10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam

“Úspech znamená ísť od jedného neúspechu k druhému, bez straty entuziazmu.“
– Winston Churchill

Odmietnutia. Prekážky. Nezdary. Chyby. Neúspechy. Posmešky. Všetci tieto veci poznáme, však?!

Keď sa nám postavia do cesty, iba ťažko hľadáme chuť a vôľu pokračovať, chuť a vôľu skúsiť to znova. No vedz, že ani jedna z vyššie spomenutých vecí nie je skutočným dôvodom na to, aby si to vzdal. Že neveríš?

Tí najúspešnejší ľudia vôbec, tí, ktorým sa podarilo zažiariť na tom najvyššom vrchole, i tí najprv zlyhali, než sa na ten vrchol vôbec vyštverali. Niektorí zlyhali dokonca bolestivejšie, ako si dokážeš predstaviť a viac krát, ako by si dokázal napočítať na prstoch jednej ruky.

“Tvoj život nezáleží od toho, či sa v ňom potýkaš alebo nepotýkaš s problémami, ale práve od tvojej schopnosti vysporiadať sa s nimi.”

Stále neveríš? Tak teda dovoľ, nech ťa títo ľudia svojimi bolestivými príbehmi inšpirujú.

1. Jim Carrey

Pravdepodobne sa pýtaš čo tu robí tento človek, všakže? Skvelý komik, ešte lepší a zábavnejší herec, ktorý má na konte jedny z najlepších komédií vôbec, ako Ace Ventura, Maska, Ja, moje druhé ja a Irena alebo Blbý a blbší. No i keď mnohí poznáme príbeh jeho slávy, iba hŕstka z nás pravdepodobne pozná príbeh jeho ťažkých časov.

Pochádzal totižto z chudobnej rodiny, v ktorej mal ich otec problém udržať si prácu a keď mal Jim 15, musel odísť zo školy a nájsť si prácu, aby svojej rodine pomohol zvládnuť problémové obdobie.

Neskôr, keď sa aj po odhováraní jeho otca rozhodol aj tak nasledovať svoju vytúženú kariéru stand-up komika a herca, tak bol počas svojho prvého vystúpenia vypískaný zo stage-u a keď sa neskôr uchádzal o svoju prvú rolu v seriály, nevzali ho.

No aj napriek všetkým týmto nezdarom a dohováraniu si išiel za svojim a ukázalo sa, že spravil dobre, čo si určite uvedomil aj sám, keďže neskôr povedal jeden z najlepších výrokov vôbec:

„Môj otec mi dal mnoho veľkých lekcií, z ktorých jedna bola aj o tom, že môžete veľmi ľahko zlyhať v práci, ktorú nemáte radi, tak prečo potom neskúsiť niečo, čo milujete?!“

2. Stephen King

Iba máloktorý smrteľník by pravdepodobne dokázal zožať v literárnom svete tak kolosálny úspech, ako to dokázal tento pán. To je však príbeh prítomnosti. Príbeh z pred čias jeho žiarivej slávy, ten je diametrálne odlišný.

V období, kedy sa ešte len pokúšal v tomto smere preraziť, sa dostal do bodu, kedy bol z toľkých odmietnutí tak strašideľne frustrovaný, že svoj skript pre svoju debutovú novelu “Carrie” roztrhal a zahodil do koša. A aj napriek tomu, že bola odmietnutá 30 krát, našla ju v koši jeho žena, ktorá ju vybrala a pozliepala dokopy, pretože v neho verila. Nakoniec, aj napriek toľkým trpkým odmietnutiam, v sebe tento frajer našiel vôľu pokračovať a skúsiť to znova, čo sa mu nakoniec vyplatilo. V súčasnosti sa totižto predalo kníh od tohto pána viac, ako 350 miliónov kópií.

3. J. K. Rowlling

A keď už sme pri spisovateľoch, bol by hriech nespomenúť túto dievčinu. Všetci poznáme to meno a ten úspech, ktorý symbolizuje, no určite stojí za to spomenúť, že ešte skôr, ako prišli čarodejníci z Bradavíc, tak prišli ťažké časy. Bola osamelou a rozvedenou matkou žijúcou z podpory, a popri starostlivosti o svoje dieťa sa zapísala na školu, pretože chcela pre svoju rodinu do budúcna len to najlepšie. A akoby toho nebolo málo, popri všetkých týchto vyčerpávajúcich aktivitách zvládla písať svoju dlhú a veľkolepú sériu o Harrym Potterovi. To len na margo toho, koľkí si myslíme, akí sme neuveriteľne zaneprázdnení s pár úlohami za deň, všakže?!

