20 Vecí, Ktoré Oľutuješ, Keď Budeš Starší

Starí muž sediaci na lavičke

Ako sa tak ľudský život chýli ku svojmu koncu, každý jeden z nás má v obľube obzrieť sa cez rameno a zosumarizovať ten svoj. Zhodnotiť, či bol dobrý alebo sme jeho potenciál nikdy nedokázali využiť naplno. Či máme viac tých spomienok, ktoré chutia skvelo alebo takých, ktoré chutia trpko. Či sme si dokázali splniť svoje sny alebo sme sa k akcii nikdy neodhodlali.

Neviem, prečo to tak je. Možno nám s vekom pribúda sentiment. Možno už cítime, že si veľké plány do budúcna robiť nemôžeme, a tak sa viac upíname k minulosti. A možno je to tým, že tvárou v tvár smrti spadne nálepka dôležitosti zo všetkých tých triviálnych a nepodstatných vecí a zostanú len tie, na ktorých skutočne záleží.

No nech už je to tak či onak, je tu zopár vecí, ktoré ľudia ľutujú najviac. No počkaj, týmto článkom sa ťa nesnažím deprimovať. Práve naopak, vecami, o ktorých píšem nižšie, ťa chcem inšpirovať. Aby si sa vyhol tým, ktoré budeš ľutovať a nebál sa zasa tých, na ktoré ti zostanú nezabudnuteľné zážitky po celý život.

Chcem ti ukázať spôsob, ako žiť svoj život tak, aby si sa na jeho konci neocitol doprevádzaný ľútosťou, výčitkami, smútkom a nešťastím. Chcem ti ukázať spôsob, ako žiť svoj život tak, aby to bola jedna nezabudnuteľná jazda.

Aby si mal úsmev od ucha k uchu. Aby si zbieral jeden ohromujúci zážitok za druhým. Aby si chytil tú čašu rozkoše a do dna ju vypil. Aby si sa vo svojom dôchodkovom veku pri každom jednom výlete do minulosti akurát tak víťazne potľapkal po pleci a bol spokojný so spôsobom života, ktorý si viedol.

Tu je teda 20 vecí, ktoré zvyknú ľudia s pribúdajúcim vekom ľutovať viac a viac. Tu je zoznam vecí, ktorých by si sa mal vo svojom živote nepochybne vyvarovať. Najviac teda oľutuješ…:

1. Že si nevyužíval šance

Nie nadarmo sa vraví, že oľutujeme len tie šance, ktoré nevyužijeme. Pretože ak sa rozhodneš niečo skúsiť, máš na to dôvod. V danom okamihu to tak cítiš, v danej chvíli to tak chceš. Ak však nenazbieraš dostatok odvahy a tie šance nezdrapneš za pačesy a nevyužiješ, s najväčšou pravdepodobnosťou si to budeš ešte dlhú dobu vyčítať a trápiť sa otázkou „Čo ak…?“.

Viac som sa o tomto rozpísal v článku 10 Lekcií Z 10-tich Citátov, Ktoré Zmenili Môj Život, tak si ho určite prečítaj, pretože som si istý, že dokážu spomenuté citáty zmeniť aj ten tvoj! 😉

2. Že si sa nenaučil cudzí jazyk

Budeš sa mať chuť nakopať do prdele, keď sa ocitneš v situácii, kedy by sa ti znalosť cudzieho jazyka hodila. A budeš sa mať chuť nakopať o to viac, keď si spomenieš, že si tú prekliatu angličtinu alebo čokoľvek iné, študoval sedem rokov na škole, no bohužiaľ, bol si príliš zaneprázdnený hrami na telefóne alebo čmáraním po zošite.

