10 Zdravých Návykov pre Vytvorenie Finančnej Stability a Úspechu

10 Zdravých Návykov pre Vytvorenie Finančnej Stability a Úspechu

Ako každý jeden iný cieľ, dostať svoje financie pod kontrolu a stať sa finančne úspešným, vyžaduje odhodlanie a vytvorenie si zdravých finančných návykov.

A skrotenie tvojich financií by malo obsadiť jednu z najvrchnejších priečok na tvojom To-Do liste. Obvzlášť v dnešnej dobe plnej úverov, pôžičiek, lízingov, debetných kariet, splátok, úrokov a hypoték, kedy žije hádam každý človek na dlh.

Skoro všetci žijú na dlh, avšak drvivá väčšina z nich tento život nezvláda. Nebuď jedným z nich!

A aby som ti pomohol vyčleniť sa z tohto davu, rozhodol som sa, že na túto tému napíšem článok, kde zhrniem najdôležitejšie kroky, ktoré musíš urobiť na ceste za svojim rastúcim alebo minimálne vyrovnaným finančným rozpočtom.

Väčšina z nich je jednoduchšia, akoby si si mohol myslieť.

Tu je tých finančných desatoro:

1. Peniaze si začni šetriť automaticky

Toto by mala byť tvoja priorita číslo 1!

Nie je potrebné začať odkladať prevratné čiastky s vidinou horibilných ziskov v budúcnosti.

Dôležité je začať. A vôbec nezáleží na tom, či začneš mesačne odkladať 10€, 20€ alebo 50€.

To, že ti z výplaty každý mesiac ubudne pár desiatok €ur, si ani len nevšimneš. Čo si ale všimneš, bude tých 120€, 240€ alebo 600€ na tvojom účte na konci roka. 😉

Viem, že to nie je veľa a predstava, že budeš celý rok odkladať na to, aby si tam na konci roka našiel niečo medzi 120€ – 600€ nie veľmi vábivá, je však dôležité vytvoriť si ZVYK!

A tie peniaze sa ti zídu, to mi ver. Použi ich, ale iba v nevyhnutnom prípade a to na svoje vzdelanie alebo na investíciu do tvojej budúcnosti.

Bude to niečo ako železná rezerva. Musíš sa jednoducho naučiť žiť bez nich. Pretože ak nimi budeš plytvať na zbytočnosti, šetrenie nemá zmysel.

2. Nauč sa kontrolovať svoj nakupovací impulz

Najväčší nepriateľ väčšiny z nás. Vďaka tomuto impulzu sa napchávame po reštauráciách a vo foodcourt-och, nakupujeme si nepotrebné veci na seba, zbytočnosti do domácnosti alebo totálne haraburdy z internetu, ktoré ani neviem začleniť.

Je to obrovská záťaž pre tvoje financie, neprekonateľný ničiteľ mnohých rozpočtov a tiež je to určite cesta, ako sa dostať do finančnej tiesne.

Stalo sa ti už, že si si zrazu prepočítal financie a zistil, že si niekde minul 200€ a ani za nič na svete si si nevedel spomenúť kde?! …NAKUPOVACÍ IMPULZ!

Prestaň si chodiť krátiť čas do Ikei, prestaň sa túlať po obchodoch s oblečením, keď nepotrebuješ niečo konkrétne alebo si zablokuj E-Buy. Je mi jedno, ako to spravíš, ale tento svoj impulz musíš dostať pod kontrolu.

Ide o tvoje peniaze!

3. Vypočítaj si svoje náklady a ži šetrne

Na to, aby si mal svoje financie pod kontrolou, jednoducho musíš vedieť koľko míňaš. Bez toho sa nemôže ani bankovka v tvojej peňaženke mihnúť!

Hneď ako to budeš mať „čierne na bielom“, zhodnoť spôsob, akým peniaze míňaš a skús nájsť miesta, kde míňaš priveľa alebo úplne zbytočne.

Porozmýšlaj nad tým, či je každý výdavok nevyhnutný. Potom tie nevyhnutné odstráň.

4. Investuj do svojej budúcnosti

Všetci odborníci a vzdelaní a múdri ľudia kričia, aby si si začal odkladať na dôchodok. Nemôžem súhlasiť viac!

