoja frajerka. Spôsob, ktorým si svoj život žil, ťa dostal presne do tohto bodu, presne na toto miesto. Nič iné.

A skôr, ako celý očervenieš od nervov a zlosť ti zatemní triezve uvažovanie, vedz, že tejto pravde budeš musieť jedného dňa čeliť. No byť tebou, dám si pozor, aby to už nebolo neskoro. Pretože ja si osobne myslím, že už si dosť veľký na to, aby si ešte stále veril na Ježiška… Čo si myslíš ty?

No mám aj dobrú správu. Ak začneš túto pravdu akceptovať, bude to jedna z najoslobodzujúcejších vecí, akú si kedy spravil. Dá ti to odvahu a sebavedomie viesť svoje budúce kroky a nasmerovať svoj život tým smerom, ktorým ho nasmerovať chceš.

Vraví sa, že najlepší spôsob, ako predvídať budúcnosť, je vytvoriť ju… Tak smelo do toho! Pretože ak si nevybuduješ svoje sny, niekto iný si ťa najme, aby si mu pomohol vybudovať tie jeho.

2. Urči si ciele a stanov si priority

Svojmu životu musíš dať smer. Ak to nespravíš ty, spraví to za teba niekto iný. Avšak potom sa ti nemusí páčiť miesto, na ktorom skončíš. Žiť život bez cieľa je ako vyplávať s loďou z prístavu a nevedieť kam. Alebo ako behať celý čas po futbalovom ihrisku hore a dole bez toho, aby si sa pokúsil streliť gól.

Nič moc však?! Ciele ti dajú smer, aký si sám vyberieš. Dajú tvojmu životu zmysel, a to presne ten, ktorý tak dlho hľadáš. Tak prečo ich ešte nemáš?

A čo sa celkovo cieľov týka, vrelo odporúčam články Sedem Dôvodov Prečo Je Dôležité Stanoviť Si Ciele a takisto Ako Si Správne Stanoviť Ciele V Ôsmich Krokoch. V nich sa dočítaš všetko, čo k cieľom potrebuješ vedieť! 😉

3. Začni na svojich cieľoch pracovať každý deň

Pamätaj, že aj cesta dlhá tisíce kilometrov začína s jedným malinkým krokom. Preto nech už snívaš o čomkoľvek, začni robiť malé, logické, každodenné kroky, aby si svoje sny uskutočnil. Pretože sny sa ti nesplnia bez toho, aby si im k tomu dopomohol.

Tak sa vzchop a začni. Pusti sa do práce. Čím tvrdšie budeš pracovať, o to väčšie šťastie budeš mať. Skoro každý túži po práci svojich snov a chce nasledovať svoju vášeň, no iba veľmi malá hŕstka ľudí pre to niečo skutočne spraví. Buď iný!

4. Začni myslieť pozitívne

Negatívne myšlienky ti nedajú pozitívny život, pamätaj na to! Pozitívne myšlienky sú omnoho silnejšie. Dokážu ťa inšpirovať a dohnať k skvelým veciam. K nadštandardným výkonom, k obrovským úspechom a k prekonaniu vlastných limitov. Zatiaľ čo tie negatívne iba poskytujú živnú pôdu obavám, strachu, starostiam a výčitkám. Sám si musíš vybrať, čo z tohto vo svojom živote chceš.

5. Začni sa starať o svoje telo

Je to telo, v ktorom prežiješ celý svoj život, staraj sa o ňho! Netlač doň stále tie fastfoody a polotovary. Nepi neustále tie hnusné, sladké a škodlivé malinovky. Buď rozumný. Začni sa o neho starať a dávať mu vitamíny a živiny, ktoré skutočne potrebuje.

A občas ho tiež prevetraj na čerstvom vzduchu, pretože nebolo stvorené na to, aby za deň vystriedalo iba dve polohy, a to jednu v práci za počítačom a druhú doma na gauči pred telkou. Pamätaj, že to, čo do neho investuješ teraz, ti neskôr vráti.

6. Začni akceptovať fakt, že veci ani čas nikdy nebudú perfektné

Niečo také, ako dokonalosť neexistuje. Nikdy nebude perfektný čas. Musíš sa naučiť jednať teraz a očakávať od seba to najlepšie – nie to dokonalé. Ak si tieto dva fakty neosvojíš, pravdepodobne sa nikdy nepohneš z miesta, nikdy sa o nič nepokúsiš a budeš večne nešťastný.

7. Začni plávať proti prúdu

Vraví sa, že iba mŕtva ryba pláva s prúdom. A aby sme mali jasno, tou rybou myslím teba! Pretože ak si sa pridal k stádu a nasleduješ tú slepú cestu sebadeštrukcie, na ktorej každý deň vstávaš o šiestej, robíš od ôsmej do piatej v práci, ktorú neznášaš a vraciaš sa domov o siedmej, kedy zmorený padáš na gauč pred telku, viac sa podobáš tej rybe ako človeku.

