Ako Si Správne Stanoviť Ciele V Ôsmich Krokoch

Ako si správne stanoviť ciele

,,Snívame o tom, kam chceme ísť, no nemáme mapu, ako sa tam dostať.“

Nech je to čokoľvek, po čom v živote túžiš, či už nájsť životné šťastie, dosiahnuť úspech v práci, nájsť si tú pravú alebo chceš iba schudnúť dve tri kilká do leta do plaviek, potrebuješ plán. Bez neho to nepôjde. Potrebuješ si stanoviť ciele, aby si mal úplne jasno v tom, čo musíš spraviť pre ich dosiahnutie.

Ono o tom, prečo je to také existenčne dôležité, mať svoje ciele pevne stanovené, som písal týždeň dozadu (celý článok čítaj TU), takže sa o tom nebudem zbytočne znova rozpisovať, poďme radšej ďalej.

Ako si stanoviť ciele NEsprávne:

Stanoviť si ciele neznamená raz za čas porozmýšľať nad tým, čo by si to asi tak v živote chcel dosiahnuť, a potom si v hlave držať nepresnú a hmlistú predstavu, ktorá sa behom roka ešte niekoľkokrát zmení.

Ak aj ty patríš k ľuďom, ktorí hovoria „mám svoje ciele v hlave“ alebo „viem predsa čo chcem“, no nemáš ich napísané, rovnako tak, ako nemáš stanovený plán pre ich dosiahnutie, práve to môže byť tou príčinou…

…dôvodom, ktorý je na vine tomu, že ešte stále nemáš to, čo by si mať chcel, že nie si človekom, ktorým by si byť chcel a ani z ďaleka sa nepribližuješ miestu, kde by si sa chcel nachádzať.

V žiadnom prípade sa nesnažím byť zbytočne dramatický, len sa ti snažím ukázať, ako veľmi sú stanovené ciele pre úspech NEVYHNUTNÉ!

Preto som ti to šplechol rovno do tváre, veď načo zbytočne chodiť okolo horúcej kaše, no nie?!

Kedy je najlepšie stanoviť si ciele?

Najpopulárnejšie a najčastejšie si ľudia ciele zvyknú stanovovať počas období symbolizujúcich nový začiatok. Na nový rok, nový mesiac, na nový začiatok týždňa. Dám ruku do ohňa za to, že dôverne poznáš frázu „od pondelka začínam“. Mňa samotného prenasledovala roky, nie a nie sa jej zbaviť. 🙂

Ty ale nečakaj na žiadnu pomyselnú časovú hranicu – nestrácaj zbytočne čas! Buď múdrejší. Začni už teraz, pretože ono skutočne nie je na čo čakať.

Stavím sa s tebou o jeden lajk pre tento článok, že ciele stanovené k 1. januáru majú omnoho väčšiu tendenciu zlyhať, ako ciele stanovené v akýkoľvek iný deň v roku.

Vlastne nemusíme sa staviť, na túto tému bol robený výskum a ono je tomu skutočne tak. Stávka by teda bola nefér a tak si radšej udelím pomyselného bobríka čestnosti a budem dúfať, že článok lajkneš alebo pozdielaš tak, či tak. 😉

Vráťme sa ale späť k téme. Prečo je tomu tak? Je tomu tak preto, že ciele, ktoré si ľudia stanovia na Nový rok, sú založené na chvíľkovom nadšení a nie na dlhodobej túžbe zakorenenej hlboko v ich vnútri.

Akýkoľvek cieľ, ktorý stojí za to si stanoviť, stojí takisto za to, aby si si ho stanovil už teraz. Nie budúci pondelok, nie budúci mesiac, ani budúci rok. Teraz! A ak si ho nestanovíš, nie je pre teba dosť dôležitý. Žiadne ale, bodka!

Ako si správne stanoviť ciele v 8 krokoch:

1. Zisti, po čom skutočne túžiš

Verím, že väčšina z vás vie aspoň približne, čo v najbližšej dobe chce. Schudnúť, zmeniť zamestnanie, začať sa venovať nejakému hobby alebo začať pracovať na novom projekte. S krátkodobými cieľmi problém určite mať nebudete, ten skôr nastáva pri dlhodobých životných cieľoch. Tu sa zasekne väčšina ľudí.

