5 Koníčkov, Ktoré By Si Si Mal Vo Svojom Záujme Urýchlene Nájsť

Žena čítajúca knihu v krásnom prostredí

Na internete som zazrel skvelý výrok…:

,,Nájdi si tri záľuby, ktoré si zamiluješ, a to:
Takú, ktorá ti zarobí peniaze,
takú, ktorá ťa udrží v kondičke
a takú, vďaka ktorej si splníš sny.“

Okamžite ma to dostalo. Je to totižto ukážkový príklad toho, ako spojiť príjemné s užitočným. V týchto pár vetách sa skrýva návod na to, ako si vyskladať život presne podľa seba.

Pretože aj napriek tomu, že je život prikrátky, mnohí ním plytváme na činnosti, ktoré nemáme radi, na také, ktoré sú nám proti srsti. A práve toto je východiskom. Tvojím zlatým lístkom, ktorý ťa z tohto šialeného cirkusu vyslobodí. Veď uznaj sám… Zarobiť si peniaze, byť fit a splniť si všetky tie túžby, na tom dlhom zozname, po ktorých tak neúprosne túžiš, a to všetko robením vecí, ktoré miluješ… No neznie to samo ako splnený sen?

Hneď mi bolo jasné, že je to téma, ktorú skrátka musím rozvinúť, a tak som si pustil hubu prsty na klávesnici na špacír a zosmolil pre teba týchto pár riadkov, za pomoci ktorých sa ťa pokúsim presvedčiť, že nájdenie takýchto záľub by sa malo stať alfou omegou tvojich nadchádzajúcich mesiacov či dokonca rokov. 😉

Avšak, keďže ja skrátka veci neviem udržať jednoduché a moja fantázia sa zakaždým utrhne z reťaze, zoznam záľub, po ktorých by si mal tak nekompromisne pásť, som si dovolil rozšíriť o ďalšie dve. Tu je teda zoznam piatich koníčkov, ktoré by si si mal osvojiť, a to bleskem…:

1. Koníček, ktorý ti zarobí peniaze

Áno, áno, ja viem, prašivé peniaze, hovoríš si. No či už materiálne založený si alebo nie, pravdou zostáva, že tie šušťavé papieriky na prežitie potrebuješ. Musíš predsa z niečoho zaplatiť nájom. Takisto si za ne musíš kúpiť niečo, čo ti zaženie hlad a smäd vždy, keď ťa zastihne nepripraveného a šatstvo, to sa v tvojej skrini taktiež neobjaví len tak znenazdajky, samé od seba.

Prácu, za ktorú dostaneš nejaké tie drobné, teda očividne potrebuješ, o tom žiaden spor. Avšak, a teraz dávaj dobrý pozor, pretože tu príde veľké odhalenie, avšak, kto povedal, že práca musí byť miesto, kam si pôjdeš odtrpieť istý čas, len preto, aby si mohol mimo nej skutočne žiť?!

Kde je napísané, že musíš svoju prácu nenávidieť či pri najlepšom nemať rád? Nechápem, prečo by to mala byť akási privysoká daň, ktorú musíš zaplatiť za kvalitu a úroveň svojho života?

Prečo by nemohla byť práca miesto, kam chodíš rád? Prečo by si nemohol robiť niečo, čo ťa baví a napĺňa. Prečo by si nemohol svojou prácou prinášať skutočnú hodnotu pre ľudí okolo seba?

A pozor, toto nie je monológ, pretože ja na vyššie spomenuté otázky odpoveď skutočne nepoznám. Len som uvažoval nahlas. Ja som totižto presvedčený, že si svoju prácu dokážeš vybrať. Svojimi činmi, svojimi skutkami, tým, kam investuješ svoj čas a svoju energiu.

A teraz žiadne motivačné kecy, no môžeš robiť skutočne čokoľvek!

Stačí si vybrať a zamakať. Uveriť, že je to možné. Vybrať si cestu, ktorou budeš kráčať. Zdokonaliť sa v oblasti, v ktorej by si sa chcel angažovať. Vypilovať svoje schopnosti a zapracovať na svojich zručnostiach. Makať na sebe skrátka dovtedy, až sa nestaneš tak dobrým, že ťa už viac nebudú môcť ignorovať! To bude moment, kedy sa stane tvoje hobby tvojou prácou!

2. Koníček, ktorý ťa udrží v kondičke

A teraz nejdem teoretizovať o tom, či si dať pohár s vyšťaveným citrónom ráno alebo na obed. Nebudem lamentovať ani nad tým, či behať na lačno alebo po nejakom tom energetickom základe.

Nie. To, o čom sa chcem ja rozprávať, je omnoho dôležitejšie. Chcem sa baviť o tom, aká je pre teba starostlivosť o svoje zdravie nevyhnutná. Ide predsa o tvoj život, kamarát. To, aký budeš zdravý, rozhodne aj o dĺžke tvojho života, aj o jeho kvalite.