Čo sa stalo s tými kreatívnymi nápadmi? So všetkými tými snami a plánmi, ktoré si pre seba schovával? Kde je tá jedinečná osoba, kde je ten originál? Dovoľ jej opäť postaviť sa na vlastné nohy. Začni to byť opäť ty. Dovoľ si žiť, pred tým, než skutočne umrieš. Nevzdávaj to skôr, ako to skúsiš.

Vedz, že NIKDY nie je neskoro na to, aby si zmenil svoj život. A ak to vieš, len sa ti so zmenou nedarí, určite si prečítaj E-Book 8 CHÝB, KTORÉ SABOTUJÚ TVOJE ROZHODNUTIE ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT. Je zdarma a určite ti pomôže dať veci do pohybu. 😉

8. Začni hľadať cestu von zo svojej zóny komfortu

Miesto, na ktorom sa dejú zázraky, je hneď za hranicami tvojej zóny komfortu. Sprav prvé kroky a okús, čo ťa čaká tam vonku. Som si istý, že hneď ako z nej vystúpiš, zistíš, že nakoniec nebola taká komfortná, akou sa javila vo vnútri.

Život si nedostal preto, aby si ho mohol sledovať z pohodlia svojho kresla v obývačke. Pamätaj, že loď kotviaca v prístave je síce v bezpečí, no to nebol dôvod, pre ktorý bola stavaná. A opäť, aby bolo jasné, tou loďou myslím opäť teba!

9. Začni veriť

Nič na svete nebolo vykonané bez viery, že je to možné. Preto, ak po niečom skutočne túžiš, musíš uveriť. V to, že to dokážeš. V to, že je to možné. Pretože najprv musíš presvedčiť samého seba, až potom presvedčíš ostatných.

10. Začni búrať svoje limity

Neexistujú žiadne limity. Sú tu iba tie, ktoré si vytvoríš sám vo vlastnej mysli. A i keby tu nejaké boli, tak iba preto, aby boli prekonané. Nikdy nebudeš vedieť, aký silný môžeš byť, až pokým byť silným nebude tvoja posledná možnosť. Nepodceňuj sa a zančni si veriť. Skús, kam až môžeš ísť a keď objavíš svoje hranice, prekroč ich.

11. Začni si všímať krásu, skrytú v maličkostiach

Namiesto toho, aby si neustále čakal na veľké veci, začni sa tešiť z každodenných maličkostí. Som si istý, že dokážeš nájsť každý deň kopec vecí, ktoré ti pohnú kútikmi úst do strán.

Buď vďačný za chvíľku kľudu pri rannej káve, začni sa tešiť z vône tvojho obľúbeného jedla alebo sa teš z toho pocitu po dobre odmakanom tréningu. Život je plný takýchto malých a nádherných okamihov. Bude to pre teba iba malá zmena, no bude mať obrovský dopad na kvalitu tvojho života.

12. Začni byť viac otvorený k svojim pocitom

Ak sa cítiš pod psa, dopraj si čas a priestor. Avšak buď otvorený a úprimný. Porozprávaj sa s blízkymi alebo zájdi na jedno s kamarátmi, pretože sa možno potrebuješ iba vyrozprávať alebo potrebuješ počuť rozdielny pohľad na vec. A keď si šťastný, vypusti tú radosť von. Dovoľ jej zaplniť celú izbu, celý tvoj byt. Infikuj ňou ostatných a inšpiruj ich vlastným nadšením zo života.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

13. Začni sa starať o vzťahy s ľuďmi, ktorí sú pre teba dôležití

Mať kamarátov neznamená napísať im na facebooku, keď majú narodeniny alebo keď niečo potrebuješ. Ak chceš niečo dostať, musíš najprv niečo dať. O tých skutočných priateľov a rodinu, či už pokrvnú alebo uličnú, sa staraj. Buď im nablízku, buď im nápomocný a stretávaj sa s nimi. Pamätaj, že aj tá najkrajšia a najsilnejšia kvetina zomrie, ak ju nebudeš polievať.

14. Začni sa sústrediť na veci, ktoré MÔŽEŠ kontrolovať

Nedokážeš zmeniť všetko, no môžeš zmeniť aspoň niečo. A na to by si sa mal sústrediť. Pretože mrhanie talentom, časom a energiou na veci, ktoré nemáš v moci, je receptom na depresiu, frustráciu a trápenie. Začni svoju energiu investovať do vecí, ktoré ovplyvniť dokážeš a začni hneď.

15. Začni si strážiť hladinu stresu a vezmi si potrebné pauzy

Spomaľ. Dýchaj. Dovoľ si na chvíľu zastať. Uprac si v hlave myšlienky, pozri sa na veci z nadhľadu, odosobni sa. Nielenže uvidíš riešenia, ktoré boli doteraz skryté, ale budeš aj produktívnejší a kreatívnejší. Stresu a nervozite vyfúkneš vietor z plachiet, a tak nebude trpieť ani tvoje šťastie ani tvoj osobný pokoj.

