Osobnostný rozvoj
október 7, 2015 posted by Dušan Kadlec

14 Sľubov, Ktoré Si Jednoducho Musíš Dať

14 Sľubov, Ktoré Si Jednoducho Musíš Dať

Bez ohľadu na to, ako to momentálne vidíš, najdôležitejšou osobou v tvojom živote budeš TY SÁM, nikto iný.

Mal by si sa teda podľa toho začať správať. Vyhýbať sa veciam, ktoré ti ubližujú, tým, ktoré ti nerobia radosť a na druhej strane robiť viac tie, ktoré ťa robia šťastným, také, vďaka ktorým sa cítiš nažive a rastieš.

Daj si preto tieto sľuby a trvaj na tom, že ich voči sebe dodržíš.

Opakuj po mne…:

1. „Budem akceptovať všetko to, čo som a tiež všetko to, čo nie som“

Musíš sa naučiť doceniť samého seba. Začať sa rešpektovať a začať sa milovať. Pretože, ak sa to nenaučíš ty, nemôžeš to čakať ani od druhých.

Preto buď sebavedomý. Začni si veriť. Nestrácaj zbytočne čas porovnávaním sa s druhými ľuďmi. Pretože tvoj jediný súper je ten človek, ktorého vídaš každé ráno v zrkadle. Od toho sa snaž byť lepší!

Každý máme svoje slabé miesta, rovnako ako aj tie silné. Preto sa nesnaž byť dokonalý. Dokonalý byť ani nemôžeš. Môžeš byť iba lepší, ako si bol včera. O to sa usiluj.

No prv, ako sa do toho pustíš, pamätaj, že sa musíš naučiť rešpektovať všetko to, čím si, rovnako ako to, čím nie si. Iba tak dokážeš byť v živote úspešný a šťastný.

2. „Budem milý na druhých“

Nauč sa používať svoj mozog skôr, ako použiješ svoje ústa. Už beztak je tu kopec sprostých, nepríjemných a zakomplexovaných ľudí, nemyslíš?

A jediný spôsob, ako to zmeniť, je začať od seba. Ty musíš byť tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. Buď teda na druhých ľudí milý, pretože nikdy nemôžeš vedieť, čím si momentálne prechádzajú.

3. „Budem tiež milý k sebe“

Jeden z najdlhších a najdôležitejších rozhovorov, ktorý budeš kedy viesť, je ten so sebou samým. Myslím ten hlas v tvojej hlave.

Prestaň si preto nahovárať, že si slabý, hlúpy alebo že nie si dosť dobrý! Ak chceš byť sebavedomejší a ak sa chceš cítiť lepšie, musíš sa okamžite prestať zhadzovať pred sebou samým!

4. „Budem vítať každú zmenu vo svojom živote“

O zmene píšem vo svojich článkoch často. Činím tak preto, že sa ti snažím ukázať, ako veľmi sú zmeny v našich životoch dôležité. Bez zmeny by nebol progres. Žiaden pokrok.

Pravdepodobne by sme sa nikdy nevyvinuli z jaskynných ľudí, ak by sme neskúšali nové spôsoby, ak by sme sa nesnažili robiť veci inak, ak by sme sa nesnažili zmeniť.

Preto, ak chceš roztiahnuť krídla a začať lietať, musíš sa ZMENIŤ, inak sa nikdy nevykuklíš a navždy zostaneš tou škaredou húsenicou. Nikdy z teba nebude motýľ.

Ja viem, že veľké životné zmeny dokážu naháňať strach, no sám si odpovedz, koľkokrát si sa už podobných zmien obával a koľkokrát sa tvoje najhoršie obavy naplnili? No tak vidíš, nakoniec tie zmeny nie sú také zlé, hm?!

A ak by si so zmenami vo svojom živote náhodou potreboval pomôcť, určite si prečítaj E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Je zdarma, tak sťahuj. 😉

5. „Budem myslieť pozitívne a budem optimista“

„Negatívne myšlienky ti nikdy nedajú pozitívny život.“

Ako môžeš mať skvelý život, ak ti v hlave neustále hrá tá negatívna páska. O tom, ako je všetko zlé, o tom, aký je život nefér. Stále dookola. Stále odznova.

Nuž, život nikdy nebude fér. A?

Vždy sa bude diať veľa zlých vecí, tie sa ti nikdy nepodarí zo svojho života úplne vytesnať. No do neba volajúca hlúposť je, ak zabúdaš aj na tie dobré veci iba preto, že sa ti dejú tie zlé.