Pretože ak naivne očakávaš, že keď si odrobíš 30 – 40 rokov, tak sa o teba štát alebo firma postará, budeš sklamaný.

Viem, že ak si mladý, nad dôchodkom veľmi nerozmýšlaš, ale je to DÔLEŽITÉ!

Pretože svoju budúcnosť si musíš zariadiť sám. V tvojom živote sa totižto neobjaví žiadna ryba, ktorá ti splní tri želania a ani škriatok, ktorý bude ukrývať kotlík zlata. Ty sám sa musíš postarať o svoju budúcnosť. Bodka.

Avšak čo sa týka metód, ako do svojej budúcnosti investovať, tu sa názory mnohých rozchádzajú. Sú dve metódy, ktoré podľa mňa stoja za námahu a tiež za investíciu:

Spôsob A – Investovaním peňazí:

Som si istý, že nájdeš veľa výhodných produktov, kam dokážeš natlačiť peniaze s vidinou budúceho pasívneho prímu. Nie som fundovaný odborník, ale táto téma by ti nemala byť ľahostajná.

Zaujímaj sa o ňu, vyhľadaj si kvalitné informácie, poraď sa so skutočnými odborníkmi a začni investovať. Samozrejme investuj iba toľko, koľko si môžeš dovoliť.

Spôsob B – Investovaním času, odhodlania a úsilia (a neskôr tiež peňazí):

Môj favorit! Či už si mladý alebo starší, neustále by si mal na sebe pracovať.

Zlepšovať sa ako osoba, ale taktiež zvyšovať svoju hodnotu na trhu práce.

Investovaním do seba, do svojich vedomostí a zručností, postavíš tie najpevnejšie, najdôležitejšie a tiež najvýnosnejšie základy pre svoju budúcnosť!

,,Keď si mladý, pracuj pre skúsenosti, nie pre peniaze.“ – Robert Kiyosaki

5. Udržuj svoju svoju rodinu, seba a svoj domov v bezpečí

Ak si jediný živiteľ rodiny, ak máš rizikovú prácu alebo ti štrajkuje zdravie, určite by si si mal zabezpečiť úrazové alebo životné poistenie.

Avšak to neznamená, že ak na teba nič z vyššie spomenutého nesedí, tak sa ťa to netýka. Každý z nás by mal byť zabezpečený v prípade nejakého úrazu tak, aby dostal náležitú zdravotnú starostlivosť alebo peniaze.

Je to v podstate o eliminovaní rizika. Týka sa to tiež poistenia zodpovednosti, majetku alebo spôsobenia škody.

Určite nad tým porozmýšľaj.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

6. Zbav sa starých dlhov a tým novým sa vyhni

Ak si v mínuse na debetnej karte, máš študentskú alebo manželskú pôžičku, spotrebný úver, si dlžný bratrancovi alebo máš akékoľvek iné dlhy, okamžite sa ich musíš zbaviť!

Ako? Tak teraz si všetci držte klobúky, pretože prichádza superrevolučný spôsob splácania dlhov:

Všetky svoje dlhy si spíš na papier. Usporiadaj ich od najmenšieho dlhu, ktorý umiestniš na vrch zoznamu, až po ten najväčší dlh, ktorý umiestniš na jeho spodok.

Hneď ako budeš mať vo svojich dlhoch prehľad, začni sa sústrediť na ten dlh na vrchole a natlač do ňho každý mesiac toľko peňazí naviac, koľko môžeš. Stačí aj 40 – 50 eur extra ku každej splátke (i keď viac bude lepšie a splatené to budeš mať rýchlejšie).

Akonáhle ten dlh splatíš, osláv to!

Hneď potom zober tie peniaze, ktoré si mesačne splácal (dajme tomu, že 80€ bola splátka + 50€ extra) a pridaj ich k mesačným splátkam druhého dlhu v poradí.

Pokračuj v tomto procese extra splátok, ktorý sa bude pekne nabalovať ako obrovská snehová guľa kotúľajúca sa dole svahom a jedného dňa sa zobudíš do krásneho rána, v ktorom nebudeš mať žiadne dlhy, žiadne pôžičky, žiadne záväzky.  Sám povedz, aké to bude krásne ráno! 😉

Môže to síce trvať zopár rokov, ale je to oslobodzujúci proces. A hlavne nevyhnutný!

