Prečo Som Doposiaľ Nedokázal Rozpoznať Príležitosti

Prečo Som Doposiaľ Nedokázal Rozpoznať Príležitosti
Príležitosti / 18.04.2013 / 4

Určite si sa s tým už stretol. Koľkokrát si si už povedal, že ak by si mal rovnakú príležitosť ako tvoj sused alebo známi, tak by si sa jej isto chopil, a možno si si dokonca povedal, že by si to vedel spraviť oveľa lepšie, ako on či ona.

Niektorí z nás možno zašli až tak ďaleko, že si pevne rozhodnutí povedali, že si to zaslúžia omnoho viac.

„Keby som aj ja mal také šťastie a takú príležitosť, tak by som aj ja začal podnikať“. Je ti to povedomé?

Avšak, či už si myslíš, že nemáš šťastie na príležitosti alebo, že jednoducho tá tvoja ešte neprišla, nemusí tomu byť celkom tak.

Čo ak by som ti povedal, že ti už možno cestu skrížilo x príležitostí alebo už ťa možno postretla aj tá tvoja „životná“ šanca, no ty si si ju nevšimol?

Vo veľkej miere to totižto závisí od toho, ako si príležitosti všímaš a ako na ne reaguješ. Od toho ako máš nastavenú myseľ.

Záleží to od toho, čo vlastne hľadáš.

Takže, ako je to vlastne s rozpoznávaním príležitostí?

Je to v skutku jednoduché. Ak nie si nastavený rozpoznávať príležitosti, nevšimneš si ich ani keby ti padli dva nové facebooky rovno popod nos.

Celé je to vlastne o tom, že mozog si viac všíma a hľadá to, na čo si zameraný, to, čo skutočne chceš.

Ak si hľadáš dobre platené zamestnanie, sústredí sa hlavne na to. Ak si hľadáš brigádu, tiež sa sústredí na to. A takisto, ak chceš začať podnikať a hľadáš stále nové príležitosti, iba máloktorá ti unikne.

Ako príklad použijem seba. Keď som bol mladší, hľadal som si prácu.

Mal som iba dve kritériá – mala by to byť práca v administratíve (to je asi mnohým povedomé ) a mal by som zarábať aspoň 500€ v čistom.

Bol som nastavený iba na to, aby som si také zamestnanie našiel, nič iné ma nezaujímalo.

Jeden večer, keď sme sa s priateľmi rozprávali o práci, peniazoch a možnostiach zárobku prebrali sme rôzne veci.

Zopár mojich kamarátov rozprávalo o tom, ako dobre zarábajú a ako sa im darí.

Ja som ich samozrejme pochválil, že sú šikovní, no ani ma len nenapadlo rozmýšľať nad tým, či by som v tomto smere nemohol pôsobiť aj ja, či by ma niečo nemohli naučiť, či by som sa k nim nemohol pridať. Nič.

A pritom, keď sa pozriem späť, príležitosti tam ležali priamo predo mnou.

Dostal som ich naservírované rovno pod nos. No bohužiaľ, nebol som nastavený rozpoznávať príležitosti, zameraný som bol totižto na niečo úplne iné.

No keď ďalší kamarát spomenul, že pracuje v administratíve, okamžite mi začal pracovať mozog a spýtal som sa, či by mi nemohol podobnú prácu vybaviť. Otázky zo mňa išli jedna za druhou.

Vidíš?

Náš mozog nás okamžite zalarmuje, keď nám skríži cestu príležitosť.

Otázne už iba je to, čo hľadáme. Podľa toho je totižto nastavený aj náš mozog.

Teraz je ti už možno jasné, prečo VŠETCI úspešní ľudia odporúčajú spísať si svoje sny a priority na papier a pripomínať si ich každý deň.

Práve to, že vieš, čo chceš, ti pomôže zamerať tvoju pozornosť tým správnym smerom a udržiavať ťa na PRIAMEJ ceste za tvojimi snami a cieľmi.

Mal by si si teda čím skôr vyhradiť hodinku svojho času a poriadne sa zamyslieť nad tým, čo vlastne chceš.

Choď naozaj do hĺbky a zamysli sa nad tým, po čom naozaj a úprimne túžiš.

Stanov si svoje ciele!

A práve táto jedna hodina tvojho života, ktorú spisovaním svojich cieľov stráviš, ťa môže nasmerovať tou správnou cestou, ktorou sa v živote chceš uberať.

Bez toho, aby si mieril na cieľ, ho predsa ani nemôžeš trafiť, nie?

Čo je tvoj cieľ a na čo si momentálne zameraný? Podeľ sa v komentároch pod článkom. 🙂

A popri tom, ako sa budeš deliť o svoje pocity a dojmy, určite článok nezabudni lajknúť a trošičku pošérovať. Teda, iba v prípade, že sa ti páčil. 😉

Samozrejme, okrem toho máš stále dovolené zapísať sa do NEWSLETTER-u, kde si viac ako vítaný! Hoď svoju emailovú adresu do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý ďalší článok milerád upozorním. 😉

A pre prípad, že by ťa tento kratučký článok nezasýtil a ty by si sa rád dozvedel ďaleko viac o tom, ako uspieť, tak si daj tento článok – 8 Naložených Citátov, Ktoré Ti Ukážu Ako Uspieť a ak by si sa chcel dozvedieť viac o tom, čo ti bráni využívať v živote príležitosti, určite si nenechaj ujsť článok 7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeš Využiť Príležitosti Priamo Pred Tebou. Oba stoja za to. 😉

Photo credit: x1klima (license).

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 4 )

 • Petros február 23, 2016 9:20:20 pm

  Zdravim Dusan, sem tam si precitam motivacne citaty a tvoje clanky, pretoze uz niekolko rokov hladam prilezitost v podnikanii. Podnikal som chvilu ako samostatny grafik a nebola to moja vasen. Vasen je sport a zdrava strava, mam nastavenu mysel ako zamestnanec. Od 1.marca idem do novej roboty v ugova salaterie, kde je zdravsie ako v Mekaci, kde som robil. Teraz mi ide o to, ako vsimas prilezitosti – mozes mi poradit ako si ja mozem vsimnut prilezitosti? Som nepocujuci a normalne komunikujem, ale mam chut na nezavislost a byt panom svojho casu. Ale musim povedat, ze sa snazim mysliet, ze ku mne su prekazky ako ku pocujucim… no sice niektore veci naozaj nie su ako u nepocujucich. Chcel som byt niecim, tak bud zakon ci pravo mi nedovoluju. Bol by som rad keby sme si viac pisali a rozoberali viacere veci, pripadne aj stretko.
  Dakujem

  Petros.

  • Dušan Kadlec február 28, 2016 11:32:00 pm

   Ahoj Petros.

   Ono som sa to snažil v tomto článku vysvetliť najviac ako som vedel. Všímame si tie veci, na ktoré sa sústredíme.

   Ak už si našiel svoju vášeň, to je skvelé! S tým sa trápi väčšina ľudí veľmi dlhú dobu, roky… No ty, keď už to vieš, tebe stačí začať na to nadväzovať. Popozeraj si na internete možnosti zárobku v tomto odvetví, poradcovia, tréneri, začni sa tomu venovať viac a viac, aby si aj ľudia v tvojom okolí všimli, že sa tomuto smeru venuješ a že si v tom skutočne dobrý.

   Začni sa stretávať s ľuďmi z fachu cez rôzne networkingové akcie, začni pôsobiť v tomto obore, nejakými drobnými vecami a službami, aby si sa zabehol a nazbieral skúsenosti a ani sa nenazdáš a rozbehne sa to samé a príležitosti sa ti pohrnú z každej strany.

   Nie som si vedomý legislatívnych obmedzení pre nepočujúcich, no pri podnikaní to nie je žiaden problém, žiadna prekážka, až do momentu, keď ich tam neuvidíš sám.

   Každopádne ti držím palce! Stačí iba chcieť a ak budeš chcieť veľmi, nájdeš spôsob, ako si veci zariadiť podľa seba. 😉

 • Pól apríl 26, 2017 8:40:16 am

  Ahoj Dušane,
  Díky za tvoje články, jsou psané fakt výstižně..
  S tím nalezením vášně jsem stále na pochybách, nejsem si jistý mám okruh věci, které mě baví, naplňují ale zacílit na Ten jediný mě zneklidňuje..
  Už jsem toho přečetl mnoho o motivacích, ale stále nějak řeším jaká je moje vášeň..
  Když se zeptám sám sebe je tam toho víc, ale asi to bude hudba kterou rád tvořím, ale netuším jak se v tomhle realizovat.. Není se lehké se odpoutat ze současného zaměstnání (administrativa) vím určitě, že mě tato práce nebaví, jenže děti, hypotéka atd.. a léta běží a já jsem stále nerozhodný..
  Jinak ještě jednou za tvé postřehy moc fandím..

  • Dušan Kadlec apríl 27, 2017 11:44:46 am

   Teším sa, že sa ti články páčia Pól! 😉

   Čo sa týka tvojej vášne, je úplne normálne, že máš toho viacej, čo ťa baví. Väčšina z nás to tak má. No ak chceš svoju vášeň nájsť, nedá sa samého seba dokolečka len pýtať, čo by to mohlo byť. Nestačí čítať články, rozmýšľať a špekulovať. Treba to vyskúšať!

   Treba sa zamerať na jednu vec a zakusnúť sa do nej naplno. Iba tak zistíš, či je to to pravé orechové. Ja sám som vyskúšal tri rôzne zamestnania/oblasti, kým som sa dostal k písaniu a k motivácii. Takže aj tu platí, že ak nevyskúšaš, nebudeš vedieť. 😉

   A keď už si niečo vyberieš a zameriaš sa na to, neznamená to, že to neskôr nebudeš môcť zmeniť a budeš to musieť robiť do konca života. Kedykoľvek zistíš, že to nie je ten správny smer, môžeš ho zmeniť.

   A k tomu osamostatneniu. Nemusíš odísť z práce na to, aby si skúsil niečo iné. Môžeš začať popri tom, vždy keď si nájdeš voľnú chvíľku zabrdnúť do svojej vášne. Ja viem, čo to znamená mať výdavky a povinnosti, takže nevravím, aby si skončil v práci. Dôležité je vybrať si niečo, čomu by si sa chcel venovať, vyskúšať to, zlepšiť sa v tom a až potom na to presedlať, keď už z toho budeš mať nejaké tie peniaze. To je cesta, ktorou by si sa mohol v tvojom prípade vybrať. 😉 Držím palce!