Ďalších 15 Rozdielov v Myslení Bohatých a Chudobných Ľudí

Peniaze, kopec peňazí

,,Chudoba nie je absencia peňazí, ale myslenia.“

Prečo on má a ja nie?! Prečo on môže a ja nie?! Prečo som aj ja nemal také šťastie?!

Áno, áno, tieto otázky si už určite niekde započul. Či už vo svojej mysli alebo od ľudí okolo teba.

Sám som ich vo svojom okolí zvykol počúvať dosť často. Dokonca aj ja som sa ich zvykol pýtať, no od vtedy už nejaký ten piatok ubehol. 🙂

Takisto tomu už bude pár dní, čo som sa začal zaujímať o rozdiely medzi tými, ktorí majú a tými, ktorí nemajú a mať pravdepodobne v dohľadnej dobe ani nebudú.

Zistil som, že z toho množstva faktorov ovplyvňujúcich ich finančnú situáciu, je jedným z najvýraznejších ich myseľ. Ich myšlienkové pochody, postoj a vzťah k peniazom.

Čo-to som už načrtol v predošlom článku 15 Rozdielov V Myslení Bohatých A Chudobných Ľudí – Prvá časť, preto by si si ho mal taktiež prečítať, aby si získal celkový obraz. 😉

A tak bez zbytočných obkecávačiek, pozri sa na tie závratné a priepastné rozdiely v myslení bohatých a chudobných ľudí. Dôvody, prečo sú jedni chudobní ako kostolné myši a tí druhí, tí majú všetko, čo potrebujú… Možno ešte viac. 😉

Tu je spomínaných 15 rozdielov:

1. Bohatí ľudia si nechajú radiť iba od úspešných. Chudobných ľudí zaujíma, čo si o tom myslí sused, spolužiak, kolega, kamarátová mama aj školník.

,,Ak chceš lietať s orlami, neuč sa od sliepok.“

Ľudí, ktorí sa skutočne vyznajú vo financiách a podnikaní alebo tých, ktorí reálne dokážu zarobiť peniaze a vedia do čoho máš investovať svoj čas a peniaze, spočítaš na prstoch jednej ruky.

K ich názorom a radám sa dostaneš iba zriedka, no majú obrovskú hodnotu. Preto ak sa ti podarí získať ich, spomeň si na ne vždy, keď budeš mať pred sebou dôležité finančné rozhodnutie.

Avšak ľudí, ktorí sa vo financiách nevyznajú, nevedia nič o podnikaní, investovaní a ani o tom, ako zarobiť peniaze, tých nespočítaš ani za pomoci najmodernejšej kalkulačky na svete.

Nepomôže ti ani to, že si sa v škole učil mocniny, deriváty ani faktoriály. Odpoveď nevygoogliš a nepomôže ti ani Syri v tvojom iPhone.

Sú všade naokolo a dokážeš ich veľmi ľahko identifikovať. O svojich názoroch sa ťa budú snažiť presvedčiť, čo im budú sily stačiť a dokonca sa ich na ne nemusíš ani spýtať.

To, že nemajú v poriadku vlastné financie a tiež to, že v živote nezarobili viac ako je výška priemernej výplaty v Bratislave, im nebráni pasovať sa do role finančného odborníka.

Priemerní a chudobní ľudia sa ľahko nechajú oklamať a sadnú im na lep. Bohatým ľuďom sú ich názory ukradnuté.

2. Priemerní ľudia sa sťažujú na nešťastie v ich životoch. Bohatí ľudia veria, že dokážu proti neduhom „osudu“ bojovať.

,,Keby som aj ja mal toľko šťastia“, „Keby som aj ja mal viac peňazí“, „Keby aj mne pomohli rodičia“, bla, bla, bla…

Zatiaľ čo priemerní ľudia všade vidia prekážky, bohatí sa naopak sústredia na príležitosti.

Z každého problému hľadajú východisko. Najlepšie také, na ktorom sa dá zarobiť.

