10 Lekcií z 10-tich Citátov, Ktoré Zmenili Môj Život

10 Lekcií z 10-tich Citátov, Ktoré Zmenili Môj Život
Citáty a Výroky / 11.02.2015 / 22

Dnes sa s tebou podelím o desať životných lekcií. Naučil som sa ich z citátov, ktoré som zazrel na internete a v priebehu rokov sa mi overili na vlastných skúsenostiach.

Všetky tieto lekcie zmenili môj život a spôsob myslenia. Ovplyvnili ho veľmi pozitívnym spôsobom, a tak dúfam, že budú fungovať rovnakým spôsobom aj u teba.

1. Tvoje myšlienky vytvárajú tvoju realitu

Myšlienky, ktoré máš práve teraz, ovplyvňujú to, ako sa momentálne cítiš. A myšlienky, ktoré si mal v minulosti, zasa môžu za to, kde sa v živote nachádzaš teraz.

Ak sú tvoje myšlienky čisté, pozitívne a motivujúce, pomôžu ti vybudovať pozitívne a motivujúce presvedčenie o sebe, o živote a o svete navôkol. A tvoje činy, zvyky a denné rutiny budú odrazom práve týchto myšlienok a presne tohto presvedčenia.

,,Stráž svoje myšlienky, pretože sa z nich stanú slová. Dávaj pozor na slová, pretože sa z nich stanú činy. Sleduj svoje činy, pretože sa z nich stanú zvyky. Stráž svoje zvyky, pretože určia to, kým si. A dávaj pozor na to, kým si, pretože to rozhodne o tvojom osude.“

2. Oľutuješ iba šance, ktoré nevyužiješ

Ach, tie veci, ktoré si neurobil, keď si mal šancu. Tie obrovské kariérne príležitosti, ktoré ostali nevyužité, dôležité slová, ktoré ostali nepovedané, dievčatá v tvojom živote, ktoré ostali neoslovené… Každý z nás už zažil pocit ľútosti.

Pamätaj ale, že nikdy nie je neskoro urovnať veci vo svojom živote. Stále si tu a dýchaš. A práve teraz máš možnosť zmeniť svoju budúcnosť. Práve teraz máš príležitosť vymazať všetku tú ľútosť zo svojich predošlých rokov tým, že najbližšiu šancu, ktorá ti skríži cestu, schmatneš za vlasy a vrhneš sa na ňu tak vášnivo, ako nikdy predtým.

A nemusíš sa báť chýb. Pretože tie dobré rozhodnutia v tvojom živote sa postarajú o tvoju úžasnú budúcnosť. A tie zlé… Z tých zlých vznikajú skvelé príbehy. 😉

,,O 20 rokov neskôr budeš viac sklamaný vecami, ktoré si nespravil, ako tými, ktoré si spravil. Spusti sťažne. Vyplávaj z bezpečia prístavu. Chyť vietor do plachiet. Skúmaj. Snívaj. Objavuj.“ – Mark Twain

3. Jediná stála vec v tvojom živote je zmena

Och, to nové a nepoznané. Koľkokrát sa snažíš zubami nechtami zabrániť zmenám vo svojom živote a krvopotne v ňom udržať to staré. Avšak zmena je v tvojom živote nevyhnutná a príde, bez ohľadu na to, ako veľmi sa jej snažíš zabrániť.

Každá zmena so sebou prináša nové výzvy, novú silu, nové lekcie a nové začiatky. Prinesie tiež čerstvý vzduch, vždy, keď opustíš svoj zabehnutý stereotyp a prinesie aj nový pohľad na vec, vždy, keď začneš svoje problémy riešiť inak.

Preto pamätaj, že môžeš vo svojom živote zmeniť čokoľvek a kedykoľvek. No ak to nezmeníš ty, nakoniec sa to zmení samé, avšak možno nie práve spôsobom, ktorý sa ti bude páčiť.

