13 Trikov Ako Sa Rýchlo Motivovať

13 Trikov Ako Sa Rýchlo Motivovať
Motivácia / 26.09.2013 / 4

Ten plameň v tvojom vnútri by mal horieť nehynúcim plameňom a pripomínať vatru a nie ledva plápolať a podobať sa na plamienok zo zapaľovača. No neboj sa, ak je práve toto problém, ktorý ťa trápi, tento článok bude pre teba prvou pomocou – akýmsi dýchaním z úst do úst pri tvojej chvíľkovej strate motivácie.

Prekonávanie samého seba a svojich emocionálnych prekážok, ktoré ti bránia dokončiť prácu, ktorá leží pred tebou, dokáže byť tvrdým orieškom. Veď úprimne, kto z nás by sa najradšej nenatiahol na gauč pred telkou alebo na lehátko v záhrade, no nie?

Aj keď vieš, že neustále vysedávanie a „zabíjanie“ času pre teba môže mať neblahé následky, pustiť sa do práce nie je vždy také jednoduché.

Pre tých z Vás, ktorí nikdy nezaváhajú, nenechajú sa rozptýliť, a takisto na svojom ramene nemajú toho malého, zákerného škriatka, ktorý sa ich neustále snaží vyrušiť, pre tých z Vás tento článok asi nebude veľmi prínosný.

No pre nás ostatných, bežných smrteľníkov, bude určite užitočné mať po ruke zbierku motivačných kopancov, ktoré nás okamžite nabudia a rýchlo vrátia späť do hry.

Upozornenie: Týchto 13 tipov som napísal pre prípad, že nevieš ako sa motivovať a potrebuješ rýchlu vzpruhu, nakopnutie – pyromana, ktorý opäť rozdúcha ten plameň v tvojom vnútri.

Na zamyslenie: V prípade, že hľadáš spôsoby ako sa motivovať, pretože je pre teba tvoja práca alebo čokoľvek iné utrpením a neustálym bojom, možno je ten správny čas porozmýšľať nad zmenou.

Pamätaj: Najlepší spôsob, ako byť neustále motivovaný, je zorganizovať si život presne podľa seba. 🙂

A ešte zopár „oblastí“, ktoré, ak si ich dáš do poriadku, budú mať za následok, že ti bude práca ubiehať prirodzenejšie:

– Vášeň. Rob veci, pre ktoré si zapálený. Samozrejme, všetci musíme robiť aj veci, ktoré nechceme. No ak sa stal tvoj život začarovaným kruhom plným nudnej práce, tak máš veľký problém, ktorý potrebuje nápravu. A ak si robíš starosti s tým, že nevieš čomu by si sa chcel venovať a ako vôbec objaviť túto vášeň, odporúčam článok „Tajomstvo hľadania skutočnej vášne v živote“.

Návyky. Isteže nemôžeš dať na autopilota všetko. No zistil som, že niekoľko základných návykov dokáže vytvoriť štruktúru pre tvoj deň. Vstávať v rovnakom čase, pracovať v rovnakom čase a ešte zopár ďalších produktívnych návykov, dokáže vytvoriť rutinu, ktorá ti zjednoduší deň.
Osol, ktorý nasleduje svoj cieľ

– Ciele – Popri svojich nových návykoch si tiež vytvor plán útoku a definuj si svoje ciele. Stanovením si svojich cieľov dáš svojmu životu nový zmysel. Možno práve TEN zmysel, ktorý si tak dlho hľadal. Jasný cieľ ťa udrží na dráhe a zachováš si vďaka nemu svoje nadšenie a elán. Podrobnejšie som o tom, prečo je dôležité mať stanovené ciele, písal v článku „Sedem dôvodov, prečo je dôležité stanoviť si ciele“.

Tipy pre motiváciu

No aj napriek tvojmu úsiliu, vášni, zvykom a dobre stanoveným cieľom, môže tvoja motivácia zoslabnúť. A vtedy je ten najvyšší čas nájsť niečo, čo ťa dostane späť do sedla. Tu je teda zopár nápadov ako sa rýchlo motivovať:

1. Vráť sa na začiatok a spýtaj sa „Prečo“ – Sústredenie sa na všetky tie úlohy, ktoré ležia pred tebou, zrovna nepridáva tvojmu snu na atraktívnosti. Preto sa na to pozri z nadhľadu. Spýtaj sa samého seba, prečo to vôbec robíš. Pripomeň si prečo si začal a čo ťa čaká na konci.  Aký je ten dôvod, ktorý ťa donútil spraviť niečo naviac?