Každá minca má dve strany. Každý problém má dve východiská. A práve to, aký prístup si zvolíš a to, akú cestu si vyberieš, tak to aj rozhodne o tvojom živote. Či bude smutný a bude stáť za figu alebo to bude jedna perfektná, nezabudnuteľná jazda. Tvoja voľba.

6. „Prevezmem zodpovednosť za svoj život“

Život nie je ťažký. Nie je komplikovaný a tiež nestojí za houby, nech už som to hrozné slovo počul kdekoľvek. Život máš a budeš mať iba taký, akým si ho sám spravíš. Prestaň preto nariekať. Si dospelý človek, tak sa podľa toho správaj.

Je načase začať čeliť skutočnému problému. A to konkrétne tomu, že si celý život utekal pred zodpovednosťou. Pred zodpovednosťou za svoje kroky, pred tou za svoje rozhodnutia.

Je načase postaviť sa tomu ako chlap. Pretože nedokážeš zmeniť to, čomu odmietaš čeliť, zapamätaj si to.

A ak túžiš po tom, zmeniť svoj život, no neprestaneš hádzať vinu za jeho súčasný stav na všetkých naokolo, zmeniť sa ti ho asi nepodarí, čo myslíš?!

7. „Prestanem sa pokúšať kontrolovať všetko a všetkých vo svojom živote“

Najvyšší čas prebrať sa do reality. Nikdy nebudeš mať svoj život plne pod kontrolou. Nikdy nedokážeš ovplyvniť všetky veci, ktoré sa ti v ňom prihodia. Či už tie zlé alebo tie dobré.

No má to aj svetlú stránku. Vždy dokážeš ovplyvniť to, ako sa k danej situácii postavíš. Vždy máš na výber a môžeš vztýčiť svoju hlavu, nevzdať to a bojovať ďalej alebo padnúť na kolená a zostať na nich do konca svojho života. Vždy si môžeš odniesť lekciu namiesto porážky, nezabúdaj.

Pretože nie nadarmo sa vraví, že nech už sa ti v živote prihodí čokoľvek, jediným hendikepom zostáva zlý životný postoj.

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

8. „Docením krásu každej maličkosti, každého krátkeho momentu“

Život sa skladá z maličkostí, tak prečo ich nedoceniť?! Pretože vždy je niečo, za čo môžeš byť vďačný. Zakaždým sa nájde niečo, nad čím sa môžeš pousmiať.

Pretože najšťastnejší ľudia nie sú tí, ktorí majú všetko, ale naopak tí, ktorí si na ceste za svojimi snami dokážu vychutnať naplno krásy skryté v každom jednom momente, v každej jednej chvíli.

9. „Vždy spravím to, čo je správne a nie to, čo je ľahké“

To, čo je ľahké a jednoduché, nie je vždy to správne a už vôbec to pre teba nemusí byť to najlepšie. Nehľadiac na to, akému problému čelíš, s akou ťažkou situáciou sa musíš vysporiadať, vždy máš na výber medzi ľahkou a tou správnou cestou.

A pamätaj, že nakoniec sú to práve rozhodnutia, ktoré spravíš dnes, ktoré rozhodnú o tvojom osude. Sú to ony, čo rozhodnú o tom, kým sa staneš. Vyber si teda tú cestu, ktorá je pre teba správna, nie tú, ktorá sa v danej chvíli javí ako jednoduchá. Koniec koncov, ide o tvoj život.

10. „Budem rásť na základe výziev v mojom živote“

„Buď zvíťazíš alebo sa poučíš.“

Teda aspoň tak by to malo byť. Pretože, ak chceš v živote skutočne uspieť, „zavesiť to na klinec“ by nemala byť jedna z možností.

Za žiadnych okolností nedovoľ, aby ťa chyby z tvojej minulosti prenasledovali, nedaj boh, aby ťa definovali. Pouč sa z nich. Zober si tú lekciu, ktorá ti bola týmto spôsobom udelená a pohni sa ďalej.

Vedz, že sila, ktorú si z týchto výziev získal, sa ti bude neskôr ešte sakra hodiť! 😉

11. „Svoju silu si uvedomím a použijem ju“

Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia vzdávajú je, pretože si myslia, že sú slabí. Že to nedokážu, že na to nemajú. Niet sa čo diviť v dnešnom svete plnom pochybností, sklamaní a strachu. No ty v sebe tú silu musíš nájsť, iba tak to dokážeš.

Musíš byť dostatočne odvážny na to, aby si začal snívať a dostatočne silný na to, aby si sa pokúsil tie sny si aj splniť. A až keď sa na tú cestu vydáš, až keď sa postavíš čelom výzvam a problémom vo svojom živote, až vtedy zistíš, aký silný suktočne si.