Pretože zlé veci sa stávajú každému. Každý raz zbankrotuje, skončí oklamaný, podvedený, na mizine alebo bez blízkych a priateľov, ktorí by mu boli ochotní pomôcť. Vitaj v realite.

Avšak bohatý človek sústredí svoju energiu na riešenie problému a na kroky, ktoré mu do budúcna pomôžu. O väčšine chudobných ľudí sa to povedať nedá.

,,Nedokážeš ovplyvniť to, čo sa ti v živote prihodí. Dokážeš ale ovplyvniť to, akým spôsobom sa s tým vysporiadaš.“

3. Priemerní ľudia nemajú čas. Bohatí ľudia majú priority.

Máš vo svojom okolí niekoho, kto má denne k dispozícii viac ako 24 hodín? Lebo ja nie.

Všetci máme k dispozícii rovnaký počet hodín do dňa, rovnaký počet dní do roku.

Nie je to preto čas, ktorý rozhodne o tom, ako využiješ svoj deň, ale tvoje priority.

Bohatým ľuďom je to jasné ako facka!

4. Priemerní ľudia sa „snažia“ zbaviť zlozvykov. Bohatí ľudia budujú nové, zdravé návyky, ktoré im pomáhajú zbohatnúť.

Hádam každý deň stretávam desiatky ľudí, ktorí „prestávajú fajčiť“, „začínajú chudnúť“, „začínajú s diétou“ alebo „končia s celovečerným vysedávaním pred telkou“.

…akurát, že začínajú alebo končia už druhý, piaty alebo desiaty rok.

Avšak bohatí ľudia si uvedomujú ako extrémne a existenčne sú pre ich život návyky dôležité.

Preto ich berú vážne a odhodlane na nich pracujú každý jeden deň.

A neskôr, s odstupom času, môžeš vidieť priemerných ľudí stále „bojovať“ s tým jedným – ohavným zlozvykom, ktorému vlastne neprikladajú ani štipku dôležitosti a na strane druhej uvidíš ľudí bohatých, ktorý si za ten čas vybudovali už niekoľko zdravých a životu prospešných návykov.

A keď už je reč o zmene a nezdaroch, dávam ti do pozornosti E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoju Snahu Zmeniť Svoj Život. Je zdarma a bude ti extrémne nápomocný, ruku do ohňa za to! 😉

5. Priemerní ľudia nemajú radi, keď sa niekto chváli. Bohatí ľudia sa radi nechajú inšpirovať príbehmi úspechu druhých.

Hádam každý jeden úspešný človek má za sebou úžasný a inšpiratívny príbeh.

Príbeh plný vzostupov a pádov, chýb a úspechov. Preto treba mať uši nastražené.

Okrem vzácneho ponaučenia, tipov a rád, si tiež dokážeš odniesť poriadnu dávku inšpirácie a motivácie. Možno práve to potrebuješ.

Na druhej strane, väčšina chudobných ľudí sa pozerá na svet okolo nich negatívne.

V príbehoch hľadajú skôr dôvody, pre ktoré by to v ich prípade nefungovalo, namiesto toho, aby si nechali ukázať cestu.

6. Priemerní ľudia pozerajú televízor. Bohatí ľudia pracujú na svojich snoch.

Networking a spoznávanie nových, rovnako zmýšľajúcich ľudí, vzdelávanie sa, tréning, hľadanie príležitostí alebo budovanie základov pre svoj budúci splnený sen…

Je toho veľmi veľa, čo sa dá robiť vo voľnom čase.

Avšak priemerní ľudia sa ľahko nechajú strhnúť tou komerčnou mašinériou a namiesto efektívneho využívania času končia častokrát pred televízorom, sledujúc jednu z „populárnych“ reality show.

Preto si odpovedz úprimne, čo robíš vo svojom voľnom čase TY?

7. Priemerní ľudia veria, že majú cestu predurčenú. Bohatí vedia, že majú svoj „osud“ vo vlastných rukách.

Priemerní ľudia neveria, že vo svojich životoch dokážu čokoľvek, čo si zaumienia. Berú život taký, aký je a nemajú veľké očakávania.