Ak je tvoje PREČO dostatočne dôležité, na AKO nezáleží.

2. Daj si svojich „Päť“ – Začni pracovať aspoň 5 minút. Je to to najmenej, čo môžeš urobiť, a práve tento malý krok ti často pomôže rozbehnúť sa a pracovať aj dlhé hodiny po ubehnutí prvých piatich minút.

3. Zameraj sa iba na ďalší krok – Je nemožné, aby si pracoval na celom projekte naraz. Jediné, čo môžeš urobiť, je sústrediť sa na ďalší bezprostredný krok. Neúnavný boj s celým tým zoznamom úloh v jednom projekte spôsobí iba otáľanie a odkladanie. Niekedy ťa až paralyzuje. Rozbi si celý projekt do menších úloh tak, aby to bolo opäť zvládnuteľné.

4. Zlikviduj všetko, čo ťa ťahá od práce – Každý sme mali na škole spolužiaka, ktorý nás neustále vyrušoval. Na škole to mohla byť zábava, no teraz to dokáže byť riadne otravné. O to viac, keď sa snažíš splniť si úlohy, na konci ktorých ťa čaká tvoj vysnívaný cieľ. Nenechaj sa aj naďalej rozptyľovať. Je načase, aby si izoloval všetko to, čo ťa neustále ťahá preč od práce. Či už je to telefón, internet, televízia alebo ľudia, keď pracuješ, musí to preč!

5. Postav sa svojmu strachu – Som si istý, že nemáš fóbiu z dokončovania úloh. 🙂 Avšak ďaleko pravdepodobnejšie je, že ťa práve úzkosť a skrytý strach z neznámeho môžu nevedomky držať ďalej od dokončenia tvojej práce. Odstráň zo svojej mysle všetky neznáme a uisti sa, že si schopný zvládnuť aj ten najhorší možný scenár.

6. Nájdi si parťáka – Nájdi si niekoho, kto ťa nakopne vždy, keď budeš lenivý. Takýto priateľ ťa dokáže motivovať k dosiahnutiu tvojho maximálneho potenciálu, zatiaľ čo sám by si to už dávno vzdal.

7. Využi každý deň naplno – Naplánuj si svoj deň dopredu. Nestrať ani sekundu. Začni už od skorého rána a preži deň naplno, s priamym ťahom na bránu. Tým, že si dopredu naplánuješ deň izoluješ váhanie a odkladanie úloh. Mne osobne tento krok pomáha najviac!

8. Čítaj knihy – Knihy o motivácii a osobnostnom rozvoji sú super, ale sú tu aj tie ostatné. Iné knihy, kde nájdeš nové myšlienky, články na zamyslenie, možno aj cvičenia pre myseľ. Všetky tieto veci zamestnávajú tvoj mozog a udržiavajú ho v pohybe.

9. Získaj tie správne nástroje – Tvoje prostredie môže mať hlboký vplyv na tvoje nadšenie. Počítače, ktoré sú príliš pomalé, neefektívne aplikácie alebo auto, ktoré sa neustále kazí určite nebude mať blahodarné následky pre tvoju motiváciu. Budovanie si motivácie môže byť skoro také dôležité, ako vyhýbanie sa nástrahám, ktoré ju dokážu pochovať.

10. Bojuj proti jednému z najhorších zabijakov motivácie – Bojuj proti nízkemu sebavedomiu. Akonáhle ťa prepadnú myšlienky typu „nedokážem to“ alebo „nie som dosť dobrý/á“ je načase zdvihnúť si sebavedomie. Máme totižto vo zvyku brať naše silné stránky ako samozrejmosť a lpieť na našich zlyhaniach. Myslíme na posledné chyby a zlé rozchody, čo je dôvodom toho, že máme náladu pod psa. A práve vtedy je načase otočiť to o 180 stupňov a pripomenúť si svoje úspechy a silné stránky.

