20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete

Mladé štýlové dievča počúvajúce hudbu

Možno ti to už bude pripadať ako klišé, no ja sa skrátka nedokážem zbaviť potreby neustále ti to pripomínať a vyhadzovať ti to na oči.

Život je nepredstaviteľne krátky. V jednej chvíli sa smeješ so spolužiakmi v školskej lavici na strednej a v ďalšej sa s hrôzou obzeráš späť a zisťuješ, že ti posledných 5, 10, 15 rokov ubehlo ako voda.

Ani si sa nenazdal. Žmurkol si a zrazu prásk, už nemáš 18, ale 30. Nie že by sme si to neuvedomovali, všetci dobre vieme, že život beží neopísateľne rýchlo. Žijeme si svoje životy, zhrozíme sa pri každých narodeninách, o koľko sme už starší, na Nový rok si zakaždým sľúbime, že začneme žiť inak, no pár dní na to žijeme opäť po starom.

No tak by to byť nemalo! Svoj život by si si mal vychutnať. Vyžmýkať ho do poslednej kvapky. Mal by si zdvihnúť ruky nad hlavu a poriadne si tú jazdu užiť. Dať dole nohu z brzdy a poriadne šliapnuť na plyn.

Teda aspoň tak nejako si to predstavujem ja. Pretože ja mám v pláne prežiť svoj život tak, že ním budem inšpirovať druhých, nie deptať seba samého.

A že to vôbec nie je nič zložité, užiť si ten život. Existuje kopec jednoduchých činností, vďaka ktorým sa budeš cítiť plný energie, plný života.

A na podporu môjho presvedčenia ti prinášam 20 takýchto činností. Stačí ich čas od času praktizovať a hneď budeš cítiť, ako ti život prúdi telom. Budeš sa cítiť nažive, budeš šťastný, budeš svoj život milovať.

A aby som to zbytočne nenaťahoval, tu sú…:

1. Počúvanie dobrej hudby

Každý máme svoj vlastný a unikátny vkus, o tom pokoj. No ak nám zahrá nejaká pesnička, ktorej text akoby opisoval náš život, to je pocit na nezaplatenie. Tým slovám sa úplne poddáš, vidíš sa v nich, stotožníš sa s nimi na sto percent. A ak sa k tomu pridajú nezabudnuteľné tóny zakomponované do jedinečného majstrovského diela, husia koža je samozrejmosť.

2. Prikývnutie na niečo, čo chutí správne

Po dlhšom čase sa necháš vytiahnuť kamarátmi na pivo, aj keď sa ti spočiatku nechcelo. Kamarátka ťa zavolá do kina a ty si povieš, prečo nie. Vybehneš s rodičmi na dobré jedlo, zájdeš s partiou na kolotoče a vrátiš sa späť do detských čias.

Dáš si zmrzlinu, i keď si strážiš líniu, dáš si horúci a dlhý kúpeľ, i keď máš nabitý diár a nevieš, kam skôr skočiť. Všetky tieto veci sa postarajú o to, že sa budeš cítiť jedinečne. Ono nie nadarmo sa vraví, že pokušeniam občas treba podľahnúť. 😉

3. Odmietnutie vecí, ktoré správne nechutia

Občas musíme povedať NIE veciam, ktoré nechceme, aby sme mohli povedať ÁNO tým, po ktorých túžime. A ak je to NIE, ktoré sme mali povedať už veľmi dávno, zachutí to, ako malé víťazstvo. Nenechať sa využívať a odmietnuť pomôcť ľuďom, ktorí tu pre nás nikdy neboli, keď sme ich potrebovali. Povedať nie tým, ktorí sa vedia ozvať, len keď niečo potrebujú.

Odmietnuť prácu, o ktorej vieš, že by ťa zožrala zaživa, či povedať nie svojmu starému životu vo chvíli, keď sa ho rozhodneš od základov zmeniť. Povedať nie všetkým tým negatívnym ľuďom, ktorí ťa neustále poučujú o tom, čo by si mal robiť a jednoducho ich prestať počúvať. Toto sú skrátka momenty, kedy ťa spraví slovíčko NIE neobyčajne šťastným.

