Najdôležitejšia Otázka Tvojho Života

Ľadovec

Čo chce od života každý?

Každý jeden z nás chce to, čo je dobré. Každý chce žiť bezstarostný, šťastný a jednoduchý život. Zamilovať sa, mať skvelý sex a vzťah, vyzerať perfektne a byť v balíku. Byť populárny, rešpektovaný a obdivovaný. Človek, kvôli ktorému sa ľudia rozostúpia ako Červené more zakaždým, keď vstúpi do miestnosti.

Každý to chce – je to prirodzené.

Čo chceš ale ty?

…to je otázka, na ktorej skutočne záleží.

Pretože ak sa ťa spýtam „Čo chceš od svojho života?“ a ty povieš niečo také ako „chcem byť šťastný, mať skvelú rodinu a úžasnú prácu“, je to také všedné, že to nič neznamená.

Každý to chce. Tak aká je potom pointa?

No čo ma zaujíma omnoho viac je, akú bolesť chceš mať vo svojom živote? Za čo si ochotný bojovať? Pretože ja si myslím, že to má oveľa väčšiu váhu pri otázke, ako skončí tvoj život.

Každý chce mať skvelú prácu a byť finančne nezávislý – no nie každý je ochotný strpieť 60 hodinový pracovný týždeň, nekonečné a dlhé dochádzanie do práce, protivné „papierovačky“ a skoré vstávanie. Ľudia chcú byť bohatí, no chcú to bez rizika, chcú to bez námahy.

Každý chce mať skvelý sex a super vzťah – no nie každý je ochotný prejsť si všetkými tými trápnymi rozhovormi, zažiť tie divné tichá, zranené city a emocionálne drámy, aby sa tam dostal. A tak sa väčšina ľudí uspokojí a usadí. Usadia sa a roky sa pýtajú sami seba „Čo ak?“, „Čo ak by som to bol skúsil?!“. A pýtajú sa to tak dlho, až sa tieto otázky zmenia na „Kvôli čomu?“ – “Prečo?“, “Stojí to vôbec za to?“.

No odpoveď je jednoduchá.

Pretože šťastie vyžaduje boj. Môžeš sa vyhýbať bolesti len tak dlho, kým sa nevráti späť do tvojho života posilnená o všetky tie roky, ktoré si ju utláčal do úzadia.

V jadre ľudského správania, v každom z nás, sú dobré pocity, ktoré chceme v živote mať viac menej rovnaké. Preto to, čo dostaneme od života, nie je určené dobrými pocitmi, po ktorých túžime, ale tým, aké zlé pocity sme ochotní vydržať.

Nič dobré k nám v živote nepríde ľahko“, to nám bolo povedané už aspoň miliónkrát. Dobré veci, ktoré v živote dosiahneme, sú definované tým, aké utrpenie si užívame, aký si užívame boj.

Šťastie a úspech bez rizika

Ľudia chcú mať perfektné telo bez tých najmenších chybičiek krásy. Avšak také telo nebudeš mať nikdy, pokiaľ sa nenaučíš milovať tú bolesť a to fyzické vyčerpanie, ktoré je spojené s pobytom v posilňovni.

Pokiaľ nedokážeš prijať a prekonať tú bolesť, ktorá príde nespočetne veľakrát za tréning, keď už si myslíš, že nemáš silu ani na to, aby ťa nohy odniesli domov a nie to ešte pokračovať v tréningu. Nedokážeš to, pokiaľ nemiluješ počítanie kalórií a kalibrovanie jedla, ktoré ješ a plánovanie tvojho života na maličkých porciách o veľkosti taniera.

Ľudia si chcú rozbehnúť svoj vlastný biznis a stať sa finančne nezávislými. No ako úspešný podnikateľ neskončíš určite, pokiaľ si nenájdeš spôsob, ako milovať to riziko, tú neistotu a opakované zlyhania a pokiaľ si neobľúbiš pracovať šialené množstvo hodín na niečom, čo ani nevieš, či bude úspešné alebo nie.

Avšak niektorí ľudia sú s takýmto druhom bolesti stotožnení. To sú tí, ktorí uspejú.

Ľudia si chcú nájsť a mať po svojom boku priateľa či priateľku, ktorý/á bude tým pravým, tou pravou. No nikdy nebudeš priťahovať úžasných ľudí bez toho, aby si zvládol tie emocionálne turbulencie, ktoré sú spojené s nespočetnými odmietnutiami. Bez toho, aby si strávil hodiny a hodiny prázdneho zízania na telefón, ktorý nikdy nezazvoní. Je to časť hry zvanej láska – nemôžeš vyhrať, ak nehráš.

A preto je to, čo v skutočnosti určuje tvoj úspech práve otázka „Akú bolesť si ochotný vydržať?!“.

[divider_1px]

Kratučká vsuvka: Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

VYSVETLIME SI TO NA PRÍKLADE:

Niekedy som chcel mať úžasnú kariéru. Túžil som po nej, plánoval som si ju. No nakoniec som nikdy nevynaložil dostatok úsilia na to, aby som začal šplhať po kariérnom rebríčku v nejakej veľkej spoločnosti. I keď možnosti tam boli. Ležiac na zemi, čakajúc, že sa ich chopím.

