15 Citátov, Ktoré Ťa Prinútia Začať Si Svoj Život Užívať Plnými Dúškami, Tu A Teraz

Áno, áno, odhalil si ma. Na motivačných výrokoch si ulietam.

Pretože dokážu nakopnúť. Pretože dokážu povzbudiť. Pretože dokážu inšpirovať. Pretože dávajú odvahu, odhodlanie a chuť do života.

Pretože z nich srší energia a optimizmus. Pretože sa mi po ich prečítaní zakaždým uľaví. Pretože sa mi po ich prečítaní chce pracovať na svojom živote.

A presne to v tomto článku ponúkam aj tebe. Pohár rozkoše. Elixír motivácie a odhodlania. Za džbán inšpirácie, energie a optimizmu.

Pripravený? Tak do dna. 😉

1. „Na tvojom náhrobku budú dva dátumy, ktoré si tvoji priatelia a rodina prečítajú, no všetko, na čom bude skutočne záležať, bude tá tenučká pomlčka medzi nimi.“ – Kevin Welch

Vraví sa, že vo vzťahoch nachádzame skutočné naplnenie. Že sú korením života. Že nás robia šťastnými. A ja, i keď neviem, ktoré z týchto tvrdení je pravdivé, viem, že je to skvelý pocit, mať sa na koho obrátiť. Keď ťa má kto podržať, keď padáš, vypočuť, keď sa potrebuješ vyrozprávať, ísť s tebou na jedno, keď potrebuješ vypustiť paru, či poradiť, keď máš hlavu v smútku.

A i keď je to skvelé, mať pri sebe ľudí, na ktorých sa môžeš obrátiť, pamätaj tiež, že sa jedného dňa staneš iba ich spomienkou, tak sa uisti, že budeš tou najlepšou!

2. „Ľuďom, ktorí sa hádajú, či je pohár poloplný alebo poloprázdny, uniká pointa. Pohár je totižto doplniteľný!“ – Neznámy autor

Zatiaľ, čo sa optimisti s pesimistami hádajú, či je pohár poloplný alebo poloprázdny, rozumný človek vie, že ho môže kedykoľvek doplniť. To znamená, že i keď sa vychýlia misky váh v náš neprospech, stále ich môžeme pritiahnuť späť k nám a opäť sa zaslúžiť o priazeň šťasteny. Znamená to, že i keď veci nie sú ideálne, môžeme z nich vyťažiť maximum. Nezabúdaj na to!

3. „O 20 rokov neskôr budeš viac sklamaný vecami, ktoré si nespravil, ako tými, ktoré si spravil.“ – Mark Twain

Ľútosť by nemala mať v našich životoch žiadne miesto. Mali by sme si vziať ponaučenie, mali by sme sa pokúsiť napraviť to, čo sme zvrzali, no nemali by sme bedákať, opúšťať sa a ľutovať. Samotná ľútosť totižto nikdy nepriniesla nič dobrého. Nikdy nepriniesla žiadne riešenie, či východisko.

Avšak, keďže sme len ľudia, čo znamená, že robíme chyby, občasnej ľútosti sa nevyhneme. No vedz, že ako tak bude čas plynúť, ľúto ti bude ďaleko viac vecí, ktoré si nespravil, ako tých, ktoré si spravil. Budeš ľutovať všetky tie šance, ktoré si sa nepokúsil využiť, všetky tie príležitosti, ktoré si si nechal ujsť. Tak si na to najbližšie spomeň, keď nastane jedna z tých situácií, ktoré by si mohol neskôr banovať.

A ak by si rád vedel, čo všetko ti bude neskôr ľúto, prečítaj si článok 20 Vecí, Ktoré Oľutuješ, Keď Budeš Starší. Prečítaj si ho, aby si vedel, ktoré šance máš chytiť za pačesy a nepustiť. Aby si vedel, ktoré máš vyždímať do poslednej kvapky! 😉

4. „Nič už nebude také, aké bolo pred tým, všetko však môže byť také, aké to nebolo ešte nikdy.“ – Neznámy autor

Ak sa ti v živote zvyklo dariť, no momentálne zažívaš veľmi krušné chvíľky, nezúfaj. Nebedákaj nad tým, aké boli veci skvelé niekedy, do minulosti sa vrátiť nedokážeš. Teda, ak si si v pivnici svojpomocne nezosústružil stroj času, pretože s ním by si to možno aj dokázal.

