6 Životných Lekcií, Ktoré Mi Pobyt v Las Vegas Pripomenul

Welcome to fabulous Las Vegas Nevada

Koniec júna a celý júl som strávil v Amerike.

Potreboval som zmenu. Reset, relax, proste vypadnúť na chvíľu preč a oddýchnuť si od práce. V Bratislave som jej mal vyše hlavy.

Dostal som ponuku krátkodobej práce v Las Vegas, a tak som nezaváhal ani na moment.

Keďže nám meškali víza, leteli sme na poslednú chvíľu. To malo za následok, že sme preplatili letenky, autá aj ubytovanie. Po ubytovaní nás hneď štvrtý deň vykradli, neskôr ma zrazilo auto a nielenže som sa domov vrátil skoro úplne bez peňazí, na Schwechate mi ešte stratili batožinu.

Že katastrofa? Najlepších 45 dní v mojom živote!!!

Pobyt ďaleko od domova mi pomohol znova si uvedomiť niekoľko doležitých vecí, na ktoré som už skoro zabudol.

Ktoré? Tu sú:

1. Doležití sú ľudia. Nie majetok, ani peniaze.

Mal som okolo seba perfektných ľudí! Niektorých som si priniesol zo Slovenska, ďalších som spoznal tam.

Časom možno zabudnem ich mená a možno aj tváre, no nikdy nezabudnem na to, ako som sa s nimi cítil.

Nezabudnem na to, koľko som sa nasmial. Nezabudnem na ich príbehy. Nezabudnem na tie zážitky, ktoré sme spolu mali.

Tak úžasne strávený čas by som nevymenil ani za nový počítač, ani za nové auto.

Prečo som si to potreboval znovu uvedomiť?!

Pretože v Bratislave som na to veľmi často zabúdal. Namiesto času s priateľmi som stále iba pracoval. Keď nie jedna práca, tak druhá.

Všetko iba kvôli nezmyselnej naháňačke za peniazmi. Ani som sa nenazdal a dva roky mi ubehli rýchlejšie ako jeden mesiac. A či už som zarábal 400€ alebo 1500€, peniaze som dokázal minúť s rovnakou ľahkosťou.

Ponaučenie: Nikdy nezabúdaj na svojich priateľov. To oni ťa dokážu rozosmiať, keď máš náladu pod psa. Oni ti poradia, keď si bezradný, oni ti ponúknu pomoc, keď ju budeš potrebovať. A bezohľadu na to, aké miesta v živote navštíviš, tie najkrajšie spomienky budeš mať aj tak iba na ľudí, s ktorými tam ten čas stráviš.

2. Život treba brať s ľahkosťou. Starosti a stres treba hodiť za hlavu.

Bol som prekvapený, keď som videl ako tam ľudia žijú. Očakával som davy ľudí na uliciach, náhliacich sa do práce, otrávených a neochotných ľudí po celom meste. Mal som predsudky.

No opak bol pravdou. Ľudia chodili do práce v dostatočnom predstihu, nikam sa neponáhlali. Autá jazdili podľa predpisov a dávali prednosť chodcom aj keď na prechode stáli dve minúty.

Ľudia za pokladňami v obchodoch sa tiež neponáhlali. Popritom ako blokovali sa vám venovali, rozprávali sa s vami a zaujímali sa. Najlepšie na tom bolo to, že nikto v rade za vami nebol nervózny, pretože sa mu dostalo rovnakého servisu ako vám.

Ponaučenie: Stres, papierovačky, vybavovačky, nestíhačky a ďalšie „dôležité veci“. Sme tak zaneprázdnení zariaďovaním si života, že zabúdame žiť. Ja som sa rozhodol, že to v tom svojom zmením.

A ak by ti v živote takisto bodlo troška ľahkosti, optimizmu a nadhľadu, určite si daj článok Večný optimista – mojich 5 obľúbených tipov ako sa stať optimistom. 😉

3. Ľudskosť ešte stále žije.

Ľudia sa tam prihovárali jeden druhému. Pomáhali si odniesť tašky z obchodu. Keď videli, že niekto uteká na autobus, upozornili na to vodiča. A ten počkal.

Kolegyňa sa vyzula, lebo ju boleli nohy a behom pár minút zastal niekto s autom, či nás nemá odviezť domov. Všetkých.

Atmosféra tam bola jednoducho perfektná. Všade, kam som šiel, som sa cítil akoby som stretával starých známych. Jednoducho paráda.

U nás si cudzí ľudia ani nepozrú do očí, nie to ešte aby sa porozprávali. Veľa ľudí dokonca sklopí pohľad aj keď vidí starých známych, bývalych kolegov alebo spolužiakov. Dokonca sa už nezdravia ani susedia v bráne.

Jediná vec, ktorá tu ešte nevymrela, je, že ľudia v autobuse púšťajú sadnúť si starších alebo chorých. Ale to je asi tak všetko. Nič viac.

A práve ľudskosť je to, čo u nás chýba. Asi každý čaká, že mu ľudia pomôžu, keď bude potrebovať, no keď príde rada na nich, stoja ako obarení vodou, prípade pohotovo odvrátia zrak.