Pravda je: neužívam si bolesť, ktorá je spojená s prácou, na projektoch, ktoré mi nič nehovoria, so spôsobom práce, ktorý ma otravuje. Nechcem sa hašteriť o banalitách, nemať žiadnu zodpovednosť, pracovať tabuľkovo a robiť niečo, čo ľuďom neprináša žiadnu hodnotu.

Nepáči sa mi myšlienka, že by som bol celý život zatvorený v jednej kancelárii, na jednom mieste a plnil iba príkazy druhých, pričom by mi ostávalo iba minimum voľného času pre seba, priateľov a rodinu. To nie je pre mňa. Náklady prevyšujú benefity, a to je v poriadku.

No na druhej strane, som viac ako ochotný stráviť všetok svoj voľný čas prácou na svojich vlastných projektoch. Som ochotný trápiť sa s kódom vždy, keď sa snažím o nejaké úpravy na stránke. Som ochotný písať články a tvoriť motivačný obsah namiesto pozerania filmov, či dopisovania si s kamarátmi.

Som ochotný minúť svoje ťažko nasporené peniaze, ako investíciu do svojej vášne, na to, aby som dal svojmu nápadu krídla a pomohol mu rásť. A v neposlednom rade, som tiež ochotný žiť v neistote, či bude môj projekt úspešný alebo nie, i keď som naň obetoval obrovské množstvo času a časť svojich úspor.

Som ochotný toto všetko podstúpiť, pretože to je druh bolesti a stresu, ktorý si užívam. Toto je miesto, kde je moja vášeň. Toto je spôsob života, pre ktorý horí moje srdce. A nie je tomu tak iba kvôli potešeniu, no taktiež vďaka stresu a bolesti.

A keď neuspejem? Entuziazmus neodchádza, ba práve naopak, neviem sa dočkať ďalšieho pokusu. 🙂

Úprimnosť a krutá realita

Je tu veľa sebarozvíjajúcich rád, ktoré hovoria: „Musíš to chcieť dostatočne.“

No sú pravdivé len z časti. Každý chce niečo. A každý chce to „niečo“ veľmi. No títo ľudia k sebe iba nie sú dostatočne úprimní v tom, čo je tá vec, ktorú tak veľmi chcú.

Ak si chceš v živote užívať nejaké výhody, musíš akceptovať aj náklady s nimi spojené. Ak chceš tehličky na bruchu, musíš chcieť aj ten pot, tú bolesť, to skoré vstávanie a všetku tú námahu.

Ak túžiš po jachte, zaparkovanej v prístave, čakajúcej iba na teba, musíš tiež chcieť pracovať do neskorej noci a vo voľnom čase. Vyhľadávať riskantné obchodné investície s možnosťou neúspechu a pripraviť sa na deň, kedy budeš musieť staviť celý svoj majetok a získať tak všetko alebo nič.

Ak zistíš, že chceš niečo mesiac čo mesiac, rok čo rok, no nič sa nestalo a nedostal si sa k tomu ani o kúštik bližšie, potom možno to, čo si myslíš, že tak veľmi chceš, je iba omyl. Možné je, že to vlastne ani nechceš.

Otázka, na ktorej záleží

Preto sa Ťa pýtam: „Ako si ochotný trpieť?“

Pretože niečo si vybrať musíš. Nemôžeš mať bezbolestný život. Nemôže to byť prechádzka ružovou záhradou.

Vyber si, ako si ochotný trpieť.

Otázku na tému, čo dobré by si v živote chcel, nie je ťažké zodpovedať a na koniec zistíš, že tvoji známi a priatelia chcú približne to isté. Avšak otázka na tému, akú bolesť si v živote ochotný zniesť, tá je už ťažšia. No je to otázka, na ktorej skutočne záleží.

Pretože tá odpoveď ťa niekam dostane. Je to otázka, ktorá môže zmeniť tvoj život. To je to, čo robí mňa mnou a teba tebou. To je to, čo nás definuje, oddeľuje a zároveň spája.

Povedz mi teda, ako si teda ochotný „trpieť“?

Si viac ako vítaný podeliť sa o svoju odpoveď dole v komentároch. 😉

A taktiež, popri tom všetkom rozmýšľaní, prehodnocovaní svojich doterajších rozhodnutí, hľadaní správnej odpovede a komentovaní, sa nezabudni zapísať od NEWSLETTER-a, aby ti podobné oči-otvárajúce úvahy o živote spolu s ďalšími dychberúcimi článkami o osobnostnom rozvoji už nikdy neušli. 😉

Políčko, kam treba hodiť svoj email nájdeš pod BIO-m autora.

A napokon, ak sa ti článok páčil, určite ho podpor jedným poriadnym šériskom, aby sa chudák nestratil v tom mori nezaujímavého obsahu, ktorého je celý internet presýtený. 😉