Vo svojom tele budeš musieť dožiť, nebudeš ho môcť jednoducho vymeniť za iné. Za novšie a za lepšie, len preto, že si si to práve zaumienil. Ak si ho budeš ničiť, bude zničené. Bodka. Takýmto spôsobom to spolu ďaleko nedobačujete, uvedom si to.

Začni sa oň teda starať. Daj mu nejakú tú kvalitnú papaničku, nech nazbiera toľko živín, koľko potrebuje a začni sa kúsok hýbať. Prebehni sa, zabicykluj si, pokorčuľuj sa. V konečnom dôsledku je úplne jedno, čo preň spravíš, len sa uisti, že to bude niečo, čo mu prospeje.

A teraz maj oči na stopkách, pretože sa opäť dostávame k zlomovému bodu. Akýkoľvek šport si vyberieš, uisti sa, že je to pre teba to pravé orechové. Nemusíš chodiť do posilky, keď ti to nič nehovorí. Nemusíš vstávať zavčasu a chodiť behávať s východom slnka, ak nie si ranné vtáča. Nemusíš sa trápiť na spinningu a nenávidieť každú jednu sekundu, ktorú na ňom stráviš.

Si slobodný. Máš možnosť voľby. Zvoľ si tak, aby si bol počas tréningu v jednom ohni. Vyber si taký šport, pri ktorom ešte skôr, ako ti daný tréning skončí, sa už nebudeš vedieť dočkať toho ďalšieho. Počúvni svoju intuíciu. Choď tam, kam ťa to ťahá. A vedz, že fyzickú aktivitu nemusíš nenávidieť, môžeš si ju zamilovať.

Koniec koncov, uvidíš to aj sám. Je to vskutku neopísateľný pocit, keď tvoje telo dokáže niečo, čoho pred týždňom nebolo schopné. Ten prílev energie, motivácie a sebavedomia. Niečo neskutočné. Niečo, čo skrátka musíš okúsiť na vlastnej koži.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. Koníček, vďaka ktorému si splníš sny

Existuje otázka, ktorú opakujem veľmi často. No nielen v článkoch na blogu… Opakujem si ju každé ráno sám pre seba. Kladiem si ju deň čo deň, aby ma udržala v sedle, cválajúc si za mojím ultimátnym cieľom, a to splniť si všetky moje sny a žiť svoj život podľa seba.

Tá otázka znie: Ak sa nepokúšaš splniť si svoje sny, o čom je potom tvoj život?

Je to jednoduchá veta, ktorá mi však zmenila život. Pretože nie vždy tomu bolo tak, ako je tomu teraz. Nie vždy som si išiel nohy zodrať na ceste za splnením svojich snov.

Žil som všedný a nevýrazný život. Život, ktorý nesmeroval nikam. Nemal žiaden cieľ, nemal žiaden zmysel. Môj život sa jednoducho dial a ja som sa zakaždým nejako adaptoval.

To, že taký život za veľa nestál, ti asi hovoriť nemusím. Bol som ako loď, ktorá vyplávala z prístavu, avšak bez akejkoľvek destinácie vyčerpala palivo a dovolila vlnám, nech ju unášajú. Neraz som skončil zaseknutý na plytčine, neraz ma to roztrieskalo o skaly.

Nebol to život, ktorý som si vybral, bol to život, ktorý som dostal, pretože som si nevybral žiaden iný.

Kým som si to uvedomil, chvíľku mi to trvalo. Chcelo to, aby som si čo to prežil, aby som si čo to prečítal, aby som si čo to uvedomil. Žiadalo si to opäť chytiť kormidlo do vlastných rúk. Potreboval som si vytýčiť cieľ cesty a laná na palube ovinúť a pevne utiahnuť okolo niečoho, čo dá môjmu životu zmysel.

Mojím koníčkom, ktorý mi splní sny, sa napokon stala táto stránka. Z jednoduchej myšlienky sa stalo posolstvo, vďaka ktorému si teraz plním sny. A i keď mi píše stále viac a viac ľudí, ako im MOTIVATION-MAN zmenil život, v skutočnosti je to ten môj, ktorý zachránil! 😉

A len tak medzi rečou, ak by ťa zaujímalo nahliadnuť trošku za oponu a zistiť, čo všetko za stránkou stojí, prečo som ju založil, o čom je a aké s ňou mám úmysly do budúcna, určite klikaj NA TENTO LINK, kde sa dozvieš o projekte omnoho viac! 😉

4. Koníček, ktorý ti pomôže rásť

Čo nerastie, to hynie, pamätaj si to. Akonáhle sa uspokojíš so svojím životom a prestaneš rásť, bude to začiatok tvojho konca.

My, ako ľudské bytosti, máme predsa hlboko v našej DNA zakódovanú túžbu napredovať. Byť lepšími. Rásť. A život, v ktorom si budeš odopierať základné túžby, za veľa stáť nebude, to ale už isto dobre dávno vieš.

