9 Výrokov Steva Jobsa, Ktorými Zmenil Svet

Steve Jobs. Génius. Inovátor. Vizionár. Vynálezca. Človek, ktorý zmenil svet.

Hádam každý pozná príbeh muža, ktorý dokázal zo svojej garáže vybudovať jednu z najväčších a najúspešnejších firiem sveta.

Toho, ktorý sa aj po mnohých pádoch a prekážkach nevzdal a bojoval až do úplného konca, až do momentu, kým mu sily stačili. A to nielen vo svojom profesionálnom živote, no rovnako tak aj v tom osobnom.

Našiel odvahu nasledovať svoje srdce, objavil v sebe silu načúvať svojej intuícii a rozhodol sa, že pôjde vlastnou cestou. A s týmto jediným, zdanlivo obyčajným rozhodnutím, dokázal ovplyvniť celý svet a životy miliónov ľudí v ňom.

No aj napriek tomu, že sa tento muž pričinil o obrovský technický prelom a umožnil zrod mnohých technologických hračiek, to nie je to, o čom ti chcem dnes povedať.

Správa, ktorú ti chcem dnes o tomto velikánovi predať, je omnoho väčšia, ako jeho spoločnosti a ďaleko dôležitejšia, ako jeho vynálezy.

Dnes sa nedočítaš len o tom, ako išiel tento človek vlastnou cestou, ale o tom, ako inšpiroval státisíce, aby sa rozhodli rovnako. Budem písať o tom, ako dodal mnohým odvahu a sebavedomie, aby tiež nasledovali vlastné sny… Aby uverili, že aj oni môžu.

Chcem sa rozprávať o tom, ako sa dotkol sŕdc ľudí po celom svete a zapálil v nich obrovský plameň. O tom, ako sa stal ich motiváciou a vzorom. O tom bude dnešný článok.

A len tak medzi rečou, ak by si si rád pozrel video s jednou z najmotivačnejších rečí, aké som od Jobsa kedy počul, určite klikaj sem – Steve Jobs – O Svojom Živote.

Tak teda, aby som to zbytočne nenaťahoval, ako žuvačku na rozpálenom asfalte, tu je mojich 9 obľúbených výrokov, ktorými tento muž dokázal zmeniť svet…:

1. Sebareflexia

,,Behom posledných 33 rokov som sa každé ráno pozrel do zrkadla a spýtal sa sám seba: Ak by bol dnešok mojím posledným dňom, chcel by som dnes robiť to, čo sa chystám robiť? Ak bola odpoveď NIE, príliš veľakrát po sebe, vedel som, že musím niečo zmeniť.“

Ukážkový príklad uvedomenia si samého seba. Pretože iba ak sa neprestaneme pýtať samých seba, či kráčame tou správnou cestou, či si budujeme taký život, po akom túžime, iba tak dokážeme nájsť tie správne odpovede.

Pretože mnoho ľudí životom len prepláva. Nechá sa unášať prúdom, obúchať sa o skaly, trošku sa napijú vody, no pokiaľ im nejde o život, svoju situáciu neriešia.

A to je chyba! Nikdy by sme nemali zaspať na vavrínoch. Tvoj život si vyžaduje tvoju pozornosť. Neustále si musíš klásť otázky, či robíš v živote správne rozhodnutia. A tými správnymi myslím správne pre teba, nie pre spoločnosť, v ktorej pracuješ, či systém, v ktorom si väznený.

Veď ono to nie je nič zložité, byť šťastný. Stačí robiť viac tých vecí, ktoré ti robia radosť a vyhýbať sa o čosi viac tým, ktoré ťa o ňu oberajú. Nie je to žiadna veda.

„Veď ja viem“, hovoríš si… No prečo tak potom aj nekonáš? Na chvíľku sa zastav a skutočne si na tú otázku odpovedz. Pretože ono tam žiadna rozumná odpoveď na to, prečo zahadzuješ svoje šťastie, nie je, a ja chcem, aby si to konečne videl.

2. Sloboda

,,Tvoj čas je limitovaný, nestrácaj ho preto žitím života niekoho iného. Nebuď väznený dogmou, čo znamená žitím na základe názorov druhých ľudí. Nedovoľ, aby sa kvôli hluku názorov ostatných utopil tvoj vlastný vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, buď dostatočne odvážny na to, aby si nasledoval svoju intuíciu a svoje srdce. Tie už akosi vedia, kým sa chceš v živote skutočne stať. Všetko ostatné je druhoradé.“

Už ti niekto povedal, že si jedinečný? Že si unikátny, či jediný svojho druhu? Pýtam sa, pretože je to tak a ja si chcem byť istý, že to vieš!