Preto by si mal začať robiť zmeny vo svojom živote už teraz a najlepší spôsob, ktorým začať, je stiahnutím E-Booku 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Je zdarma a so zmenami v tvojom živote ti určite pomôže. 😉

,,Ak by sa v živote nikdy nič nemenilo, neboli by žiadne motýle.“ – Neznámy

4. Život začína na konci tvojej zóny komfortu

Tvoja zóna komfortu je nádherné, bezpečné a isté miesto, avšak nikdy tam nič nevyrastie. Je ako mäsožravá rastlina, ktorá ťa láka svojim pôvabom, no akonáhle sa v nej zabývaš, zožerie ťa zaživa.

Avšak stále môžeš nahradiť svoj strach zvedavosťou a vydať sa do toho nádherného neznáma, ktoré čaká za hranicami tvojej zóny komfortu, pohodlia a zabehnutých stereotypov.

Môžeš okúsiť všetko to neznáme a nechať sa zviesť tým novým a záhadným. Navštíviť miesta, kde si nikdy nebol, okúsiť jedlá, ktoré tebou boli doteraz neokúsené, spoznávať nových ľudí a robiť to, čo si vždy robiť chcel. Pretože všetko, po čom si kedy túžil, je len jeden malý krok za hranicami tvojej zóny komfortu.

,,Loď kotviaca v prístave je v bezpečí, avšak to nie je to, na čo bola stavaná.“ – John Sheed

5. Tvoja budúcnosť je v tvojich rukách

Kroky, ktoré spravíš dnes, rozhodnú o tom, kde sa ocitneš v budúcnosti. V hlave máš rozum, ktorý ti pomôže rozhodnúť sa a v topánkach máš nohy, ktoré ťa odnesú kam potrebuješ.

O tvojej budúcnosti nerozhodnú tvoji rodičia, nerozhodne o nej vláda v tvojej zemi a nerozhodnú o nej učitelia v tvojej škole. I keď nedokážeš ovplyvniť, čo sa ti v živote prihodí, stále dokážeš ovplyvniť to, ako na to zareaguješ.

A preto vyhovárať sa na všetkých a všetko vo svojom okolí je detinské. Sám si strojcom svojho šťastia.

,,Najlepší spôsob ako predvídať budúcnosť, je vytvoriť ju.“ – Peter Drucker

6. Minulosť nemá žiadnu moc nad okamihom prítomným

Tie bolestné rozchody, ktoré si musel prekonať, tie ťažké životné rany, ktorým si v minulosti čelil alebo tie katastrofálne rozhodnutia, ktoré si v živote spravil. Dokážu ťa zožierať celý deň a v noci ti nedovolia ani oko zažmúriť.

Avšak minulosť už späť vrátiť nedokážeš. Jediné, čo môžeš spraviť, je poučiť sa a posunúť sa s touto cennou lekciou ďalej.

Pretože minulosť už nemá žiadnu moc nad prítomným okamihom, nedokáže určiť tvoju budúcnosť a už ťa viac nedokáže zraniť. Nedokáže, ak jej to sám nedovolíš.

,,Čím viac hnevu z minulosti si ponesieš vo svojom srdci, o to menej budeš schopný žiť v prítomnosti.“ – Barbara de Angelis

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

7. Šťastie nájdeš jedine vo svojom vnútri

Nie je ľahké byť skutočne šťastný, i keď po tom túžime všetci rovnako. Je to ťažké hlavne v dnešnom konzumnom svete, kde sa nejeden človek nechá oklamať a uverí propagande, že šťastným ho spravia jedine materiálne veci, ktorými sa obklopí.

Avšak toto presvedčenie je obrovská chyba. Šťastie by sme nemali hľadať mimo seba. Či už ho hľadáme v materiálnych veciach alebo čakáme, že nás šťastnými spraví iná osoba.

Ty si tá osoba, na ktorú si čakal. Ty si tým človekom, ktorého si hľadal. Musíš sa naučiť rešpektovať samého seba. Musíš si vybudovať sebavedomie a začať akceptovať svoje dobré vlastnosti, tak ako aj tie zlé. Pretože nemusíš byť dokonalý, stačí ak budeš jedinečný.