„Si odvážnejší, ako dúfaš, silnejší, ako vyzeráš a múdrejší ako si myslíš.“ – Medvedík Pu z článku 20 Rozprávkových Citátov, Ktoré Ti Pripomenú Ako Žiť.

Tak a ešte mi skús povedať, že keď je toto jasné tomu malému, kreslenému, ružovému prasiatku pre malé deti, tak prečo nie tebe?

12. „Nájdem v sebe odvahu nasledovať svoje srdce“

„Tvoj čas je limitovaný, nestrácaj ho preto žitím života niekoho iného. Nebuď väznený dogmou, čo znamená žitím na základe názorov druhých ľudí. Nedovoľ, aby sa kvôli hluku názorov ostatných utopil tvoj vlastný vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, buď dostatočne odvážny na to, aby si nasledoval svoju intuíciu a svoje srdce. Tie už akosi vedia, kým sa chceš v živote skutočne stať. Všetko ostatné je druhoradé.“ – Steve Jobs

Existuje iba jeden spôsob, ako uspieť v živote, a to byť skutočne šťastný. Život je totižto príliš krátky na to, aby si žil s výčitkami alebo aby si ľutoval veci, ktoré si spraviť chcel, no nikdy si sa neodhodlal.

Preto rob to, čo ťa robí šťastným. Využívaj šance, ktoré ti život ponúka. Svoj čas tráv s ľuďmi, na ktorých ti záleží. Ži naplno. Ži pre tento moment a nasleduj svoje srdce. O tom je predsa život.

13. „Naučím sa doceniť všetko to, čo už mám“

Nikdy nedokážeš byť skutočne šťastný, kým sa nenaučíš doceniť veci, ktoré už v živote máš. Tie, po ktorých mnohí ľudia zatiaľ iba túžia.

Prestaň ich brať, ako samozrejmosť. Pretože zdravie, priatelia, jedlo ani strecha nad hlavou samozrejmosti nie sú! Preto sa raduj z každého jedného dôvodu na úsmev. Teš sa z maličkostí, z tých sa predsa skladá život, ako som už spomenul.

A ak ešte stále odmietaš otvoriť oči pred pravdou a si skalopevne presvedčený, že je v tvojom živote viac tých zlých vecí, ako tých dobrých, prečítaj si tento článok, ktorý ti tie oči otvorí, či už sa ti to páčiť bude alebo nie – 14 Dôkazov, Ktoré Ťa Presvedčia, Že Sa Ti Darí Lepšie, Ako Si Myslíš.

14. „Nezabudnem sa pri tom všetkom zabaviť“

Hádam najdôležitejší sľub, ktorý si môžeš dať. Pretože, aký by to všetko malo zmysel, ak by si si to poriadne neužil. Žiješ pre seba, nie pre druhých. Preto si nad svojim životom dostal kontrolu. Aby si robil to, čo teba napĺňa, čo tebe robí radosť.

Tak a toto bolo 14 sľubov, ktoré by si mal sľúbiť každý jeden. Teda aspoň tí, ktorí chcú viesť sporiadaný a vyrovnaný život. Tí, ktorí chcú byť šťastní a spokojní sami so sebou. Tí, ktorí chcú v živote niečo dokázať.

Pre tých som tento článok písal a tí by si tieto veci určite sľúbiť mali.

A taktiež by mali zdielať alebo prinajmenšom lajknúť tento článok, aby sa dostal aj k iným – rovnako zmýšľajúcim ľuďom, ktorí chcú to isté.

A tiež, aby sa dostavila aká-taká vďaka autorovi, no to už nechám na teba. 😉

Samozrejme, stále si viac ako vítaný pridať sa ku komunite ľudí, ktorá pravidelne odoberá najnovšie články z tohto blogu. K ľuďom, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj život a hľadajú inšpiráciu a návod na to, ako a kde začať. Zapíš sa teda do NEWSLETTER-a aj TY. 😉

Políčko, kam vložiť svoj email, nájdeš nižšie, pod BIO-m autora.

email
The following two tabs change content below.

Dušan Kadlec

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. 😉

Ak sa Ti článok páčil, vlož nižšie svoj email a na každý ďalší Ťa rád zdarma upozorním.