Jasné, jasné, ďalší mudrlant, vravíš si. Možno si dokonca myslíš, že ti chcem vykecať do hlavy dieru, či opiť ťa rožkom… No nie je tomu tak. Si originál. Majstrovské dielo. Si skrátka výnimočný.

Tvoje oči, otlačky prstov, hlas, názory, skúsenosti, vízie, plány a nápady, to všetko má iba jediná osoba – TY.

A presne to sa ti Steve týmto výrokom snažil povedať. Nepriprav svet o svoju jedinečnú myseľ. Nezahoď do koša svoje nenapodobiteľné a originálne nápady. Nestaň sa kópiou, keď si na tento svet prišiel ako originál. Nesnaž sa zapadnúť, keď si sa narodil, aby si vynikol.

Buď samým sebou. Ukáž svetu, čo sa v tebe skrýva. Prispej svojou troškou geniality k lepšej budúcnosti ľudstva. Staň sa skrátka najlepšou verziou samého seba.

3. Rozhodnutia

,,Vedomie, že jedného dňa zomriem, sa stalo najdôležitejším nástrojom, ktorý mi pomáhal robiť ťažké životné rozhodnutia. Pretože skoro všetko – všetky očakávania druhých, všetka pýcha, všetok ten strach z trápnosti alebo neúspechu – sa tvárou v tvár smrti stratia a zostane len to, čo je skutočne dôležité. Vedomie, že zomriem, je najlepší spôsob, ktorý poznám, ako nespadnúť do pasce presvedčenia, že máš čo stratiť. Už teraz si nahý. Nie je preto dôvod nejsť za svojím srdcom.“

Och, prečo to je sakra až také ťažké… Správne sa rozhodnúť… Veď to nie je nič komplikované, zvolíš si buď možnosť A alebo možnosť B, o nič v podstate nejde…

No aj tak mi to vždy trvalo hodiny. Vybrať si múdro. Zvoliť si dobre. Áno, áno, počul som, že sa nie je čoho báť, pretože tie dobré rozhodnutia zlepšia moju budúcnosť a z tých zlých, z tých zlých budem mať dobré historky, ale aj tak…

Aj tak si chcem zvoliť tú lepšiu z možností. A ešte nedávno to bolo tŕňom v mojej päte. Nenáročné rozhodnutia mi trvali hodiny. No potom som narazil na tento výrok a doslova mi explodovala hlava.

Pretože, ono sú rozhodnutia samé o sebe v podstate jednoduchá záležitosť. Zvážiš plusy a mínusy, odhadneš teoretické dôsledky do budúcna a jednu z možností si vyberieš, nie?

Nie! Nie je tomu tak, pretože si to sami zbytočne komplikujeme. Neveríme svojej intuícii, začneme spochybňovať naše inštinkty. Začneme sa báť, začneme si robiť starosti zo všetkých tých možných zlých koncov. Pripočítame tam všetky očakávania druhých a už v tom máme taký guláš, že okamžite zabudneme aj na to, ako sa voláme.

No s vyššie spomenutým výrokom na mysli, to už také zložité nebude, to si píš! Testované. Overené. Odporúčané… VRELO odporúčané. 😉

A len tak medzi rečou, o tom, ako si zbytočne komplikujeme život a vlastne, ako s tým prestať, som nedávno napísal aj knihu – 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (…a ako s tým prestať!), ktorá žne samé skvelé a pozitívne ohlasy. Nielenže je to pecka, ver mi, keď ti hovorím, táto kniha ti zmení život. 😉

Zisti o nej viac. Klikaj na link v texte alebo na banner nižšie. 😉

Kniha 100 Spôsobov, Ktorým Si Zbytočne Komplikujeme Život

4. Zmysel pre prítomnosť

,,Byť najbohatším človekom na cintoríne ma nezaujíma. Ľahnúť si do postele s pocitom, že sme dnes vytvorili niečo dokonalé, to je to, na čom mi záleží.“

A ty by si to mal cítiť rovnako. Nečakaj, ži teraz. Neodkladaj dôležité veci, konaj. Život beží nezadržateľným tempom a roky utekajú rýchlo, tak na čo neustále vyčkávaš?

