10 Lekcií z 10-tich Citátov, Ktoré Zmenili Môj Život

10 lekcií, z 10-tich citátov, ktoré mi zmenili môj život

Dnes sa s tebou podelím o desať životných lekcií. Naučil som sa ich z citátov, ktoré som zazrel na internete a v priebehu rokov sa mi overili na vlastných skúsenostiach.

Všetky tieto lekcie zmenili môj život a spôsob myslenia. Ovplyvnili ho veľmi pozitívnym spôsobom, a tak dúfam, že budú fungovať rovnakým spôsobom aj u teba.

1. Tvoje myšlienky vytvárajú tvoju realitu

Myšlienky, ktoré máš práve teraz, ovplyvňujú to, ako sa momentálne cítiš. A myšlienky, ktoré si mal v minulosti, zasa môžu za to, kde sa v živote nachádzaš teraz.

Ak sú tvoje myšlienky čisté, pozitívne a motivujúce, pomôžu ti vybudovať pozitívne a motivujúce presvedčenie o sebe, o živote a o svete navôkol. A tvoje činy, zvyky a denné rutiny budú odrazom práve týchto myšlienok a presne tohto presvedčenia.

,,Stráž svoje myšlienky, pretože sa z nich stanú slová. Dávaj pozor na slová, pretože sa z nich stanú činy. Sleduj svoje činy, pretože sa z nich stanú zvyky. Stráž svoje zvyky, pretože určia to, kým si. A dávaj pozor na to, kým si, pretože to rozhodne o tvojom osude.“

2. Oľutuješ iba šance, ktoré nevyužiješ

Ach, tie veci, ktoré si neurobil, keď si mal šancu. Tie obrovské kariérne príležitosti, ktoré ostali nevyužité, dôležité slová, ktoré ostali nepovedané, dievčatá v tvojom živote, ktoré ostali neoslovené… Každý z nás už zažil pocit ľútosti.

Pamätaj ale, že nikdy nie je neskoro urovnať veci vo svojom živote. Stále si tu a dýchaš. A práve teraz máš možnosť zmeniť svoju budúcnosť. Práve teraz máš príležitosť vymazať všetku tú ľútosť zo svojich predošlých rokov tým, že najbližšiu šancu, ktorá ti skríži cestu, schmatneš za vlasy a vrhneš sa na ňu tak vášnivo, ako nikdy predtým.

A nemusíš sa báť chýb. Pretože tie dobré rozhodnutia v tvojom živote sa postarajú o tvoju úžasnú budúcnosť. A tie zlé… Z tých zlých vznikajú skvelé príbehy. 😉

,,O 20 rokov neskôr budeš viac sklamaný vecami, ktoré si nespravil, ako tými, ktoré si spravil. Spusti sťažne. Vyplávaj z bezpečia prístavu. Chyť vietor do plachiet. Skúmaj. Snívaj. Objavuj.“ – Mark Twain

3. Jediná stála vec v tvojom živote je zmena

Och, to nové a nepoznané. Koľkokrát sa snažíš zubami nechtami zabrániť zmenám vo svojom živote a krvopotne v ňom udržať to staré. Avšak zmena je v tvojom živote nevyhnutná a príde, bez ohľadu na to, ako veľmi sa jej snažíš zabrániť.

Každá zmena so sebou prináša nové výzvy, novú silu, nové lekcie a nové začiatky. Prinesie tiež čerstvý vzduch, vždy, keď opustíš svoj zabehnutý stereotyp a prinesie aj nový pohľad na vec, vždy, keď začneš svoje problémy riešiť inak.

Preto pamätaj, že môžeš vo svojom živote zmeniť čokoľvek a kedykoľvek. No ak to nezmeníš ty, nakoniec sa to zmení samé, avšak možno nie práve spôsobom, ktorý sa ti bude páčiť.

Preto by si mal začať robiť zmeny vo svojom živote už teraz a najlepší spôsob, ktorým začať, je stiahnutím E-Booku 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Je zdarma a so zmenami v tvojom živote ti určite pomôže. 😉

,,Ak by sa v živote nikdy nič nemenilo, neboli by žiadne motýle.“ – Neznámy

4. Život začína na konci tvojej zóny komfortu

Tvoja zóna komfortu je nádherné, bezpečné a isté miesto, avšak nikdy tam nič nevyrastie. Je ako mäsožravá rastlina, ktorá ťa láka svojim pôvabom, no akonáhle sa v nej zabývaš, zožerie ťa zaživa.

