8 Vecí, Ktoré By Si Mal Prestať Očakávať Od Iných

8 Vecí, Ktoré By Si Mal Prestať Očakávať Od Iných
Osobnostný rozvoj / 07.12.2015 / 28

Vraví sa, že nešťastie prichádza vtedy, keď sa naše očakávania nestretávajú s realitou.

Preto, pochopiteľne, prichádzajú tie najväčšie sklamania v našich životoch práve ruka v ruke s našimi mylnými predstavami o tom, ako by to všetko malo v našich životoch vyzerať a s už spomínanými chybnými očakávaniami.

A tieto veci sa stávajú najčastejšie vo chvíľach, keď príde na vzťahy a interakciu s druhými ľuďmi.

Existuje jeden perfektný výrok od jedného veľkého človeka, ktorý ti v skratke priblíži, ako to v živote chodí, i keď je tvoje podvedomie presvedčené o opaku.

,,Nie som na tomto svete, aby som žil podľa tvojich očakávaní, tak ako tu nie si ty preto, aby si žil podľa tých mojich.“ – Bruce Lee

A na základe toho ti prinášam článok, v ktorom sa dočítaš o veciach, ktoré by si mal prestať očakávať od druhých, a to s okamžitou platnosťou:

1. Prestaň očakávať, že s tebou bude každý súhlasiť

Božéééé, tie nekonečné naťahovačky, presviedčania a prehováračky… Načo? Na čo je to dobré, pýtam sa?

Podľa mňa je v poriadku priznať si, že sa na niektorých veciach všetci nezhodneme a basta. Pretože každý jeden človek je iný. Máme rozdielne cesty, zážitky, názory a motívy, každý sme si v živote preskákali niečim iným.

A sú to práve naše doterajšie skúsenosti, ktoré stoja za našimi dnešnými presvedčeniami. Všetko to, čím sme si doteraz prešli, pomáhalo štiepiť našu osobnosť, až sme sa dostali do tohto bodu.

Preto je naivné očakávať, že niekoho presvedčíš o svojej pravde, iba na základe pár teplých slov.

A vlastne, keď už je o tom reč, ja sám som zástancom myšlienky, že dobre urobené je zakaždým lepšie, ako dobre povedané. Sám venujem oveľa väčšiu pozornosť tomu, čo ľudia robia, ako veciam, ktoré hovoria. A pravdepodobne je to dobrá rada aj pre teba. Nepresviedčaj ich teda donekonečna, ukáž im. Tam by si mal investovať svoju energiu, tam by si mal investovať svoj čas.

Asi toľko k presviedčaniu druhých o svojej pravde. A čo sa týka opačného prípadu, poviem ti iba toľko. Nikto, rozumieš nikto, nemôže naopak vedieť, čo je najlepšie pre teba. NIKTO.

NIKTO nemôže vedieť lepšie, akú školu by si si mal zvoliť, pretože nevedia, po akých informáciách tvoja myseľ prahne, NIKTO nemôže vedieť lepšie, aké zamestnanie ťa spraví skutočne šťastným a znova NIKTO nemôže vedieť, pre aký šport, či umenie horí tvoje srdce!

A hneď, ako si v týchto veciach začneš veriť, budeš tiež vedieť, ako žiť. Pretože jediné, o čo by si sa mal usilovať, je šťastie. Prestaň sa snažiť každému vyhovieť, prestaň sa snažiť naplniť očakávania, ktoré nepatria tebe. Jednoducho ži tak, ako to cítiš, tak ako žiť chceš. Skrátka buď šťastný.

2. Prestaň očakávať, že ťa budú rešpektovať viac, ako sa rešpektuješ sám

Pozri sa do zrkadla a povedz mi, čo vidíš? Vidíš úžasnú osobu, ktorá si zaslúži ako tak rešpekt, tak aj lásku a rovnako tak uznanie? …alebo sú jediné veci, na ktoré sa sústredíš, iba tie šunky, ktoré ti trčia z nohavíc a v duchu si nadávaš, že si ešte stále nedokázal schudnúť?

Vidíš osobu, ktorá ešte stále nemá rozprávkovú kariéru, škaredo si nadávaš, pretože si ešte stále nedokázal prestať fajčiť a ďalej sa urážaš za to, že si sa ešte stále nedokázal preniesť cez svoj posledný rozchod…? Veď určite to bola iba tvoja vina, no nie?!

A prečo sa to vlastne všetko pýtam? Nuž, tieto veci sú kľúčové v tom, ako sa k tebe budú správať ostatní. Pretože tento tvoj vnútorný rozhovor so sebou samým a vlastne všetko to, čo si o sebe myslíš, reflektuješ aj navonok. Či už vedome alebo nevedome.

