V predchádzajúcom článku si sa dozvedel mojich prvých 5 tipov k tomu, ako byť viac obľúbený. Ak sa ti článok nejakým záhadným spôsobom neobjavil na FB alebo v emailovej schránke, tak ti odporúčam, aby si si ho prečítal NA TOMTO MIESTE.
V tomto pokračovaní sa dozvieš ďalších 5 rád, ktoré ti pomôžu k väčšej príťažlivosti v spoločnosti.
Všimol som si, že niektorí ľudia, ktorí sa zmenili, majú tendenciu dokazovať si za každú cenu svoju pravdu, pričom neakceptujú realitu druhých.
V živote sa stretneš aj s osobami, ktoré majú trochu iné, zato ale rovnako triezve pohľady na život, ako ty. A aj keď sa odlišujete v skúsenostiach, mal by si si takých ľudí ceniť a zamerať sa na spoločné veci.
Práve v takých ľuďoch musíš vyhľadávať podporu, lebo aj oni si prešli zmenou ako ty a sú teraz tiež uvedomelejší.
Preto tento článok obsahuje prevažne rady, ako sa správať pri ľuďoch, s ktorými až tak nesúhlasíš, ale prešli ste si podobnou vnútornou premenou.
A verím, že posledný bod tohto dvojdielneho článku ti otvorí oči a možno aj vyvolá povestný „Wau“ efekt. 🙂
Tu je mojich zvyšných 5 tipov.
1.Nehádaj sa
Väčšina hádok je zbytočných, o ničom, kazia vzťahy a je to len bitka dvoch eg (=ego v množnom čísle :D). Ešte horšie to môže byť, ak zvýšiš hlas a začneš druhú stranu urážať (viď. štvrtý bod v pôvodnom článku tejto témy).
A samozrejme, po takejto hádke ste obaja prehrali.
Nauč sa hneď na začiatku rozpoznať riziko, uvedomiť si, že vaše egá sú dotknuté a okamžite prestať prilievať olej do ohňa.
Ak sa chceš vyhnúť hádke, tak ignoruj ich útok. Len zmeň tému alebo povedz: „Teraz o tom nehovorme, čo tvoj včerajší deň? Ako sa ti darilo?“
„Najlepší spôsob, ako vyhrať hádku, je vyhnúť sa jej.“ – Dale Carnegie
Verím, že si už natoľko vyrovnaná osoba, že hádky nezačínaš. 😉 Druhých ale neovplyvníš, oni sa s tebou budú chcieť hádať a budú ti chcieť dokázať ich mainstreamovú pravdu, obzvlášť keď si iný.
A je len na tebe, či tvoje ego prijme pozvánku do tejto slovnej bitky alebo nie.
Čo ak si sa náhodou dostal do hádky?
Poviem ti tajomstvo, ako vždy vyhrať hádku s druhými. Prehraj ju!
Možno krútiš hlavou, ale prehra v tomto prípade znamená výhru pre oboch.
Spomeň si, keď si naposledy zadupal súpera do zeme. Cítil sa nadšený, mal ťa stále rád, rozprávali ste sa aj minútu po incidente alebo ste na seba len urazene čučali?
Pravdepodobne ste sa urazili a nejakú dobu ani nerozprávali. Ak toto berieš ako výhru, tak ti držím palce v živote a hádaj sa smelo ďalej.
V skutočnosti ste ale obaja prehrali a to kvôli tomu, že si nedokázal odstúpiť z tejto slovnej bitky.
Viem, že je neúprimné, ak naschvál uznáš súperovi pravdu, ale kašlať na úprimnosť, v hre je predsa oveľa viac.
Na záver len poviem, že je veľký rozdiel medzi diskusiou a hádkou. Diskusia je o výmene názorov, faktov, téma je zmysluplná a vždy sa odohráva v pokojnej a priateľskej atmosfére.
Hádka nie je nič iné ako nezmyselný, emocionálny spor s vykrikovaním urážok.
2.Nemusíš vyčnievať úplne vo všetkom
Čo robia zle „uvedomelí“ ľudia alebo osoby, ktoré začínajú meniť svoj život o 180 stupňov, je snaha byť iný vo všetkom.
Získavajú mindset, že byť ovcou je zlé, mainstream robí len tie najhoršie veci a musíš mať na všetko iný názor ako spoločnosť.
V skutočnosti sme si ale viac podobní ako rozdielni, preto sa aj vo veľa prípadoch nevedomky správame ako mainstream.
