15 Vecí, Za Ktoré By Si Sa Nikdy Nemal Ospravedlňovať

15 Vecí, Za Ktoré By Si Sa Nikdy Nemal Ospravedlňovať

Ak aj ty patríš k tomu ohrozenému druhu ľudí, ktorí sa ešte stále zaujímajú a starajú o druhých, tento článok je presne pre teba. No nebude to chválospev na tvoju láskavosť, óda na tvoju dobrotu alebo oslavný chorál opisujúci tvojho neskrotne láskavého ducha, to vôbec. V článku sa práve naopak dozvieš, či sa nestaráš až príliš.

Pretože niektorí z nás s tou dobrosrdečnosťou a starostlivosťou prekračujú hranice znesiteľného. Staviame názory a potreby druhých ľudí pred tie svoje, jednáme s nimi ako v rukavičkách a cítime sa previnilo zakaždým, keď máme pocit, že sme sa ich mohli náhodou dotknúť. Viem to, tiež som tam bol, tiež som to robil.

Ospravedlňujeme sa, snažíme sa im to vynahradiť. No mnohokrát to preháňame. Znižujeme si hodnotu v očiach druhých, ničíme rešpekt, ktorý si k nám doteraz vybudovali a často tiež šliapeme po vlastnej dôstojnosti.

Viem, že to myslíš dobre, to ti neberiem, no menej je niekedy viac. Pretože občas sa ti tá tvoja prehnaná dobrota dokáže vrátiť ako bumerang a trafiť ťa rovno do ksichtu, a to pekne tvrdo. V horšom prípade na oveľa citlivejšie miesto, čo nechceš.

Je teda načase zamyslieť sa. Prehodnotiť svoje činy, prehodnotiť svoje správanie.

Tu je 15 situácií, za ktoré by si sa nikdy nemal ospravedlňovať, i keď si momentálne asi myslíš opak.

Nikdy sa neospravedlňuj za to, že…:

1. Za to, že niekoho miluješ

Láska. Čo by sme bez nej robili, však? Jediná vec, ktorá dokáže prekonať strach, jediná vec, ktorá dokáže poraziť nenávisť.

Bez nej, bez nej by to všetko nemalo zmysel. Preto nebuď natoľko hlúpy, že ju budeš ignorovať, odmietať alebo sa na ňu budeš snažiť zabudnúť. Tak to ani nefunguje. Naše city nie sú v našich rukách, nerozhodujeme o nich. O láske sa nedá uvažovať rozumom. Nerozkážeš jej. Je to chémia. Spojenie. Puto.

Niektorí po nej túžia celý život, no nikdy im neskríži cestu. Niektorí ju stretnú, no príliš sa boja konať, a tak jediné, čo im ostane, je trpká spomienka s otázkou na perách „čo ak?“.

Nebuď preto ignorant, neubližuj si. Ak k niekomu niečo cítiš, povedz mu to. Nečakaj. Nikdy nebude ten pravý čas, či správna chvíľa. Nikdy nebudú lepšie podmienky. Práve naopak, mohlo by byť príliš neskoro.

Pretože ak je tá kočka z kaviarne naproti skutočne taká skvelá, nebude trvať dlho, kým si to všimne aj niekto iný.

Pamätaj, že ak chceš byť v živote šťastný, musíš počúvať svoje srdce. Prestaň teda taktizovať a snažiť sa nad svojimi vzťahmi uvažovať za pomoci rozumu. Ten ti túto hádanku vyriešiť nepomôže. Tam tú odpoveď nenájdeš.

2. Za to, že niekomu povieš NIE

Hovoriť nie je jedna z kľúčových vecí k tomu, aby si začal žiť život podľa seba. Prečo by si sa za to potom mal ospravedlňovať? Prečo by si sa mal cítiť previnilo? A i keď vidím, že som to slovo použil viackrát, akoby sa na týchto pár riadkov patrilo, použijem ho znova.

PREČO by si mal robiť veci, ktoré robiť nechceš? PREČO by si mal tráviť čas s ľuďmi, s ktorými ho tráviť nechceš, študovať, čo nechceš alebo sa venovať športu, ktorému sa venovať nechceš? Ja tam teda veľa dôvodov nevidím, ty?

3. Za to, že sa rozhodneš nasledovať svoj sen

Pretože ak by si vo svojom živote NEnasledoval svoje sny, o čom by potom celý bol? Som presvedčený, že život má iba taký zmysel, aký mu sami dáme. I keď jedni hovoria, že je život ťažký, zatiaľ čo tí druhí vravia, že je komplikovaný, ja verím, že ho budeš mať iba takým, akým si ho sám spravíš. Sprav si ho teda jedinečným, nezabudnuteľným a neopakovateľným. To je život, ktorý stojí za to žiť. To je život, akým by si ho mal podľa mňa spraviť každý. 😉

Pretože ak nebudeš pracovať na svojich snoch, niekto iný si ťa najme, aby si pracoval na tých jeho. Nepochybuj o sebe. Aj ty máš vo svojom vnútri tú silu, aj ty to dokážeš. Stačí si veriť a pustiť sa do roboty.