Nedávne príspevky

 • 20 Cieľov, Ktoré By Si Si Mal Pred 30-tkou Jednoznačne Splniť
 • 10 Jedovatých Typov Správania, Ktoré Zabíjajú Tvoje Sebavedomie
 • 10 Absurdných Vecí, Ktorým Ľudia Ešte Stále Veria Alebo Ktoré Presvedčenia Nám Bránia V Šťastí A Úspechu
 • 15 Motivačných Citátov, Ktoré Ti Vystrelia Motiváciu, Odhodlanie A Chuť Do Života, Do Nebeských Výšok
 • 4 Existenčne Dôležité Otázky, Ktoré Zmenili Môj Život A Môžu I Ten Tvoj
 • 14 Pozitívnych Efektov, Ktoré Má Za Následok Užívanie Si Života
 • Na Týchto 20 Maličkostí Si Spomeň, Ak Ťa Už Viac Život Nenapĺňa
 • 20 Mocných Afirmácií, Ktoré Ťa Naučia Žiť Správne, Ktoré Ťa Naučia Žiť Šťastne
 • 30 Vecí, Ktoré By Mal Zažiť Každý Aspoň Jedenkrát V Živote
 • 9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným
 • 50 Existenčne Dôležitých Pripomienok, Ktoré By Si Si Mal Zapísať Za Uši
 • Ďalších 15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

19 komentárov

 • Dušane, připomněl jsi mi pravdy, na které občas ve víru věcí tvářících se naléhavě, zapomínám. Děkuji 🙂

  • Je toho veľa, na čo človek zabúda a častokrát sú to existenčne dôležité veci.

   Preto články píšem, aby si ľudia spomenuli, pozreli sa na svoj život z perspektívy a videli pohár skôr poloplný ako poloprázdny Tereza. 😉

 • Váš článok o 14 sľuboch ma veľmi zaujal a duševne naplnil. Budem sa k nemu vracať, aby sa tie sľubi stali mojou súčasťou.Ďakujem.

  • Tak to ma teší Gabriela, budem držať palce 😉

 • Dakujem, toto mi bolo treba…

  • Rado sa stalo Enigmuska 🙂

 • Dušan, veľké ďakujem. Napadli ma slová jednej ženy: Sme tu na svete len na výlete 🙂

  • Tá stará žena sa vôbec nemýlila. Nič netrvá večne, ani život nie. No i napriek tomu na to toľko ľudí zabúda.

   Žijú, akoby nemali nikdy zomrieť a snívajú, akoby žili svoj posledný deň. A pritom by to malo byť naopak. 😉

 • Veľmi pravdivé a zrozumiteľné Ďakujem

  • Rado sa stalo Lenka 😉

 • Take jednoduche…a pritom clovek tak lahko na to zabudne a spomenie si ked uz je mu tazko fungovat…

  • Tak hádam, že ešte nie je neskoro a prečítala si si článok skôr, ako sa ti bude ťažko fungovať Lucia 😉

 • Ahoj, Dusan,
  chcem ti podakovat, ze si uz jednym z tych, ktori mozu pomoct ludom..urcite si motivoval aj mna, ked prechadzam zivotnymi zmenami…vazim si to, kto si a aku cestu si si vybral…ja som si vybrala podobnu…zit v radosti terajsieho okamziku..nech to,co davas, sa ti vrati nekonecno krat…Dan

  • Tak to som rád Daniela. 🙂

   Presne preto to robím, aby som inšpiroval a nakopol druhých. Aby som im pomohol nájsť silu a odvahu nasledovať ich sny a žiť naplno!

   A vrátiť sa to určite vráti, nepochybujem o tom ani trošku. Ako hovorí jeden z najúspešnejších slovenských umelcov, keď robíš niečo pekné pre svet, ten svet ti to vráti. 😉

 • Len tak ďalej Dušan,

  tým, že motivuješ seba stávaš sa motiváciou, ktorá zapúšťa korene i okolo stromu ;-D

  • A to ma teší omnoho viac, ako to, keď sa dokážem motivovať sám!

   A tú metaforu ti do budúcna určite ukradnem Petra. 😛

 • Proste super.

  • Vďaka Alexander! 😉

 • Úžasné članky Dušan 😉 Veľmi ma inšpirujú a nakopávajú v živote a vďaka tebe som si uvedomila tak mnoho vecí a hlavne to že za všetko čo sa mi deje si môžem sama pretože to ja som tvorcom svojho štastia 🙂 K tvojim člankom som sa dostala náhodou vo chvíli keď som cítila že potrebujem zmeniť svoj život keď som bola na dne a v slzách a myslela si že sa už nič zmeniť nedá ale bol si to ty kto mi otvoril oči a začala som vykonávať zmeny vo svojom živote a som aj štastnejšia ;)Ešte raz ďakujem a prajem nech sa ti darí aj naďalej pretože robíš úžasnú prácu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *