Večný Optimista – Mojich 5 Obľúbených Tipov Ako Sa Stať Optimistom

Optmizmus

Keďže je mi jasné, že mnohí z Vás nemajú začiatky týždňa veľmi v obľube, rozhodol som sa začať tento týždeň pozitívnym článkom. Preto sa s tebou podelím o mojich 5 obľúbených tipov na to, ako sa stať optimistom.

Nájdeš tu informácie, ktoré ti pomôžu nájsť pozitívny prístup k životu a prirodzene, zachovať si ho aj do budúcna. 😉

Tu je mojich 5 obľúbených trikov:

1. Nikdy nie je neskoro na to, aby si zmenil svoj život

„Nikto sa nemôže vrátiť a vytvoriť nový začiatok, no každý môže začať dnes a vytvoriť nový koniec.“ – Maria Robinson

Môžeš sa cítiť, akoby si uviazol na rovnakej ceste, s rovnakými návykmi, na tak dlhý čas.

No nemusí tomu tak byť. Ja sám som nespravil veľa pozitívnych zmien pred tým ako som mal 22. No hneď, ako som s nimi začal, môj život sa začal uberať omnoho pozitívnejším smerom.

A svet je plný podobných ľudí, ktorí odmietli prežiť svoj život v trápení. Jednoducho si povedali, že budú stavať svoje šťastie na prvé miesto. Rozhodli sa, že im nič nezabráni v tom, aby ho našli. A tak vzali svoj život do vlastných rúk a začali konať.

A ty by si mal tiež. Možno nebudeš schopný zmeniť svoj život okamžite a na presne taký, aký by si chcel, no pracuj s tým čo máš, začni tam kde si!

Urob malé zmeny. Zmeň to, čo zmeniť môžeš. A práve tieto malé zmeny ti dodajú odhodlanie, sebavedomie a chuť do tých ďalších. A neskôr, s tým ako bude čas plynúť, začneš robiť väčšie zmeny, pričom ti tie malé poslúžia ako odrazový mostík.

Dôležité však je, aby si si uvedomil a hlavne uveril skutočnosti, že pre teba stále nie je na zmenu neskoro. Pretože aj ty si zaslúžiš viesť spokojný a naplnený život. Stačí sa stať optimistom. 😉

A ak by si sa náhodou pri pokusoch o zmenu potýkal s nejakými tými problémami a prekážkami, nezaváhaj ani na moment a stiahni si E-BOOK 8 CHÝB, KTORÉ SABOTUJÚ TVOJE ROZHODNUTIE ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT. Som si istý, že ti pomôže vysporiadať sa s chybami a problémami, ktoré by ťa hneď na začiatku dokázali pripraviť o všetok ten elán a odhodlanie. Navyše je zdarma, takže nie je o čom. 😉

2. Nerob z komára somára

„Ak zostaneš na vozíčku, ak nemáš čo jesť, ak Ti vyhorí dom, vtedy máš problém. Všetko ostatné sú iba nepríjemnosti.“ – Robert Fulghum

Je ľahké nechať myšlienky prúdiť mysľou len tak. Určite tie situácie poznáš. Tie dni, kedy rozmýšľaš a rozmýšľaš, až sa ti myšlienky v hlave otočia o 180 stupňov. Rastú, rastú a rastú, až kým sa z problému alebo zo situácie stane akési psychické monštrum, ktoré ťa bude zožierať zaživa.

Som si istý, že vieš o čom hovorím. No čo s tým vlastne môžeš spraviť? Ako sa dokážeš vysporiadať s týmto zlozvykom?

Mne osobne pomáha jedna veľmi jednoduchá vec.

Okamžite s tým prestanem! Áno, je to až také jednoduché.

Určite si povieš, že sa to ľahšie povie ako spraví, no nie je to ani z ďaleka také ťažké, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Samozrejme, zo začiatku to nepôjde ako po masle, no čím viac sa budeš snažiť, tým rýchlejšie si tento zvyk osvojíš. Treba cvičiť, cvičiť a cvičiť. Chce to jednoducho prax. Či už na seba v mysli skríkneš a prinútiš sa nemyslieť na to alebo iba zamestnáš svoju myseľ niečím iným, to už nechám na teba.

Určite je to ale ďaleko lepšie, ako vytvárať si v hlave problémy, ktoré tam skutočne ani nie sú… A vlastne ani nikdy neboli. Nechaj si poradiť.

3. Nájdi užitočnejší spôsob, ako sa pozerať na svoje problémy

„Čo sa nám zdá ako horká skúsenosť býva často požehnanie v prestrojení.“ – Oscar Wilde

Je to ľahké nechať sa v živote stiahnuť ťažkosťami dole. Tá obrovská váha, ktorú si nesieme na našich pleciach. Ničí nás, zožiera, berie nám pokoj a kľud. A je to úplne jedno, či už máme tieto ťažké chvíľky za sebou, či im čelíme v prítomnosti alebo sa obávame, že prídu v budúcnosti. Tak, či tak nám v živote dokážu narobiť pekný bordel.

Avšak tuto prichádza otázka, ktorá pre teba bude znamenať prelom. Životná múdrosť, ktorú si do teraz úspešne ignoroval alebo si bol skutočne natoľko zaslepený, že si ju nevidel. Úprimne si odpovedz, koľko krát si sa v živote stretol z oči v oči nočnej more, ktorá ti nedala spávať a zvíťazil si? Koľko problémov si už na svojej ceste prekonal?