,,Byť šťastný znamená byť absolútne spokojný s tým, kto si.“

8. Zmysel života nemáš predpísaný, musíš mu ho dať

Nikto sa nenarodil predurčený, aby pracoval v papiernictve, aby rozvážal pizzu alebo aby celý život choval andulky. Ty sám si musíš vybrať, čomu sa chceš v živote venovať, to, čomu zasvätíš svoj život.

Nasleduj svoje srdce, ono už akosi vie, čo chceš v živote robiť. Pretože neexistuje žiadny dôvod, prečo by si nemal nasledovať svoju vášeň.

Možno budeš musieť vyskúšať viacero vecí, z ktorých ti nesadne ani jedna, avšak to je v poriadku. Častokrát sa musíme prebojovať cez tie zlé dni, aby sme mohli zažiť tie najlepšie dni našich životov.

,,Dva najdôležitejšie dni v tvojom živote sú deň, kedy si sa narodil a deň, kedy zistíš prečo.“ – Mark Twain

9. Život je dar

Možno nemáš v živote všetko, čo by si v ňom mať chcel. Možno je častokrát ťažký. Máš v ňom problémy, starosti, musíš platiť splátky… Možno ti v živote ľudia ublížili alebo ťa opustil niekto blízky. A i keď sa proti týmto veciam snažíš bojovať, stále ti niekto hodí poleno pod kolená, objaví sa komplikácia alebo prekážka.

Viem, život nie je ľahký a nie je fér. No stále je to DAR! V tvojom okolí je toľko krásy a ty pred ňou zatváraš oči. Tie farby, tie zvuky, tie vône všade navôkol. Svet je plný nádherných miest, zvierat a ľudí. Neodmietaj ich vo svojom živote iba preto, že sa ti stali zlé veci.

Vedz, že to nie sú materiálne veci, ktoré sú v tvojom živote darom. Sú to ľudia a zážitky, na ktoré budeš spomínať o niekoľko desiatok rokov, keď budeš s úsmevom sledovať západ slnka v hojdacom kresle na verande.

Preto nezatrpkni kvôli tým zlým veciam. Pamätaj, že každá minca má dve strany. A to, na ktorú sa budeš sústrediť, rozhodne, či budeš v živote šťastný alebo nie.

Ak sa budeš cítiť, že je celý svet proti tebe a budeš si myslieť, že nie je nič, za čo by si vo svojom živote mohol byť vďačný, určite si prečítaj článok: 10 Otázok, ktoré Vám dokážu, že ste na tom lepšie, ako si myslíte.

,,Ku koncu dňa, keď sa odplazím do postele a všetky svetlá sa pominú, moje myšlienky môžu konečne vyplávať na povrch. Áno, som trošku pomlátený, napoly zlomený a neustále vystrašený, ale stále som tu, nie som? Stále bojujem a neprestávam kráčať vpred každý jeden deň, cez to všetko zakaždým znova.
Tento život môže byť ťažký ako peklo, no stále je to dar a ja sa chystám prežiť každú jednu malú chvíľu v ňom.“

10. Tento moment je všetko, čo máš

Neľutuj donekonečna to, čo sa stalo v tvojej minulosti. Nemôžeš začať čítať novú kapitou svojho života, ak ešte stále čítaš tú starú. Najskôr musíš otočiť stranu.

Tak isto neodkladaj všetko na zajtra, na pozajtra alebo na neurčito. Zajtrajšok nemáš zaručený. Jediné, čo máš v živote garantované, je práve tento prítomný moment. Určite ťa nechcem strašiť rečami o pominuteľnosti, avšak nikto ti nemôže garantovať dlhý a blažený život.

A práve preto je tento prítomný moment ideálnou príležitosťou žiť, milovať a konať. Ver mi, skutočne nie je na čo čakať.