Počúvame tú istú hudbu, jeme to isté jedlo, venujeme sa tým istým športom, rovnako sa zabávame.
Pozor, hovorím o väčšine, nie o všetkých! Je jasné, že fitness tréner nebude jesť fast foody ako ostatní, zato ale môže počúvať populárnu mainstreamovú hudbu.
Na druhú stranu fanúšik alternatívneho rocku sa môže často stravovať v McDonalde.
Chcem tým povedať, aby si sa nesnažil byť iný za každú cenu.
„V skutočnosti sme si viac podobní ako rozdielni.“ – Maya Angelou
Byť iný neznamená dištancovať sa od ľudí. Práve naopak, malo by ti to pomôcť spojiť sa s nimi a vybudovať ešte lepšie vzťahy. To ale nedokážeš, ak sa s nimi v ničom nezhodneš.
Je v poriadku v niečom vyčnievať, zvlášť v tých najdôležitejších veciach. A aj by si mal, ak chceš od života viac. Ale nemal by si sa snažiť byť iný nasilu a vo všetkom, ak to tak sám necítiš.
Je blbosť spochybňovať a nesúhlasiť s každým názorom alebo robiť všetko obrátene ako spoločnosť.
Ak ti na tom záleží, tak OK, ak to ale robíš kvôli pozornosti alebo kvôli dokazovaniu toho, že si „uvedomelý“, môžeš si spôsobiť viac škody ako úžitku.
3.Nebuď namyslený a pohŕdavý
Tu snáď nemusím nič vysvetľovať alebo máš nebodaj rád namyslených ľudí, ktorí pohŕdajú každým, kto má nižší sociálny status ako oni?
Priznám sa, že je veľká sranda zhadzovať ich nafúknuté egá, keďže takíto ľudia bývajú aj pokrytcami. Ale určite nemám záujem s nimi tráviť čas. Namyslenosť nie je príťažlivá vlastnosť.
Pohŕdanie a ponižovanie druhých tiež nie je hrdinský čin, ako by si mohli títo ľudia myslieť.
Verím, že čitatelia Dušanovho blogu s tým nemajú problém, ale ak sa tu náhodou nájde niekto s nezdravým sebavedomím, tak verím, že sa zamyslí nad týmto citátom.
„Pokiaľ chceš vedieť, aký niekto v skutočnosti je, všimni si, ako sa chová k slabším, nie seberovným.“ – Sirius Black (J.K.Rowlingová)
Bez ohľadu na to, ako druhá osoba vyzerá a ako nízko ju vidíš v tvojich očiach, musíš k nej chovať rešpekt.
Nevieš, aká je jej minulosť, čo cíti hlboko vnútri a aké sú jej dôvody, preto nemáš žiadne právo odpísať niekoho len kvôli nižšiemu (povrchnému) statusu.
A ešte na margo toho nízkeho sebavedomia. Ak ťa to tvoje trápi, určite klikaj na TOTO VLÁKNO, kde nájdeš celú hromadu článkov, ktoré ti ho dajú zaručene dokopy. 😉
4.Nebuď pokrytec
Stavím sa, že aj ty máš vo svojom sociálnom kruhu pár ľudí, ktorí hovoria jedno a robia iné.
Ľudí, ktorí si nedokážu stáť za slovom a klamú seba a svoje prostredie.
Môžeš si predstaviť situáciu, keď chalan na rande povie atraktívnej babe to, čo chce ona počuť, len aby sa jej zapáčil.
Alebo ak niekto vrámci networkingu hovorí s nejakým slávnym človekom, vtiera sa a predhadzuje mu falošné komplimenty.
Nebuď ako oni. Každým jedným pokryteckým činom strácaš rešpekt. Prichádzaš o česť, hrdosť a hodnotu v očiach druhých, keďže sa nedokážeš držať vlastných hodnôt.
Tvoje slová nie sú stotožnené s tvojimi činmi.
Pokrytectvo je mix klamstva a popierania vlastnej osoby. A ľudia, ktorí sú si sebou neistí a klamú, nie sú ani obľúbení, pamätaj.
Preto si daj pozor na to, čo vyslovíš. Spoločnosť sa nevysmeje tým, ktorí reálne pracujú na svojom sne, ale tým, ktorí majú len veľké reči a „skutek utek“.