A pamätaj tiež, že na zmenu nikdy nie je neskoro. Svoj život máš  vo svojich rukách, čo znamená, že ho dokážeš zmeniť skutočne kedykoľvek. A keby si náhodou nevedel, kde začať alebo ako prekonať počiatočné patálie, určite sťahuj E-Book 8 CHÝB, KTORÉ SABOTUJÚ TVOJE ROZHODNUTIE ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT. Je zdarma a dokáže pomôcť. 😉

4. Za svoje priority

Nedovoľ nikomu, aby ťa prinútil cítiť sa previnilo za tvoje priority. Pretože to je to najdôležitejšie, čo máš. Sú to práve ony, ktoré ťa dostanú tam, kam sa dostať chceš. Sú to tie malé kroky, ktoré spravíš dnes, ktoré rozhodnú o tom, ako budú vyzerať tvoje zajtrajšky. A o tom, čo spravíš dnes, zasa nerozhodne nič iné, ako tvoje priority. A na záver, pamätaj, že ak je to dôležité pre teba, potom to dôležité je! A basta. Nech si hovorí kto chce, čo chce.

5. Za svoje nedokonalosti

Sú to práve ony, aj s tvojimi chybami, čo ťa robí jedinečným a výnimočným. Nedovoľ preto, aby ťa robili nešťastným alebo aby ti tieto veci robili vrásky na tvári. Pamätaj, že si sa narodil preto, aby si bol jedinečný, nie dokonalý. Narodil si sa, aby si vynikol, nesnaž sa preto zapadnúť. Originál je predsa viac, ako kópia, to už by si mal dávno vedieť. 😉

6. Za to, že sa postavíš za svoju vec

Nech ťa ani len nenapadne ospravedlňovať sa za to, že si hájil svoje hodnoty, či presvedčenia. Práve naopak, najbližšie to sprav znova. Existuje totižto iba jeden jediný spôsob, ako uspieť, a to byť schopný prežiť svoj život podľa seba. Neboj sa preto postaviť za svoju vec, i keď by to malo znamenať, že budeš stáť sám. Pretože do svojho cieľa sa dostaneš iba vtedy, keď si za ním neprestaneš ísť.

7. Za to, že si spravíš čas na seba

Tvoj život by mal byť hlavne o tebe. O snívaní tvojich snov, o práci na tvojich cieľoch. No takisto o tom, že si oddýchneš, zrelaxuješ, zresetuješ hlavu a načerpáš nové nápady. Neutekaj teda od jednej úlohy k druhej, dopraj si oddych. Neodkladaj ho do nekonečna, iba preto, že sa vždy nájde niekto, kto od teba niečo potrebuje. Necíť sa kvôli tomu zle. Ten oddych si predsa zaslúžiš.

A ak by si ocenil pár tipov, ako sa vo svojom čase odmeniť, zopár skvelých tipov nájdeš v článku 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. Tak sa inšpiruj. 😉

8. Za to, že nepoznáš správnu odpoveď

Nikto učený z neba nespadol. Učíme sa predsa celý život, či nie? Nebuď preto v rozpakoch zakaždým, keď na niečo nepoznáš odpoveď. Príležitosti naučiť sa niečo nové vítaj s otvorenou náručou. Nechaj sa poučiť a zapamätaj si lekciu. To ťa posunie ďalej určite, narozdiel od predstierania toho, že správnu odpoveď poznáš.

9. Za to, že ukončíš toxické priateľstvo

Nikdy, rozumieš NIKDY, sa neospravedlňuj alebo necíť previnilo za to, že ukončíš vzťah, ktorý ti ubližoval. Uvedomenie si, že máš vo svojom okolí ľudí, ktorí šliapu po tvojich snoch, kradnú ti energiu, ničia sebavedomie alebo ti niečo neustále vyčítajú a kritizujú ťa, to je obrovský krok dopredu. Niekedy to nemusí byť jednoduché, takýto vzťah ukončiť, no je to jedna z najlepších vecí, ktorú pre seba môžeš spraviť. A tiež jedna z tých potrebných a nevyhnutných. Nebráň sa tomu.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

10. Za vysoké očakávania a vysoké nároky

Sám najlepšie vieš, čoho si schopný. Nenechaj sa teda oblbnúť alebo presvedčiť ostatnými, že sú tvoje očakávania privysoké. Pretože, ak budeš žiť podľa očakávaní druhých, hlavne tých negatívnych, ďaleko to v živote nedotiahneš, ver mi.

Pamätaj, že keď ti hovoria, že to nedokážeš, hovoria o svojich limitoch, nie o tých tvojich. Nenechaj sa preto obmedzovať názormi druhých ľudí na to, kde sú tvoje limity. Nemôžu ich poznať. Ani ty nemôžeš, pokiaľ ich neotestuješ. Sklam teda všetkých tých, ktorí ťa podceňovali, pretože nie nadarmo sa vraví, že najlepšia pomsta je obrovský úspech.