Odporúčam články:
15 Vecí, Ktoré Sebavedomí Ľudia Nerobia
25 Účinných Krokov, Ktoré Ti Nakopnú Sebavedomie

11. Nájdi svoj spúšťač – Nájdi si zopár vecí, ktoré ťa motivujú. Nezáleží na tom, čo to bude. Či plagát tvojho vzoru, video, ktoré ťa dokáže nabudiť alebo silná motivačná fráza. Nezáleží ani na tom, či budeš mať jeden alebo viacero spúšťačov. Dôležité skrátka je obklopiť sa vecami, ktoré ti rozprúdia krv v žilách. 😉

Ááááá, ak by si náhodou nevedel, kde začať, fan page MOTIVATION-MANa na Facebooku pre teba môže byť vhodným začiatkom. Tak šup, rýchlo tam hoď lajk a o motiváciu budeš mať postarané. 😉

12. Stavaj na svojich úspechoch – Úspech vytvára úspech. Ak si práve zvíťazil, je ľahké cítiť sa motivovaný takmer vo všetkom. Každé malé víťazstvo, či už je tak malé ako kompliment od kolegyne, dokončenie úloh pred obedom alebo vtip, s ktorým si zabodoval u osoby, z ktorej sa ti podlamujú kolená, má tendenciu nakopnúť ťa do ďalšej práce. Som si istý, že je ti známy ten hlad po ďalšom úspechu, keď si práve jeden dosiahol. Svoje úspechy si preto pripomeň vždy, keď potrebuje tvoja motivácia vzpruhu.

13. Nezabudni na negatívne pocity – Pamätáš sa na ten pocit tesne pred tým, ako si sa rozhodol spraviť niečo pre seba? Smútok, frustrácia, strach, nechuť, zlosť.

Keď zlyhá všetkých vyššie popísaných 12 trikov, obráť sa na negatívne pocity. Pripomeň si ich. Spomeň si, ako veľmi sa chceš zmeniť. Mysli na to, že ak nevstaneš a nespravíš to, čo si si predsavzal, ostaneš presne tou osobu, ktorú chceš tak veľmi zmeniť. Vtedy si uvedomíš, že jediné čo musíš spraviť je pustiť sa do práce. 🙂

Mne osobne tento trik veľmi pomáha. No ak by si sa cítili ešte horšie, ako pred tým, trinásty trik nepoužívaj.

Verím, že ti týchto trinásť trikov pomôže nakopnúť tvoju motiváciu vždy, keď bude pokrivkávať. Ak máš kamaráta, ktorý sa nevie k práci taktiež donútiť a hľadá triky ako sa rýchlo motivovať, článok mu určite pošli, možno je to práve to, čo potrebuje. 😉

Tri úlohy na záver:

1. Ak sa ti článok páčil, nehanbi sa a svoje sympatie mu vyjadri lajčiskom alebo šériskom.

2. Ak si fanúšik osobnostného rozvoja, rastu a premeny, určite hoď svoj email nižšie, do políčka pre NEWSLETTER, a ja ťa pekne každý týždeň na nové články na blogu upozorním.

3. Ak máš nejaké vlastné osvedčené triky, ako sa motivovať vždy, keď to práve potrebuješ, určite ich buchni dole do komentárov a podel sa s ostatnými ľuďmi, ktorí by dali čokoľvek, za pár osvedčených rád od skúsenejších v obore.

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 4 )

 • S január 08, 2017 2:45:23 pm

  • Dušan Kadlec január 10, 2017 12:35:58 am

   😉

 • Vlado február 23, 2017 8:00:23 pm

  Cauko, mne ked sa fakt nieco nechce, tak vzdy vytiahnem krasne motivacne moto co som niekde objavil… „Sprav dnes to, co sa inym nechce a zajtra dokazes to, na co ostatni nemaju.“

  • Dušan Kadlec marec 27, 2017 11:18:26 am

   Výrok poznám, je veľmi dobrý! Tak to buď veľmi rád, že si si na seba našiel takúto páku, ktorá ťa dokáže nakopnúť, pretože mnoho ľudí súperí s ďaleko horšími návalmi lenivosti či prokrastinácie, kde majú aj tie najsofistikovanejšie motivačné techniky problém fungovať! 😉