,,Sme veľmi dobrí v pripravovaní sa na život, ale nie tak dobrí v žití. Vieme, ako obetovať 10 rokov, aby sme dostali diplom a sme ochotní pracovať skutočne tvrdo, aby sme získali dobrú prácu, auto, dom, a tak ďalej. Avšak máme problémy pripomenúť si, že sme nažive v tomto prítomnom momente, v jedinom momente, kedy môžeme skutočne žiť.“

A na záver klasika. Ak sa ti článok páčil, podpor ho jedným lajčíkom, ak si sa s ním totálne stotožnil, určite ho popretriasaj na sociálnych sietiach a ak si si pripadal, akoby bol inšpirovaný tvojim životom a úplne si sa v ňom našiel, jediným východiskom pre teba je NEWSLETTER. Zapísať sa do ňho môžeš dole pod článkom. Stačí, ak do políčka nižšie hodíš svoj email. 😉

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 22 )

 • Alenka február 14, 2015 7:09:34 pm

  Uzasny članok jev nom kus pravdy_pacia sa mnohe vyroky,urcite poucnea budem nanich pracovat,aby som sa posunula dalej.

 • Dušan Kadlec február 15, 2015 8:12:54 am

  Ďakujem za pochvalu Alenka.

  Mne citáty pomohli, tak dúfam, že Ti zafungujú rovnako. 😉

 • Karol február 21, 2015 12:48:01 pm

  Velmi dobry clabok, tie citaty ma dostali 🙂 musim povedat,ze ja som taky clovek,ako ty co sa tyka clankov s takouto tematikou a este robin aj internetovy marketing. Preto je podla mna dobre poskytnut ludom informacie o motivacii, o takychto ludoch ktori ddosiahli z nicoho priam velky uspech, a tato myslienka mna napriklad zenie vpred. Zenie ma to,ze ako clovek mozem dosiahbut cokolvek chcrm,lem v to musim verit a mam o tom oredstavu, svoje ciele a rovit to lreto,ze to citim ja, moje vnutorne ja hovori,ze tento smer je spravny 🙂

  • Dušan Kadlec február 21, 2015 5:06:00 pm

   Ahoj Karol,

   vďaka za pochvalu. Motivácia je extrémne dôležitá, povedal by som až nevyhnutná, pre život každého z nás.

   Bez toho, aby nás niečo hnalo vpred, by sme sa pravdepodobne ani nepostavili z postele. 🙂

   A máš pravdu aj v ostatných veciach. Svoj osud máš vo vlastných rukách a svoju budúcnosť si tvoríš tým, čo robíš dnes. Tiež dokážeš čokoľvek, ak máš jasnú predstavu a poctivo na nej makáš. A čo je najviac – nasleduješ svoje srdce a robíš múdro, pretože iba vtedy dokážeš byť skutočne šťastný! 🙂

 • Radovan február 22, 2015 8:12:42 pm

  ĎAKUJEM

  • Dušan Kadlec február 22, 2015 9:00:23 pm

   Rado sa stalo! 😉

 • palo február 25, 2015 8:22:59 pm

  Super, veľmi múdre a aktuálne, ďakujem 🙂

  • Dušan Kadlec február 25, 2015 10:55:44 pm

   Vďaka za povzbudivú pochvalu Palo 🙂

 • martin júl 03, 2015 6:25:38 pm

  Ahoj,chcel by som sa ti podakovat za tento fantasticky clanok,prisiel mi neuveritelne vhod.V poslednej dobe sa mi nedari,ci v sukromi alebo v praci.Aspon o trosku sa citim lepsie,takze este raz dakujem…

  • Dušan Kadlec júl 08, 2015 11:13:06 pm

   Ahoj Martin vďaka za pochvalu! 🙂

   Ono ešte budeš mať v živote mnoho vzostupov aj pádov, období, kedy sa Ti nebude dariť, ale aj tých, kedy budeš excelovať… V živote to tak chodí… Raz si hore, raz si dole! 😉

   Treba si užiť každú jednu minútu, keď idú veci ako po masle a naopak bojovať, zaťať zuby a nevzdať sa, keď veci tak hladko nejdú. 🙂

   Šťastie a úspech si treba vybojovať, nepadnú Ti do náruče 😉

 • D január 15, 2016 2:19:12 pm

  Všetky tieto citáty poznám,ale je dôležité,si ich pripomínať dokola….Človeku sa to potom dostáva hlbšie a koná častejšie a častejšie podľa nich,až nakoniec…zmena je jasná…..Mám už niektoré v mobile zapísané a ostatné idem doplniť.Ďakujem….Bodaj by si to ľudia uvedomovali čím ďalej tým viac….nech sú všetci šťastnííííííí 🙂

  • Dušan Kadlec január 18, 2016 1:34:48 am

   Hlavné je, že si to ty uvedomuješ!