4. Meditácia

Nerád by som teraz znel príliš osvietene, no je to fenomenálny zážitok. Neviem, akú máš o meditácii predstavu ty, no nemusíš byť v budhistickom chráme, zahalený tým klasickým oranžovo-žltým rúchom, obklopený miliónmi sviečok. Ono je to úplne jedno, kde si a čo máš oblečené… Dôležitá je tá skúsenosť a ten efekt, ktorý to na tvoj život bude mať.

Je to o tom, ukľudniť svoje myšlienky. Oddýchnuť si. Vyčistiť si hlavu. Získať nadhľad a perspektívu. Dokázať sa na svoj život pozrieť z nadhľadu. Byť schopný sústrediť sa na veci, na ktorých skutočne záleží.

5. Sex

Tak k tomuto bodu sa hádam nemusím veľmi rozpisovať. Všetci vieme, aký pekelne dobrý zážitok to je. Je to ako stáť na vrchole sveta a z plnej sily kričať. Je to ako pokorenie najväčšej prekážky, porazenie úhlavného nepriateľa. Dokáže zachrániť akýkoľvek náročný deň, vie vylepšiť akúkoľvek zlú náladu. Ale však čo ti o tom budem zbytočne rozprávať, sám to poznáš.

6. Pobyt v prírode

Pre mňa zakaždým výnimočný zážitok. Nezáleží na tom, koľkokrát sa ocitnem v prírode, stále sa jej nedokážem nabažiť. Prechádzať sa tými úzkymi horskými chodníčkami, zhlboka dýchať svieži horský vzduch a cítiť to spojenie, cítiť, že si súčasťou niečoho väčšieho.

Vysedávať v parku na lavičke, prechádzať sa po lúke, či schovávať sa v tieni počas horúceho dňa. Vypekať sa na lehátku na pláži a potom skočiť do vody ukážkovú bombu hodnú atléta a poriadne sa schladiť. Počúvať šum vĺn a štebotanie čajok na dovolenke, či sledovať v noci hviezdy. Och.

7. Byť o samote a vyhradiť si čas len pre seba

Robiť skrátka to, čo miluješ. Relaxovať. Venovať si pozornosť. Dať si horúcu vaňu, ísť do sauny, dopriať si kvalitnú masáž. Ležať na posteli a nechať sa unášať myšlienkami. Nemyslieť na povinnosti, nemyslieť na úlohy, plne sa sústrediť na seba. Bože, tak som sa do tej situácie vžil, že si taký čas asi aj idem rovno spraviť. 🙂

8. Tanec

Áááá, i keď je to moja Achillova päta, milujem ho. Pre parket som sa určite nenarodil, no ani to mi nebráni, aby som na ňom strávil celý večer, keď sa bavím. Zbožňujem to. Zavrieť oči, ponoriť sa do tých tónov a úplne sa oddať pesničke, ktorá práve hrá. Všetko pustiť z hlavy a nechať sa ovládať pocitmi. Vrelo odporúčam!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

9. Venovanie sa tomu, čo zbožňuješ

Čo je viac, ako robiť to, čo miluješ? Užívať si každú jednu sekundu, čeliť osobným výzvam a zlepšovať sa s každou jednou z nich. Využiť ten čas, ktorý máš, najlepšie, ako dokážeš. A vôbec nezáleží na tom, aké tvoje koníčky sú, dôležité je iba to, že ťa to baví… Že ťa to robí šťastným.

10. Objatie

Nielenže je dokázané, že objatia zvyšujú sebavedomie, prinášajú šťastie a bojujú proti stresu, depresiám, osamelosti a hnevu, sú skrátka úžasné! Ukážkový spôsob, ako dať niekomu najavo, že ti na ňom záleží.

Ono objatie nie nadarmo patrí k veciam, ktoré sú v živote najlepšie a ešte k tomu sú úplne zdarma. Celý článok čítaj TU – Najlepšie Veci V Živote Sú Zadarmo.