3. Že si na sebe viac nepracoval a nezlepšoval sa

Toto budeš ľutovať obzvlášť vtedy, keď si spomenieš na všetky tie vzťahy, na ktorých stačilo o kúsok viac zapracovať, aby prosperovali, na všetky tie pracovné príležitosti, ktoré zostali, kvôli tvojej lenivosti, mimo tvoj dosah a na ďalších x milión vecí, ktoré si vďaka tvojej nečinnosti v tvojom živote nikdy nenašli miesto. Začni na sebe teda makať. Zlepšuj sa v oblastiach, v ktorých chceš vidieť výsledky. Jednoducho povedané, sprav skrátka konečne niečo pre seba.

4. Že si necestoval, keď si mal príležitosť

Kto nemiluje cestovanie, všakže?! No i keď sa táto činnosť teší obľube a zvykne bývať na vrchole zoznamu vecí, ktoré chceme v živote robiť najviac, smutnou pravdou je, že sa k nemu odhodlá len hŕstka z nás. Mnohí si kúpia radšej hmotné veci, akoby investovali do zážitkov. Nechajú sa strhnúť stereotypom, začnú sa od cestovania odhovárať a niektorí si naň dokonca zakážu myslieť.

No to je chyba. Cestovanie ťa obohatí. Vzdelá. Spraví ťa sčítanejším, spokojnejším a ďaleko šťastnejším. Buduje prehľad, samostatnosť, odvahu a generuje nové nápady. Nerob teda rovnakú chybu. Cestuj, kým máš tú možnosť, inak to oľutuješ.

A ak by si potreboval vnuknúť kúsok inšpirácie, isto si prečítaj článok 7 Dôvodov, Prečo By Si Mal Cestovať Sám Aspoň Raz V Živote, ten už ti jej vnukne habadej. 😉

5. Že si sa príliš zaujímal o to, čo si myslia druhí

Nikdy sa nesnaž zadusiť svoju individualitu a výnimočnosť len preto, že sa bojíš, že ťa druhí nebudú akceptovať. Nikdy sa nevzdaj svojich snov, pretože sa obávaš toho, čo by na to povedali ostatní. Narodil si sa predsa, aby si vynikol, tak sa nesnaž zapadnúť. Tí, na ktorých záleží, vždy ocenia, že si sám sebou. A na tých druhých nezáleží. A čo sa týka tvojich snov…?! Nuž, poviem ti iba toľko, že svet vždy patril tým, ktorí sa tie svoje nebáli nasledovať. Nikdy skrátka nedokážeš vyhovieť každému, tak to už konečne prestaň skúšať a začni žiť život, po ktorom túžiš sám.

6. Že si nešetril a neinvestoval

Keď sú ľudia mladí a bez záväzkov, s míňaním peňazí si väčšina hlavu nerobí. Šetrenie je nuda a dôchodok, ten je ešte ďaleko, a tak neodkladajú. V tejto oblasti sa tiež nevzdelávajú, a tak nie je žiadnym prekvapením, že robia zlé finančné rozhodnutia, a tiež, že sa častokrát stávajú obeťami nevýhodných finančných produktov. No ver mi, keď ti hovorím, že takýto nezodpovedný prístup k financiám, ti dokáže časom poriadne zavariť a skomplikovať život, tak sa ho radšej vyvaruj. Študuj, vzdelávaj sa, zaujímaj sa, mysli. Iba tak sa dokážeš obdobným ťažkostiam vyhnúť.

A ak by si na túto tému uvítal zopár základných, no zato veľmi kvalitných rád, klikaj na článok 10 Zdravých Návykov, Pre Vytvorenie Finančnej Stability A Úspechu.

7. Že si necvičil

Cvičenie má tak strašne veľa výhod a benefitov pre naše zdravie, fyzické či psychické, až sa niekedy čudujem, ako sa mu môžu toľkí dobrovoľne vyhýbať. Áno, chápem, že sa ti nechce, chápem, že je to namáhavé. No práve v tom je tá krása. Siahnuť si na dno svojich síl. Úplne sa vyšťaviť. Odrovnať sa. Dokázať si, že toho zvládneš ďaleko viac, ako si si doposiaľ myslel. Ten nával energie pri cvičení, ten nával šťastia po ňom. To sebavedomie. Tá spokojnosť. Bože, až si mám chuť ísť zacvičiť hneď teraz! 🙂

No aby som sa vrátil k tomu podstatnému. Cvičenie a pohyb samotný sú spôsoby, ktorými sa udržíš v kondičke. Iba s dostatočným pohybom udržíš svoje telo zdravé a funkčné, iba pravidelným športom od seba dokážeš odháňať všetky tie civilizačné choroby a udržíš sa vitálny. Ver mi, ak teraz investuješ do svojho tela, ono ti to neskôr vráti!

