Prečo Je Sebavedomie Dôležité a 4 Oblasti Života, Ktoré Ti Ovplyvňuje

Pekná a Sebavedomá Žena

Sebavedomie je pocit dôvery vo vlastné schopnosti, kvality a úsudok.

Je to postoj tvojej mysle, je to spôsob, akým o sebe zmýšľaš. Je to výška tvojej dôvery vo svoje vlastné schopnosti a sila odhodlania, ktorým hájiš svoje názory a presvedčenia.

Bez tejto zručnosti, a slovo zručnosť som použil zámerne, bez tejto zručnosti, sme nepoužiteľní. V akejkoľvek oblasti našich životov. Pretože v momente, kedy stratíš vieru vo svoje schopnosti, v tej chvíli odpíšeš samého seba.

Pretože naše myšlienky ovplyvňujú naše činy.

„Okej“, môžeš si povedať, „to je síce pekné, ale ja nie som zrovna sebavedomý typ a v živote som s tým nemal problém“.

A práve v tom je ten háčik. Najhoršie na nízkom sebavedomí je, že ani len netušíš, o aké príležitosti sa oberáš.

Poviem ti to teda ešte raz.

TVOJE MYŠLIENKY OVPLYVŇUJÚ TVOJE ČINY!

Ak si neveríš a podceňuješ sa, oberáš sa o obrovské množstvo príležitostí a kontaktov. Tiež o ľudí, ktorí by mohli vstúpiť do tvojho života a chvíle, ktoré by si s nimi mohol zažiť.

Naopak, ak máš zdravé sebavedomie, v duchu sa podporuješ a veríš, že dokážeš dosiahnuť čokoľvek si zaumieniš, tvoj život bude omnoho pestrejší a zaujímavejší. Sny sa ti začnú plniť a svoje ciele začneš dosahovať omnoho efektívnejšie a ľahšie.

Aby si mal silnejšiu motiváciu vybudovať si zdravé a silné sebavedomie, ukážem ti, ktoré oblasti v tvojom živote ti táto zručnosť ovplyvňuje.

Tie oblasti sú:

1. Tvoje telo a zdravie

Telo: Nízke sebavedomie sa ti prejaví aj na tele. Odzrkadlí sa to na tom, ako svoje telo držíš. Či chodíš zhrbený alebo vzpriamený, či máš hlavu sklonenú alebo ju držíš hore. A práve tieto dve veci sa podpíšu výraznou mierou pod to, aký zanecháš prvý dojem, ver mi. A ak chceš zanechať ten najlepší, aký len môžeš, asi ti nemusím hovoriť, ktorú z možností si vybrať. A napokon, z tvojho zdravého sebavedomia bude mať určite radosť aj tvoja chrbtica, keďže ju nebudeš celé dni moriť a dávať jej zabrať v rôznych divných krkolomných polohách. 😉

Zdravá psychika: Podceňovanie sa, strach, nedôvera a závisť. Všetky tieto pocity dokážeš poraziť raz a navždy, ak si zvýšiš sebavedomie. S rastúcim sebavedomím pomaly prevezmeš kontrolu nad svojim životom a začneš si ho oveľa viac užívať. Vo svojom živote zrazu uvidíš viac radosti a šťastia. Neostane tam skrátka žiadne miesto pre depresie a úzkosť.

Zdravá fyzička: Je vedecky dokázané, že všetky negatívne emócie majú vplyv na naše zdravie. Fakt je, že znižujú obranyschopnosť nášho imunitného systému a tým sa zvyšuje možnosť ochorení a zápalov. A keďže nezdravé a nízke sebavedomie spôsobuje celú armádu negatívnych emócií, je teda zodpovedné aj za niektoré z našich zdravotných obtiaží.

Zdravé srdce: Nie som síce kardiológ, no viem, že sebavedomie vplýva aj na tvoje srdce. Okrem toho, že sa ti s vyšším sebavedomím zníži šanca na srdcové ochorenia, staneš sa oveľa spokojnejším, dobrosrdečnejším a otvorenejším. Tým, že sa zlepší tvoj vzťah k sebe samému, zlepší sa aj tvoj vzťah k ostatným.

2. Vzťahy

Partnerský vzťah: Ak máš zdravé sebavedomie, tak do vzťahu prinesieš dôveru, oddanosť, porozumenie a kompromisy. Naopak podozrievanie, strach, obmedzovanie a nedôveru spôsobí zasa nízke alebo žiadne sebavedomie.

Priatelia: Sebavedomých ľudí máme všetci radi. Myslím tých zdravo sebavedomých, nie tých namyslených. Sebavedomí ľudia majú moc inšpirovať nás a mnohí z nás k nim vzhliadajú. Sme ochotní nasledovať ich a nechať sa nimi viesť. Cítime k nim rešpekt a mnohí si k nim vytvárajú silné putá. Ak sa teda jedným z nich staneš, určite budeš mať okolo seba vždy dostatok tých správnych ľudí.