Prezradia to tvoje slová, ktoré utrúsiš na svoju adresu, vypovie o tom reč tvojho tela.

Skôr či neskôr ľudia uvidia, nakoľko si samého seba vážiš a ako veľmi sa rešpektuješ. A dajú ti presne taký istý kredit, ako si dávaš sám, ani o štipku viac.

Keď sa teda budeš sám k sebe správať ako k handre a budeš sa neustále haniť slovami, budú konať rovnako. Keď budeš neustále poukazovať na svoje zlozvyky a presviedčať ich, že nie je nič, za čo by si si zaslúžil lásku, obdiv, či uznanie, uvidia to rovnako.

Rozhodni sa teda v tejto minúte, že už nikdy viac sa nebudeš o rešpekt, lásku, či pozornosť doprosovať. Nikdy! Pretože skutočná sila je ukrytá v tvojom duchu, nie v tvojich svaloch. Začni sa rešpektovať a milovať a čo je hádam najdôležitejšie, začni sa podľa toho správať!

3. Prestaň očakávať, že ťa budú mať všetci radi

Pretože nebudú. A to môžeš byť taký zlatý chalan. Milý, vľúdny, úprimný a vždy ochotný pomôcť. No vôbec na tom nezáleží. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí ťa nebudú môcť vystáť a je úplne jedno, aký si nájdu dôvod.

Niektorým sa nebude páčiť tvoja obľúbená havajská košela, niektorí nebudú vedieť vystáť skutočnosť, že si češeš ofinu do boku a niektorí sa možno ešte stále nedokázali preniesť cez základnú školu, kedy si im v druhom ročníku oblial nohavice kakaom a jednoducho ťa budú nenávidieť celý tvoj život, pretože si im zničil ten ich. 😀

No koniec koncov, je to absolútne bezpredmetné, aké majú dôvody k tomu, aby k tebe cítili toľkú zášť. Vlastne samotný fakt, že ťa niektorí ľudia nemajú radi, je v poriadku. Pretože stále tu budú ľudia, ktorí si bez teba svoj život nebudú vedieť predstaviť, takí, pre ktorých si nenahraditeľný. Nezabúdaj na to. Nezabúdaj na svoju hodnotu!

Dokonca sa vraví, že ak nie sú ľudia, čo ťa nenávidia, niečo robíš v živote zle. Pretože jediný spôsob, ktorým dokážeš zabrániť kritike, je nič nehovoriť, nič nerobiť a byť nikým. A to za to určite nestojí. 😉

4. Prestaň očakávať, že sa budú snažiť naplniť tvoju predstavu o tom, kým by mali byť

Vo svojich rukách máš svoj život, tomu by si mal venovať svoju pozornosť. Nesnaž sa nasilu zmeniť ľudí okolo seba, keď sa oni sami zmeniť nechcú. Už sú veľkí a dokážu robiť vlastné rozhodnutia, riadiť svoj vlastný život.

Nepopieram tvoje dobrosrdečné pohnútky a úmysly čisté ako krištáľ, no musíš si konečne uvedomiť, že pokiaľ sa títo ľudia sami zmeniť nechcú, nezmenia sa, ani keby traktory padali. Ani keď im to budeš omielať dookola, ako pokazený gramofón. Deň, čo deň. Hodinu, čo hodinu.

Pretože milovať a rešpektovať niekoho znamená dovoliť mu byť tým, kým v skutočnosti je, nie snažiť sa ho pretvoriť k obrazu svojmu, pamätaj.

A ak má niekto vady také nepredstaviteľné a chyby také neznesiteľné, možno je načase, aby sa vaše cesty začali uberať rozdielnymi smermi. Pretože, aby som bol úprimný, ak sa cez ne nedokážeš preniesť a títo ľudia sa odmietajú zmeniť, veľa iných riešení ani nevidím.

No opäť, všetko je v najlepšom poriadku. Pretože s niektorými ľuďmi sme pre seba jednoducho neboli stvorení. Či už ako priatelia, či už ako partneri, či už ako ktokoľvek a čokoľvek.

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

5. Prestaň očakávať, že budú vedieť, čo si myslíš

Ľudia dokázali už mnohé. Vynašli elektriku, postavili bicykel, dostali človeka na mesiac. No poslednýkrát, kedy som si všetky tieto úspechy ľudstva pozeral, nevšimol som si zmienku o tom, že by niekto dokázal čítať myšlienky.