No aj keby sa ti to podarilo, stále platí, že minulosť je dobré miesto na návštevu, no veľmi zlé na trvalý pobyt. Uvedom si teda, že i keď už možno veci nebudú také skvelé, ako boli niekedy, môžu byť ešte ďaleko lepšie. Pretože svoju budúcnosť držíš len a len vo svojich rukách. Prestaň teda fantazírovať a strácať čas. Využi ho namiesto toho produktívne a vybuduj si takú budúcnosť, ktorú budeš sám sebe závidieť!

5. „Na konci to nie sú roky v tvojom živote, čo sa počíta. Je to život v tvojich rokoch.“ – Abraham Lincoln

Už akoby zo zvyku berieme ako hlavný údaj merania životov ich dĺžku. No poviem ti rovno, že žiť dlho nemusí byť samo o sebe až taká výhra. Život by sme mali totižto prežiť aj do jeho hĺbky, nie len do jeho dĺžky. Mali by sme mu dať zmysel. Význam. Poriadne si ho okoreniť. Naplniť zážitkami. Skvelými ľuďmi. Krásnymi spomienkami. Taký život má ďaleko väčšiu cenu, i keď je krátky, ako keby si žil rovnú stovku, no bez vyššie spomenutého. Pretože, ak prežiješ ten istý rok 75x po sebe, nevolaj to život.

„Ohľadom dĺžky svojho života nemôžeš spraviť nič, no môžeš toho spraviť mnoho ohľadom jeho šírky a hĺbky.“

6. „Jedného dňa Ti život prebehne pred očami. Tak nech sa máš na čo pozerať.“ – Neznámy autor

Vraví sa, že nám pred smrťou pred očami prebehne celý život. Nuž, rozhodni sa teda, či chceš, aby to bola nikdy nekončiaca séria utrápených chvíľ a nezaujímavých okamihov alebo, aby to bola šialene zábavná jazda, plná tých najkrajších záberov a dychberúcich scén. Rozhodni sa a konaj podľa toho, pretože REŽISÉR SI TY.

Skvelými nápadmi sa môžeš inšpirovať aj v článku 30 Vecí, Ktoré By Mal V Živote Zažiť Každý Aspoň Raz. 😉

7. „Loď kotviaca v prístave je v bezpečí, avšak to nie je to, na čo bola stavaná.“ – John Sheed

Svet je nebezpečné miesto, o tom nie je žiadna pochybnosť. Číha v ňom kopec nástrah, kopec prekážok. No nie nadarmo sa vraví, že kľudné more nevychová skúseného námorníka. A preto, ak chceš prežiť život, ktorý bude stáť za to, odviaž laná, napni plachty a vyplávaj v ústrety neprebádaným vodám. Pretože okrem nástrah skrývajú tie tajomné hĺbky tiež veľa toho krásneho, vášnivého, zábavného a skvelého. Neboj sa teda a riskuj trošku. Neži zalezený pod kameňom. Ži život, pre ktorý si bol stavaný.

„Statoční nežijú večne, avšak opatrní nežijú vôbec.“ – Dahara

8. „Ak si svoj život neužívaš, nerobíš to správne.“ – Neznámy autor

Život sme nedostali na to, aby sme ho prežili. Koniec koncov, nikto z nás z neho nevyviazne živý. Dostal si ho na to, aby si si ho užil. Aby si rozžiaril cestu tým, s ktorými sa tá tvoja pretne. Aby si spravil svet lepším miestom.

Daj si teda ten čokoládový koláč. Prechádzaj sa v daždi a skáč do mlák. Jazdi so spustenými oknami. Tancuj. Spievaj. Rozprávaj sa s cudzincami. Usmievaj sa na ľudí okolo. Objímaj blízkych. Prejdi sa po tráve bosý. Zdriemni si. Miluj. Skúšaj nové veci. Tráv čas s deťmi. Smej sa vždy, keď dostaneš šancu. Pomáhaj druhým. No hlavne… Hlavne ži naplno, aby si potom nemal výčitky, pretože na tie je život prikrátky!

