7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeš Využiť Príležitosti Priamo Pred Tebou

Prečo nedokážem rozpoznať príležitosti predo mnou

V živote som sa stretol s troma typmi ľudí.

PRVÝ TYP

Tí prví neustále hovorili o tom, ako veľmi túžia uspieť. Skutočne chcú, naozaj, no bohužiaľ, život k nim bol nefér a nedoprial im také skvelé príležitosti ako ich známym, kamarátom, susedovi, či šéfovi… Teda aspoň tak to prezentujú.

Samých seba presvedčili, že im jednoducho nie je súdené uspieť. A namiesto hľadania spôsobov a možností, ako si príležitosti vytvoriť, namiesto toho plytvajú energiou na to, aby o svojej pravde presvedčili aj druhých.

DRUHÝ TYP

Tí ďalší to možno aj skúsili, no nepodarilo sa. Narazili na prvé problémy alebo nezdary a kapitulovali. Zložili zbrane, vyvesili bielu zástavu a prijali porážku. Tieto prekážky nevideli ako súčasť cesty za úspechom, ale ako jej koniec.

A na základe tejto trpkej skúsenosti si vybudovali skalopevné presvedčenie, že na to, aby si uspel, potrebuješ mať skrátka šťastie. Potrebuješ známosti a nemôžeš byť čestný.

K akejkoľvek novej príležitosti sa stavajú skepticky a neveria, že pre nich skrýva niečo dobré. Boja sa, nedôverujú si a už sa viac nechcú popáliť. Prijali svoj život taký, aký je a už viac nemajú vôľu čokoľvek v ňom meniť k lepšiemu.

TRETÍ TYP

A napokon sú tu tí tretí. Tí, ktorí jednoducho uspeli. Nenechali si nakecať, že to nedokážu. Nenechali sa od svojich snov odradiť ľuďmi, ktorí sa tých vlastných vzdali. Keď nedostali príležitosť, vytvorili si ju. Keď narazili na prekážku, prekonali ju. Keď narazili na problém, čelili mu. A preto zvíťazili!

A tento článok je o nich. Tento článok ti v 7-tich bodoch ukáže, prečo prvé dva typy ľudí neuspeli a nikdy neuspejú. Tento článok ti dá návod, ako sa stať osobou z tej tretej skupiny.

Táááákže, dávaj poriadny pozor a prečítaj si, prečo sa ti vlastne doteraz nepodarilo využiť príležitosti, i keď boli priamo pred tebou…

1. Nesústredíš sa na ne

,,Dôvodom, prečo to toľko ľudí v živote nikam nedotiahne je, že sú zaneprázdnení hľadaním štvorlístkov v záhrade, zatiaľ čo im príležitosti klopú na dvere.“

Zjednodušene povedané, človek vždy nájde to, čo hľadá. Možno so mnou hneď nebudeš súhlasiť, no už je tomu raz tak.

Chcieť uspieť jednoducho nestačí. Ak sa akurát snažíš nájsť si silou mocou nejaké isté a teplé miestečko v administratíve, žiadna príležitosť na podnikanie na seba tvoju príležitosť nestrhne.

Keď si na využívanie príležitostí, či úspech samotný, spomenieš len s kamarátmi pri pive alebo sa kde tu posťažuješ nejakému starému známemu, ktorého po rokoch stretneš, je to úplne prirodzené, že tieto príležitosti nevidíš.

Bez toho, aby si svoju myseľ na úspech a rozpoznávanie príležitostí nastavil, ti navždy zostanú skryté. Ak sa tomu nebudeš venovať pravidelne a nebudeš trénovať, prehráš skôr, ako by si sa o víťazstvo vôbec pokúsil.

A len tak medzi rečou, presne o tomto som napísal skvelý a stručný článok z mojej vlastnej skúsenosti, z obdobia, keď sa mi nedarilo a nevedel som si nájsť absolútne žiadnu prácu. Určite si ho prečítaj, možno sa v mojom príbehu uvidíš – Prečo Som Doposiaľ Nedokázal Rozpoznať Príležitosti?