Avšak stále môžeš nahradiť svoj strach zvedavosťou a vydať sa do toho nádherného neznáma, ktoré čaká za hranicami tvojej zóny komfortu, pohodlia a zabehnutých stereotypov.

Môžeš okúsiť všetko to neznáme a nechať sa zviesť tým novým a záhadným. Navštíviť miesta, kde si nikdy nebol, okúsiť jedlá, ktoré tebou boli doteraz neokúsené, spoznávať nových ľudí a robiť to, čo si vždy robiť chcel. Pretože všetko, po čom si kedy túžil, je len jeden malý krok za hranicami tvojej zóny komfortu.

,,Loď kotviaca v prístave je v bezpečí, avšak to nie je to, na čo bola stavaná.“ – John Sheed

5. Tvoja budúcnosť je v tvojich rukách

Kroky, ktoré spravíš dnes, rozhodnú o tom, kde sa ocitneš v budúcnosti. V hlave máš rozum, ktorý ti pomôže rozhodnúť sa a v topánkach máš nohy, ktoré ťa odnesú kam potrebuješ.

O tvojej budúcnosti nerozhodnú tvoji rodičia, nerozhodne o nej vláda v tvojej zemi a nerozhodnú o nej učitelia v tvojej škole. I keď nedokážeš ovplyvniť, čo sa ti v živote prihodí, stále dokážeš ovplyvniť to, ako na to zareaguješ.

A preto vyhovárať sa na všetkých a všetko vo svojom okolí je detinské. Sám si strojcom svojho šťastia.

,,Najlepší spôsob ako predvídať budúcnosť, je vytvoriť ju.“ – Peter Drucker

6. Minulosť nemá žiadnu moc nad okamihom prítomným

Tie bolestné rozchody, ktoré si musel prekonať, tie ťažké životné rany, ktorým si v minulosti čelil alebo tie katastrofálne rozhodnutia, ktoré si v živote spravil. Dokážu ťa zožierať celý deň a v noci ti nedovolia ani oko zažmúriť.

Avšak minulosť už späť vrátiť nedokážeš. Jediné, čo môžeš spraviť, je poučiť sa a posunúť sa s touto cennou lekciou ďalej.

Pretože minulosť už nemá žiadnu moc nad prítomným okamihom, nedokáže určiť tvoju budúcnosť a už ťa viac nedokáže zraniť. Nedokáže, ak jej to sám nedovolíš.

,,Čím viac hnevu z minulosti si ponesieš vo svojom srdci, o to menej budeš schopný žiť v prítomnosti.“ – Barbara de Angelis

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

7. Šťastie nájdeš jedine vo svojom vnútri

Nie je ľahké byť skutočne šťastný, i keď po tom túžime všetci rovnako. Je to ťažké hlavne v dnešnom konzumnom svete, kde sa nejeden človek nechá oklamať a uverí propagande, že šťastným ho spravia jedine materiálne veci, ktorými sa obklopí.

Avšak toto presvedčenie je obrovská chyba. Šťastie by sme nemali hľadať mimo seba. Či už ho hľadáme v materiálnych veciach alebo čakáme, že nás šťastnými spraví iná osoba.

Ty si tá osoba, na ktorú si čakal. Ty si tým človekom, ktorého si hľadal. Musíš sa naučiť rešpektovať samého seba. Musíš si vybudovať sebavedomie a začať akceptovať svoje dobré vlastnosti, tak ako aj tie zlé. Pretože nemusíš byť dokonalý, stačí ak budeš jedinečný.

,,Byť šťastný znamená byť absolútne spokojný s tým, kto si.“

8. Zmysel života nemáš predpísaný, musíš mu ho dať

Nikto sa nenarodil predurčený, aby pracoval v papiernictve, aby rozvážal pizzu alebo aby celý život choval andulky. Ty sám si musíš vybrať, čomu sa chceš v živote venovať, to, čomu zasvätíš svoj život.

