7 Dôvodov, Prečo By Si Mal Cestovať Sám Aspoň Raz V Živote

Osamelý cestovateľ

Aby som hneď na začiatku uviedol veci na pravú mieru, teraz nepíšem o dovolenke do rezortu v Tunisku cez lokálnu cestovku alebo o kempingu v Chorvátsku, hlavne čo najbližšie za hranicami, nech to nemáme ďaleko naspäť domov.

Píšem o skutočnom cestovaní. O objavovaní, ochutnávaní, testovaní, bádaní a spoznávaní, skrátka o veciach, ktoré ti skutočne niečo dajú.

Tento článok je o tom, prečo by si mal aspoň raz v živote cestovať sólo. Čo všetko ti také dobrodružstvo dokáže priniesť a ako ťa taký špás obohatí.

Cestovanie osamote dokáže byť jednou z najlepších skúseností v tvojom živote, teda v prípade, že sa odhodláš a dáš mu vôbec šancu.

Pretože, i keď to môže znieť ako nejaká hlúpa a otrepaná rada od deprimovaného osamelého päťdesiatnika, pravdou zostáva, že najlepšou spoločnosťou na cestách si častokrát dokážeš byť práve ty sám.

Tu je teda 7 dôvodov, pre ktoré by si mal určite aspoň raz v živote cestovať sám:

1. Spoznáš zaujímavých ľudí

Cestovanie s priateľmi dokáže byť nezabudnuteľné, kopec srandy a všetko, čo k tomu patrí, avšak s partiou sa nikdy nezoznámiš s cudzincami. Oukej, oukej, párkrát to isto vyskúšate na turistky, párkrát na domáce baby… Dóóóóbre, bože, tak to vyskúšate veľakrát, ale to teraz nie je podstatné.

V skupine sa skrátka neprihovoríš staršiemu osadlíkovi na bare a nevypočuješ si jeho príbeh. Nezblížiš sa s človekom, ktorí ti prenajíma izbu a tak sa pravdepodobne ani nedozvieš osvedčené tipy na miesta, ktoré treba navštíviť, no nenájdeš ich v žiadnom turistickom sprievodcovi.

Ono to nie je tým, že by sme boli v skupine nespoločenskí, to vôbec. No ak máme okolo seba parťákov, nemáme potrebu socializovať sa mimo skupiny, pretože je nám dobre. No na druhej strane, ak cestujeme sami, sme omnoho náchylnejší vyhľadávať nové známosti, spoznávať zaujímavých ľudí, prihovárať sa ďalším cestovateľom a podobne.

A tak, okrem kopy nových kamarátov a nových žiadostí o priateľstvo na facebooku, sa môžeš dostať na nádherné miesta, do skvelých lokálov, ušetriť peniaze a spoznať krajinu a život ľudí v nej spôsobom, ako sa ti to v živote nepodarí, ak nebudeš cestovať sám.

2. Pocit slobody

A nejde len o ten pocit, pretože vtedy skutočne slobodný si. Nemusíš sa nikomu prispôsobovať, nikomu vychádzať v ústrety. Máš pred sebou pár dní či týždňov dovolenky a netlačia ťa žiadne termíny, nemáš žiadne povinnosti a nemusíš robiť skutočne nič, čo ti nie je po vôli.

Budeš doslova nespútaný. Hneď ako sa začneš spoznávať s inými ľuďmi, ktorých stretneš na cestách, tvoje plány sa dokážu zmeniť z minúty na minútu. Tá voľnosť, spolu so všetkými tými novými možnosťami, ktoré sa ti naskytnú, ti dajú pocit, ktorý ti iba ťažko opíšem slovami.

Zmocní sa ťa spontánnosť zakaždým, keď sa dopočuješ o tom krásnom vodopáde, o tej salsa párty pre domácich, o tej azúrovej zátoke či o tom bungee jumpingu v džungli dva kiláky od mesta.

A nielenže sa budeš cítiť po skutočne dlhom čase opäť nažive, naučí ťa to konečne vítať zmeny vo svojom živote. Naučí ťa to, že to nie sú žiadne príšery, ktoré ti zničia život, ale že sú to, práve naopak, imaginárny rytieri na bielych koňoch, ktorý so sebou prinášajú v malých dávkach život, po ktorom túžiš.