2. Neveríš, že to dokážeš

Nemusel si sa narodiť pod šťastnou hviezdou, nájsť pár dní dozadu štvorlístok, rozbiť v kuchyni vázu alebo stúpiť do niečoho ohavného, čo sa bezohľadne skrývalo v parku vo vysokej tráve.

Každý v sebe máme už dávno všetko, čo pre úspech potrebujeme. Stačí ti vášeň, odhodlanie, vytrvalosť, nápad a snaha. To je všetko. Potrebuješ len týchto pár jednoduchých vecí, nič viac.

Nikto sme sa nenarodili riaditeľmi, vynálezcami, podnikateľmi alebo umelcami. Všetky tieto veci sa skrátka musíš naučiť. Ak sa chceš dostať z bodu A do bodu B, jediné, čo musíš spraviť, je zistiť trasu a vydať sa ňou. Je to až také jednoduché.

No ak si nezačneš veriť, pravdepodobne nikdy nespravíš ten prvý krok, ktorý by ťa na tú správnu cestu dostal. Zmeň to teda. Musíš si začať veriť. Okamžite. To je kľúčové. Nazbieraj dostatok odvahy a vykroč tým správnym smerom.

3. Si pesimista a vidíš všetko čiernobielo

,,Pesimista vidí problém v každej príležitosti, zatiaľ čo optimista vidí príležitosť v každom probléme.“ – Winston Churchill

Vidíš všetky tie zlé konce. Sústredíš sa iba na tie veci, ktoré sa môžu pokaziť a nevenuješ ani tú najmenšiu pozornosť tým, ktoré môžu ísť podľa plánu.

Na celý proces využívania príležitostí sa pozeráš iba dvoma spôsobmi – buď vyhráš alebo prehráš. No to nie je správne. Na ceste za úspechom stúpame a padáme, prekonávame prekážky a bojujeme s problémami, zatiaľ čo sme občas silnejší a občas nie.

Chápeš? Nie je to iba o tej výhre alebo iba o tej prehre… Je to o tej ceste. O tej, na ktorej zbieraš skúsenosti, učíš sa, rastieš a stávaš sa múdrejším, silnejším a odolnejším.

Pretože vďaka všetkým tým víťazstvám rastieme a vďaka všetkým tým prehrám sa stávame rozumnejšími, silnejšími, zdatnejšími. Jedno nie je možné bez druhého, bohužiaľ. Nezdary a zlyhania sú jednoducho príležitosťami, začať odznova, no tentokrát múdrejšie. Mysli na to.

4. Poddáš sa strachu

Ak mu dovolíš, aby ťa ovládol, stiahne ťa na dno ako kamene. Tá beštia tam vzadu v tvojom mozgu vyčkáva a snaží sa ti nahlodať sebavedomie, zničiť odhodlanie a priniesť do tvojich rozhodnutí pochybnosti, do tvojich krokov neistotu a oslabiť ťa v konečnom dôsledku natoľko, že ťa nakoniec dokáže pohltiť celého.

Nanešťastie, nedá sa ho nadobro zbaviť, vždy tam bude. Spochybňovať tvoje voľby, zneisťovať tvoje rozhodnutia. No ono to ani nie je o tom zbaviť sa ho, ono je to skôr o tom, poraziť ho. Presmerovať, naučiť sa ho využívať vo svoj prospech.