Ponaučenie: Je naivné čakať od druhých to, čo nie si ochotný dať sám. Ak chceš, aby si ľudia viac pomáhali a aby sa dobré skutky šírili aj u nás, musíš začať od seba!

4. Sny si treba plniť.

Za ten krátky čas som tam videl veľa malých firmičiek a začínajúcich biznisov.

Ľudia si tam verili, nebáli sa využívať príležitosti a celé podnikanie brali skôr ako hru!

Väčšina ľudí u nás sa naopak neodváži ani začať, pretože neveria, že možu uspieť, že sa ich nápad môže uchytiť alebo myslia, že o ich produkty jednoducho nebude záujem.

A nie je to tak len v podnikaní. Ľudia sa boja aj v práci. Boja sa, že nie sú dosť dobrí, boja sa, že zlyhajú, boja sa „vystrkovať rožky“.

Ak máš strach aj ty, nemusíš si hneď na začiatku brať pôžičky alebo investovať majland. Začni v malom. Popri práci a iba s malou alebo žiadnou investíciou. Hlavne začni!!!

Ponaučenie: Systém vždy odmení výnimočných. To sú tí, ktorých všetci nasledujeme. Tí, ku ktorým vzhliadame. Významní ľudia vo svojich oboroch. Preto je načase prestať sa báť. Treba si začať veriť, vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce. Najvyšší čas stať sa jedným z nich!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Život si treba užiť.

Na Slovensku som stále iba čakal. Čakal som na výplatu z jednej roboty, na výplatu z tej druhej. Čakal som na povýšenie, na lepšie platenú prácu, na obdobie, kedy budem mať ideálne podmienky na podnikanie.

Stále som iba čakal, pracoval a platil účty. Úplne som zabúdal žiť.

Keď som prišiel do Vegas, bol to pre mňa úplne iný svet. Všetci sa tu zabávali a boli šťastní. Užívali si to.

A pod pojmom zábava nemyslím lacno sa opiť, baliť turistky, a potom minúť peniaze v kasíne alebo na striptíze.

Myslím tým skúšať a objavovať nové veci, spoznávať nových ľudí a hlavne tráviť čas tak, ako chceš a nepozerať sa stále na čas a na peniaze. Byť skrátka spontánny.

Aj ja poznám ten pocit. Keď máš utiahnutý rozpočet a málo volného času. No aj napriek tomu viem, že pre mňa teraz bude zábava v rebríčku hodnôt oveľa vyššie, ako niekde na poslednom mieste, či predposlednom mieste.

A ďalšou pravdou je, že existuje kopec zábavných vecí, vďaka ktorým si ten život dokážeš poriadne užiť, ktoré ťa koniec koncov nestoja nič. Písal som o nich v článkoch Najlepšie veci v živote sú zadarmo a 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. Tak si ich nenechaj ujsť, pripravil by si sa o veľa. 😉

Ponaučenie: Nikdy nebudeš spomínať na tie noci, keď si sa dobre vyspal. A takisto nebudeš spomínať na deň, keď si v práci po 30 hodinách nadčasov dostal za odmenu 20€ voacher do Mcdonaldu. Život je jazda, ktorú si musíš užiť, tak smelo do toho!

6. Nakoniec si treba aj oddýchnuť.

Ukradli mi počítač asi s 18- mesačnou NEZÁLOHOVANOU prácou. V ten deň som použil veľa nadávok a možno som vynašiel aj pár nových. 🙂

No po pár dňoch sa ukázalo, že sa mi nič lepšie nemohlo stať. Všetko som pustil z hlavy.

Deadliny, termíny, veci, ktoré som musel spraviť. Nielen že som si oddýchol, ale keďže som mal veľa času na uvažovanie, získal som nový pohľad na vec. Nielen na prácu, ale aj na to, kam smeruje môj život.

Takto strávený čas so sebou samým vrelo odporúčam každému!

Ponaučenie: Myseľ si potrebuje oddýchnuť rovnako, ako to potrebuje telo. Keď prestaneš riešiť maličkosti vo svojom živote, vtedy sa dokážeš na svoj život pozrieť z nadhľadu. Možno potom získaš odpovede, ktoré si tak dlho hľadal.

Okrem týchto šiestich vecí, ktoré som si znova pripomenul, som sa vrátil plný energie, elánu, so skvelými nápadmi a tvorivý, ako nikdy pred tým!

Preto, ak si sa ešte náhodou nezapísal do NEWSLETTER-u, naprav to veľmi rýchlo, aby ti neušli tie našlapané články, ktoré do budúcnosti chystám a tiež novinky z blogu, ktorých bude v najbližšom období neúrekom. 😉

Takisto, ak sa ti článok páčil, určite mu vyjadri sympatie formou jedného šériska alebo lajčiska. Som si istý, že vieš ako na to. 😉

A pre viac životných lekcií a múdrostí si určite prečítaj článok 50 Životných Múdrostí, Ktoré By Som Rád Poznal Skôr. Určite sa ti bude páčiť! To je tutovka. 😉