   Je pekné mať starosť aj o ostatných, ale nedokážeš ich zmeniť… Jediné, čo môžeš, je ísť im príkladom! 😉

   A je to tak, mnohé veci si treba často pripomínať a podobné životné pravdy ešte častejšie. 🙂

 • Marek apríl 25, 2016 10:50:23 pm

  …asi najvýstižnejšie je to napísané v bodoch 6 a 7 aj keď ostatných 8 nie je menej dôležitých…
  Lenže koľký čitatelia to laiknú, aké je to všetko pravdivé a super a ráno keď sa zobudia ani si len nespomenú čo to vlastne čítali a načo pritakávali…..
  Nevadí, hlavne nech sú všetci ľudia na celom svete šťastný a každý nájde to svoje šťastie!!!….či už materiálne, duchovné, partnerské, spoločenské………..

  • Dušan Kadlec apríl 29, 2016 2:35:25 am

   S ľuďmi je to tak ako píšeš Marek, no iných zmeniť nedokážeš, iba seba áno. Treba sa preto zamerať na vlastný progres a na vlastné šťastie.

   A ak budeš žiť svoj život správne, inšpiruješ ním aj ostatných, ver mi. 😉

 • Ivana júl 03, 2016 9:54:40 pm

  krásne myšlienky a presne vystihujú, prečo sa oplatí skutočne žiť 🙂 VĎAKA

  • Dušan Kadlec júl 04, 2016 3:53:18 am

   Rado sa stalo Ivana, teší ma, že článok inšpiroval k chuti poriadnej do života! 😉

 • zuzka júl 04, 2016 12:37:18 am

  …krásne,poučné,motivujúce…ďakujem,len škoda,že stále čítam tú starú kapitolu…už sedem rokov vláčim na pleciach ten ťažký kríž…tak rada by som urobila aspoň krôčik vpred…ťažké…

  • Dušan Kadlec júl 04, 2016 4:00:51 am

   Vďaka za pochvalu Zuzka!

   Nó, ak ťa to tak veľmi trápi, jednoznačne by si z toho mala spraviť svoju prioritu a rýchlo to vyriešiť! 😉

   Pretože neustálym oplakávaním to nezmeníš a sedem rokov je už dostatočne dlhá doba na zmenu čohokoľvek, čo nás trápi!

   Nie je to ľahké, no určite to je potrebné. Budem držať palce. 😉

 • Nika marec 07, 2017 12:06:43 am

  Je krásne keď človek niečo hľadá a nájde v ten správny čas… Ako ja teraz tento článok. Občas nám život niečo – niekto veľmi skomplikuje ale najkrajšie na tom je… Že všetko zlé je dobré na to aby teraz začalo niečo krajšie. Ďakujem potrebovala som nabrať odvahu na niečo nové… „dať nový život“…

  • Dušan Kadlec marec 27, 2017 1:01:33 pm

   Rado sa stalo Nika, teším sa, že ťa článok našiel v tom správnom čase a zasiahol tým správnym spôsobom! 😉

 • Zuzinka máj 10, 2017 2:46:22 pm

  Veľmi krásne, hlavne motivujúce…Najprv sa však treba vysporiadať s minulosťou, zmieriť sa so sebou a šťastne nasledovať svoj cieľ☺

  • Dušan Kadlec máj 14, 2017 10:40:31 pm

   Vďaka za pochvalu Zuzka, som rád, že článok nakopol! 😉 Ono každý by mal začať s tým, čo mu v živote robí najväčší problém… A potom začať pracovať na druhom… A potom na treťom… Až sa nevysporiada s väčšinou! 😉