Neboj sa výsmechu, nepochopenia, neúspechu, či omylu. Boj sa tých nevyužitých príležitostí, pretože nakoniec to budú ony, čo budeš skutočne ľutovať. Boj sa tých výčitiek, ktoré pocítiš, keď dovolíš strachu, aby ti bránil využiť tie príležitosti, ktoré tak strašne využiť chceš. To naháňa strach mne. To ma ženie dopredu. To mi pomáha uspieť. 😉

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Hľadáš istotu a bojíš sa riskovať

,,Vo svete, ktorý sa neustále a rýchlo mení, je jedinou stratégiou odsúdenou na zlyhanie, vyhýbanie sa rizikám.“ – Mark Zuckerberg

Už som to párkrát spomenul, no sem to sadne ako päsť na oko. Nemôžeš ani stáť bez toho, aby si riskoval pád. Osem obyčajných slov, ktoré skrývajú toľko pravdy.

Nič na svete nezískaš bez rizika, rozumieš?! NIČ!

Ono, keď sa nad tým zamyslíš, tak sa vlastne ani nie je čoho obávať. Veď sám mi povedz, čoho sa tak strašidelne bojíš, čo ti to v skutočnosti naháňa strach? Čo riskuješ? O čo sa toľko bojíš, že stratíš? O to jazdené auto z bazáru? O tú mizerne platenú prácu? Tak čo to je?

Určite si na to odpovedz, odpoveď pre teba môže byť oslobodzujúca. Pre mňa bola. Otvorila mi oči, a to doslova. Vždy som sa bál riskovať, bál som sa veci robiť inak, pretože som sa neuveriteľne bál toho, že stratím všetko to, čo už som si vybudoval.

No potom som si položil otázku, čo to vlastne je…? O čo som sa toľko strachoval, o čo som sa toľko obával? Čo som nechcel stratiť? Nuž, odpovedal som si, a to zmenilo všetko…!

Mal som prácu, ktorú som neznášal. Nemal som auto, byt, a tiež nič našetrené. Býval som u mamy, prispieval som zopár drobnými na nájom a vlastnil som akurát tak starý počítač a pár vecí na oblečenie.

Tak čoho som sa potom toľko obával? Čo ma to toľko strašilo? Bol to zvyk! Strach z nového a nepoznaného. Topil som sa vo svojej zóne komfortu a ten pocit som si osvojil natoľko, že som sa bál, že keď z nej vystúpim, môže ma tam čakať ešte niečo horšie.

No nečakalo. A ani teba nebude. Akonáhle opustíš svoju zónu komfortu, uvedomíš si, že vôbec tak komfortná nebola. Všetky tie možnosti tam zrazu budú ležať pred tebou, všetky tie príležitosti ti budú križovať cestu a jediné, čo budeš musieť spraviť, bude rozhodnúť sa, ktorú z toho nespočetného množstva využiješ. 😉

6. Čakáš na tú správnu príležitosť, čakáš na ten správny čas

Čakáš na znamenie. Čakáš na takú príležitosť, ktorá keď príde, hneď budeš vedieť, že je to ona. Príležitosť s veľkým P. Nedávno si čítal výrok, že k tebe všetko príde v ten správny čas, a tak čakáš.

Musí to byť skrátka perfektné, dokonalé. Musí to byť tutovka, ktorá príde v ten pravý čas. Nechceš sa predsa popáliť, nechceš, aby sa ti to nepodarilo. A práve preto sa čakanie javí ako ten najlepší krok.

No čo ak ti poviem, že robíš chybu? Čo ak ti poviem, že jediné, čoho sa neustálym čakaním dočkáš, bude staroba? Niežeby som to nechápal, rozumiem tomu. My ľudia máme čakanie akoby v génoch a úplne v ňom excelujeme.

Čakáme celý týždeň na víkend, celý rok na dovolenku, celý život na šťastie. Stali sme sa v ňom až taký dobrí, že sa mylne domnievame, že je to tak správne, že čakať máme.

No to je omyl. Život nebol, nie je a nikdy ani nebude dokonalý. Ten správny okamih a tá dokonalá príležitosť nikdy neprídu, aj keby si čakal štyri životy. Úspech sa dostaví vtedy, keď sa naučíš využívať všetky tie nedokonalé momenty vo svoj prospech. Dostaví sa, keď začneš konať v tejto chvíli, v tomto momente.

