Myslím, že toto je veľmi dôležitá téma, ktorá sa týka každého z nás.
Niekedy máme tendenciu si buď prikrášľovať alebo očierňovať vnútornú, ale aj vonkajšiu realitu.
V obidvoch prípadoch, ak to vedie do extrémov, môže takáto definícia reality uškodiť nášmu úsudku.
V prvom prípade nám môže z toľkej pozitivity až tak šibať, že stratíme kritické myslenie a ignorujeme všetky fakty, ktoré robia našu ružovú realitu zápornejšou, zato pravdivejšou.
V druhom prípade nás môže príliš záporná realita brzdiť v rozvoji.
Tak či tak, treba namixovať správny pomer pozitívnej a negatívnej reality.
Ak si matematický typ a chceš poznať presný pomer v číslach, tak to je 3:1(Losadov pomer), aby si mohol „prekvitať“.
Na jeden negatívny komentár musia byť ďalšie 3 pozitívne. A horná hranica (keď pozitivita napácha viac škody) je 11. Nakoniec tá negativita nám môže byť užitočná. 🙂
1. Zaujmi pozitívny postoj
Ak sa ti stala nejaká veľmi nepríjemná vec a ranila ťa, musíš zaujať pozitívny postoj voči tomu.
Či už si sa pohádal s blízkymi, nedarí sa ti v práci, v škole alebo sa rozchádzaš s partnerom, nikdy nedovoľ, aby si sa topil v mori pesimizmu.
Lebo, ak budeš plakať nad tým, čo sa stalo, nič dobré pre seba a druhých, ktorí ti kryjú chrbát, nespravíš.
Môžeš namietať, že smútením za minulosťou prijímaš svoju realitu a máš pravdu, ale zlyhal si v postoji. Namiesto pesimizmu a vyhovárania vyrieš tú situáciu a posuň sa ďalej.
Povedz si: „Áno, zomrela mi osoba, ku ktorej som mal veľmi blízko. Ako si uctím to, čo pre mňa celý život robila? Čo mám spraviť pre to, aby som jej poslal posledné uznanie do neba?“
Alebo ak si sa rozišiel s priateľkou: „Ok, nevyšlo to. Čo spravím pre to, aby som sa posunul ďalej? Čo pozitívne o nej poviem, ak sa ma niekto bude pýtať?“
Základom k akceptovaniu svojej reality je zaujať pozitívny postoj s riešeniami.
A keď už je reč o nezdaroch a ťažkých životných situáciách, určite si prečítaj článok 6 Ťažkých Životných Situácií, Na Ktoré Sa Pozeráš Zlým Spôsobom, v ktorom je to všetko zhrnuté na výbornú. 😉
2. Akceptuj svoje doterajšie úspechy
Pozor, týmto nemyslím, aby si hneď okoloidúcemu machroval, že si si kúpil Teslu alebo akú atraktívnu ženu si zbalil. 😀
Nielenže to je otravné a nikoho to nezaujíma, ale je to aj zúfalá túžba po tom, byť obľúbený a akceptovaný.
Ak vo svojom vnútri budeš akceptovať, že si za 2 mesiace zhodil brucho alebo tvoj startup ti konečne začal zarábať na živobytie, tak nielenže sa budeš cítiť sebavedomejší, ale ani to nemusíš druhým hovoriť. Ľudia tvoje úspechy objavia prirodzenejšou cestou a získaš si ich uznanie.
Najlepšie je pozerať sa na seba v minulosti, aký si bol, a hodnotiť svoj progres.
Ja, napríklad, som sa za posledný rok naučil byť oveľa viac zábavnejší aj pri cudzích ľuďoch (už to nie je žiadne interview). A to mi aj vyšlo v teste osobnosti – ktorý som nižšie zdieľal – ako moja najsilnejšia stránka.
Navonok buď pokorný, vnútri oslavuj každý svoj malý úspech. Aj keď to je prkotina, zaslúžiš si to. 😉
Potrebuješ vedieť, že si už teraz úspešný, potrebuješ poznať svoju pravú realitu. A to len tak, že nebudeš mať odpor aj k tým najmenším úspechom v živote.
3. Akceptuj pozitívne vlastnosti ľudí
Niekedy sa až zhrozím, ako mi ľudia začnú veriť, keď o sebe hovorím negatívne. Áno, pýtaš sa, prečo by som o sebe hovoril negatívne, keď väčšinou sa snažíme urobiť dojem?
Je to jednoduché, zraniteľnosť buduje dôveru. A preto sa mi hnusí, keď ľudia akceptujú len negatívnu úprimnosť alebo berú úprimnosť len za niečo negatívne a komplimenty ako pretvárku.
Predstav si, že si v jeden večer spoznal niekoho, s kým ešte nemáš vybudovanú dôveru a potom povieš: „Ja nie som milý k ľuďom, nie som jeden z tých štedrých ľudí. Odo mňa nečakaj dobrý vzťah“, tak okamžite tomu uveria a položíš základy pre dôveru tým, že si úprimný.
Zato ak povieš cudziemu človeku: „Som úžasný človek, zarábam tisíce € mesačne, pomáham bezdomovcom a som milý ku každému“, tak moc s dôverou u neho nepochodíš.