Často fantazírujú o tom, aké by to bolo zarábať viac, mať väčší byt, mať dom s veľkým trávnikom alebo nové auto. Avšak nikdy svojim cieľom nepostavia pevné základy.

Nepostavia im dokonca ani mostík, a tak sa bohužiaľ nemajú od čoho odraziť.

Naopak bohatí ľudia snívajú, plánujú a hlavne robia rozhodnutia, ktoré ich životom udávajú smer.

Sú ochotní prijať zodpovednosť a chopiť sa kormidla. Strach a pochybnosti nechávajú za sebou, so všetkými ostatnými nepotrebnými vecami. 🙂

8. Priemerní ľudia majú plány, ciele a sny v hlave. Bohatí ich majú na papieri.

Myslím, že na túto tému bolo robených už niekoľko výskumov.

Nepamätám si detaily, ale sčítané a podčiarknuté, ľudia, ktorí majú svoje ciele a plány na papieri, uspejú. Tí druhí nie. Až tak je to jednoduché.

,,Žiť život bez cieľov je ako behať po futbalovom ihrisku hore a dole bez toho, aby si sa pokúsil skórovať.“

9. Priemerní ľudia radi rozprávajú o svojich plánoch. Bohatí konajú.

Ďalší rozdiel, ktorý som si všimol medzi tými, ktorí majú a medzi tými, ktorí nemajú.

Priemerní ľudia veľmi radi rozprávajú o svojich budúcich cieľoch (ak nejaké majú), no akonáhle prídu domov alebo zistia, že majú chvíľu voľného času, nespravia nič.

Bohatí ľudia si zasa plne uvedomujú, že im nič nepadne z neba. Ich ciele a sny sa nenaplnia bez toho, aby preto sami niečo spravili. Túto skutočnosť akceptujú a hrajú podľa toho.

10. Priemerní ľudia si myslia, že tí bohatí sú snobi. Bohatí ľudia sa iba chcú obklopiť rovnako zmýšlajúcimi ľuďmi.

Jedovaté a negatívne myšlienky o peniazoch a živote, ktoré limitujú strednú a nízku triedu v tom, aby sa oslobodila, sú niečo, čo bohatým ľuďom nevonia.

Nechcú počúvať o tom, aké je všetko zlé, katastrofálne a depresívne. Nechcú počúvať žiadne ódy na smútok ani chorály nárekov.

Chcú sa rozprávať o príležitostiach, možnostiach a úspechu. Chcú počúvať inšpiratívne príbehy, nie tie smutné, zdrvujúce a depresívne.

A práve tu pramení presvedčenie, že sú bohatí ľudia snobi, pretože sa stretávajú iba s inými bohatými ľuďmi.

A toto je ďalšie z mnohých upokojení, vďaka ktorému sa priemerní ľudia cítia lepšie ohľadom svojej cesty priemernosti, ktorú si zvolili.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

11. Priemerní ľudia sa sústredia na šetrenie. Bohatí na zarábanie.

Bohatí ľudia sú odhodlaní riskovať s cieľom získať viac, no chudobní vidia iba cestu šetrenia peňazí, ktoré už zarobili.

Chudobní ľudia sú tak veľmi sústredení na získavanie zľavových kupónov, zbieranie bodov a nakupovanie v zľavách, že im unikajú najväčšie životné príležitosti.

Niektorí z nich si ani v najdivokejších snoch nedokážu predstaviť, že by znova riskovali peniaze, ktoré tak krvopotne zarobili.

Zatiaľ čo dokonca aj v časoch „hospodárskej krízy“ bohatí ľudia odmietajú myslenie chudobných, ktoré predstavuje odkladanie korunky za korunkou.

V dobách, keď si chudobní uťahujú opasky už 18-ty krát v roku, bohatí sa sústredia na hľadanie nových príležitostí. Pretože tie sú stále niekde naokolo.

Sú totižto majstrami v ovládaní svojej mentálnej energie a sústredia ju tam, kde ju je potreba – na veľké zárobky.

