Sedem Dôvodov Prečo Je Dôležité Stanoviť Si Ciele

Prečo si stanoviť ciele

I keď si to mnoho ľudí ešte stále neuvedomuje, je to existenčne dôležité, mať svoje ciele pevne stanovené.

Je to úplne prvý krok, ktorý musíš spraviť, ak to so svojimi plánmi do budúcna myslíš vážne.

Ak sa chceš zmeniť ty, ak chceš zmeniť svoj život alebo mu jednoducho chceš dať nejaký zmysel, toto je spôsob ako to urobiť.

Určite sa v tvojom okolí nachádzajú ľudia, ktorí žijú svoj život spôsobom prežívania od jedného dňa k druhému. Bez vytýčeného cieľa, bez výraznejšieho smeru. Keď sa na týchto ľudí pozrieš s odstupom času, o jeden, dva, päť, desať rokov neskôr, zistíš, že sú ich životy v podstate rovnaké.

Blúdia, prešľapujú na mieste. Majú pocit, že sa ich život nikam neposúva, a majú pravdu. Nevedia, čo je zmyslom ich života, a tak naivne dúfajú, že si ich jedného dňa nejaký nájde, namiesto toho, aby mu nejaký dali. Ak by som to mal vystihnúť dvoma slovami – sú nešťastní.

A ak by ti náhodou táto definícia nepripomenula známeho či suseda, ale tvoj vlastný príbeh, je najvyšší čas zmeniť to!

Nebuď ako majorita neúspešných ľudí. Ide o tvoje šťastie, ide o tvoj život!

Stanovenie cieľov ti dá výhody, ktoré nikde inde nezískaš. Je to niečo, čo ti umožní žiť tvoj život naplno, niečo, čo tvoj život prepne do akčného módu.

Zrazu budeš mať pocit, akoby si mal omnoho viac času, pretože začneš stíhať oveľa viac vecí. Budeš za sebou vidieť kus odvedenej práce a po istom čase uvidíš, ako sa posúvaš priamo k tvojim vytúženým cieľom a snom – svoj úspech si dokážeš odmerať.

„Životná tragédia nespočíva v nedosiahnutí vytýčeného cieľa. Tragédia je nemať žiadne ciele, ktoré chceš dosiahnuť.“ – Benjamin Mays

Ak si už teraz lámeš hlavu nad tým, ako si správne stanoviť ciele (skvelý článok na túto tému nájdeš TU), k tomu sa dostaneme o chvíľu, no najprv ti ukážem, čo za výhody ti teda stanovenie cieľov prinesie.

1. Stanovené ciele budú určovať tvoj smer

To, že si konečne uvedomíš, čo chceš v živote dosiahnuť, a to, že si tieto ciele stanovíš, ťa usmerní. Tvoje ciele, či už tie krátkodobé alebo dlhodobé, sa sformujú v istý plán krokov, ktorý ťa bude posúvať určitým smerom. Tým správnym smerom. Smerom priamo k tvojim snom.

Taktiež ti pomôžu lepšie sa sústrediť na tvoje skutočné priority v živote. Vďaka nim získaš laserové zameranie a zbavia ťa toho neustáleho váhania a nerozhodnosti, pretože budeš presne vedieť, čo musíš spraviť ďalej.

2. Tvoje ciele budú ovplyvňovať tvoje rozhodnutia

Dobre stanovené ciele ti lepšie pomôžu rozhodnúť sa v situáciách, v ktorých by si si inokedy nevedel rady. Urobia ti vo veciach jasno. Znamená to asi toľko, že ak vieš, čo chceš dosiahnuť a vieš, čo pre to musíš urobiť, už viac nebudeš váhať, ktorá z možností je pre teba lepšia. Jednoducho si zvolíš tú možnosť, ktorá ťa posunie bližšie k tvojmu cieľu.

3. Vyhneš sa tlaku

Doprajte si menej stresu a relaxujte.

Ciele ťa zbavia zbytočného tlaku a stresu.

Úplne sa vyhneš situáciám, v ktorých sa ti nakopí práca, tých, kedy jej máš neúnosne veľa a si pod obrovským tlakom. Úlohy si jednoducho rozložíš už dopredu a v danej chvíli budeš presne vedieť, čo máš robiť.

Poznámka: Ono paradoxom je, že v situáciách, kedy máme neúnosne veľa práce, naša produktivita rapídne klesá, alebo dokonca nerobíme vôbec nič. Tento tlak, ktorý si v hlave umelo vytvárame nás doslova paralyzuje. Som si istý, že sám veľmi dobre poznáš tie situácie, keď máš roboty tak strašidelne veľa, že sa rozhodneš zdriemnuť si namiesto toho, aby si čo i len prstom pohol. 😀

A ako druhé sa tiež vyhneš stresu, pretože už viac nebudeš musieť držať v hlave všetky svoje povinnosti a úlohy. Nebudú ťa zaťažovať a stresovať. Dostaneš ich z hlavy pekne na papier.

4. Ciele ti umožnia zmerať svoj pokrok

Tvoje ciele ti dovolia zmerať pokrok, ktorý sa ti už podarilo dosiahnuť. Pri pohľade späť uvidíš množstvo odvedenej práce. Uvidíš, ako sa ti doposiaľ darilo a ako ďaleko si sa na svojej ceste za tvojimi snami dostal. To ťa častokrát nakopne k ďalším, a tentokrát možno i lepším, výkonom.