Samozrejme, i keď sériu dokončila, nebol to žiaden osudový bod zlomu, kedy jej začali padať dukáty z neba. Jej skvelý príbeh bol odmietnutý 12 najväčšími vydavateľmi v krajine a len s odretými ušami sa jej podarilo získať zmluvu v jednom maliličkom lokálnom vydavateľstve, pričom jej kniha vyšla v zanedbateľnom náklade 1000 kusov.

Neskôr však kniha vyhrala zopár vyhlásených literárnych cien a Rowllingová sa stala prvým miliardárom z rád ženských spisovateliek. A ten prielom, z človeka na hranici chudoby k jednej z najbohatších žien vôbec, jej trval len necelých 5 rokov. Nad čím keď sa zamyslíme, tak všetci isto prídeme k záveru, že uveriť vo svoje sny a siahnuť si na dno svojich síl sa občas skutočne oplatí. Tu sú jej slová, ktoré ťa možno inšpirujú:

“Je nemožné žiť bez toho, aby sme občas v niečom zlyhali. Teda pokiaľ nežiješ tak strašne opatrne, že vlastne nemusíš žiť vôbec – čo znamená, že si vlastne zlyhal na plnej čiare.”

4. Michael Jordan

Väčšina ľudí si ho už hádam inak, ako jedného z najlepších basketbalistov vôbec nedokáže predstaviť. No nie vždy tomu bolo tak. Na vysokej škole ho dokonca z jeho basketbalového tímu vyhodili. No Michael našťastie neprestával tvrdo drieť a pracovať na sebe, až to dotiahol tam, kam sa to podarilo dosiahnuť len málo komu. A keď už uspel a všetci pomaly zabudli ako tvrdo pre to drel, povedal…:

“Vo svojej kariére som minul viac ako 9000 krát. Prehral som viac, ako 300 zápasov. 26 krát sa stalo, že mi všetci dôverovali, že hodím víťazný kôš, no ja som minul. V živote som zlyhal znova a znova a znova. A presne to je dôvod, prečo som nakoniec uspel.“

5. Colonel Sanders

Jeden z najžiarivejších príkladov toho, že nikdy nie je neskoro začať a tiež, že nikdy nie je dôvod to vzdať. Plukovník Sanders si toho vyskúšal mnoho a vždy sa snažil obracať ako sa len dalo. Okolo roku 1950 bol však nútený zatvoriť svoj bufet, pretože nová diaľnica vzala veľkú časť dopravy, ktorá pretekala okolo jeho podniku.

Bol teda nútený ísť na dôchodok, na ktorom však veľmi rýchlo pochopil, že z toho malilinkého 109 dolárového šeku, na celý mesiac, vyžiť nedokáže. No namiesto vyplakávania vo svojej izbe alebo neustáleho sťažovania sa svojim kamarátom, sa rozhodol, že s tým niečo spraví. A to konkrétne, že bude predávať svoj recept na skvelé domáce kurča.

Bol odmietnutý 1009 (!!!) krát, kým uzavrel obchod v Utahu. A presne to bol moment, kedy sa zrodilo KFC, jedna z najväčších a najznámejších frančízových spoločností s viac ako 18000 prevádzkami po celom svete.

6. Thomas Edison

Kto by bol povedal, že takéto niečo sa vôbec dá…?! Z chlapca, ktorému učitelia povedali, že je príliš hlúpy, aby sa niečo naučil a mládenca, ktorého vyhodili z prvých dvoch zamestnaní, pretože nebol dostatočne produktívny, na muža, ktorý vlastnil viac, ako 1000 patentov a vynašiel zopár vecí, ktoré doslova zmenili svet. Ako napríklad foťák, kameru alebo jeho najväčšie dielo, žiarovku. Žiarovku, ktorej zostrojeniu predchádzalo 10.000 (!!!) neúspešných pokusov. Tomu sa hovorí odhodlanie!

“Nezlihal som 10.000 krát. Len som našiel 10.000 spôsobov, ktoré nefungujú.”

Thomasovi samozrejme tlieskam za to, že to nevzdal a jeho učiteľom zasa za skvelý a inšpiratívny prístup k mladým žiakom.

7. Walt Disney

Vyhodili ho z práce ilustrátora, pretože mu, podľa slov jeho editora, “chýbala predstavivosť a nemal žiadne originálne nápady”.