11. Za minutie peňazí na seba

Nie som veľkým fanúšikom nakupovania a rovnako sa tiež neupínam na materiálne veci, no takisto viem, aký je to dobrý pocit, dopriať si niečo, po čom si skutočne dlho túžil. V žiadnom prípade nevravím, že by si sa mal zmeniť na nákupného predátora a nerobiť nič iné, ako behať po obchoďákoch, to vôbec. No ak po niečom dlho túžiš, ak ti niečo padlo do oka alebo ti to sadlo ako uliate, pamätaj, že je dobré občas si spraviť radosť. Za to sa nemusíš nikomu ospravedlňovať, či podávať vysvetlenia.

12. Za niekoho iného

Každý sa rozhoduje sám, koná a činí samostatne. Nech ťa teda ani nenapadne ospravedlňovať sa za druhých, i keď máš pocit, že sa ťa jeho činy dotýkajú. Keď sa niekto správa ako kretén, je to jeho problém a on by si ho mal vyriešiť. Nie si predsa jeho pestúnka, či?!

13. Za svoj katastrofálny tanec

Haha, môj obľúbený bod. 🙂

Nevieš tancovať? A čo, nech to vezme čert! Takisto som sa pre parket nenarodil. No je mi to úplne jedno. Hýbem sa presne tak, ako to cítim, tak, ako sa hýbať chcem. Cítim hudbu, vychutnávam si daný moment a robím veci tak, ako mi srdce káže.

Netancujem, aby som zapôsobil na druhých, nenatáčame žiaden videoklip a v dave na diskotéke určite nie sú žiadni talentoví skauti, tak prečo by som sa mal predvádzať. Robím to pre seba, nie pre druhých. A parádne si to užívam. Tiež by si to mal skúsiť. 😉

14. Za to, že si odpísal neskoro

Úspešní ľudia prioritizujú. Vedia, že sú ďaleko dôležitejšie veci, ktoré musia cez deň stihnúť, ako vysedávať od rána do večera na telefóne a písmenkovať si s kade kým. Neospravedlňuj sa teda preto, že si uprednostnil dôležité veci namiesto tešenia sa s niekym cez mobil. Nielenže sa vlastne nemáš za čo ospravedlniť, no znižuje to tvoju hodnotu v očiach druhých a vôbec to nevyzerá dobre.

15. Za to, že povieš pravdu

Pravda je svetlo. Pravda vždy zvíťazí. I keď ju odmietame, častokrát ju nechceme počuť a utekáme pred ňou, pravda stále zostáva pravdou. Nezmení sa, nezmizne.

Viem, že vravieť pravdu nie je zakaždým jednoduché, no je to nevyhnutné. Iba tak si vybuduješ dôveru. Na jej základe si vybuduješ vzťahy. Povedz ju, i keď sa ti trasie hlas. Pretože i keď býva častokrát tvrdá, drsná a krutá, je to to jediné, čo ľudia skutočne potrebujú počuť, aj keď ťa presviedčajú o opaku.

Pretože akokoľvek zdrvujúca dokáže byť, nikto nedokáže zmeniť to, čomu odmieta čeliť. Najprv musíš poznať pravdu, až potom sa dokážeš v živote posunúť ďalej. Bez toho to nejde.

A keď už je reč o akceptovaní pravdy a posúvaní sa v živote ďalej, určite si prečítaj článok 7 Nemilosrdných Faktov, Ktoré Ti Pomôžu Posunúť Sa V Živote Vpred. Článok ťa určite posadí na zadok, no čo je dôležitejšie, otvorí ti oči a umožní ti opäť vidieť svet triezvym pohľadom.

Tak a toto bolo všetko, respektíve tie hlavné veci, za ktoré by si sa ospravedlňovať určite nemal, i keď máš na to teraz možno odlišný názor. Ďalej by si sa nemal cítiť previnilo a tiež by ti to nemalo byť ľúto. Netráp sa zbytočne vecami, ktoré neovplyvníš alebo tými, ktoré robíš správne. Najvyšší čas prestať s tým! 😉

S blížiacim sa koncom ti teda ešte poviem, že ak si došiel až sem, je nad slnko jasné, že sa ti článok páčil, takže ho určite zdieľaj, inak sa ospravedlniť skutočne budeš musieť. Pretože neoceniť veci, ktoré sa ti páčia, to sa jednoducho nerobí. 😀

Prejde ti to ale aj v prípade, že článok iba lajkneš alebo pošleš kamošovi, to ešte nejak strávim. 🙂

A ako sa vraví, to najdôležitejšie nakoniec. Pod článkom, konkrétne pod BIO-m autora, nájdeš políčko, v ktorom sa môžeš zapísať do NEWSLETTER-a. Nie môžeš, MAL BY SI. Pretože iba tak sa uistíš, že ti ďalšie skvostné články, na tému osobnostného rozvoja, neuniknú. Nevymýšľaj teda zbytočne a hoď tam svoj email, nebude ťa to stáť nič iné ako pár sekúnd tvojho času. 😉

Nadpismi som sa inšpiroval v tomto článku.