6 Životných Postojov Veľmi Šťastných Ľudí

6 Životných Postojov Veľmi Šťastných Ľudí
Od Michal
Šťastie / 25.01.2016 / 36

Rodina autorov sa nám opäť raz rozrástla. Článok napísal Michal a sám som zvedavý na ohlasy na jeho debut na tomto blogu. Svoj názor preto nezabudni napísať do komentárov nižšie. 😉

Občas sú v živote chvíle, kedy sa každý z nás na chvíľu zastaví a začne premýšľať, čo je skutočnou podstatou života. Či cesta, ktorou kráčame, je správna.

Pýtame sa sami seba, ako je možné, že niektorí ľudia sú tak šťastní, zatiaľ čo iní sa neustále trápia. Myslíme si, že ak nemáme toľko peňazí ako náš sused, tak nikdy nebudeme šťastní. Vzdáme to. Prijmeme skutočnosť takú, aká je.

Nechcem tvrdiť, že peniaze nepotrebujeme a že len človek, ktorý ich nemá, môže byť šťastný. To nie. Dávajú nám slobodu a istotu. No v konečnom dôsledku, to, čo rozhodne o tom, či budeme šťastní, je náš postoj, ktorý v živote zaujmeme.

Nasledujúce postoje robia šťastných ľudí šťastnými, bez ohľadu na to, v akom sú postavení:

1. Pomáhajú druhým

Snažia sa pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Nemusí ísť len o peniaze. Niekedy stačí čas, snaha, ochota rozdať lásku, ktorú tak potrebujú.

Veď ako raz povedala Matka Tereza: ,,Najhoršou chudobou je osamelosť a pocit, že nie ste nikým milovaný“
Je úžasné vidieť ľudí, ktorí sú ochotní obetovať niečo pre druhých. Splniť im sny, túžby, aj napriek tomu, že z toho nič nemajú. Robia malé skutky, ale s veľkou láskou a to je dôležité.

Poznámka: Celý tento bod Michal ukážkovo zhrnul v článku na svojom blogu, preto ho určite pozri – Prečo by sme mali pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

2. Nesnažia sa nasilu zmeniť druhých

Ak je treba, tak poradia, ale nikdy sa nesnažia nasilu niekoho zmeniť. Berú druhých takých, akí sú. Uvedomujú si, že to môže byť pre nich ťažké a sú si tiež vedomí toho, že v ich životoch môžu existovať problémy, o ktorých ani netušia. A vedia tiež, že ľahko sa hovorí, ale ťažšie sa koná.

Veď si predstavme, ak v živote robíme, čo môžeme, nedarí sa nám, máme ťažké obdobie a niekto nás „núti“, aby sme sa zmenili. Je to to, čo potrebujeme v tej chvíli počuť? Neuvítali by sme v takomto momente podporu? Slová ako: „nech sa deje čokoľvek, budem s tebou. Nevadí, keď sa ti nedarí, je dôležité, že to skúšaš. Mám ťa rad takú/takého, aký/a si. Máš oveľa viac dobrých vlastností, o ktoré nechcem nikdy prísť.“

3. Neriešia minulosť

Vedia, že minulosť už nezmenia a že dôležitá je prítomnosť. Spravil si v živote veľa chýb a niekto sa ti smeje alebo ti to vyčíta? Ak áno, potom to nie sú ľudia, ktorými by si mal byť obklopený. Skutočný priateľ ťa podrží. A takých, ktorí sa ti smejú a niečo vyčítajú, vôbec v živote nepotrebuješ.

Ak si odhodlaný v živote niečo zmeniť a skutočne to chceš, tak to zmeníš. V tom prípade by si si mal možno tiež prečítať E-Book o 8-mich Chybách, Ktoré Môžu Sabotovať Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život.

Netráp sa teda nad minulosťou. Vyformovala ťa do osoby, ktorou si dnes. Každý robíme chyby. To, že ich niekto urobil, neznamená, že je zlý človek. V živote veľakrát padneme. Dôležité je sa nevzdať, poučiť sa z toho a ísť ďalej.

4. Správajú sa ku všetkým rovnako

Nerobia rozdiely v postavení človeka. Vedia, že spoločenské postavenie a výška platu neurčujú skutočnú hodnotu človeka. Vedia, že to láska k druhým a ochota pomáhať v každej situácii je to, čo robí ľudí výnimočnými a šťastnými.

5. Uvedomujú si, že šťastie nie je cieľ, ale cesta

Je dobré mať v živote ciele. Dávajú nám najavo, že máme kam smerovať. Ale čo, ak sú tak ďaleko, že kvôli tomu nevnímame prítomnosť. Sú predsa veci, z ktorých sa môžeme tešiť tu a teraz. Veci, ktoré nepotrebujú žiadny časový „odklad“ . Veci, vďaka ktorým už teraz môžeme pociťovať, že náš život má zmysel.