„Život nie je o počte nádychov, ale o chvíľach, ktoré Vám berú dych.“ – Will Smith ako Alex “Hitch” Hitchens vo filme Hitch: Liek pre moderného muža

9. „Každý človek raz zomrie, no nie každý skutočne žije.“ – Mel Gibson ako William Wallace vo filme Statočné srdce

Och. Tento citát. Z tohto filmu. Úplná srdcovka toto! Možno je to tým, že v ňom hlavný hrdina bojuje za slobodu aj proti velikánskej presile. Možno je to tým, že hlavný hrdina riskuje svoj život len preto, aby vybudoval niečo, čo bude žiť večne. A možno preto, že sa je ochotný obetovať pre druhých.

Či už je to tak alebo onak, je to skvelý príklad toho, že žiť pre niečo, za čo je človek ochotný zomrieť, to je najväčšou odmenou. Žiť život, ktorý má zmysel a hodnotu, to je najväčším darom. Vezmi si z neho príklad. A nie, nemyslím to tak, že musíš zomrieť. Zober si príklad v tom, že budeš žiť život, ktorému dáš zmysel.

A keď už som sa nejako rozbehol s tými citátmi z filmov, hodím ti sem rovno aj link na článok 30 Filmových Citátov, Ktoré Ti Dajú Dôležité Životné Lekcie, pretože tam nájdeš tých skvelých citátov zo strieborného plátna požehnane! 😉

10. „Byť nažive, to je tá najvzácnejšia vec na svete. Väčšina ľudí totižto len existuje.“ – Oscar Wilde

Ak momentálne sedíš za svojim pracovným stolom a rozmýšľaš, či môže byť život aj o niečom lepšom a zaujímavejšom, dovoľ mi ti povedať, ÁNO, MÔŽE!

Cítiť. Milovať. Smiať sa. Zabávať sa. Uvedomovať si, akí sme vlastne požehnaní. Pracovať na svojich snoch. Pomáhať druhým ľuďom. Toto všetko je neuveriteľný pocit, toto celé je neuveriteľný dar. Dar, ktorý nikdy nepochopia tí, ktorí svoj život len prežívajú.

11. „Nerob si starosti, ak ťa druhí ľudia nemajú radi. Mnoho ľudí má totiž problém s tým, aby mali radi aspoň samých seba.“ – Neznámy autor

Mnohí sa trápime nad tým, že nezapadáme. Robíme si vrásky kvôli tomu, že nepasujeme do tej všeobecne rozchýrenej predstavy o tom, ako by sme sa mali správať. Že nenosíme najtrendovejšie veci, že nešoférujeme najmodernejšie auto. Že nemíňame peniaze len preto, aby sme boli zaujímaví alebo čokoľvek iné.

Kamarát, ak do tejto skupiny patríš, okamžite s tými starosťami prestaň. Nielen že ti k ničomu nepomôžu, dokážu navyše uškodiť. Pretože ľudia nielen, že nemajú radi teba, častokrát bojujú s tým, že sa nedokážu vystáť sami. Hlavné je, aby si sa mal rád sám. Aby si bol hrdý na svoje hodnoty a zásady a pyšný na svoje činy. Všetko ostatné je nedôležité.

Veď povedz mi sám. Máš predsa len tento jeden život, tak ako ho chceš stráviť? Ľutovaním? Ospravedlňovaním? Spochybňovaním? Nenávidením? Dietovaním? Naháňaním sa za ľuďmi, ktorí o teba nestoja? Buď odvážny. Ver si. Rob veci, ktoré chutia správne. Riskuj. Pretože ako som už povedal, máš len tento jeden život. Tak nech si na seba pyšný!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

12. „Buďte blázniví. Buďte divní. Buďte spontánni. Buďte takí, akí byť chcete. Pretože život je príliš krátky na to, aby ste boli čokoľvek iné, ako šťastní.“ – Neznámy autor

Buď skrátka sám sebou. Pretvárkami si nikam nepomôžeš. Práve naopak, budeš nimi ničiť samého seba. Tak dlho si budeš na tvár dávať masku, až pod ňou nič nezostane. Nič z toho originálneho, zaujímavého a jedinečného človeka, ktorým si teraz.

Pamätaj teda, že má originál ďaleko väčšiu hodnotu, ako kópia. Pamätaj, že môžeš byť samým sebou. Pamätaj, že samým sebou byť musíš. A ak by si ocenil zopár dobrých rád na to, ako si vlastnú tvár zachovať a zostať samým sebou aj v dnešnom svete, ktorý sa z teba neustále pokúša spraviť niekoho iného, určite si prečítaj článok 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou. 😉

13. „Niektorí ľudia nebudú tvojej ceste rozumieť. No to je v poriadku, to nie im má dávať zmysel, ale tebe.“ – Neznámy autor

V niektorých veciach je dobré sa prispôsobiť, no v niektorých zasa nie. A smer, ktorým sa v živote vydáme, patrí do tej druhej z týchto dvoch kategórií.

V živote ti bude totižto veľa ľudí radiť, čo by si mal robiť, čo je správne a čo je pre teba to najlepšie. Niektorí to budú myslieť úprimne, tí druhí zasa nie. No bezohľadu na to, či sa ti budú títo ľudia snažiť pomôcť alebo uškodiť, jedno si treba uvedomiť.

A to, že naše pocity vychádzajú z nášho vnútra, a tak nikto nemôže vedieť, pre čo ti horí srdce. Z čoho si nadšený a čo naopak neznášaš. Pri čom ti čas letí a ty si ho všetok nepredstaviteľne užívaš a pri čom sa zasa vlečie a ty sa nevieš dočkať momentu, kedy konečne uplynie.

Preto by si mal počúvať hlavne svoje vnútro. Preto by si mal dať na svoju intuíciu. Pretože jediný, kto bude nakoniec ten tvoj život žiť, budeš ty sám, tak sa uisti, že si ho vyskladáš tak, aby si si ho užíval plnými dúškami, nie tak, že ho budeš nenávidieť.

14. „Ak chceš, aby bol tvoj život veľkolepý príbeh, začni tým, že si uvedomíš, že ty sám si autor a každý deň máš príležitosť napísať novú stranu.“ – Neznámy autor

Nezáleží na tom, aký si mal začiatok, záleží len na tom, k akému koncu to dotiahneš. Tvoj život máš vo svojich rukách a to, ako s ním naložíš je len a len na tebe. Nech už sa ti teda v živote prihodilo čokoľvek, otoč stranu a začni nanovo. Ukonči tú nervydrásajúcu drámu a začni s tým nespútaným dobrodružným fantasy.

15. „Zomri so spomienkami, nie s nesplnenými snami.“ – Neznámy autor

Sny si treba plniť, o tom pokoj. Existuje jedna otázka, ktorá mi vždy zíde na um vo chvíľach, keď sa mi nedarí a spochybňujem, či som sa v živote vybral správnou cestou. Keď sa pýtam samého seba, či nemám prehnané očakávania, či som stále nohami na zemi, či neriskujem príliš. Tá otázka znie…:

„Ak sa v živote nepokúšaš o niečo výnimočného, o čom je potom tvoj život?!“

A tá ma vždy hodí do kľudu. Pretože ak by som v živote svoje sny neprenasledoval, skutočne neviem, o čom by ten môj život bol. Zapamätaj si teda, že v živote sa treba pre niečo zapáliť. V krematóriu už bude totižto neskoro.

A ak by si sa rád nechal prehovárať ty špekulant jeden, prečítaj si článok 20 Dôvodov, Pre Ktoré By Si Mal Nasledovať Svoje Sny. Ten ťa prehovorí coby-dup! 😉

Ak sa ti článok páčil kamarát, nebuď sebec a určite si ho hoď na nástenku a pozdieľaj, nech môže nakopnúť aj ďalších ľudí. Prípadne mu hoď aspoň palec hore, nech mu vyjadríš svoje sympatie. Dovolené je tiež hodiť ho kamošovi do správy, šéfovi do mailu alebo kočke, po ktorej na Pokeci paseš do RP-čky. Hlavne nech sa šíri. 😉

Okrem vyššie spomenutého hádzania článku na všetky svetové strany, takisto nezabudni hodiť svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a zapísať sa tak do NEWSLETTER-u. Iba tak sa uistíš, že ti ďalšie inšpiratívne a motivačné články neujdú. Ak sa totižto zapíšeš, na každý ďalší článok ťa rád, osobne a zdarma upozorním. 😉