7 Nemilosrdných Faktov, Ktoré Ti Pomôžu Pohnúť Sa Vpred

7 Nemilosrdných Faktov, Ktoré Ti Zlepšia Život

Pravda bolí, no niekto ju povedať musí. Tvoj život je presne taký, akým si si ho spravil a jediná osoba, ktorá ti dokáže pomôcť, si ty sám. Ak si pripravený prevziať zaň zodpovednosť a posunúť svoj život na ďalšiu métu, tu je sedem nemilosrdných právd, ktoré by si mal začať akceptovať:

1. Nikto nepríde napraviť Tvoj život

Ak čakáš na rytiera v žiarivej zbroji, ktorý nacvála do tvojho života a vyrieši všetky tvoje problémy, pravdepodobne budeš čakať navždy. Jediná osoba, ktorá ti môže pomôcť s ťažkosťami v tvojom živote si ty sám.

Buď vďačný za všetkých ľudí vo svojom okolí, no nestaň sa od nich závislý. Prevezmi zodpovednosť za kroky, ktoré vo svojom živote spravíš a nauč sa riešiť svoje vlastné problémy. Prestaň pred nimi utekať a postav sa im čelom!

Svoj život nedokážeš zmeniť okamžite, mávnutím zázračnej paličky. No to, čo môžeš urobiť hneď je, že sa zamyslíš nad tým, ako by si chcel svoj život prežiť.

Hneď, ako budeš mať jasno v tom, ako by mal tvoj budúci život vyzerať, budeš si môcť napísať plán krokov, vďaka ktorým si takýto život vytvoríš.

Keď už budeš mať jasno, určite si prečítaj o tom, aké dôležité je napísať si ciele (celý článok čítaj TU) a tiež ako na to v ôsmich krokoch (celý článok čítaj TU).

2. Život nikdy nebude perfektný

,,Nečakaj. Nikdy nebude ten správny čas.“ – Napoleon Hill

Ak ešte stále čakáš na ten „správny čas“, aby si začal podnikať, začal chudnúť, začal randiť alebo aby si sa presťahoval do iného mesta – budeš čakať večne. Taká vec ako „správny čas“ neexistuje.

Táto mylná domnienka vychádza z tvojho strachu zo zmeny. Ak neprestaneš čakať na ten mysteriózny „perfektný čas na akciu“, tak sa ti nikdy nepodarí konať a nikdy nebudeš čeliť svojmu strachu.

Voľne povedané, ak sa nedáš dokopy a nezačneš robiť aj tie veci, z ktorých máš strach, život ti pretečie pomedzi prsty bez toho, aby si si to včas uvedomil.

3. Môžeš zlyhať (veľa krát)

Vitaj v realite. Ak si sa vydal na cestu s cieľom splniť si svoje sny, je možné, že zopár krát padneš na hubu. Čo môžeš spraviť ešte pred tým, ako sa tak stane, je, že zmeníš svoj pohľad na zlyhanie. Nie je to veľké, strašidelné monštrum, ktorého by si sa mal báť. Zlyhanie nie je nič viac, iba príležitosť učiť sa.

Vždy, keď zlyháš, spýtaj sa samého seba prečo si zlyhal, kde nastala chyba a ako to môžeš nabudúce spraviť lepšie. Ver mi, je to oveľa produktívnejšie, ako dookola nariekať nad tým, že si tú chybu spravil.

Opakuj si tieto otázky pri každom zlyhaní, stále dookola, kým ti neostane iba jedno posledné riešenie – uspieť.

Pamätaj: Ak by sa úspešní ľudia vzdali hneď po prvom zlyhaní, potom by tí úspešní ani neexistovali. Zlyhali aj také osobnosti ako sú Robert Kiyosaky, Waren Buffet, Oprah alebo Richard Branson – jedny z najúspešnejších ľudí sveta.

4. Minulosť už bola napísaná

Spravil si už niekedy takú obrovskú chybu, že ti v noci nedovolila oko zažmúriť? V mysli si si neustále prial vrátiť čas a urobiť to inak, lepšie? Vitaj v klube. Sme iba ľudia a tí robia chyby.

Ja viem, takáto skúsenosť dokáže byť bolestivá, no ľutovanie sa ti nijako neposlúži. Namiesto toho zameraj svoju pozornosť na prítomnosť, kde máš možnosť veci ovplyvniť.

Toto je ten moment, kedy svoj život dokážeš nasmerovať k lepšej budúcnosti – k svetlejším zajtrajškom. Nezahoď ho.