Ono nie nadarmo sa vraví, že jediným spôsobom, ako uspieť, je žiť život podľa seba, presne tak, ako to chceš ty. Pracuj múdro, pracuj tvrdo a nenechaj sa zastaviť, no takisto si nezabudni plody svojej práce užiť. Teraz! Nie potom.

5. Rebélia

,,Je omnoho zábavnejšie byť pirátom ako sa pridať k námorníctvu.“

Porušuj pravidlá. Buď trúfalý. Rob veci inak. Buď tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. Pretože ten bude aj tak patriť tým odvážnym. Tým, čo sa neboja vystúpiť z davu, spraviť ten krok do neznáma, zatiaľ čo všetci ostatní len vyčkávajú, strachom celí bez seba.

Niekde som počul, že ak sa rozhodneš kráčať za svojimi snami, musíš sa pripraviť na to, že budeš kráčať sám. A ono je to čiastočne pravda. Aspoň tú prvú časť si budeš musieť odšliapať bez podpory, bez rešpektu a možno s výsmechom a urážkami.

No hneď, ako všetci uvidia, že nie si spútaný pravidlami, že sa neriadiš zaužívanými trendami a ideš si vlastnou cestou, to bude ten moment, kedy sa to všetko zlomí.

6. Prekážky

,,Vyhodenie z Applu bola tá najlepšia vec, ktorá sa mi kedy mohla stať. Pocit ťažkosti z úspechu bol okamžite nahradený pocitom ľahkosti z toho, že som bol znova na začiatku. Vďaka tomu som mohol vstúpiť do najkreatívnejšieho obdobia môjho života.“

Ukážkový príklad toho, kedy človek padol z veľkej výšky rovno na hubu, na tvrdú zem s rukami za chrbtom, no nevzdal sa. Vztýčil hlavu a vydal sa v ústrety novému snu. Nezložil zbrane a rozhodol sa bojovať ďalej, bez ohľadu na surovosť a tiahu predošlej porážky.

Je to obdivuhodné. Fascinujúce. My zvykneme nariekať, keď sa zle zvolenými krokmi pripravíme o pár stoviek eur, keď sa náš nápad nestretne s podporou alebo keď v práci vykonáme niečo naviac a nikto to neocení.

Pre boha, ja som sa skoro dva roky nevedel otriasť z toho, že ma kamaráti podrazili pri podnikaní, ktoré by mi ledva zarobilo na chleba. Dva roky, chápeš?

Zatiaľ čo tento človek vybudoval spoločnosť enormných rozmerov a oni ho vyhodili. Postavil ju od základov, od piky a zrazu ho vykopli preč. Čo toto musí byť za ranu? Aký bolestivý pád to musel byť, však? No čo tento muž spravil? Opäť sa postavil na vlastné a spravil to zas. Skrátka sa pozviechal a vybudoval ďalšiu firmu svetových rozmerov.

A aj to je dôvod, prečo o ňom dnes píšem. Aj to je dôvod, prečo by si sa mal týmto človekom inšpirovať, prečo by ti mal ísť príkladom.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

7. Práca

,,Tvoja práca vyplní veľkú časť tvojho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je robiť veci, ktoré považuješ za skutočne skvelé. A jediným spôsobom, ako vykonávať skvelú prácu, je milovať to, čo robíš. Ak si to ešte nenašiel, neprestávaj hľadať. Neuspokoj sa. A v momente, kedy to konečne nájdeš, budeš to vedieť.“

Toto hádam ani nepotrebuje žiadny ďalší komentár. V práci trávime viac ako tretinu našich dní. Viac, ako 40 hodín týždenne a ďaleko viac, ako 160 hodín mesačne.

To je obrovské kvantum času. Keď sa tak nad tým zamyslím, nechápem, ako si niekto môže povedať v práci, ktorú neznáša, že veď to nejak vydržím. Ako môže niekto v 25, 30 alebo 35 rokoch jednoducho zaťať zuby, sklopiť uši, skloniť hlavu a trpieť ďalej?!

Pre boha, veď nemáš rok do dôchodku, pracovať budeš ešte ďalších 30-40 rokov!

Veď práca by mala byť súčasťou tvojho života, nielen jeho časť, ktorú si skrátka musíš odtrpieť, aby si si dokázal zaplatiť svoje účty. To, čo robíš, by ťa malo definovať, napĺňať a robiť šťastným.