16. Začni sa sústrediť na šance a príležitosti

V živote nájdeš presne to, čo v ňom hľadáš. Pre tých, ktorí sa sústredia na príležitosti a hľadajú cestičky, ako uspieť a ako si splniť svoje sny, je to veľmi dobrá správa. Avšak pre tých, ktorí hľadajú výhovorky, prekážky a limity, pre ktoré veci „nejdú“ a „nemôžu“ byť spravené, to už zas tak dobrá správa nie je.

Sľúb si, že sa pokúsiš v každej situácii nájsť niečo pozitívne a budeš sa sústrediť skôr na možnosti, ako na prekážky. Moment, v ktorom si to sľúbiš, ti zmení život.

A ak by ti to s tým rozpoznávaním a využívaním príležitostí doposiaľ veľmi nešlo, odporúčam článok 7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeš Využiť Príležitosti Priamo Pred Tebou. Možno tam objavíš dôvod, prečo je tomu tak! 😉

17. Začni byť vďačný minulosti za lepšiu budúcnosť

Všetka tá bolesť, ktorú si v minulosti zažil, ťa spravila silnejším. Všetky tie veci, ktoré ťa v minulosti rozplakali, ťa spravili odvážnejším a odolnejším. Všetci tí ľudia, ktorí ťa v minulosti podviedli, oklamali alebo podrazili, ťa spravili rozumnejším, opatrnejším a obozretnejším. Všetko to zlé, čo sa ti v minulosti stalo, ti dalo cenné lekcie, z ktorých ťažíš dnes. Je preto načase, aby si poďakoval svojej minulosti za lepšiu budúcnosť.

18. Začni skúšať nové veci

Sú to práve nové veci, ktoré dávajú životu tú šťavu, tú novú energiu. Sú to ony, ktoré ťa vyvedú z toho nudného stereotypu a každodenne sa opakujúcich rutín. Prestaň sa báť chýb, ktoré môžeš urobiť, tie sú súčasťou života.

19. Začni sa venovať sebe

Osoba, s ktorou tráviš najviac času a žiješ najdlhšie, si ty sám. A aj napriek tomuto faktu má tak veľa ľudí problém s tým, aby odpovedalo na otázku o troch pozitívnych a o troch negatívnych vlastnostiach. Mnohí nepoznajú ani svoje talenty a silné stránky. Niektorí dokonca nevedia, čo ich skutočne baví a napĺňa.

No neviem, ako ty, ale ja v tom vidím skutočne obrovský problém. Svoj život skúmaj, objavuj v ňom veci, ktoré ti robia radosť, testuj svoje limity, nájdi svoje silné stránky a odhaľ svoj talent. Kľudne sa ti zaručím, že ak to spravíš, tvoj žvot dostane úplne inú perspektívu.

20. Začni byť šťastný

Šťastie je voľba. Nekúpiš si ho, nikto ti ho nedaruje a tiež ho nenájdeš ukryté v štvorlístku na lúke. Je to rozhodnutie, že budeš venovať pozornosť viac tým dobrým veciam vo svojom živote, ako tým zlým. Že budeš spokojný s tým, kto si. Že sa budeš radovať zo svojich pokrokov a úspechov a nebudeš sa trestať za chyby a omyly. Je to jednoduché rozhodnutie, avšak nikto ho nespraví za teba.

21. Začni si uvedomovať, aký bohatý už v skutočnosti si

Skutočným bohatstvom je schopnosť prežiť svoj život naplno. I keď sa nachádzaš v komplikovanom období svojho života, je dôležité mať neustále na pamäti veci, ktoré ťa robia nesmierne bohatým človekom. Včera si nešiel spať hladný. A tiež si nemusel spať vonku. Ráno si môžeš vybrať oblečenie, ktoré si dáš a máš prístup k pitnej vode. Toto sú privilégiá, ktoré mnohí ľudia na svete nemajú.

A ak si stále myslíš, že toho nie je zasa toľko, za čo by si mal byť v živote vďačný, prečítaj si článok s desiatimi otázkami, ktoré ti dokážu opak – 10 Otázok, Ktoré Ti Dokážu, Že Si Na Tom Lepšie, Ako Si Myslíš.

Dodatočná poznámka: Keďže tento článok zožal skvelé ohlasy, rozhodol som sa napísať pokračovanie – Ďalších 21 Vecí, Ktoré By Si Pre Seba Mal Začať Robiť, tak si ho určite prečítaj, aby si mal zoznam kompletný. 😉

Na záver článku sa zachovaj ako charakter a nezabudni ho podporiť jedným lajčiskom alebo ho trošku povláčiť po sociálnych sietiach a pozdielať. Pretože karma ťa jedného dňa dobehne, pamätaj na to! 😉

A ak si sa ešte náhodou nezapísal do NEWSLETTER-a, tak by si sa mal hanbiť, hneď a zaraz prehodnotiť svoje priority, zamyslieť sa nad sebou a okamžite tak učiniť! 😛

Políčko kam svoj email hodiť nájdeš nižšie, pod BIO-m autora.