8. Že si hazardoval so svojim zdravím

Cvičenie už máme za sebou, poďme teda ďalej. Fajčenie, fastfoody, instantné jedlá, polotovary, drogy a alkohol. Všetko toto ničí tvoj život a znižuje ti životnosť. Nič z toho nie je múdre ani frajerské. Nespraví to z teba zaujímavejšieho človeka a atraktívnejšieho už vôbec nie. Jediné, čo to spraví, bude, že ti to uberie zopár dobrých rokov života. A i keď ťa teraz isto netrápia problémy tvojho staršieho JA ani trošičku, vedz, že sa ani nenazdáš a zrazu si budeš trieskať hlavu, ako mohlo byť to tvoje mladšie také sprosté a nerozumné. Pretože čas letí prekliato rýchlo.

9. Že si príliš veľa pracoval

Pracovať treba. Sám mám obrovitánske plány, ciele a sny (viac o nich TU), a dokonca, svoju prácu milujem. No i keď mám toho v pláne veľa, nemienim sa v práci zodrať. Sú predsa omnoho dôležitejšie veci. Napríklad rodina, priatelia, tvoje vášne a záľuby. Pamätaj teda, že nikdy nebude záležať na žiadnom z tvojich kariérnych úspechov, ak sa o ne nebudeš mať s kým podeliť. Dokonca aj všetky tie peniaze, ktoré zarobíš, budú úplne bezvýznamné, ak nebudeš mať žiaden čas, aby si si ich užil. Pracuj teda múdro, nie ťažko. Pracuj efektívne, nie veľa. Inak sa tvoja práca stane veľmi trpkou spomienkou, uvidíš.

10. Že si nedokázal odpustiť

Rozčuľovanie sa je pomsta za cudziu hlúposť na vlastnom zdraví. Je to zbytočné a ubližuješ si tým. Nauč sa teda odpúšťať. Zabudni na staré krivdy a zbav sa všetkého toho hnevu, ktorý voči druhým chováš. Zabudni na pomstu, nenávisť, zlosť. Nauč sa odpúšťať aj tým, ktorí sa o odpustenie neprosili a nauč sa tiež odpúšťať sebe. Pretože inak ťa to zožerie zaživa. Táto nenávisť bude riadiť všetky tvoje kroky a ovplyvňovať všetky tvoje myšlienky a na to nemusíš byť žiaden jasnovidec, aby ti bolo jasné, že z toho pre teba nič dobrého nevzíde. Odpusť a buď opäť voľný.

11. Že si zotrvával vo vzťahu, ktorý nefungoval

Poznám toľko ľudí, čo sú vo vzťahoch nešťastní a nenaplnení, no z nepochopiteľných dôvodov v nich zostávajú aj naďalej. Neviem, ako ty, no ja to vidím iba na dve možnosti. Buďto na vzťahu zapracujte, pustite sa doň a znova mu vdýchnite tú iskru, tú energiu a vášeň alebo sa pochlapte, prestaňte zatvárať oči pred nevyhnutným a vydajte sa každý vlastnou cestou. Pretože zostať vo vzťahu, ktorý oboch ničí, to je zaručená cesta za nešťastím a sebadeštrukciou. Cesta plná utrpenia, smútku a bolesti. A navyše neuveriteľná strata drahocenného času.