Ak by si náhodou tápal a nedokázal si spomenúť na žiadnu takú, určite si prečítaj článok Najlepšie Veci V Živote Sú Zadarmo. Stojí za to, čestné pionierske. 😉

6. Sú pokorní

Snažia sa menej hnevať a viac odpúšťať. Vedia si priznať chybu, aj keď je to ťažké. Vedia, že to je len otázka neustálej práce na sebe.

Záver:

Všetko je v našich rukách. To, či budeme šťastní, je otázka toho, čo za šťastie pokladáme a ako vysoko si v živote „latku“ postavíme.

A ak ťa robia šťastným iné veci, podeľ sa o ne v komentároch a inšpiruj tak druhých ľudí.

Takisto, ak sa ti článok páčil, pamätaj, že sa tie sociálne gombíky samé nezmačknú, a tak ho nezabudni zdieľať alebo aspoň lajknúť. 😉

A tiež nezabúdaj na to, že si stále viac ako vítaný, aby si sa zapísal do NEWSLETTER-u. Iba tak sa uistíš, že ti žiadny nový článok s nadupanými infoškami z oblasti osobnostného rozvoja neunikne. 😉

Políčko, kam šupnúť svoj email nájdeš nižšie, pod BIO-m autora.

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Spoluzakladateľ portálu www.vzdelavac.sk. Počas štúdia na technickej vysokej škole ho začal lákať smer osobného rozvoja. Pravidelne sa vzdeláva, číta knihy, má za sebou viaceré kurzy. Nabral mnoho skúsenosti pri podnikaní. Prešiel si veľkými životnými zmenami od rapídneho chudnutia cez zmenu myslenia až k zmene životného postoja.

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 36 )

 • Anna január 26, 2016 8:48:34 am

  velmi rada ,si vždy prečítam ,poučné a písané prijateľnou formou ,vždy zaujme a posielam ďalej..

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:47:14 pm

   Ďakujem Vám pani Anna 🙂

 • Gabriela Nácarová január 26, 2016 11:54:30 am

  Děkuji za sumarizaci důležitých životních postojů, které nám pomáhají žít šťastný život. Právě čtu také knihu od pana Ivo Tomana: „Debordelizace hlavy“, kde všechny výše zmíněné body také jsou. Důležité je pro mě také vědomí vlastní hodnoty, neboť někteří lidé se natolik ztratí v pomáhání druhým, že zapomenou žít vlastní život, a žijí pak představy někoho jiného. Mohou hodně pomoci, ale po určité době to může vést k syndromu vyhoření, takže bych k těmto bodům přidala bod – „zdravá sebeláska“ – správné nastavení vnitřních hodnot, jako prostředek proti manipulaci ze strany okolí. Možná, že to v důsledku již mezi řádky z daných bodů někomu může vyplynout, ale vidím toto jako základní bod k bodům k ostatním 🙂 – jako připomenutí pro lidi více „charitativně a sociálně otevřené“
  Přeji hezký den Gabriela Nácarová

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:47:55 pm

   Presne tak ako hovoríte a ďakujem vám 🙂

 • Nastali január 26, 2016 1:51:09 pm

  Súper článok,,,ďakujem ti:-)

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:48:54 pm

   Ďakujem aj ja vám za pochvalu 🙂

 • Libor január 26, 2016 1:56:16 pm

  Výborne napísaný článok! Súhlasím vo všetkých 6 bodoch s Michalom. Teším sa na ďalšie 😉

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:49:48 pm

   Som rád, že sa vám páči 🙂 Ďakujem vám 🙂

 • Viera január 26, 2016 2:46:10 pm

  No je to celkom zaujímavý článok a pravdivý.Ja sa všetkého z toho,čo tu je napísané v 6-tich bodoch snažím držať,len jeden jediný mi nijako nejde a to je tretí-Neriešia svoju minulosť….Ja sa jej neviem nijako zbaviť a trápim sa neustále mnohými výčitkami a to ma veľmi ničí

  • Tereza január 27, 2016 7:24:57 pm

   Vierka, odpusť sebe aj svojej minulosti. Nič na nej nejde zmeniť, len sa poučiť a nnechať ju tak. Dnes a zajtra urobené chyby neopakuj a teš sa, že si zmúdrela. Držím ti palce!