Nenarodili sme sa ako jasnovidci, veštecká guľa nepatrí ku klasickej domácej výbave a myslím, že nie je veľa tých, ktorí vedia čítať myšlienky či budúcnosť z čajových lístkov.

A vlastne po tom, ako som chvíľku blúdil vo svojej mysli a dumal, mi použitím vylučovacej metódy nezostalo veľa spôsobov, ktorými by sme mohli dať druhým na vedomie, čo si myslíme.

Nesprávaj sa preto ako tĺk a keď niečo chceš povedať, odlep pery od seba a povedz to. Nestoj ako zadubený. Ústa si nedostal na okrasu. I keď u niektorých dievčat spĺňajú aj túto úlohu a to dokonale. 😉

No späť k téme, aby sme si to teda pekne zhrnuli. Tvoj šéf nevie, že dúfaš v povýšenie, tvoj spolubývajúci nevie, že ti vadí jeho neporiadok a kolegyňa z marketingu ani len netuší, že nemyslíš na nič iné, iba na to, ako ju zavoláš na kávu.

Povedz im to. Iba tak budú vedieť, na čo myslíš, iba tak zistia, ako sa cítiš. A čo je najdôležitejšie, iba tak sa ti podarí premeniť svoje túžby a želania na realitu.

6. Prestaň očakávať, že sa zmenia okamžite

Je dobré sadnúť si, povedať si, čo nás trápi a pokúsiť sa vyriešiť naše problémy. Vlastne, čo to hovorím, aké dobré?! Je to nutné! Ak chceme mať zdravé a funkčné vzťahy, o týchto veciach jednoducho musíme hovoriť. Jednoducho musíš vyložiť všetky karty na stôl, bez toho to nepôjde.

No hádam ešte dôležitejšie je uvedomiť si, že každá zmena je proces. Neudeje sa len tak, z minúty na minútu, či z noci na deň. Každému to chvíľku trvá.

A ty nepotrebuješ byť extra vnímavý na to, aby si si všimol, či sa dotyčná osoba snaží pracovať na svojich nedostatkoch a napraviť svoje chyby alebo či to má v paži. Prípadne na oveľa hlbšom a tmavšom mieste, na ktoré sa slnečné lúče len tak ľahko nedostanú.

A opäť, keď sme sa zasa dostali k tej zmene, nedá mi nespomenúť E-Book o 8-mich Chybách, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Ten dokáže celý tento proces určite urýchliť a pomôcť tebe i druhým odstrániť všetky chyby, ktoré pri pokusoch o zmenu robíme. Určite sťahuj, je zdarma. 😉

7. Prestaň očakávať, že budú neustále v poriadku

Už neraz som napísal, že život je ako horská dráha. Raz si hore, raz si dole. Raz ti idú veci ako po masle a niekedy sa ti nepodarí nič.

Nestihneš termíny v robote, na scéne sa opäť objaví bývalý tvojej kočky, v obchode majú inventúru, v posilke akurát malujú a keď už si myslíš, že ti z toho všetkého exploduje hlava, pred prahom dverí zostaneš stáť ako obarený horúcou vodou, pretože zistíš, že si si v práci zabudol kľúče.

A práve preto, že majú ľudia aj tie zlé dni, občas sa skrátka cítia pod psa. Nemajú chuť sa rozprávať, nemajú chuť počúvať. Chcú jednoducho ísť domov, zaliezť pod paplón, naládovať sa zmrzlinou a nechať si vypláchnuť mozog nejakou strelenou reality show.

Buď preto milý vo všetkých situáciách a maj pochopenie, pretože každý jeden človek zvádza vo svojom vnútri súboj, o ktorom nemáš ani potuchy.

8. Prestaň očakávať, že pochopia tvoju cestu

Oni ju pochopiť ani nemusia. Je to tvoja cesta, tebe musí dávať zmysel. Teba musí robiť šťastným. A pokiaľ ťa takým robí, neexistuje ani len ten najmenší dôvod, prečo by si im ju mal zdôvodňovať.

Pretože ty máš svoju cestu a ja mám svoju cestu. A také niečo ako „správna“ cesta, „tá pravá“ cesta alebo „jediná“ cesta jednoducho neexistuje.

Ak sa ju teda rozhodneš nasledovať, v žiadnom prípade sa za to neospravedlňuj. A vlastne, keď už je reč o ospravedlňovaní, určite si prečítaj článok 15 Vecí, Za Ktoré By Si Sa Nikdy Nemal Ospravedlňovať. Článok ide na dračku ako teplé rožky, takže asi má čo povedať. 😉

Tak a to bolo všetko. Verím, že s týmto všetkým spomenutým sa budeš odteraz vyhýbať sklamaniu ako čert krížu. Nezabúdaj byť empatický a pochop, že druhí ľudia majú tiež svoje dôvody, pre ktoré konajú tak, ako konajú. Nemôže byť všetko vždy tak, ako by si si želal.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni mu vyjadriť svoje sympatie a hoď mu jeden šérisko, lajčisko alebo mi to jednoducho napíš po lopate do komentárov. Poteší ma každá jedna možnosť.