Nasleduj svoje srdce, ono už akosi vie, čo chceš v živote robiť. Pretože neexistuje žiadny dôvod, prečo by si nemal nasledovať svoju vášeň.

Možno budeš musieť vyskúšať viacero vecí, z ktorých ti nesadne ani jedna, avšak to je v poriadku. Častokrát sa musíme prebojovať cez tie zlé dni, aby sme mohli zažiť tie najlepšie dni našich životov.

,,Dva najdôležitejšie dni v tvojom živote sú deň, kedy si sa narodil a deň, kedy zistíš prečo.“ – Mark Twain

9. Život je dar

Možno nemáš v živote všetko, čo by si v ňom mať chcel. Možno je častokrát ťažký. Máš v ňom problémy, starosti, musíš platiť splátky… Možno ti v živote ľudia ublížili alebo ťa opustil niekto blízky. A i keď sa proti týmto veciam snažíš bojovať, stále ti niekto hodí poleno pod kolená, objaví sa komplikácia alebo prekážka.

Viem, život nie je ľahký a nie je fér. No stále je to DAR! V tvojom okolí je toľko krásy a ty pred ňou zatváraš oči. Tie farby, tie zvuky, tie vône všade navôkol. Svet je plný nádherných miest, zvierat a ľudí. Neodmietaj ich vo svojom živote iba preto, že sa ti stali zlé veci.

Vedz, že to nie sú materiálne veci, ktoré sú v tvojom živote darom. Sú to ľudia a zážitky, na ktoré budeš spomínať o niekoľko desiatok rokov, keď budeš s úsmevom sledovať západ slnka v hojdacom kresle na verande.

Preto nezatrpkni kvôli tým zlým veciam. Pamätaj, že každá minca má dve strany. A to, na ktorú sa budeš sústrediť, rozhodne, či budeš v živote šťastný alebo nie.

Ak sa budeš cítiť, že je celý svet proti tebe a budeš si myslieť, že nie je nič, za čo by si vo svojom živote mohol byť vďačný, určite si prečítaj článok: 10 Otázok, ktoré Vám dokážu, že ste na tom lepšie, ako si myslíte.

,,Ku koncu dňa, keď sa odplazím do postele a všetky svetlá sa pominú, moje myšlienky môžu konečne vyplávať na povrch. Áno, som trošku pomlátený, napoly zlomený a neustále vystrašený, ale stále som tu, nie som? Stále bojujem a neprestávam kráčať vpred každý jeden deň, cez to všetko zakaždým znova.
Tento život môže byť ťažký ako peklo, no stále je to dar a ja sa chystám prežiť každú jednu malú chvíľu v ňom.“

10. Tento moment je všetko, čo máš

Neľutuj donekonečna to, čo sa stalo v tvojej minulosti. Nemôžeš začať čítať novú kapitou svojho života, ak ešte stále čítaš tú starú. Najskôr musíš otočiť stranu.

Tak isto neodkladaj všetko na zajtra, na pozajtra alebo na neurčito. Zajtrajšok nemáš zaručený. Jediné, čo máš v živote garantované, je práve tento prítomný moment. Určite ťa nechcem strašiť rečami o pominuteľnosti, avšak nikto ti nemôže garantovať dlhý a blažený život.

A práve preto je tento prítomný moment ideálnou príležitosťou žiť, milovať a konať. Ver mi, skutočne nie je na čo čakať.

,,Sme veľmi dobrí v pripravovaní sa na život, ale nie tak dobrí v žití. Vieme, ako obetovať 10 rokov, aby sme dostali diplom a sme ochotní pracovať skutočne tvrdo, aby sme získali dobrú prácu, auto, dom, a tak ďalej. Avšak máme problémy pripomenúť si, že sme nažive v tomto prítomnom momente, v jedinom momente, kedy môžeme skutočne žiť.“

A na záver klasika. Ak sa ti článok páčil, podpor ho jedným lajčíkom, ak si sa s ním totálne stotožnil, určite ho popretriasaj na sociálnych sietiach a ak si si pripadal, akoby bol inšpirovaný tvojim životom a úplne si sa v ňom našiel, jediným východiskom pre teba je NEWSLETTER. Zapísať sa do ňho môžeš dole pod článkom. Stačí, ak do políčka nižšie hodíš svoj email. 😉