11. Čítanie

Okrem toho, že je dobré čítanie skutočným zážitkom, pomáha nám relaxovať, cvičiť pamäť, zapájať mozgové závity a fantáziu, učí nás novému a dokáže nám dať odpovede, ktoré sme dlho hľadali. Nielenže budeš múdrejším a vzdelanejším, dokážeš sa lepšie sústrediť a tvoj slovník bude omnoho bohatší. Nemôžem si pomôcť, no ja vidím samé pozitíva, ty?

12. Šport

Bez toho si svoj život ani predstaviť neviem. A ty by si tiež nemal. Nielenže sa po ňom budeš cítiť okamžite lepšie a šťastnejšie, počkaj si len na to, čo pravidelný šport napácha v dlhodobom horizonte. Budeš zdravší, silnejší, vitálnejší, plný energie. Sebavedomejší, šťastnejší, sústredenejší a bude z teba kus. 😉

Samozrejme, nenúť sa do toho, k čomu nemáš vzťah. Vyber si taký šport, pre ktorý vzplanieš vášňou. Môžeš behať, bicyklovať, korčuľovať, plávať, boxovať, zájsť si do posilky, vybrať si niektorý z tých kolektívnych… Máš skutočne milión možností, nenechaj si ich všetky ujsť iba preto, že ti nesadla jedna z nich.

13. Práca na svojich cieľoch

Tie malinké kroky v ústrety tým veľkým cieľom. Ten pocit zadosťučinenia, keď vidíš, ako sa pomalinky blížiš k svojim snom. Ako sa zdajú byť deň za dňom reálnejšie. To vedomie, že niečo buduješ, že tvoríš… Až nemám slov. Vždy keď si na tieto veci čo i len pomyslím, okamžite mám zimomriavky.

14. Poupratovať si v živote a zmeniť všetky veci, ktoré sa ti na ňom nepáčia

Pustiť sa do vecí, ktoré si už dlho odkladal. Dokončiť niečo, čo si mal rozrobené už večnosť. Pretriediť si oblečenie v skrini a zbaviť sa tých kúskov, ktoré už nenosíš. Veci, ktoré doma nepotrebuješ neodložíš do pivnice, rozlúčiš sa s nimi. Poupratuješ si stôl, poupratuješ si izbu, poupratuješ si celý byt.

Ľuďom, ktorí ťa v živote ťahali dole, dáš zbohom a naopak začneš sa stýkať s tými, s ktorými si rozumieš, s tými, ktorí majú na tvoj život pozitívne účinky. Zmeníš prácu, ktorá ťa ničila, presťahuješ sa do bytu, ktorý je omnoho útulnejší.

Svoj život skrátka zmeníš k lepšiemu. Zmeníš ho takým spôsobom, že ti začne chutiť opäť o čosi viac. Tieto malé zmeny dokážu skutočné zázraky a ja osobne si bez nich ten svoj nedokážem predstaviť. Nielenže nedokážem, ani nechcem!

A len tak medzi rečou, ak to cítiš rovnako, no so zmenami vo svojom živote máš občas problém a nevyvíjajú sa vždy spôsobom, v aký si dúfal, v tom prípade pre teba niečo mám. Malého vreckového pomocníka, ktorý ti so všetkými tými zmenami, ktoré vo svojom živote chystáš, neopísateľne pomôže. Ale však čo o tom budem zbytočne písať… Stiahni si E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život a posúď sám. 😉

15. Zábava s priateľmi

Sám mi povedz, kto ti dokáže zlepšiť náladu, ako tvoji priatelia? Myslím tých skutočných… Tých, s ktorými sa poznáš už dlho. Smejete sa rovnakým hlúpostiam, ste rovnako uletení. Robíte spolu strelené veci a rehocete sa tak silno, že vás bolí všetko, od brucha po ústa. Pomáhate si, dokážete sa dobre porozprávať, ste tu pre seba navzájom. Teda, neviem, ako je to v tvojom prípade, no ja na svojich kamarátov nedám dopustiť.

16. Spánok

Najväčší oddych. Dobitie bateriek, reštart celého systému. I keď ťa možno nespraví priamoúmerne šťastným, potrebuješ ho viac, ako si možno myslíš. Veď sám najlepšie vieš, ako sa cítiš, keď ho nemáš dostatok. Si unavený, nervózny, roztržitý, naštvaný… Najradšej by si rozbil päsťou počítač, roztrhal tú kopu papierov, ktorú musíš vybaviť, či pohrýzol niekoho, kvôli komu si ešte nemôžeš ísť ľahnúť. V takýchto chvíľach je spánok niečo ako vykúpenie z väznice Shawshank.

17. Pomáhanie

Ono nie nadarmo sa vraví, že skutočne šťastným ťa spraví iba pomáhanie druhým. No neviem ako ty, ale mne sa to už osvedčilo nespočetne veľakrát. Nielenže niekomu zlepšíš život, staneš sa tiež lepším človekom. Pomôžeš druhým, aby opäť verili v dobrosrdečnosť ľudí. Ukážeš im, že robenie dobrých skutkov sa ešte stále nosí. Ver mi, je to výnimočná skúsenosť, mimoriadny zážitok. A okrem toho, robíš svet lepším miestom. 😉

18. Zmysluplná konverzácia

Až sa musím smiať, pretože ako tak píšem tento článok, najradšej by som začal každý bod vetou „Čo je viac ako toto…?!“. 😀

Je to asi preto, že sú všetky tieto činnosti na nezaplatenie. Svoj život si bez nich neviem predstaviť. Robia ho totižto jedinečným a naplneným, skrátka hodným žitia.

Milujem sa rozprávať s ľuďmi. A ak natrafím na niekoho, s kým mám skutočné spojenie, s kým si rozumiem, kto ma dokáže pochopiť a pomôcť mi vidieť veci, ktoré ma trápia, v iných perspektívach, pomôcť a poradiť, to je niečo výnimočné… Niečo, na čo sa iba ťažko hľadajú slová. A som si istý, že ty to cítiš rovnako.

19. Smiech

Najlepší liečiteľ. Kvalitný smiech obráti všetko to zlé opäť na dobré. Depresia a smútok proti nemu nemajú najmenšiu šancu. Zakaždým zvíťazí nad zlou náladou a náročný deň sa s ním javí omnoho znesiteľnejší, ďaleko zvládnuteľnejší. Dobre a schuti sa zasmiať, to je jednoducho bomba!

20. Počúvanie svojej intuície a svojho vnútorného hlasu

Jeden z najlepších pocitov na svete. Rozhodnúť sa tak, ako to cítiš. Konať na základe vlastného presvedčenia. Počúvať svoj vnútorný hlas a nenechať sa viac komandovať hlasmi ľudí v tvojom okolí. Zvoliť si vlastnú cestu, robiť vlastné chyby, naučiť sa vlastné lekcie. Takéto rozhodnutie je hádam najoslobodzujúcejším krokom, aký môže človek v živote spraviť.

V jednoduchosti povedané, byť samým sebou a konať na základe vlastných inštinktov. Byť jedinečným a slobodným. Byť svojim pravým JA. A len tak medzi rečou, skvelý článok na túto tému nájdeš TU – 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou. Stojí za to. 😉

Tak a to bolo všetko, kamarát. Ak ťa napadajú ešte nejaké činnosti, pre ktoré stojí za to žiť, určite ich hoď nižšie do komentárov, nech je zoznam kompletný. 😉

Ak ťa článok nakopol, nabil pozitívnou energiou alebo ti opäť pripomenul tie radosti života, pre ktoré sa skutočne oplatí žiť, určite mu tú láskavosť oplať nejakým tým šériskom alebo lajčiskom alebo ho pošli nejakému kamošovi, ktorému dokáže vylepšiť deň rovnako tak, ako ho vylepšil tebe. 😉

A ak si momentálne hovoríš, že bol tento článok pecka, poviem ti na to jediné. Rýchlo hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a zapíš sa do NEWSLETTER-u. Pretože pravdou je, že podobne nadupané články na blogu pribúdajú týždeň čo týždeň a ak nechceš dopustiť, aby ti tie ďalšie unikli, newsletter je pre teba jediná voľba. 😉