Ďalej, ak sa ti článok páčil natoľko, že sa neuspokojíš s vyššie spomenutými možnosťami (čo je úplne pochopiteľné :P), určite hoď svoj email do políčka pre NEWSLETTER, čím sa uistíš, že ti ďalšie nadupané články neujdú. Políčko nájdeš nižšie pod BIO-m autora. 😉

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 28 )

 • Miloš december 07, 2015 11:29:23 am

  Dobrý článok ako dobrá káva, ktorá ťa naštartuje do ďaľšieho dňa!!!

  • Dušan Kadlec december 07, 2015 1:21:19 pm

   Takzvaný nakopávak 😉

   Vďaka za pochvalu Miloš!

 • danka december 07, 2015 1:45:22 pm

  velmi pekne napísané

  • Dušan Kadlec december 08, 2015 2:06:26 am

   Vďaka za pochvalu Danka 😉

 • kubo december 07, 2015 3:22:22 pm

  Tieto veci co citam vo vasich clankoch by sa mali vyucovat uz na zakladnych skolach 🙂

  • Dušan Kadlec december 08, 2015 2:07:42 am

   Aj toho sa možno jedného dňa dočkáme Kubo 😉

   Pretože úprimne, celý školský systém by potreboval poriadnu generálku a myslím si, že osobnostný rozvoj dokáže dať ľuďom omnoho viac, ako množstvo súčasných predmetov.

 • Veronika december 07, 2015 7:19:55 pm

  Dalsi z perfektnych clankov od Teba, Tvoj web som nasla len nedavno, a kedze kazdy den dochadzam do prace vlakom, velmi rada si cestou citam motivacne clanky a tie Tvoje ma vela ucia a ukazuju oblasti, na ktorych musim pracovat. Ebook uz mam v pocitaci 🙂 prosim, odkial cerpas vsetky inspirujuce myslienky, resp. ake su Tvoje oblubene zdoje z motivacnej literatury? (knihy, webstranky, clanky…) mozes spomenut nejake konkretne? ak si to uz kdesi pisal, prepac, nestihla som cely Tvoj web prejst, staci mi link 🙂 vdaka a pokracuj v tom, co robis a co Ta bavi 🙂

  • Dušan Kadlec december 08, 2015 2:25:50 am

   Ahoj Veronika,

   tak v prvom rade ďakujem za pochvalu. Najväčšia radosť, keď vidím, s akou pozitívnou odozvou sa články stretávajú. O to viac, keď vidím, že dokážu aj pomôcť. 🙂

   Aby som bol úprimný, veľmi teda nečítam. Viem, mal by som sa polepšiť, no akosi si neviem nájsť čas. A opäť, viem, že je to iba o prioritách, no svoj čas venujem oveľa dôležitejším veciam. Svoje voľné chvíle, ktorých nie je veľa, delím medzi svoje zdravie, vzdelávanie a asi najväčšiu časť z nich obetujem práve tomuto blogu. Takže knihy síce doma mám, no momentále mi na ne padá prach. 🙂

   Keď si ale čas nájdem, čítam hlavne blogy a používam http://www.stumbleupon.com/. Ten mi vyhodí vždy nejaký pútavý článok, ktorý si získa moju pozornosť. K mojim favoritom, čo sa zahraničnej literatúry týka, patrí nepopierateľne http://www.marcandangel.com/.

   A ešte k tej inšpirácii, čerpám ju hlavne zo života. Rád sa rozprávam s ľuďmi a tak mám celkom slušný prehľad o tom, čo riešia, s akými problémami a situáciami sa v živote potýkajú atď. Ľudská psychika ma vždy fascinovala, tak si viem dať veci do súvislostí. Ďalej, obrovským zdrojom motivácie sú filmy a hudba, bez týchto dvoch vecí by to nešlo. A potom, v neposlednom rade, sú to práve články, na ktoré natrafím na internete. 🙂

   Vyčerpávajúca odpoveď, no nejak som to nedokázal upratať do pár viet. 😀

  • Veronika december 18, 2015 2:51:15 pm

   Vdaka za rozsiahlu odpoved Dusan 🙂 vazim si prave to, ze sa delis o informacie , ktore si prevazne sam ziskal na vlastnych pozorovaniach a skusenostiach. Prave to je hodnotne na tom, ako mnohym pomahas a povzbudzujes nas 🙂 prajem krasne Vianoce 🙂

  • Dušan Kadlec december 21, 2015 11:27:59 am

   Robím to rád Veronika.