A ak náhodou nevieš ani to, čo si stanoviť ako ten krátkodobý, teraz je ten správny čas sa zamyslieť. 🙂

Neostáva ti nič iné ako nájsť si tiché a pokojné miesto a rozmýšľať. Sadni si do kresla alebo si ľahni do postele a premýšľaj. S čím si vo svojom živote nadmieru spokojný a naopak, čo by si v ňom chcel zúfalo zmeniť. Uvažuj nad tým, čo by si vo svojom živote rád vylepšil, čo by si chcel dosiahnuť, čomu by si sa chcel venovať, kým by si chcel byť, a tak ďalej, a tak ďalej.

Pamätaj, že vo svojom živote môžeš zmeniť čokoľvek, tak smelo do toho!

A keď už je reč o zmene, nedá mi to nespomenúť E-Book, ktorý ti s ňou pomôže. E-Book o 8-mich Chybách, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. O chybách, ktoré sú vinné za všetky tie predošlé nezdary, keď si sa o zmeny vo svojom živote pokúšal. Stiahni ho a daj im zbohom raz a navždy. 😉

2. Uisti sa, že si si vybral správne

Uisti sa, že ciele, ktoré si si vybral, sú tie, ktoré skutočne chceš. Nie tie, ktoré dobre vyzerajú, ale tie, po ktorých vážne túžiš. Veľakrát podľahneme tlaku okolia a necháme sa ovplyvniť rečami o veciach, ktoré „sú správne“, tými, ktoré by sme „mali robiť“.

No zakaždým si pripomeň, že títo ľudia vedia akurát tak figu borovú, mierne povedané. Veď uznaj, kto by mohol vedieť lepšie, ako ja sám, čo naozaj chcem, čo je to, čo ma učiní šťastným? Nikto. Iba ja to môžem vedieť. A ty to máš rovnako!

V živote sa stretneme s ľuďmi, ktorí nám budú kázať o veciach, ktoré by sme mali robiť, i keď ich oni sami robiť nebudú, a odrádzať nás od vecí, ktoré nikdy sami neskúsili. Nenechaj sa odradiť a stanov si tie SPRÁVNE ciele. Sám najlepšie vieš, ktoré to sú. A neboj sa, dokážeš čokoľvek. 😉

,,Nájdi odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu. Oni už akosi vedia, kým sa chceš v skutočnosti stať.“
– Steve Jobs

3. Spíš si ciele, ktoré si si stanovil

Ciele, pre ktoré si sa rozhodol, si nezabudni napísať. Spísané ciele musia byť jasné a čo najpodrobnejšie. Cieľ nájsť si lepšiu prácu nestačí. Musíš presne vedieť, akú prácu si chceš nájsť. Chceš byť grafik, realitný maklér, riaditeľ marketingového oddelenia vo svojej práci alebo si chceš založiť vlastnú firmu s dovozom ovocia?!

Žiadny problém! No opäť, musí to byť niečo, čo chceš ty. Nie že si tam napíšeš, že chceš byť plastický chirurg, pretože mama vždy chcela mať v rodine doktora.

A opäť, tento krát už druhé v tomto bode, musíš byť čo najkonkrétnejší. Iba tak zistíš, čo potrebuješ spraviť pre dosiahnutie svojho cieľa. Musíš mať v hlave presnú, čistú a jasnú víziu toho, čo chceš v budúcnosti dosiahnuť, inak to nepôjde.

4. Urči si deadline

K správnemu stanoveniu cieľov patrí aj deadline. Čas, kedy máš v pláne svoj cieľ dosiahnuť. Alebo lepšie povedané, časová hranica, do kedy svoj cieľ dosiahnuť MUSÍŠ. Pretože občas je dobré zatlačiť na pílu. Nedáš tak priestor zbytočným výhovorkám a neustálemu odkladaniu – úhlavným nepriateľom úspechu.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Spíš si všetky kroky, ktoré je potrebné urobiť

Krásou dnešnej doby je, že sa môžeš dostať k akýmkoľvek informáciám, ktoré hľadáš. Je preto veľmi jednoduché zistiť všetko to, čo potrebuješ spraviť, aby si svoje ciele dosiahol.