Alebo lepšie povedané, odpovedz si na otázku koľko krát si už v živote čelil tým „obrovským“ a „nezvládnuteľným“ problémom… A stále si tu, či nie?

Dôležité je pozerať sa na problémy z optimistického hľadiska. Áno, stále to môže byť náročné a tiež to môže bolieť, avšak ak sa ne pozrieš z druhej strany, zistíš, že budú bolieť o dosť menej. Týmto spôsobom tiež získaš zdroj optimistickej energie a dokážeš sa na problém pozrieť z nadhľadu a s triezvou hlavou. A tak je omnoho pravdepodobnejšie, že naň nájdeš vhodné riešenie.

Z vlastnej skúsenosti viem, aký obrovský rozdiel spraví uhol pohľadu, akým človek na veci nazerá. Nedokážem ani opísať, aký posun v mojom živote znamenala zmena myslenia a moment, keď som sa na problémy začal pozerať z inej perspektívy.

Samozrejme tie špiny z môjho života nezmizli, stále tam boli, no môj optimistický postoj k nim mi dovolil vidieť ich v inom svetle a racionálnejšie sa rozhodovať. Vďaka tomu sa mi hravo podarilo vyriešiť mnohé z nich.

„Ak budeš svoje ťažkosti nazývať skúsenosťami a zapamätáš si, že každá skúsenosť rozvíja nejakú skrytú silu v Tvojom vnútri a budeš rásť energicky a šťastne aj napriek tomu, akou nehostinnou sa Tvoja situácia zdala byť.“ – John Heywood

4. Sústreď sa na malé kroky, ktoré môžeš spraviť

„Mať pozitívny duševný postoj znamená pýtať sa, ako je možné urobiť niečo skôr, než hovoriť, že urobiť to nie je možné.“ – Bo Bennett

Ak objavíš príležitosť v tom, čo sa zdalo ako úplne negatívna situácia, pogratuluj si, a hneď potom sa zameraj na to, čo dokážeš ovplyvniť a začni konať.

Spýtaj sa samého seba: čo je ten malý krok, ktorý môžem spraviť dnes, aby sa dali veci do pohybu?

Dnes stačí ten jeden malý krok, ďalšie až zajtra. Pretože práve v nich je ukrytý ten trik. Sú to práve tieto malé kroky, ktoré majú tendenciu rýchlo sa množiť a ako som už spomenul vyššie, nie len, že ťa povzbudia, ale takisto na nich dokážeš nadviazať tými väčšími.

Je veľmi dôležité, aby si sa zameral na riešenie problému, ktorému čelíš, či nehostinnej situácie, v ktorej sa nachádzaš. Pretože jediné, čo ťa z nej môže dostať, je akcia. Nič iné nemôže. Ten problém na seba nevezme ľudskú podobu a nepostará sa o seba sám. Na dvere ti takisto nezaklope riešenie a z umývadla ti nevyskočí zlatá rybka, ktorá by ti rada splnila tri želania.

A šak nebudem sa tu zbytočne rozpisovať… Zrátané a podčiarknuté, problém sa nevyrieši bez toho, aby si pre to niečo spravil. Bodka.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Nauč sa redukovať a zvládať starosti

„Keď sa obzriem späť na všetky tie starosti, spomeniem si na príbeh starého muža, ktorý na smrteľnej posteli povedal, že mal v živote veľmi veľa problémov, z ktorých sa však väčšina ani nestala.“ – Winston Churchill

Starosti majú veľmi deštruktívne následky. Sú toxické, jedovaté a škodlivé.

Avšak väčšina z vecí, ktorých sa obávaš, sa nakoniec aj tak nikdy nestane. Sú to len nočné mory a monštrá vykonštruované obavami v tvojej mysli. A v prípade, že by sa skutočne stali, nebudú ani z ďaleka také bolestivé a také zlé, ako momentálne očakávaš.

Robenie si starostí je často iba strácaním času, ktorý máš.

Ďalšia vec, ktorá sa ľahko povie, ale ťažšie spraví, však?! No našťastie som napísal článok o tom, Ako sa účinne zbaviť starostí, tak si ho určite nenechaj ujsť. I keď to nie je žiaden trhák, dočítaš sa v ňom skutočne efektívne riešenie tohto zlozvyku, ktorý mnohým ničí psychiku.

Verím teda, že sa z teba po prečítaní tohto článku stane optimista. No aj keby nie, aspoň uvidíš výhody, ktoré v sebe optimistické myslenie skrýva. 😉

A vlastne, čo to budeme celé naťahovať? Prvý pozitívny krok, ktorý dnes spravíš bude zdielanie, či lajknutie tohto článku. Pretože karma nikdy nespí a ak sa ti tých pár múdrych viet páčilo, určite by si to mal dať patrične najavo. 😉

Samozrejme, popri tom všetkom lajkovaní a šérovaní, sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-a. Tým sa postaráš o to, že ti podobné motivačné články neujdú a na každý nový ťa rád a zdarma upozorním. Políčko, kam šupnúť svoju mailovú adresu, nájdeš kúsok nižšie, pod BIO-m autora. 😉

Photo credit: Skakerman (license).