12. Že si to hral príliš na istotu

Vraví sa, že ak v živote odmietame riskovať, riskujeme tým vlastne všetko. Pretože nech už túžiš po čomkoľvek, všetko to obsahuje určitú mieru rizika. Keď sa ti páči nejaké dievča, buďto sa zmieriš s tým, že sa nikdy nedozvieš, či je to tá pravá a neoslovíš ju alebo budeš riskovať odmietnutie, výsmech či trápne ticho. Ak túžiš po novej práci, buďto sa to odhodláš skúsiť a budeš riskovať nezdar, chybu a omyl alebo sklopíš uši, prestaneš vystrkovať rožky a budeš aj naďalej nešťastný v práci, v ktorej si teraz.

Chápeš?! Všetko, čo stojí za to získať, väčšinou zahŕňa riziko. V živote skrátka občas riskovať musíš, teda aspoň vtedy, ak chceš žiť život, o ktorom snívaš.

13. Že si ubližoval ľuďom

Ono niektorí ľudia sú skrátka idioti, to je smutný fakt. No pre väčšinu z nás ubližovanie druhým nie je ničím príjemným. Takéto konanie nás neskôr dokáže prenasledovať a trápiť ešte dlhé roky. Je to tým, že zväčša všetci túžime druhým pomáhať. Chováme obdiv pre ľudí, ktorí tak už činia, a rovnako tak pre hrdinské charaktery z filmov či kníh. A keď konáme v rozpore s tým, ako konajú osoby, ktoré obdivujeme, nikdy zo seba nebudeme mať dobrý pocit, nikdy so sebou nebudeme spokojní. Konaj teda tak, aby si na seba mohol byť pyšný, nie tak, že sa budeš nenávidieť. K druhým sa teda správaj tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe!

14. Že si nenasledoval svoje sny

Vždy, keď strácam inšpiráciu, nemám energiu alebo sa pretĺkam ťažším životným obdobím a spochybňujem svoje rozhodnutie nasledovať svoje sny a robiť pre ne maximum, položím si jednu otázku… Ak by som svoje sny nenasledoval, o čom by potom môj život bol?! A ona ma vždy vráti na tú správnu trať. Možno je to teda otázka, ktorú by si si mal položiť tiež… Kým máš ešte život pred sebou.

A ak by si svoje sny nasledoval veľmi rád, no niečo ťa v tom neustále brzdí, prečítaj si článok 15 Nenápadných Myšlienok, Ktoré Ničia Tvoje Najväčšie Sny, v ňom už isto zistíš, čo to je. 😉

15. Odkladanie a vyčkávanie

Ak si zvykneš hovoriť, že to spravíš zajtra, tento bod je špeciálne pre teba, tak dávaj pozor. Pretože nie nadarmo sa vraví, že najlepší čas začať bol včera… A ten druhý najlepší je dnes. Prestaň svoj život teda odkladať na neskôr. Nečakaj na niečo, čo nikdy nemusí prísť. Nebudeš mať lepšie podmienky, nebudeš mať ľahší život, nebudeš mať menej problémov. Vždy tu budú prekážky, ktoré budeš musieť prekonať. Tak rob to, čo robiť chceš. A rob to teraz. Pretože ak si nedáš pozor, jedného dňa sa môžeš zobudiť a zistiť, že už viac nemáš čas robiť veci, ktoré si vždy robiť chcel!

16. Že si si nenašiel hobby

Každý by mal mať niečo svoje. Záľubu, ktorá mu robí radosť. Koníček, s ktorým si čas nesmierne užíva. Nezáleží na tom, či ťa bude udržiavať vo forme, zarábať ti peniaze, plniť sny, rozširovať tvoje vedomosti alebo ti pomôže zrelaxovať… Dôležité je, aby ti spravil radosť. To je to hlavné. To je cieľ. No ak by si sa spýtal mňa, isto by som ti odporučil nájsť si koníček v každej jednej z oblastí, ktorú som spomenul. Koniec koncov, napísal som o tom aj článok – 5 Koníčkov, Ktoré By Si Si Mal Vo Svojom Záujme Urýchlene Nájsť, tak mu isto venuj svoju pozornosť. 😉

17. Podceňovanie sa

Daj si velikánsky pozor, pretože pochybnosti zabíjajú ďaleko viac snov a túžob, ako zlyhanie kedy dokáže. Si dostatočne múdry. Si šikovný. Sympatický. Zábavný. Tak sa od toho, čo chceš, neodraď ešte skôr, ako to skúsiš. Inak nikdy nebudeš vedieť, ako by to mohlo dopadnúť. Oslov to dievča. Nasleduj ten sen. Choď si ráno zabehať. Začni písať tú knihu (odporúčam, ja som svoju knihu napísal a je to bomba!). Nech je to čokoľvek, ty to dokážeš. Začni si teda konečne veriť!

18. Že si zabúdal na maličkosti

Vraví sa, že sú tými najlepšími vecami v živote práve tie, ktoré nestoja nič. Tie maličkosti. Drobnosti, ktoré prináša každodenný život. Vlastne, vraj to nie sú vôbec veci, sú to činnosti. Pocity. Tak na ne nezabúdaj. Užívaj si ich. Venuj im svoju pozornosť. Život sám sa z nich predsa skladá. Z tých malých bezmenných momentov, na ktoré budeš mať dokonalé spomienky.

19. Že si netrávil dostatok času so svojimi rodičmi, kým tu sú

Ľudia do nášho života prichádzajú a odchádzajú. Niektorí ako požehnanie, druhí ako lekcie. Niektorí, aby nám ukázali, aký je život krásny, druhí, aby nám pripomenuli, že dokáže byť aj ťažký a bolestivý. No i keď sa v živote stretneš s tisícmi rozdielnych ľudí, nájdeš si stovky priateľov a niekoľkokrát sa zamiluješ, vedz, že sú tu dvaja ľudia, pre ktorých budeš vždy ten najdôležitejší človek vo vesmíre.

Dvaja, ktorí ťa zahrnú nehynúcou láskou a spravia pre teba čokoľvek. Nezabúdaj na nich. Neber ich ako samozrejmosť. Pretože to, že tu boli od začiatku, neznamená, že tu budú aj dokonca. Doceň ich starostlivosť. Opätuj ich lásku. Venuj im aspoň zlomok času, ktorý venovali oni tebe. Spomeň si na nich. Navštív ich. A sprav to teraz, kým ešte môžeš, pretože zajtra už tú šancu dostať nemusíš.

20. Že si nebol vďačný za všetko to, čo si mal

Vraví sa, že si často uvedomíme to, čo sme mali, až v momente, kedy to stratíme. Možno to je ten dôvod, prečo si všetky tie dôležité veci uvedomíme, až keď zostarneme. Až začneme mať tej najdôležitejšej esencie v živote nedostatok. Nesprav teda túto chybu aj ty. Nečakaj tak dlho, aby si si uvedomil, aký bohatý si vlastne bol. Uvedom si to teraz. Pretože, ak máš jedlo na svojom stole, strechu nad svojou hlavou a zopár ľudí, ktorým na tebe záleží, si omnoho bohatší, ako si možno myslíš.

Ži teda život naplno! Vyžmýkaj z neho maximum a vybuduj si taký život, ktorý bude dobre chutiť z vnútra, nie len taký, ktorý bude dobre chutiť navonok! A ak by ťa zaujímalo viac, určite pozri moju knihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (a ako s tým prestať)! Tá je totižto presne o tom! Tá ti už ukáže, ako si vybudovať život, ktorý bude radosť žiť! 😉

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

Ták a to bolo všetko. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho podporiť na sociálnych sieťach, polajkovať, pozdieľať alebo aspoň poslať kamošovi, ktorého dokáže takisto nakopnúť.

Okrem toho sa tiež nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti už ďalšie inšpiratívne články neušli. Stačí, ak hodíš svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa každý týždeň na nový rád, zdarma a osobne upozorním. 😉