Spíš si teda do zoznamu všetky tie potrebné úlohy a úkony, ktoré ťa na ceste za svojimi snami čakajú. Nevynechaj ani najmenší detail, nezabudni na žiaden krok, bez ohľadu na to, ako bezvýznamný sa ti môže zdať.

6. Sprav si v stanovených cieľoch poriadok

Potom, ako si si zapísal všetko to, čo musíš na ceste za svojimi cieľmi vykonať, nastal čas, aby si si v nich upratal.

Všetky svoje poznámky, ktoré si doposiaľ zdokumentoval, si zorganizuj do bojového plánu. Pekne si ich logicky usporiadaj podľa toho, či sú dôležitejšie alebo menej dôležité, či ich treba urobiť na začiatku alebo ich môžeš v kľude spraviť neskôr. Po lopate povedané, napíš si, čo treba urobiť ako prvé, čo treba urobiť ako druhé, čo ako tretie, a tak ďalej, a tak ďalej.

K obľúbeným nástrojom mnohých ľudí patrí aj rozdelenie činností do SMART krokov. V E-Booku, ktorý som už v článku raz spomínal, im venujem celú jednu sekciu. Stiahnuť si ho môžeš TU. 😉

7. Akcia

Začni okamžite. Celý zmysel stanovenia si cieľov sa stratí, akonáhle svoje ciele uložíš k ľadu. Toto je najdôležitejší krok, pretože bez toho, aby si začal konať, si akurát tak zabil čas čítaním tohto článku. Dokonca si si svoje ciele mohol aj napísať, no samé v noci neožijú. Všetka tá námaha bola zbytočná, ak nezačneš konať.

,,Bez akcie nie je reakcia.“ – Zo života 🙂

8. Sprav niečo každý deň

Na svojich cieľoch pracuj každý deň. Pretože, ak na nich skutočne budeš pracovať každý deň, 7 dní v týždni, čoskoro budeš šokovaný tým množstvom práce, ktorú sa ti už podarilo odviezť. Toto mne robí najväčšiu radosť, som si preto istý, že ti ju to spraví rovnako. Okrem toho pocítiš neskutočnú dávku motivácie, za to ručím!

No nemusíš sa obávať. Ak iba začínaš, s kľudným svedomím začni v malom. Vraví sa, že ani Rím nebol postavený za jeden deň. 😉

A ak by si sa náhodou nevedel prinútiť vstať a začať konať, určite si prečítaj článok 13 Trikov Ako Sa Rýchlo Motivovať. Tu sa dozvieš zopár overených trikov, ako sa behom chvíle inšpirovať a nakopnúť k práci. Tento článok ťa zdvihne zo zadku určite. 😉

Nerob rovnakú chybu, ako ostatní:
Veľa ľudí robí rovnakú chybu. Namiesto toho, aby si sadli, rozmysleli si, čo so svojím životom ďalej a spísali si veci, ktoré treba urobiť (najmä teraz, keď už vedia ako si stanoviť ciele), brázdia po internete a hľadajú akýsi zázračný spôsob, čarovnú formulku, ako to urobiť bez námahy a práce a so zaručenými výsledkami.

Avšak tvoje ciele sa sami nestanovia. Je naivné očakávať výsledky bez toho, aby si pre ne niečo spravil.

Vezmi preto papier a pero a začni. Odkladal si to už pridlho, nie je tak? Sprav to teraz. Veď uznaj sám, čo je to 10 – 20 minút v porovnaní s celoživotným šťastím a úspechom?

Na záver už klasicky, ak sa ti článok páčil, určite ho podpor jedným prstom hore alebo ho pozdieľaj, aby sa dostal aj k ďalším ľuďom, ktorí bezcieľne brázdia vody internetu v domnienke, že na nich z nejakej tej stránky úspech vyskočí a nepustí ich, až kým sa nepominú. 🙂

Takisto, boh ťa chráň, ak sa zabudneš zapísať do NEWSLETTER-u. Neustále nariekaš, že sa chceš stať lepším človekom, prestať stagnovať a začať rásť, a keď máš konečne na dosah možnosť dostať sa ku kvalitným článkom zameraným práve na osobnostný rozvoj, otočíš sa jej chrbtom? Čo si to za človeka? Tak radšej nevymýšľaj a hoď svoj email do políčka nižšie, pod BIO-m autora. 😉

Photo credit: U.S. Navy (license).