„Len jedna osoba je horšia ako klamár. Je to klamár, ktorý je tiež pokrytec.“ – Tennessee Williams, americký dramatik
[divider_1px]
Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉
[divider_1px]
5.Spoj sa s ľuďmi emocionálne, nie logicky
Ak sa ťa spýtam, čo robí ľudí milovaných, obdivovaných a rešpektovaných, tak pravdepodobne odpovieš:
• peniaze
• moc
• sláva
• oblečenie
• krása
alebo nematerialistické:
• štedrosť
• slušnosť
• odvaha
• česť
• inteligencia
Problém je, že toto všetko sú logické dôvody, ktoré so skutočnou láskou a rešpektom nemajú nič spoločné. Cítiť k niekomu obdiv alebo mať niekoho rád, je emócia, logické dôvody to neovplyvňujú.
Rozhodujú emócie a tiež to, ako špeciálne sa druhá osoba v tvojej prítomnosti cíti.
Možno aj ty máš vo svojom živote osobu, ktorá má veľmi málo týchto vlastností, ktoré by ju logicky robili obľúbenú.
A aj tak máš tú osobu radšej ako kolegu, ktorý má viac logických predpokladov k tomu, aby bol u teba obľúbenejší.
Nepokladaj si teda otázku: „Ako budem viac obľúbený?“, ale: „Ako zapnem emócie v mysli druhej osoby?“
A veľmi tiež záleží na tom, AKO komunikuješ, nie na tom, ČO hovoríš.
Ak hovoríš o nudných faktoch, informáciach a vedomostiach, tak osoba oproti tebe používa vedomú myseľ, premýšľa logicky a súdi ťa na základe týchto logických dôvodov.
Na druhú stranu, keď vzbudíš v ľuďoch emócie, keď v nich vzbudíš strach, napätie, očakávanie, radosť, či smiech, tak v tom momente začneme my, ľudia, používať emócie, podvedomú myseľ, a začneme robiť iracionálne rozhodnutia.
Napríklad celebrita z vyššej vrstvy si obľúbi „podradného“ robotníka alebo krásna žena sa zamiluje do priemerne vyzerajúceho, chudobného a menej inteligentného muža.
A potom sa spoločnosť diví, čo na tých „chudákoch“ tá celebrita, či tá atraktívna žena vidia.
Ak má jeden z týchto 10 bodov (desiatich preto, lebo som napísal aj prvú časť tohto článku, ktorú si prečítaj NA TOMTO MIESTE, nech máš zoznam kompletný) spraviť rozdiel v tvojom sociálnom živote, tak je to tento.
Tento bod ti ako jediný stačí k tomu, aby si bol viac obľúbený a milovaný.
Vždy sa snaž, aby sa ľudia pri tebe cítili špeciálne.
„Keď komunikuješ s ľuďmi, pamätaj si, že sa nerozprávaš s logickými bytosťami, ale s emocionálnymi.“ – Dale Carnegie
ZÁVER
Počul si už o Paretovom pravidle, keď 20% úsilia robí 80% výsledkov?
Áno, si teraz iný a niektorí to nemusia rešpektovať, ale v skutočnosti to veľa ľuďom bude úplne jedno a nebude ich zaujímať, že si sa zmenil (ak ich náhodou svojou zmenou neobmedzuješ). Tí ťa budú milovať alebo neznášať tak či tak.
Preto chcem, aby si svoje úsilie zameral na tých 20% priateľov, ktorým to môže prekážať.
Paretovo pravidlo môžeš aplikovať aj na svoje úsilie. Nemusíš si zobrať k srdcu všetkých 10 rád, v skutočnosti ich stačí pár, ktoré sa ti páčia, a v ktorých si už teraz dobrý. Malé zmeny v činoch robia veľké výsledky. 😉
Taktiež je úplne OK, ak sem-tam vybuchneš a pohádaš sa, ak máš raz za čas pokrytecké správanie alebo vedieš interview (logický) rozhovor. Sme len ľudia, žiadne stroje, ktoré by dokázali 100% času podávať maximálne výkony.
A keď toto dáš do praxe, keď sa prestaneš hádať, keď prestaneš byť pohŕdavý, keď sa tvoje činy stotožnia so slovami a keď sa emocionálne spojíš s ľuďmi, budeš viesť život, ktorý nazývame – Inšpirovaný Život.
Táááákže, toto bolo pre dnešok všetko. Ak sa ti článok páčil určite ho lajkuj, zdieľaj a posielaj kamošom ako zbesilý. 😉
Takisto sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-a a ja ťa každý týždeň na nový nadupaný článok z oblasti osobnostného rozvoja milerád upozorním. Stačí hodiť mailovú adresu do políčka nižšie, pod BIO-m autora. 😉