Pracovné vzťahy: S momentom, kedy si v práci začneš viac veriť, sa zmení všetko. Utuží to tvoje vzťahy na pracovisku, pretože sa ďalej nebudeš báť zapojiť do rozhovorov alebo prihovoriť kolegom, s ktorými si nikdy nehovoril. Tvoj záujem o druhých ti dokáže zaistiť ich podporu, keď ju v práci budeš potrebovať.

Vzťah so sebou samím: Ako so sebou v mysli komunikuješ? Podporuješ sa a veríš si alebo sa v mysli zhadzuješ a podceňuješ? Ak si dokážeš vybudovať zdravé sebavedomie, ihneď si všimneš priepastný rozdiel. Hlasy, ktoré ti momentálne hovoria, že to nedokážeš, a že na to nemáš, vystriedajú hlasy, ktoré ťa budú hnať dopredu a podporovať v tvojom snažení.

Noví ľudia: Tvojou plachosťou a nevýraznosťou sa oberáš o kopec nových ľudí, ktorí by mohli vstúpiť do tvojho života. Nových priateľov, nových zamestnávateľov alebo obchodných partnerov, a tiež o nové lásky. A to je veľká škoda a zároveň ďalší dôvod, prečo si začať veriť o kúsok viac.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. Pracovný život

Povýšenie: Tvoji nadriadení sa neustále obzerajú po šikovných ľuďoch vo svojej firme, ktorých by mohli povýšiť. Hľadajú silných, rozhodných jedincov, ktorí si veria dostatočne na to, aby dokázali konať sami, bez váhania. Výška tvojho sebavedomia teda môže rozhodnúť aj o tom, či to budeš ty alebo kolega, kto dostane tú novú lukratívnu pozíciu.

Príležitosti podnikať: Podnikanie nie je pre každého. Človek musí byť odhodlaný, rozhodný a hlavne presvedčený o svojom budúcom úspechu. Ak si čerstvo-pečený podnikateľ neverí, je dopredu odsúdený na zánik.

Vzťahy na pracovisku: Ak si tichý, nevýrazný a nevieš sa obhájiť, vzťahy na pracovisku nebudeš mať najlepšie. V tom lepšom prípade si ťa v práci nevšimnú, v tom horšom si z teba budú robiť posmešky. Chce to odvahu a sebavedomie, aby si sa im postavil a svoje názory a presvedčenia obhájil verejne.

Odmeny: Vo veľa firmách musí človek ukázať, že je hodný odmien za projekt, na ktorom pracoval. No ak si neveríš sám, svojich nadriadených taktiež nepresvedčíš.

4. Sexuálny život

Výkon: Veľkú rolu na tvojom výkone má aj tvoje sebavedomie. Sebavedomie v posteli častokrát rozhodne o tom, či bude sex nudný, fádny a bude stáť za figu alebo to bude pre kočku na druhej strane nezabudnuteľným zážitkom.

Príležitosti: SÁM SI ODPOVEDZ, KOĽKÝM ŽENÁM SI SA UŽ CHCEL PRIHOVORIŤ, NO NEDOKÁZAL SI TO? A hneď potom si odpovedz, čo by sa stalo, keby si sa prihovoril aspoň pár z nich a jedna alebo dve by prijali pozvanie na pohárik?! 😉

Nízke sebavedomie je zodpovedné za veľa nezdarov v tvojom živote. Presne tak, ako dokáže byť zdravé sebavedomie zodpovedné za tvoje budúce úspechy. A ak je tvoje sebavedomie momentálne nízke, nevešaj hlavu. Sebavedomie sa dá trénovať a posilňovať!

Na začiatku som použil slovo zručnosť. Je to presne preto, že si svoje sebavedomie dokážeš zvyšovať. Za pomoci malých zmien vo svojom živote dokážeš vidieť veľmi veľa pozitívnych dôsledkov, ktoré sa odzrkadlia na tvojom šťastí.

Je tu tiež zopár „trikov“, ktoré ti dokážu na istú dobu sebavedomie poriadne nakopnúť. Nedávno som napísal článok o 25-tich z nich – celý článok si prečítaj TU.

Ono je oveľa viac oblastí a vecí, ktoré v tvojom živote ovplyvňuje sebavedomie. Ja som sa snažil vybrať tie najhlavnejšie z nich.

Verím teda, že ti článok pomohol a tiež, že si si uvedomil podstatu zdravého a silného sebavedomia.

Ak sa ti článok páčil určite ho podpor nejakým tým lajčiskom, šériskom alebo komentáriskom s tvojim pohľadom na vec. 😉

Ááááá ak ťa zaujímajú aj iné články o sebavedomí, či celkovo, z oblasti osobnostného rozvoja, práce na sebe a motivácie, určite nezabudni hodiť svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa cez newsletter na všetky nové články veľmi rád upozorním. Iba ak sa zapíšeš, tak sa dokážeš poistiť, že ti v budúcnosti žiadny z nich neujde. 🙂