5. Zajtrajšok nie je zaručený

Steve Jobs to povedal najlepšie:

„Pripomínanie si, že budem čoskoro mŕtvy, je najdôležitejším nástrojom, s akým som sa kedy stretol. V mojom živote mi pomohol urobiť veľké rozhodnutia. Pretože skoro všetko – všetky očakávania druhých, všetku pýchu, všetok strach zo zahanbenia či neúspechu – proste zmizne tvárou v tvár smrti a ostane iba to, čo je naozaj dôležité.“

Takže najbližšie, keď sa zasa niečo pokúsiš odložiť na zajtra, pamätaj, že zajtrajšok nie je zaručený. Nikdy nevieš čo sa zajtra môže stať, a taktiež nevieš, koľko času máš ešte pred sebou. Ži v prítomnosti a konaj dnes, pretože dnešok je dňom, kedy sa deje ozajstný pokrok.

„To, čo robíš dnes, ovplyvní tvoje zajtrajšky.“

6. Máš viac času ako si myslíš

Čo najskôr by si mal zo svojho slovníka odstrániť frázu „nemám čas“. Každý z nás má k dispozícii 168 hodín týždenne. Je to obrovské množstvo času, ktoré sa určite len tak nevyparí.

Poďme si spraviť malý prieskum. Každý deň má 24 hodín. Keď odpočítame 8 hodín spánku a ďalších 8 hodín v práci, ostáva nám ešte ďalších 8. Túto poslednú tretinu dňa máš iba pre seba a je iba na tebe, ako s ňou naložíš.

Opierajúc sa o fakty, tak podľa prieskumu jednej americkej stránky strávi priemerný človek 4,09 hodín denne na voľnočasové aktivity, z čoho väčšinu času, presnejšie 2,8 hodiny, zabije pozeraním televízie.

Neviem ako ty, ale ja si nemyslím, že televízia mi dokáže pomôcť rásť, či už osobnostne alebo profesionálne (preto som ju doma už zopár rokov nezapol :)). Avšak ak myslíš, že si z pozerania tých slovenských a českých „reality show“ niečo odnesieš, určite to napíš dole do komentárov, rád sa nechám poučiť. 😉

Verím, že tento čas dokážeš stráviť aj lepšie. Napríklad cvičením, pre krajšie telo a zdravšiu myseľ, čítaním kníh, ktoré naučia tvoj mozog opäť pracovať alebo tento čas stráviš prácou na svojich snoch, ktorá ťa naplní energiou a radosťou.

Najbližšie, keď budeš chcieť povedať „nemám čas“, povedz namiesto toho „toto nie je moja priorita“. Nemáš čas ísť cvičiť? Fitness nie je tvojou prioritou. Nemáš čas na prípravu zdravého jedla? Tvoje zdravie nie je tvojou prioritou. Nemáš čas pracovať na svojich snoch? Tvoje sny nie sú tvojou prioritou.

Je to kruté, ale je to pravda. To, ako budeš tráviť svoj čas záleží iba od teba, tak sa rozhodni múdro.

7. Máš všetko, čo potrebuješ na to, aby si zmenil svoj život

Všetci sme len ľudia. Nikto nie je nadčlovek. Každý z nás má slabé stránky, tak ako aj tie silné. Jediné, čo potrebuješ urobiť, aby si uspel, je naučiť sa využívať svoje silné stránky a nájsť si ľudí, ktorí ti nahradia tie slabé.

Určite ťa bude zaujímať aj to, že na to, aby si bol úspešný, nepotrebuješ žiadne zázračné schopnosti. Jediné, čo potrebuješ, je zopár jednoduchých vlastností, ktoré má každý z nás. Už som o nich čo-to popísal v článku 8 Osvedčených Tajomstiev Úspechu, tak si ho v žiadnom prípade nenechaj ujsť. 😉

Možno to nebolo zrovna pekné čítanie, ale potreboval si počuť pravdu. Život nie je fér a nikdy nebude. Avšak to, ako naložíš s tým svojim, záleží iba a jedine od teba.

Tak smelo do toho. Chyť svoj život za opraty a kopni ho do slabín, nech môžeš vycválať v ústrety takému životu, o akom si vždy sníval.

A nakoniec, ak to so zmenou svojho života myslíš vážne, určite si stiahni E-Book „8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život“. Dokáže ti byť skvelým pomocníkom a upozorní ťa na chyby, ktorým by si sa mal vyhnúť.

A tiež, ak si slušne vychovaný mladý muž alebo mladá dáma, článok nezabudni lajknúť a zdielať, nech viem, že sa mi podaril. 😉

Plus, ak sa ti páči myšlienka, že by ti v budúcnosti boli naservírované čerstvé motivačné články rovno popod nos, určite hoď svoj email do políčka pre NEWSLETTER nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý nový rád upozorním. 😉