A ak takú prácu nemáš, nevešaj hlavu, pretože aj ty si ju dokážeš nájsť. No musíš pre to niečo spraviť. Hľadať a skúšať nové zamestnania. Byť otvorený príležitostiam a nebáť sa šancí, ktoré ti skrížia cestu. Musíš pátrať a bádať. Neuspokojiť sa. Iba tak pre seba dokážeš objaviť to pravé orechové. Funguje to, ver mi. 😉

Nasledovanie svojho srdca a hľadanie toho, čo ťa bude baviť, je jednou z šancí, ktoré ak využiješ, neoľutuješ. Prečítaj si o nich viac v článku – 16 Šancí, Ktoré Ak Využiješ, Neoľutuješ.

8. Viera

,,Toto ide tým šialeným. Zmätkom, rebelom, výtržníkom, okrúhlym tyčiam v štvorcových otvoroch, tým, ktorí vidia veci rozdielne. Môžeš ich citovať, nesúhlasiť s nimi, oslavovať ich alebo zatracovať, no jediná vec, ktorú spraviť nemôžeš, je ignorovať ich, pretože oni veci skutočne menia. A zatiaľ, čo ich niektorí môžu vidieť ako bláznov, my vidíme géniov, pretože tí, ktorí sú dostatočne blázniví na to, aby si mysleli, že dokážu zmeniť svet, sú tí, ktorí ho skutočne zmenia.“

Určite si už čítal ten výrok, že ten, ktorý si myslí, že to dokáže a ten, ktorý si myslí, že to nedokáže, obaja majú väčšinou pravdu.

Je to jednoduché. Človek, ktorý je presvedčený, že dokáže čokoľvek, čo si zaumieni, verí vo svoje schopnosti, snaží sa a nemieni sa vzdať, ten to väčšinou dokáže.

Nie preto, že by bol narodený pod šťastnou hviezdou, či preto, že by to bol jeho osud… Nie.

Takíto ľudia uspejú, pretože to skúsia skôr, ako sa vôbec vzdajú. Pokúsia sa o to skôr, ako začnú všetkých naokolo presviedčať, že sa to nedá. A tiež sa nenechajú odradiť problémami, ťažkosťami, či prekážkami, pretože sú skalopevne presvedčení, že ich zvládnu, a tak idú ďalej a nenechajú sa ničím zastaviť. To je tajomstvo ich úspechu.

Zatiaľ čo na strane druhej, tí, ktorí si neveria… A šak načo ti to tu budem rozpisovať, sám už dávno najlepšie vieš, ako dopadnú títo ľudia…!

9. Napredovanie

,,Zostaň hladný, zostaň bláznivý.“

Neuspokoj sa. Nenechaj sa opiť rožkom. Neusaď sa v komfortnej zóne iba preto, že je to jednoduchšie. Práve naopak, testuj svoje limity a posúvaj ich hranice. Napreduj. Buď stále lepším a lepším.

Progres a pokrok, to sú slová, o ktoré by si sa mal usilovať. To sú slová, ktoré posúvajú ľudskú rasu dopredu. To sú slová, ktoré posúvajú hranice možného každý jeden deň, každú jednu hodinu. Toto je podstatou evolúcie.

Tááákže, od Jobsa to bolo všetko, no ešte zopár slov od Kadlecka. No neboj sa. Keďže môj 5789-ty pokus o to, napísať stručný a krátky článok opäť zlyhal, pokúsim sa skrátiť aspoň jeho záver. 😀

Ak s tebou tieto motivačné citáty pohli, no nenasýtil si sa ich ani zďaleka, určite si prečítaj článok 15 Citátov, Ktoré Ťa Prinútia Začať Si Svoj Život Užívať Plnými Dúškami, Tu A Teraz. Tie už tvoj hlad ukoja! 😉

Takže klasika. Ak sa ti článok páčil, určite ho nezabudni podporiť nejakým tým šériskom, lajčíčkom, pošli kamošovi, kamoške, sestre, otcovi, susede, šéfovi, tej novej sympatickej kolegyni cez chodbu alebo svojej učiteľke zo základky… Skrátka hocikomu, kto fandí motivácii a komu by sa mohol článok páčiť, nech sa myšlienka šíri ďalej. 😉

A na úplný záver ti opäť ponúkam lákavú, exkluzívnu a neodolateľnú možnosť zapísať sa do NEWSLETTER-u, aby si sa uistil, že ti už žiaden bombastický článok neujde. Stačí, ak šupneš svoju emailovú adresu do políčka, ktoré nájdeš pod BIO-m autora a ja ťa osobne, zdarma a rád na každý nový článok upozorním. 😉