Vďaka bohu, starý dobrý Walt si nezobral k srdcu slová svojho editora, no počúvol svoj vnútorný hlas a namiesto toho, aby to zabalil, vybudoval spoločnosť obludných rozmerov s jeho menom na čele. Celkom efektívny spôsob ako dokázať druhým, že sa v tebe zmýlili, nemyslíš?! 🙂

8. Sir James Dyson

Tento človek u nás nie je pravdepodobne až taký známy, no je to jeden z mojich najobľúbenejších príbehov o mužovi, ktorí skrátka neberie „nie“, „nedá sa“ a „nejde to“ ako odpovede.

Pretože… Poznáš ten pocit, keď sa ti niečo nepodarí na prvý krát? Nuž, vynásob to teda číslom 5126, pretože presne to je počet pokusov, ktoré potreboval tento pán na zostrojenie funkčného vákuového vysávača.

Spomínam si dokonca na jeden rozhovor, ktorý som s ním videl, kde sa smial, že mu jeho žena roky hovorila, že jediné skutočné vákuum je v jeho hlave! 🙂

No späť k jeho príbehu. Ak si náhodou myslíš, že keď už konečne zostrojil svoj vynález, tak boli jeho starosti a trápenia zažehnané, mýliš sa. Nie len, že obchody jeho vynález nechceli predávať, ruky od neho dávali preč aj distribútori. No ako sa hovorí, kto chce, ten hľadá spôsoby, a tak James najprv zaútočil na japonský trh, kde sa z jeho výrobku stal hit. Získal dokonca aj japonskú národnú priemyselnú cenu!

No keď sa aj napriek tomu potýkal s odporom a neochotou distribuovať jeho produkt u amerických distribučných spoločností, vybudoval si jednu vlastnú namiesto toho. Potom už, i keď by radi, ho nemali ako zastaviť a mohli sa mu akurát tak pratať z cesty.

Nakoniec však bolo dobré, že sa aj napriek toľkým nezdarom, odmietnutiam a odrádzaniu okolia nevzdal… Jeho majetok je teraz odhadovaný na 4,5 miliardy, z čoho už sa dá vyžiť.

9. Steven Spilberg

Števko bol niekoľkokrát neprijatý na filmársku školu v severnej Carolíne. Keď videl, že tadeto cesta nevedie, povedal si, že to skúsi na vlastnú päsť. Rozhodol sa natočiť svoj prvý film, ktorým boli kultové Čeluste, za ktoré získal 3 Academy Awards, 4 Emmys, 7 Daytime Emmys. To bol iba začiatok a dodnes jeho 27 filmov vyprodukovalo cez 9 miliárd dolárov.

Neskôr, asi ako znak toho, že to pekne pokašľali a pomýlili sa na celej čiare, postavili v spomínanej škole budovu venovanú práve Spilbergovi!

10. Steve Jobs

Steve dostal asi najväčšiu ranu pod slnkom. Celý život venoval spoločnosti Apple a keď už sa viac jeho vízia rozchádzala s víziami dozornej rady, bol donútený odísť zo svojej spoločnosti. Báááám, to musela byť rana.

No práve podľa jeho slov ho tento neúspech nasmeroval k najtvorivejšiemu obdobiu jeho života. A keďže mu jedna legendárna spoločnosť nestačila, založil ešte aj Pixar, spoločnosť, ktorá nám priniesla jednu z prvých animovaných rozprávok Monsters a odvtedy vo svojej skvelej práci pokračuje a prináša nám jednu krásnu rozprávku za druhou. Okrem toho založil ešte aj spoločnosť Next, ktorú neskôr odkúpil Apple a Steve Jobs sa takto dostal opäť do vedenia spoločnosti.

Raz darmo. Sila toho, keď sa človek skrátka odmietne vzdať, je reálna ako hovado!

Tento človek však nebol iba veľkým podnikateľom ale aj veľkou osobnosťou, čo dokazuje tiež množstvo jeho legendárnych výrokov. Pár z nich si môžeš prečítať v článku 9 Výrokov Steva Jobsa, Ktorými Zmenil Svet! 🙂

Ták a to je pre dnešok všetko. Verím, že ťa tieto príbehy nabijú energiou a dodajú ti silu bojovať ďalej. Pretože, ako si mohol vidieť, zopár zlyhaní alebo pádov skutočne nie je dôvod na to, aby si to vzdal! 🙂

Okrem toho sa samozrejme nezabudni zapísať do NEWSLETTER-a, aby ti ďalšie podobe nadupané články už viac neušli. Políčko, kam hodiť svoj email nájdeš nižšie, pod týmto článkom. 🙂