   Krásne Vianoce aj Tebe! 😉

 • Ivana december 08, 2015 10:48:10 am

  Super na zamyslenie. Mam rada taketo citanie.

  • Dušan Kadlec december 15, 2015 7:44:59 pm

   Som rád, že sa článok páčil Ivana 😉

 • Anna december 09, 2015 8:24:50 am

  Vďaka za príspevok, páči sa mi a vzhľadom čo momentálne prežívam súzniem. Fakt vďaka, že mi práve dnes prišiel do cesty 🙂 a teším sa na tvoje ďalšie konštatovania, skúsenosti a múdrosti o ktoré sa s nami delíš.

  • Dušan Kadlec december 15, 2015 7:47:08 pm

   I keď na tieto osudové veci veľmi neverím, nie nadarmo sa asi hovorí, že všetko si k nám nájde cestu v pravý čas Anna. 😉

   A neboj sa, zatiaľ nemám v pláne prestať písať, ba čo viac, plánujem písať ďaleko viac. 😉

 • Silvia december 12, 2015 8:13:03 pm

  Aky pan…..
  Jodnoducho a s lahkostou….
  Velky obdiv….

  • Dušan Kadlec december 15, 2015 7:48:28 pm

   Vďaka za pochvalu Silvia 😉

 • Katka apríl 05, 2016 7:30:50 pm

  Len tak ďalej .) Robíš super vec pre seba aj pre iných 🙂

  • Dušan Kadlec apríl 07, 2016 4:05:42 am

   Vďaka za povzbudenie Katka, neboj sa, nemám v pláne prestať! 😉

 • Matej apríl 26, 2016 5:44:35 am

  Hmh, neexistuje viac druhov pravdy, lebo to by už nebola pravda. Pravda buď je alebo nie je, človek môže žiť pravdou a sebaklamom, o ktorom je slepo presvedčený, že je jeho pravdou. Ale pravda podlieha prílišnej analýze. Pravda je opodstatnená a opodstatňuje, relatívnou ju robíme len v prípade, že zmeníme jej podstatu, ale to nedokáže hocikto. Zmeniť podstatu pravdy je ako zmeniť podstatu seba. Vyžaduje to pevnú vôľu a silné nervy 😉

  • Dušan Kadlec apríl 29, 2016 2:39:39 am

   Ono v článku som používal slovíčko pravda, no myslel som skôr presvedčenie daných osôb. A to, to je subjektívne pre každého z nás. Všetci máme istý pohľad na vec, ktorý berieme ako pravdu. No tá (presvedčenie) sa môže meniť v závislosti od interpretácie.

   No s tým, že je pravda iba jedna a nemenná úplne súhlasím Matej! 😉

 • Kristy máj 30, 2016 8:51:17 pm

  Ahoj, nie prvý vynikajúci článok ! Je super si to prečítať a uistiť sa, že to tak predsa je a “ ísť si svoje “ . Vďaka za podporu vo forme skvelého nakopávajúce článku

  • Dušan Kadlec jún 13, 2016 12:10:04 am

   Rado sa stalo Kristy! 😉

 • michaela august 08, 2016 6:02:28 pm

  Nič lepšie a poučnejšie som ešte nečítala.. Klobúk dole 🙂

  • Dušan Kadlec august 14, 2016 9:25:45 pm

   Vďaka za to prejavenie rešpektu za pomoci klobúku Michaela, potešilo! 😉

 • Michaela august 08, 2016 9:59:57 pm

  Tvoje slová dokážu nakopnúť. Zdravé myslenie je kľúčom k všetkým úspechom a k vyrovnanému životu.

  • Dušan Kadlec august 14, 2016 9:26:52 pm

   Presne to je ich účelom, tak som rád, že ho plnia Michaela! 😉

   A je to tak, ako píšeš. Zdravá myseľ je alfou omegou všetkého. Pramení z nej šťastie, úspech, spokojnosť… Všetko! 🙂

 • Ria december 18, 2016 11:06:15 pm

  Super články píšeš, veľa mi dávajú veľké ďakujem poklona

  • Dušan Kadlec január 10, 2017 12:29:00 am

   Rád Ria, rád! Teší ma, že ti pomáhajú a dávajú energiu! Hádam ešte dlho budú! 😉