A teraz príde zvrat.
Chcem, aby si sa naučil akceptovať aj pozitívnu úprimnosť. Viem, že môže byť ťažké rozlíšiť medzi manipulátorom a autentickým človekom, ale verím, že už máš toľko skúseností, že to vieš vo väčšine prípadoch odhadnúť, aj keď vždy sa môžeš popáliť.
Hlavne nemôžeš očakávať, že budeš mať pozitívny a zároveň autentický život, ak akceptuješ len negatívne fakty. Takou čiernou realitou určite nechceš žiť.
[divider_1px]
Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉
[divider_1px]
4. Akceptuj svoje chyby a zlyhania
Ľudia, ktorí si nedokážu priznať svoje chyby, nedostatky a zlyhania, nezažívajú žiadny rast.
Prvým krokom k náprave svojho problému je priznať si ho. Preto sa musíš naučiť akceptovať svoje chyby.
Spoznaj svoju osobnosť, zisti svoje silné a slabé stránky,
Na stránke authentichappiness.org po registrovaní nájdeš test, vďaka ktorému spoznáš svoje najsilnejšie stránky. Týka sa to 24 oblastí, dôležitých pre tvoju duševnú pohodu.
A na základe tohto testu Martin Seligman, zakladateľ pozitívnej psychológie, radí, aby si ďalej rozvíjal svoje silné stránky.
Ja som si tiež spravil tento test a neveril som vlastným očiam, ako perfektne to sedí na mňa a aj pár kamarátov mi to potvrdilo. Tu je screen:
Teraz viem, že musím pracovať na veciach ako produktivita, štedrosť alebo láska a ďalej naplno rozvíjať moje silné stránky.
Druhá vec, snaž sa akceptovať svoje zlyhania. Neklam seba samého, že si bol úspešný. Zahoď svoje ego, inak prídeš o skvelú lekciu do života.
Tvoj postoj k neúspechu by mal byť: „Áno, toto sa mi nepodarilo, ale čo si z toho môžem vziať, aby som nabudúce uspel?“
Akceptuj svoje chyby a zlyhania, ale nedovoľ, aby ťa zničili a utopili v pesimizme.
Namiesto toho ovládni svoju realitu a naprav to.
A pamätaj, že prvý krok k akceptovaniu svojej reality a ovládnutiu svojho života môžeš spraviť kedykoľvek. Každý nový deň máš príležitosť zmeniť sa. Máš ju doslova každú jednu hodinu, či minútu. A pre prípad, že by si sa skutočne rozhodol zmeniť vo svojom živote veci, s ktorými nie si spokojný, určite sťahuj a čítaj E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Bodne ti, uvidíš. 😉
5. Akceptuj realitu druhých
Ak jeden z týchto 5 bodov musíš povinne akceptovať, tak to je tento – realita druhých ľudí a ich hodnôt a rozhodnutí.
Druhých nezmeníš, môžeš ich maximálne inšpirovať svojimi činmi. Pozitívnym spôsobom ich k ničomu nedonútiš a ani by si nemal.
Dokonca ak vidíš, že s niektorými ľuďmi to nejde a nie je tam ani záujem z druhej strany, tak sa musíš posunúť ďalej, zabudnúť, poprípade nahradiť toho človeka niekým iným.
Na svete pobehujú milióny ľudí, ktorí sú oveľa lepší, ale aj horší ako tvoj súčasný okruh známych.
A ak si toto uvedomíš, veľmi rýchlo sa naučíš zabúdať na ľudí, ktorí si necenia tvoju prítomnosť a stratili záujem o teba.
Čiže ak nejakú dobu randíš so ženou, rozumiete si a ona náhle stratila záujem, tak to akceptuj ako jej rozhodnutie a nesnaž sa ju donútiť, aby sa o teba zaujímala. Nájdi si inú, ktorá ťa ocení.
Ak ťa tvoji súčasní priatelia ponižujú, akceptuj to a opusti ich.
Ak sa cítiš ako handra pre niekoho, ku komu máš blízko, a on alebo ona ti neopätuje láskavosť, tak sa posuň ďalej.
Vzťahy sú o reciprocite, nikto nesmie mať vyššiu moc. Potom jedna strana bude vždy nespokojná. Preto ak cítiš, že niekto nad tebou neustále a cielene vyhráva, tak ho opusti.
Sorry, nemáš čas na výhovorky, zvlášť keď na svete sú milióny ľudí, ktorí ocenia tvoju osobnosť.
ZÁVER:
Triezvo ohodnoť svoju realitu, aby si vedel, na čom v skutočnosti si.
Nemal by si si ju príliš prikrášľovať, ale ani predpovedať katastrofické scenáre. Ako rád hovorievam, pozitívne kritizuj.
Zisti si všetky fakty o sebe, druhých, tvojom okolí a na základe nich si vytvor pozitívny a triezvy úsudok.
A keď sa naučíš takto akceptovať realitu, začneš rásť, napredovať, odstrániš svoje nedostatky, vybuduješ pozitívne vzťahy a budeš žiť tým, čomu hovoríme – Inšpirovaný Život.
Super článok. Úplne súhlasím.
Ďakujem. Pri čítaní tvojich článkov nachádzam odpovede na svoje otázky.
Anka