Už teraz to musíš začať skúšať, ododnes musíš začať zbierať skúsenosti, inak to nepôjde. Pretože aj keby niekedy v budúcnosti náhodou prišla tá magická a jedinečná príležitosť, stál by si tam ako obarený horúcou vodou, nič iné. Nevedel by si, čo si s ňou počať, ako ju využiť. Čo spraviť ako prvé, čo ako druhé. Preto musíš začať zbierať skúsenosti už dnes, preto musíš začať teraz!

,,Príležitosti sú ako východy slnka. Ak budeš čakať príliš dlho, prepásneš ich.“ – William Arthur Ward

Poznámka: A pamätaj, že i keď si čakal pridlho, je lepšie začať neskoro, ako nezačať vôbec. Kedykoľvek chceš zmeniť svoj život a začať v ňom využívať jednu príležitosť za druhou, si viac ako vítaný, aby si tak učinil. A na rozbeh pri tejto životnej zmene ti perfektne poslúži E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Je bombový a ešte k tomu zdarma, takže nestiahnuť ho, to by bola veľká škoda. 😉

7. Počúvaš rodičov, kamarátov, susedov a kolegov v práci

Pôvodne som chcel napísať 6 bodov, no tento som sem skrátka musel dopísať. Pretože tak strašne veľa ľudí sa nechá odradiť od skvelých príležitostí ľuďmi, ktorí o nich prd vedia, až ma to bolí.

Ak chceš začať podnikať a máš otázky, pýtaj sa ľudí, ktorí podnikajú. Nenechaj si radiť od švagra, čo robí na pumpe, kamaráta, čo umýva autá alebo od kolegu, ktorý je na rovnakej pozícii už 30 rokov a nikam sa neposunul. Samozrejme, nič proti týmto prácam, sám som dlho rozvážal pizzu, no tak ako ľudia, ktorých som spomenul, aj ja som vtedy vedel o podnikaní figu borovú.

Pýtaj sa skrátka ľudí, ktorí poznajú tvoj problém a už si ním prešli. Nechaj si radiť od ľudí, ktorí majú odpovede, ktoré hľadáš. Nenechaj sa kŕmiť dohadmi, domnienkami alebo polopravdami a radami, o ktorých ťa sused horlivo presviedča, i keď ich má od vnuka bratrancovho strýka z tretieho kolena. Buď rozumnejší!

Tak a to bolo pre dnešok všetko, už bez tak je článok dlhší, akoby sa patrilo. 🙂

Teraz už vieš ako začať rozpoznávať a využívať príležitosti… A ak by ti to nestačilo a chcel by si sa posunúť ešte o kúsok ďalej, čítaj článok 8 Naložených Citátov, Ktoré Ti Ukážu Ako Uspieť. 😉

Ak sa ti páčil, nezabudni mu svoju náklonnosť a sympatie vyjadriť tým, že ho poriadne vylajkuješ a pozdieľaš, pretože iba tak mu pomôžeš tam von medzi ľudí. 😉

A ak momentálne nedokážeš myslieť na nič iné, iba na to, ako veľmi ti tento článok otvoril oči a že už nechceš dopustiť, aby ti akýkoľvek ďalší ušiel, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u. Stačí hodiť svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý ďalší veľmi rád upozorním. 😉

A na záver krédo, ktorým by sa mal riadiť hádam každý…:

,,Do pekla s okolnosťami, ja sám si vytváram príležitosti.“ – Bruce Lee

Inak, len tak medzi rečou, keď už je o tomto velikánovi reč, s jeho citátmi som napísal celý článok – Bruce Lee A Jeho 8 Citátov, Ktoré Ti Ukážu Ako Zvíťaziť A Uspieť Na Plnej Čiare, tak si ho nenechaj ujsť, pretože stojí za to! 😉