12. Chudobní ľudia to hrajú s peniazmi na istotu. Bohatí vedia, kedy majú riskovať.

Každý občas príde o peniaze, zlyhá, neuspeje alebo padne na hubu tak strašidelným spôsobom, že ani ten najsofistikovanejší zubár a majster svojho remesla mu nedokáže dať chrup znova dokopy.

No bohatí ľudia vedia, že nech sa stane čokoľvek, oni sú schopní zarobiť vždy znova.

Chudobných ľudí tieto zlyhania naopak položia na kolená a odradia od ďalších pokusov.

Ako sa pozeráš na zlyhania vo svojom živote ty?

13. Priemerní ľudia milujú pocit pohodlia. Bohatí hľadajú pocit pohodlia v neistote.

Najčastejšie to znamená prekonať strach a mať gule riskovať, keď je to potrebné, s vidinou miliónových ziskov v budúcnosti.

To je výzva, ktorú väčšina priemerných ľudí nie je ochotná prijať.

Fyzický, psychologický a emocionálny komfort je hlavným cieľom priemerných ľudí.

Preto, ak je stále tvojim cieľom zbohatnúť a do konca života sa váľať niekde na Kajmanoch, mám pre teba zlú správu… K bohatým ľuďom nikdy patriť nebudeš.

Tí najrozumnejší z nás veľmi skoro zistili, že cesta za zbohatnutím nie je jednoduchá a tiež, že potreba pocitu komfortu môže mať pre tento cieľ zničujúce následky.

Preto sa snažia naučiť žiť s pocitom neistoty a neustále bojujú proti strachu vždy, keď čelia novým výzvam a príležitostiam.

14. Priemerní ľudia si nikdy nedávajú do súvisu peniaze a zdravie. Bohatí ľudia vedia, že peniaze ti dokážu zachrániť život.

Alebo naopak, že vďaka zdraviu dokážu zarobiť.

Kým sa chudobní ľudia hašteria o skutočnosti, v akej zlej situácii je zdravotná starostlivosť v ich krajine, tí bohatí do svojho zdravia investujú sami.

Väčšina obyčajných ľudí nie je ochotná míňať peniaze na svoje zdravie, pretože ho berú ako samozrejmosť. Smutnou skutočnosťou je, že na to neskôr doplatia a v tom najlepšom prípade to bude mať iba minimálne následky na kvalitu ich života a práce. V tom NAJLEPŠOM!

15. Priemerní ľudia veria, že si musia vybrať medzi rodinou a bohatstvom. Bohatí ľudia vedia, že môžu mať oboje.

To, že bohatí ľudia pracujú všetok svoj čas pomimo spánku, je rozšírený blud!

Ak si dostatočne šikovný a dokážeš si vytvoriť systém práce, ktorý ti generuje skvelé výsledky, stačí ti pracovať pár hodín denne a všetok svoj voľný čas môžeš venovať svojim blízkym a sebe.

Bohatí ľudia častokrát pracujú ešte menej ako ľudia, ktorých zamestnávajú.

Tak a toto bolo ďalších 15 rozdielov v myslení bohatých a chudobných ľudí. Aby si mal zoznam kompletný, uisti sa, že si prečítaš aj predošlí článok, v ktorom som rozobral prvých 15 rozdielov a odlišností v myslení tých, ktorí majú a tých, ktorí nemajú a mať nikdy nebudú. Čítaj 15 Rozdielov V Myslení Bohatých A Chudobných Ľudí – Prvá časť.

Samozrejme, aby si na záver dokázal, že máš v týchto veciach jasno a tvoja myseľ je čistá a pokojná zakaždým, keď príde reč na peniaze, určite článok zdieľaj, prípadne mu hoď aspoň jeden lajk. Veď to je to najmenej, nie?! 😉

Takisto dôležite ako lajkovanie a zdielanie, je aj zapísanie sa do NEWSLETR-a, vďaka čomu ťa zakaždým upozorním na najnovší článok na blogu. Uisti sa teda, že ti nové, hodnotné a naložené články neujdú a hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora).