25 Účinných Krokov, Ktoré Ti Nakopnú Sebavedomie

25 krokov ktore ti nakopnu sebavedomie

,,Ver v seba! Maj vieru vo svoje schopnosti! Pretože bez primeranej, ale odôvodnenej dôvery vo svoje vlastné sily nemôžeš byť nikdy úspešný alebo šťastný.“ – Norman Vincent Peale

Jedna z vecí, ktoré ma držali a častokrát stále držia späť vždy, keď si chcem uskutočniť nejaký sen, je práve strach z neúspechu. Alebo, lepšie povedané, je to nedostatočné sebavedomie, ktoré potrebujem na prekonanie tohto strachu.

Sú to tie zlé veci, ktoré si o sebe myslíš, čo ti hrajú v tvojej hlave stále dookola. Je to to sucho v ústach a prázdna hlava vždy, keď máš prehovoriť pred davom ľudí. Je to tá sekunda, keď sa rozhodneš, že dievča tvojich snov nepozveš na rande iba preto, že si myslíš, že nemá žiadny dôvod niekam s tebou ísť. A je to tiež ten moment, keď zahadzuješ svoju životnú príležitosť, pretože si nemyslíš, že si dostatočne dobrý.

Je to niečo, s čím sa potýka každý z nás. A každý z nás tiež príde do istého bodu, kedy bude musieť nazbierať dostatok sebavedomia a odvahy a svojmu strachu čeliť.

Ale o tom, ako veľmi je sebavedomie dôležité, som už popísal veľa v prvom článku série, a tak to tu nejdem ďalej rozpitvávať.

Pripravil som teda list 25 účinných krokov, ktoré ti tvoje sebavedomie pomôžu opäť nakopnúť:

1. Mysli na hygienu!

Môže sa ti to zdať ako samozrejmosť, ale divil by si sa koľkým ľuďom to samozrejmé nie je. Je úžasné, aký obrovský efekt na sebavedomie dokáže mať ranná sprcha. A keď do toho pridáš ešte zuby, oči a uši, trošku sa oholíš, učešeš a navoniaš, budeš sa cítiť o neopísateľný kus lepšie. Ocenia to tiež ľudia okolo teba. 🙂

2. Obleč sa jak pán

Poznáš ten pocit, keď v nových teniskách vyjdeš po prvýkrát medzi ľudí? Tak presne o tom hovorím. Keď sa pekne, pohodlne a štýlovo oblečieš, sebavedomie ti opäť o kúsok poskočí.

V tvojom šatníku by nemali byť iba šedé, čierne a khaki veci. Ak pôjdeš s dobou a doplníš si svoju garderóbu o pár pekných farebných vecí, budeš sa opäť cítiť, ako v tých nových teniskách. S tým rozdielom, že tento pocit ti vydrží.

3. Sprav si „profilovku“, ktorá stojí za to

Každý má v hlave istý obraz seba samého. Či už sa s niekým rozprávaš, ideš sa fotiť alebo čokoľvek iné, tento tvoj obraz je prvá vec, ktorá ti zíde na myseľ.

A ak to nebude obraz, kde vyzeráš dobre, tvoje sebavedomie dostane na hubu. A preto, namiesto fotky, kde ťa niekto odfotil o 4tej ráno prispatého na párty, mysli radšej na to, keď si sa fotil šťastný na pláži v Chorvátsku. Budeš sa cítiť ďaleko lepšie, ver mi.

Tento bod je veľmi dôležitý, pretože to, ako vidíme samých seba, rozhoduje o tom, akí sebavedomí sme vo svojom vnútri! A všetko to, čo cítime vo svojom vnútri, to aj reflektujeme navonok.

4. Mysli pozitívne

Ak budeš očakávať pozitívne veci, tešiť sa z maličkostí a budeš veriť, že sa všetko dobre skončí, odzrkadlí sa ti to na tvári a tiež na tele. Nebudeš chodiť zhrbený a v tvári budeš na pohľad šťastnejší. Som si istý, že si už stretol ľudí, ktorí celí žiarili bez toho, aby sa vôbec usmievali. Tak to boli tí, ktorí už pozitívne dávno myslia.

5. Zmeň ten negatívny rozhovor so sebou samým

Novinka: Ak budeš myslieť na zlé veci, dobre sa cítiť nebudeš!

Jeden z najdlhších a najdôležitejších rozhovorov, ktorý budeš kedy viesť, je ten so sebou samým. Myslím ten hlas v tvojej hlave. Prestaň si nahovárať, že si slabý, hlúpy alebo že nie si dosť dobrý! Ak chceš byť sebavedomejší, musíš sa najprv prestať zhadzovať pred sebou samým.

6. Spoznaj sám seba

Pred veľkou bitkou sa každý múdry generál snaží spoznať svojho nepriateľa čo najlepšie. Jednoducho vie, že ho nedokáže poraziť bez toho, aby ho spoznal. A keď je reč o tom, ako sa snažíš zmeniť to negatívne zmýšľanie, ktoré o sebe máš a chceš ho nahradiť sebavedomím, svojim nepriateľom si ty sám. Začni počúvať svoj vnútorný hlas. Je ťažké bojovať proti tým negatívnym myšlienkam, keď o sebe nemáš žiadne pozitívne.

,,Spoznaj sám seba a zvíťazíš vo všetkých súbojoch.“ – Sun Tzu

7. Buď milý, ochotný a pomáhaj

Podrž susedom dvere, pomôž s kočíkom do autobusu, pomôž starším ľuďom s nákupom. Pomáhaním druhým získaš pocit dôležitosti a zistíš, že si taktiež pre niekoho potrebný. Budeš sa jednoducho cítiť dobre, budeš cítiť zadosťučinenie a čo je hlavné, spravíš dobrý skutok. Tie sa už v našich končinách zas tak často nevidia.

Nie len, že to pomôže tebe, ale tiež ukážeš druhým, že ľudskosť stále žije. Mňa o tom presvedčili ľudia toto leto vo Vegas. Napísal som o tom článok, ktorý si môžeš prečítať TU.

8. Priprav sa

Je ťažké cítiť sa sebavedomo, keď ťa čaká niečo nové. Túto nesebavedomú chvíľku ale dokážeš poraziť tým, že sa pripravíš najviac, ako sa len dá. Potom už viac nebudeš neistý. Z toho neznámeho a strašidelného sa zrazu stane niečo, na čo si sa dlho pripravoval. Budeš presne vedieť, čo ťa čaká a budeš vedieť, čo máš robiť.

9. Poznaj svoje zásady a ži podľa nich

Aké sú zásady, na ktorých je tvoj život postavený? Ak ich nepoznáš, neskôr budeš čeliť vážnym problémom, pretože sa ti bude zdať, že tvoj život nesmeruje nikam.

Nebuď tým, ktorý nevie, čo chce dnes robiť, nevie, kam sa chce ísť najesť, nevie jednoducho nič a slepo pritaká všetkým nápadom druhých.

Sprav si vlastný program a rob to, čo ti pomôže do budúcna, k dosiahnutiu tvojich cieľov. Svoj voľný čas tráv tiež podľa seba. Ak s niekým nesúhlasíš, povedz to. Všetci predsa obdivujeme tých, ktorí majú svoje zásady a sú rozhodní. Tak prečo sa takým človekom nestať?!

A okrem zvýšených sympatií od druhých ľudí ti to pridá aj na sebavedomí, pretože konečne začneš rozhodovať o svojom živote ty sám.

Maj vlastný názor a vlastný plán hry. Až vtedy sa v tvojom živote začnú diať zázraky.

10. Rozprávaj pomaly a zrozumiteľne

Aká jednoduchá vec, a pritom dokáže spraviť taký obrovský rozdiel. Všetci významní ľudia rozprávajú pomaly. Vedia, že majú čo povedať, a preto sú sebavedomí. Zatiaľ čo ľudia, ktorí si myslia, že to, čo chcú povedať, nestojí za vypočutie, hovoria veľmi rýchlo, nezaujímavo a častokrát nezrozumiteľne. Je to preto, že nechcú nechať ostatných čakať na niečo, čo za to vôbec nestojí.

Možno ti to nenakopne sebavedomie do extrémnych výšok, ale určite sa budeš cítiť lepšie. Samozrejme to netreba tlačiť do extrému a uspať všetkých naokolo. 😉

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

11. Buď vzpriamený

Ďalšia vec, ktorá sa môže zdať ako banalita, ktorá nestojí ani len za pokus. No pravdou je, že táto maličkosť dokáže spraviť so sebavedomím zázraky. Sám som dlho chodil zhrbený a celý akosi divne pokrčený. Hneď ako som sa po prvýkrát vzpriamil, cítil som sa oveľa lepšie. Odvtedy som si z toho spravil zvyk a cítim sa super.

Okrem sebavedomia to tiež ovplyvní tvoje zdravie, od ľudí sa ti dostane väčšieho rešpektu a budeš tiež omnoho atraktívnejší. Už sa to nezdá ako taká banalita, však?!

12. Zlepši svoje schopnosti

Kedy sa budeš cítiť schopnejší? Keď sa schopnejším staneš! Alebo cvičiť, cvičiť, cvičiť.

Ak sa chceš stať sebavedomejším v komunikácii, stretávaj sa s viacerými ľuďmi. Ak chceš byť sebavedomejším v športe, viac trénuj. Ak chceš byť sebavedomejším v práci, venuj sa jej trošku viac.

Identifikuj veci, ktoré ťa vždy zneistia a zameraj sa na ne. Tréningom sa budeš cítiť vždy pripravený, a tak sa ti nestane, že si budeš neistý. Sebavedomie ti opäť stúpne.

13. Stanov si malý cieľ a dosiahni ho

To ti otvorí oči a uvidíš, že sa to skutočne dá. Väčšina ľudí robí rovnakú chybu. Dajú si veľký, ťažko dosiahnuteľný cieľ, ktorého naplnenie trvá roky. Po čase prestanú veriť, že je to možné, začnú byť frustrovaní a už ďalej neveria, že na to majú. Sebavedomie klesá.

Namiesto toho si stanov malý, dosiahnuteľný cieľ. A potom ho dosiahni. Budeš sa cítiť perfektne. Hneď si stanov druhý malý cieľ a tiež ho dosiahni. Čím viac malých cieľov dosiahneš, o to lepšie sa budeš cítiť. A ani sa nenazdáš a budeš si dávať väčšie (tiež dosiahnuteľné) ciele, ktoré si budeš plniť, ako na bežiacom páse.

Skvelý návod na to, ako si ciele stanoviť, nájdeš v článku Ako Si Správne Stanoviť Ciele V Ôsmich Krokoch, tak si ho určite prebehni. 😉

14. Zmeň malý zvyk

Nie veľký, ako „prestanem fajčiť“. Malý! Ako napríklad, že vstaneš o desať minút skôr. Alebo sprav niečo pre svoje zdravie a každé ráno sprav 10 klikov, 10 drepov a 20 brušákov. Vydrž mesiac a na konci sa budeš cítiť ako milionár. Budeš si veriť viac, čo sa odrazí aj na tvojom sebavedomí. 😉

15. Sústreď sa na riešenia, nie problémy

Som si istý, že ti je známy pocit frustrácie. Keď veci nejdú tak, akoby mali a keď neustále čelíš problémom. Aj ja ho poznám. My všetci. Pre teba možno zlá správa je, že ak si ten typ, čo sa neustále sťažuje alebo si zameraný iba na problémy, tohto pocitu sa tak skoro nezbavíš.

No naopak, sústredením sa na riešenia spravíš tú najlepšiu vec. Jednak pre svoje sebavedomie, ale tiež pre svoj život. „Som tučný a lenivý“. Spýtaj sa sám seba, ako to môžeš zmeniť! „Chýba mi motivácia“. Ako môžeš zmeniť toto? „Nemám žiadnu energiu“. A riešenie je…?!

16. Usmievaj sa

Ďalšia otrepaná rada… Ktorá FUNGUJE! Keď sa usmievam, cítim sa oveľa lepšie, ako keď sa mračím. A myslím, že ty to budeš mať podobné. Úsmev sa teda nakoniec javí ako celkom dobrá investícia času a energie.

17. Hlás sa

A.k.a. buď dobrovoľník. V tomto kroku od teba chcem iba jednu jedinú vec. Najbližšie, keď budeš počuť vetu „Nájde sa tu nejaký dobrovoľník?“, tak prvýkrát v živote nesklopíš pohľad dole, ale zdvihneš ruku ponad svoju hlavu a prihlásiš sa.

Tvoje sebavedomie dostane zabrať. A i keď budeš cítiť adrenalín a strach, budeš sa cítiť skvelo. S pribúdajúcimi rukami nad tvojou hlavou ti tiež porastie sebavedomie a podobné situácie sa ti začnú páčiť.

18. Buď vďačný

Verím, že vďačnosť by mala hrať veľkú úlohu v živote každého z nás. Sem som dal tento bod preto, že ak začneš byť vďačný za to, čo v živote máš, čo si v živote dosiahol a tiež za to, čo ti dali druhí, bude to mať veľmi pozitívne následky pre tvoju myseľ. Ak budeš tento krok praktikovať často, možno sa zmení i zmýšľanie, ktoré o sebe máš.

A ak by si si nedajbože myslel, že v tvojom živote nie je nič, za čo by si vďačný byť mal, prečítaj si článok 14 Dôkazov, Ktoré Ťa Presvedčia, Že Sa Ti Darí Ďaleko Lepšie, Ako Si Myslíš. Ten ťa vyvedie z omylu. 😉

19. Začni cvičiť

Ultimátna zbraň v boji proti zlej nálade. Pre mňa teda určite. Som si istý, že si slovíčko endorfíny už niekedy počul. Tak ti teda poviem dva fakty o týchto chlapcoch. Spôsobujú dobrú náladu a šťastie a máš ich plnú hlavu po každom cvičení :).

Či už si pôjdeš zabehať, zakorčuľovať, zabicyklovať alebo sa pôjdeš popasovať s ťažkými váhami do posilňovne, budeš sa cítiť o poznanie lepšie. A nie len po cvičení. Už po prvých pár cvičeniach sa začneš cítiť zdravšie, šťastnejšie a sebavedomejšie.

A to počkaj, čo sa s tvojím sebavedomím stane, keď si aj ostatný všimnú, že vyzeráš lepšie. 😉

20. Nabombuj sa vedomosťami

Rozvíjanie svojej osobnosti je vo všeobecnosti jednou z najlepších stratégií na budovanie silného sebavedomia. Môžeš sa rozvíjať viacerými spôsobmi, no získavanie nových vedomostí, by malo byť jedným z hlavných.

Je to niečo ako chodenie do posilovne, no toto sa týka tvojho mozgu. Hlavné benefity sú, že budeš vzdelanejší, nebude ti chýbať nadhľad a budeš schopný porozprávať sa na viacero tém. Myslím, že v dnešnej dobe už nikoho nebaví rozprávať sa dookola o babách, autách a futbale.

21. Sprav niečo, čo si dlho odkladal

Jeden z najoslobudzujúcejších krokov, ktoré praktikujem veľmi často. Ak je niečo, čo odkladáš už dlhšiu dobu a zabolí ťa to vždy, keď to na to-do liste zbadáš, sprav to okamžite! Ak to nemôžeš spraviť hneď, sprav to ako prvú vec nasledujúce ráno. Potom, ako sa zbavíš takejto úlohy, sa budeš cítiť, akoby ti narástli krídla, ver mi.

22. Buď aktívny

Buď aktívny fyzicky, buď aktívny psychicky. Čítaj, choď si zacvičiť, pracuj na svojich cieľoch. Hlavne si večer nesadaj pred televízor. Nielenže ti to nedá absolútne nič, no iné relácie, ako Farma a Zámena manželiek tam už asi aj tak ani nedávajú.

23. Skúšaj nové veci

Viem, môže to viesť k chybám. No tie sú súčasťou života. Je to spôsob, ktorým sa učíme. Bez chýb sa v mnohých veciach nikdy nezlepšíme.

24. Prácu si štiep do malých úloh

Práca na veľkom projekte dokáže byť skľúčujúca, frustrujúca a zastrašujúca aj pre tých najlepších z nás. Namiesto toho, si každú veľkú úlohu rozbi na viacero menších kúskov. Vďaka malým úspechom sa budeš cítiť dobre a nakopnú ťa do ďalšej práce. Neskôr tiež uvidíš, ako sa tieto malé úspechy postupne spájajú a začínajú tvoriť tie veľké.

25. Uprac si svoj pracovný stôl

Tak toto dokáže skutočné zázraky. Keď sa na mojom stole začína rozmáhať neporiadok a celý svet navôkol začína upadať do chaosu, upratanie tohto stolu je mojím spôsobom, ako dostať kúsok svojho života späť pod kontrolu. Je to niečo ako centrála pokoja v tej búrke okolo mňa. 🙂

Ták a toto bolo 25 krokov, ktoré ti zaručene nakopnú tvoje sebavedomie. Avšak okrem nich sú tu aj veci, ktoré sebavedomí ľudia NEROBIA. O 15-tich z nich som písal minulý týždeň. Článok mal obrovský úspech, a tak si ho nenechaj ujsť. 😉

,,Nejako nemôžem uveriť, že existujú výšky, ktoré nemôžu byť dosiahnuté človekom, ktorý pozná tajomstvo plnenia si snov. Zdá sa mi, že toto tajomstvo môže byť zhrnuté štyrmi vlastnosťami. Sú to zvedavosť, sebavedomie, odvaha a vytrvalosť, pričom najväčšou z nich je práve sebavedomie. Ak v niečo veríš, ver v to celú cestu. Absolútne a nespochybniteľne.“ – Walt Disney

Ak sa ti článok páčil, tak ho určite zdieľaj a nezabudni si tiež vyklikať myšku na tlačidle páči sa mi to.

Samozrejme, ak sú podobné články tvojou šálkou kávy a vždy si nejaký ten dobrý veľmi rád prečítaš, ani na chvíľku nezaváhaj a rýchlo sa zapíš do NEWSLETTER-u. Články na tomto blogu pribúdajú každý týždeň a každý má niečo do seba, ver mi. Hoď teda svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý nový veľmi rád upozorním. 😉

Tiež pamätaj, že ak sa skutočne rozhodneš a pokúsiš zmeniť, narazíš na pár prekážok a spravíš zopár chýb. Na tie najdôležitejšie chyby, ktoré pri zmene ľudia robia, upozorňujem vo svojom E-Booku – 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život, tak si ho určite nezabudni stiahnuť. 😉