7. Začni používať obálkový systém

Je to jednoduchý systém, ktorý ti pomôže so správou a členením tvojich financií.

Výplatu si rozdeľ na kategórie alebo „oblasti výdavkov“. Povedzme, že tam budeš mať potraviny, benzín, strava v reštauráciách a peniaze, ktoré si necháš na vyžitie sa.

Hneď, ako si peniaze rozdelíš do potrebných kategórií, hoď ich každú zvlášť do obálky. Tak budeš mať prehľad o tom, ako sa ti vyčlenené peniaze míňajú a ak sa ti minú všetky, zistíš to okamžite.

To ťa bude držať na uzde a nebudeš míňať zbytočne, keď budeš vidieť, koľko peňazí ti zostáva.

A ak by si náhodou minul celú obálku každý mesiac rýchlejšie, ako ti pípne výplata, mal by si svoj badget prehodnotiť.

8. Účty plať okamžite alebo automaticky

Veľmi produktívny zvyk je platiť účty hneď, ako sa objavia. Pretože ak ich neplatíš načas, platíš pokuty, prirážky, úroky a kadejaké podobné ohavné veci.

Aby ťa to bolelo čo najmenej a zbytočne si nad tým nepremýšlal, v banke si môžeš nastaviť automatické platby.

Pretože skôr či neskôr, účty zaplatiť budeš musieť. Na tebe už ale je, či ich zaplatíš hneď ako prídu alebo neskôr… s úrokom.

9. Čítaj o osobných financiách

Čím viac sa budeš vo financiách vzdelávať a zlepšovať, o to lepšie sa im bude dariť. Určite nájdeš kopec dobrých rád nad zlato.

Okrem informácií, ako zaobchádzať s peniazmi sa takisto musíš zbaviť tej mentality chudobného človeka, ktorá ti bráni zbohatnúť a vlastne peniaze si vôbec udržať. Pretože existuje priepastný rozdiel medzi uvažovaním tých, ktorí majú a uvažovaním tých, ktorí nemajú a vďaka ich myšlienkovým pochodom pravdepodobne ani mať nikdy nebudú.

Skvelé články na túto tému nájdeš tu: 15 Spôsobov, Akými Rozmýšľajú Bohatí Ľudia Rozdielne a Ďalších 15 Rozdielov V Myslení Bohatých A Chudobných Ľudí.

10. Nájdi spôsob, ako zvýšiť svoje aktíva

Predošlé rady boli prevažne o usporiadaní financií, ktoré máš. Avšak táto je nadčasová a myslí do budúcna.

Svoje úsilie teda sústreď na hľadanie spôsobov, ako zvýšiť svoje aktíva. Či už sa vylížeš z dlhov a tým tvoje úspory porastú alebo zvýšiš svoje príjmy. Alebo obe spomenuté.

Hľadaj nové spôsoby zárobkov alebo zisti, ako dostať zaplatené viac za to, čo už robíš.

Nie je to o chamtivosti, nenažranosti alebo o neuspokojenej túžbe z detstva získať všetky peniaze sveta. 😀

Je to o tom, že by si mal na sebe neustále pracovať a nájsť cestu von z krysých závodov (neustále sa naháňanie za peniazmi a prežívanie od výplaty k výplate).

Keď sa ti podarí zvýšiť svoje aktíva s každým novým mesiacom, znamená to, že rastieš. A to je skvelý pocit!

Zhrnutie: Namiesto nakupovania nepotrebných vecí a neuváženého míňania svoje financie a čas investuj, šetri, splať svoje dlhy, sprav si rozpočet a vzdelávaj sa.

Ak sa ti podarí všetky predošlé body naplniť, nezabudni osláviť svoju premenu zo SPOTREBITEĽA na inteligentného, samostatného a uváženého človeka, ktorý svoje peniaze investuje a množí.

Ale samozrejme… ešte skôr ako začneš pracovať na svojich financiách, hoď svoj email do políčka pod článkom a zapíš sa do NEWSLETTER-u, aby ti neušli ďalšie naložené a náučné články.

Ďalej, ak sa ti článok páčil a dal ti zopár dobrých tipov, ako skrotiť ten hurikán vo svojej peňaženke, určite článok zdieľaj alebo lajkni a pošli tú pozitívnu energiu naspäť. 😉 Inak si ťa Karma nájde, pamätaj! 😀