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:50:33 pm

   Dakujem vám 🙂

 • Linda január 26, 2016 5:32:04 pm

  Veľmi vydarený debut, Michal, vďaka 😉 …teším sa na ďalšie články…

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:50:52 pm

   Dakujem vám pani Linda 🙂

 • Maria január 26, 2016 7:45:46 pm

  Velmi krasne citanie vzdy sa tesim ked si to mozem precitat velmi pekne vam dakujem moc moc

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:51:13 pm

   Dakujem vám. Potesili ste ma 🙂

 • Vierka január 26, 2016 7:47:00 pm

  Úžasný článok. Veľmi dobre pomáha prečistiť hlavu od “ všetkého zbytočného „. Ďakujem

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:52:03 pm

   Dakujem vám 🙂

 • Veronika január 26, 2016 10:05:09 pm

  Dobry blog – zhrnul podstatu velmi dolezitej veci pre zivot – je to vela o nastaveni v hlave a pracovani so sebou, na sebe, vidim to na vlastnej skusenosti. Ale dovolim si zaroven aj tvrdit, ze vela veci, co nas privedu k ‘stastiu’ alebo nestastiu sa deju nahodou akymsi zasahom zvrchu, to nevysvetlitelne mysterium cesty ktorej si zvolime. Myslim, ze kazdy z nas tu mame akusi misiu, poslanie na tejto zemi, je vsak v nasich rukach aku cestu si zvolim (da sa to rozdelit samozrejme aj na drobne – ako budem pristupovat k roznym prekazkam atd.) Pre mna to vystihuje film z pociatku 90-tych rokov s Gwyneth Partlow – Sliding doors (Posuvacie dvere), je to tam vyborne vystihnute. Takze nie je to vzdy o nasej voli, aj ked vela mame v svojich rukach (auto sme dostali, aj cesta nam bola urcena, avsak bez mapy/GPS a sami musime prekonat vsetky nastrahy, prekazky na ceste, vsetky pauzy, smery a spolucestujucich si vsak urcujeme sami).

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:52:37 pm

   Máte pravdu a dakujem vam 🙂

 • Viera január 27, 2016 6:03:58 am

  Big like

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:53:38 pm

   Dakujem vám

 • Tony január 27, 2016 4:27:40 pm

  Skvelý článok, Michal. Som rád, že si sa rozhodol prispievať sem! 🙂

  • Michal Dedinský január 28, 2016 9:54:05 pm

   Díky Tony 🙂

 • Erika január 29, 2016 9:07:18 am

  Ak človek speje k zmene a cielene sa snaží byť šťastný a pritom nebyť sám, dobre padne prečítať si niečo takéto. Pomáha to a dodáva odvahu priznať si, že na tejto novej ceste nie je sám. Teším sa úprimne na ďaľšie príspevky.

 • milly február 07, 2016 2:38:18 pm

  Ahoj Michal. Velmi pekne napísane .

 • Edita február 26, 2016 8:48:12 am

  Som rada, že tu o mne niekto konečne napísal:)

  • Dušan Kadlec február 28, 2016 11:37:35 pm

   Haha, myslím, že článok sadne na viacerých Edita 😉

 • Angela máj 17, 2016 6:34:39 am

  Ahoj Michal, uznávam a snažím sa žiť podla tejto cesty šťastia, ale i tak som stále nešťastná a to týmto štýlom myslenia zijem už dlho. Ďakujem ti za odpoveď.

  • Dušan Kadlec máj 17, 2016 5:48:39 pm

   Angela, z vecí, ktoré ti robia najväčší problém sprav prioritu a venuj im svoju maximálnu pozornosť. A keď na nich skutočne poriadne zamakáš, veci, ktoré ťa doposiaľ trápili, ťa už viac isto trápiť nebudú, pretože ich zmeníš. 😉

 • Laura máj 17, 2016 10:06:14 am

  Skvelý článok :3 teším sa moc na ďalší

  • Dušan Kadlec máj 17, 2016 5:47:25 pm

   Tiež dúfam, že sa už čoskoro Michal odhodlá k ďalšiemu. 😉

 • Gabriela jún 14, 2016 7:52:18 am

  Skvelý článok tiež som si V živote prešla dlhou cestou Aj zmenami a idem dalej. Teší ma keď si môžem prečítať takýto článok, lebo je písany rukou človeka kt. prešiel kus cesty, urobil zmeny A je šťastný.A hlavne motivuje.Každý jeden Z nás to dokáže len je to všetko O chceni A trpezlivosti.Ďakujem A teším sa na ďalší clanokpekný deň prajem

  • Dušan Kadlec jún 27, 2016 4:11:03 am

   Teším sa z pochvaly Gabriéla a verím, že podobných motivačných článkov nájdeš na blogu viac! 😉

 • Tibor september 29, 2016 6:44:48 pm

  Michal velmi pekne si to napisal. Tieto nazory a zivotne postoje by si ludia mali osvojit a uvedomovat neustale. Mali by sa usilovat o stastny a zdravy zivot. Dakujem za clanok,pokracuj na svojej ceste s usmevom

 • Katarina september 30, 2016 9:42:55 am

  Každý deň máme možnosť rozhodnúť sa či budeme alebo nebudeme stastni

  • Dušan Kadlec október 05, 2016 4:06:27 am

   Tak, tak… Každú sekundu Katarína! 😉