Nájdi si teda koníček, ktorý ti pomôže osobnostne rásť. Začni čítať. Vzdelávaj sa. Trénuj. Pracuj na sebe. Pracuj na jednotlivých oblastiach svojho života. Zlepšuj svoje vzťahy, zlepšuj sa ako osoba.

Nech už si pre svoj rast zvolíš čokoľvek, tak sa popri tom, že ťa to bude baviť a napĺňať, tiež uisti, že ti dá ten správny základ pre to, aby si sa stal lepším človekom.

Vyžaduje si to predsa rast, aby si sa stal osobou, ktorou sa túžiš stať. Vyžaduje si to rast, aby si sa stal človekom, ktorý si bude schopný splniť svoje sny. A ešte raz, sľubujem, že tentokrát už posledný, vyžaduje si to rast, aby si sa stal tým, na koho sa budeš v zrkadle usmievať a s kým pôjdeš s radosťou každý večer do postele.

5. Koníček, ktorý ti pomôže zrelaxovať, načerpať nové nápady a otvorí dvere kreativite

A napokon je taktiež veľmi dôležité, aby si si našiel nejakú činnosť, pri ktorej si poriadne oddýchneš. Niečo, pri čom pustíš z hlavy úplne všetko. Povinnosti, problémy, starosti, úlohy, myšlienky. Niečo, pri čom skrátka vypneš.

Ja mám takýchto koníčkov hneď niekoľko. Patria medzi ne večery s priateľmi, kedy skrátka neriešime absolútne nič dôležitého, iba sa smejeme na hlúpostiach, ktoré trepne jeden, druhý či tretí. A len tak mimochodom, keď už je reč o tých trubadúroch, tú schopnosť trepať nezmysly, pričom sa s noblesou vyhýbajú všetkým dôležitým témam, si cením a som im za ňu vďačný, rovnako tak ako za ďalších 21 Vecí, Za Ktoré Často Zabúdame Poďakovať Svojim Najlepším Priateľom. A to, že som o tom napísal článok, ozaj svedčí o tom, že je za čo ďakovať, tak sa uisti, že ti neunikne! 😉

No späť k téme. Patrí medzi ne čas s tými najmenšími, kedy sa nedokážeš sústrediť na nič iné, než na tú úprimnú radosť v očiach tých malých špuntov. Radím sem aj beh, kde dokážem vypnúť totálne všetko, okrem nôh, pretože tie potrebujem, aby ma doniesli do cieľa. Vtedy nemyslím na nič, len sa rozplývam nad všetkou tou krásou okolo, pričom sa sústredím len na to, aby som vo svojich očiach podal obstojný, no opäť o niečo lepší výkon, ako včera.

Takisto mi nedá nespomenúť cestovanie, pobyt v prírode, masáže a čas strávený osamote, snívaním, relaxovaním či meditáciou. Všetko to sú činnosti, ktoré ma dobijú energiou, pomôžu mi zrelaxovať a zaplavia ma hádam miliónom originálnych nápadov, až sa často neviem rozhodnúť, po ktorom skočiť skôr.

Preto radím aj tebe, aby si si niečo takéto našiel. Prospeje ti to, ver mi. 😉

Tak a to bolo všetko. Toto bolo päť koníčkov, ktoré by si si mal vo svojom živote isto vypestovať. No vedz, že to bol iba nástrel. Hrubý náčrt. Skica. Nie je to niečo, čoho sa musíš držať stoj čo stoj, od slova do slova.

Koníčkov môžeš mať v každej kategórii viac, sám ich mám pri každej kopec. A takisto sa môžu prelínať a jedna záľuba môže plniť viacero funkcií. Nie je preto potrebné brať tento článok ako nespochybniteľné ultimátum. Dôležitá je jeho myšlienka.

Podstatné je to, osvojiť si vo svojom živote činnosti, ktoré ti pomôžu zarobiť peniaze, dajú ti dokopy telo a podporia tvoje zdravie, dajú ti do poriadku aj ducha a pomôžu ti zrelaxovať a načerpať novú energiu, ďalej aktivitu, ktorá ti pomôže rásť a napokon takú, ktorá ťa každý deň o kúsok priblíži k tvojim snom. To je odkaz, ktorý ti chcem týmto článkom odovzdať.

To, ako sa mi to podarilo, nakoniec ukážu lajčiská a šériská, ktoré si článok vyslúži, preto, ak ti tých pár riadkov pomohlo, motivovalo ťa alebo nakoplo, nebuď ostýchavý a určite ho trošku pošéruj, polajkuj, prípadne pošli kamošovi, ktorý je naladený na rovnakej vlne. 😉

A samozrejme, v žiadnom prípade sa nezabudni zapísať do NEWSLETTR-a, aby sme zostali v spojení a aby ti už žiaden z ďalších nadupaných článkov v budúcnosti neušiel. Všetko, čo pre to musíš spraviť, je hodiť svoj email do políčka, ktoré nájdeš pod BIO-m autora. Ja ťa potom na každý nový článok rád a zdarma upozorním. 😉