Zatiaľ čo na druhej strane ľudia, ktorí vravia, že majú svoje ciele v hlave, ich často zabudnú alebo si nestanovia žiadny deadline, a tak sa veľa krát nechajú zlákať lenivosťou a pohodlím a svoje ciele odložia na neskôr. Opäť!

Títo ľudia nenapredujú vôbec alebo napredujú len veľmi pomaly. Nevidia svoj pokrok, nedosahujú žiadne výsledky. To samozrejme vedie k demotivácii, k strate záujmu a vo väčšine prípadov aj k následnému zlyhaniu. A ty predsa zlyhať nechceš, či?!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Dajú ti zodpovednosť a pomôžu ti tak prekonať prokrastináciu

Ten moment, v ktorom si stanovíš ciele, ťa učiní zodpovedným. Zrazu to bude čierne na bielom… Iba ak by si sa náhodou volal Gašparovič, vtedy by si to možno mal aj biele na čiernom. 😀

No späť k veci. Ciele, ktoré si stanovíš sa zrazu stanú reálnymi. Nebudeš neustále fantazírovať o všetkom naokolo a svoje ciele prestaneš meniť každý druhý deň. Budeš vedieť, čo presne chceš a prestaneš chcieť všetko, na čo v ten deň natrafíš.

Precitneš. Bude ti jasné, že sa tvoje ciele nesplnia samé a že pre to budeš musieť niečo spraviť. Namiesto neustáleho rozprávania o veciach, ktoré by si chcel, sa začneš sústrediť na to, čo by si mohol spraviť preto, aby si ich skutočne získal.

Táto zodpovednosť učiní zodpovedným TEBA, nikoho iného. Bude to ona, kto ti pomôže zotrvať. To ona ťa prinúti dať si šalát namiesto Happy Meal-u v Mc Donalde. To ona ti bude hrýzť svedomie zakaždým, keď sa budeš váľať pred telkou a nebudeš pracovať na svojich snoch.

6. Stanovením cieľov sa budeš posúvať napred – budeš rásť

Jednoducho povedané, ciele ti pomôžu dosiahnuť tvoj najvyšší potenciál. Bez nich sa staviaš do „základnej“ pozície. Vykonávaš iba základné, nevyhnutné činnosti, ktoré ti pomáhajú udržať si ten falošný pocit bezpečia a pohodlia každý deň.

Avšak, táto pozícia je opakom rastu! Vlastne akým opakom, ona ti doslova bráni rásť. Deje sa presne to, čo nechceš – stagnuješ. Stagnuješ, zatiaľ čo tvoj skrytý potenciál zostáva aj naďalej nevyužitý.

Naopak, keď si svoje ciele poslušne stanovíš, automaticky sa začínaš usilovať o ich dosiahnutie. Spravíš prvý krok. Ten najdôležitejší. Ten, ktorý ti umožní pokúsiť sa o to, o čo by si sa inak nepokúsil, vykonať to, čo by si normálne nevykonal a koniec koncov dosiahnuť to, čo by si bez toho v žiadnom prípade nedosiahol. A vtedy sa deje presne to, čo chceš – rastieš.

7. Budú ťa motivovať

Konečne ideš tým správnym smerom a tvoj život má skutočný zmysel. Pracuješ na svojich snoch. Máš kryštálovo jasno v tom, čo chceš v budúcnosti dosiahnuť. Máš menej stresu, si pod menším tlakom. Napreduješ. Rád sa pozeráš späť, pretože vidíš svoj pokrok. Zodpovednosť ťa drží na ceste a neporušuješ to, čo si si predsavzal. Darí sa ti.

Tak čo myslíš, ako sa budeš cítiť? Motivovaný? Plný energie? Šťastný? Tiež si myslím. 🙂

A ak by ťa čírou náhodou nenakopli všetky tieto veci, určite si prečítaj článok, kde sa dočítaš o 13-tich trikoch, ktoré ťa dokážu motivovať veľmi rýchlo. Tie ťa nakopnú zaručene. 😉

No späť k cieľom. Ako som spomínal už na začiatku, myslel som aj na tých, ktorí nevedia ako na to a napísal som článok Ako si stanoviť ciele správne. Čítaj, ušetrí ti kopec nervov a vyšklbaných vlasov.

Úloha: Tak a teraz si OKAMŽITE zober papier, pero, prečítaj si ako na to a všetky svoje ciele si rýchlo zapíš. Bleskem. Nikdy nebude lepší čas, ako je teraz. Neodkladaj to na zajtra do nekonečna.

Upozornenie: Na ceste za plnením svojich snov a cieľov sa určite dostaví obdobie demotivácie a frustrácie. Nič ťa nebude zaujímať, budeš o sebe pochybovať, zabudneš, ako dobrá nálada vôbec vyzerala, tvoja energia bude na bode mrazu. Pomyslíš si, že žiadna sila vesmíru ťa nemôže donútiť k tomu, aby si si svoje úlohy a ciele splnil.

Vtedy je dobré pripomenúť si, prečo si začal. Prečo to vlastne robíš a čo ťa čaká na konci. Spomeň si, ako veľmi túžiš po tom, splniť si svoje sny. To ťa vráti späť na trať. 😉

Tak a to bolo zhruba všetko. Ak sa ti článok páčil, bleskurýchlo hoď svoj mail do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a zapíš sa do NEWSLETTER-u. Iba tak budeš môcť spávať s čistým svedomím a byť si istý, že ti podobné články s hodnotnými informáciami už nikdy neujdú. Tak šup. 😉

Photo credit: John O’Nolan (license) and RelaxingMusic (license)