Konečne sa na vlastnej koži presvedčíš, že sám stojíš za kormidlom svojho života a uvidíš, že tvoje rozhodnutia definujú tvoju budúcnosť a budujú tvoj život. Nikto iný, nič iné… TY!

A pre prípad, že takto precitneš a pôjdeš si hneď nohy zodrať, aby si mohol čím skôr začať robiť zmeny vo svojom živote, odporúčam ti prečítať si E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Ten ťa už nasmeruje tým správnym smerom. 😉

A ešte tá najlepšia vec na tomto bode, a to, že sa nemusíš snažiť napasovať do plánov druhých, ospravedlňovať sa či vyhovárať… Môžeš nasledovať svoje vlastné srdce a svoje vlastné túžby, bez zbytočného zdôvodňovania.

3. Môžeš sa zamilovať

Nikdy nemôžeš vedieť, kedy a kde môžeš stretnúť svoju spriaznenú dušu, no ako som už spomenul v prvom bode, na svojich sólo cestách sa stretneš s množstvom nových ľudí. Ľudí so skvelými príbehmi a zaujímavými životmi. Takých, ktorí budú mať rovnaké vášne, záujmy, ciele a sny.

A vôbec nezáleží na tom, či to bude ďalšia cestovateľka alebo čašníčka z miestnej lokálnej kaviarničky, veľmi jednoducho sa môžeš stratiť v jej očiach. A takisto je úplne ukradnuté, či to bude iba letmé pobláznenie, letná láska alebo sa z toho vykľuje vzťah na celý život, každopádne to bude nezabudnuteľná skúsenosť.

Všetka tá pominuteľnosť, túžba, strach a vášeň, všetko to dokopy vytvorí pocit tak silný, že naň už nikdy nezabudneš.
A ak by si náhodou už vzťah mal, tá chvíľka od seba vám ho dokáže skutočne utužiť… Hovorím z osobnej skúsenosti!

4. Nutnosť prekonávať strach a bojovať proti svojim neistotám

Keď už raz nazbieraš dostatok odvahy a vydáš sa na cesty, strach z neznámeho po chvíľke opadne. Na vlastné oči uvidíš, že sa vlastne ani nebolo čoho báť.

Po pár dňoch už na strach ani len nepomyslíš, pretože ho úplne nahradí zvedavosť. Tvoje staré ustráchané JA, zvyknuté na komfort a pohodlie zaužívaného, sa utiahne do úzadia a predá opraty do rúk tej tvojej druhej, odvážnej, dobrodružnej a nebojácnej polovičke.

S každým dobrodružstvom, ktoré okúsiš, sa budeš cítiť odvážnejší a lepší, no nenechaj sa pomýliť, strach tam stále bude. Avšak neznepokojuj sa, pretože ten nikdy nezmizne. Je to prirodzený obranný mechanizmus, ktorý by mal zvýšiť tvoju ostražitosť, nič viac. A tak buď ostražitý koľko chceš, no už mu viac nikdy nedovoľ, aby ťa odradil od niečoho skvelého!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Spojenie s prírodou

,,V lese síce nenájdeš wifi, no nájdeš tam ďaleko lepšie a hlbšie spojenie.“

Vydaj sa teda na pár dní stanovať do prírody, bez žiadneho internetu a vôbec, bez žiadneho telefónu. Sadni si na pláž a úplne sa oddaj tomu zvuku vĺn, rozbíjajúcich sa o pobrežie. Vybehni si len s malým ruksakom na výlet na horu a nechaj sa uniesť výhľadom z jej vrcholu.

Ono, robiť si výlety do prírody je extrémne dôležité. Viem to, pretože mňa to vždy poriadne nakopne energiou, prebudí to moje zmysly, dá mi to nové nápady a ukľudní myseľ. Zakaždým žasnem nad jej majestátnosťou a skvele si v nej oddýchnem.

Mám s ňou iba pozitívne skúsenosti, preto ju tak horlivo odporúčam. Sprav si teda zopár výletov a sám uvidíš ten rozdiel. No a kde dostaneš lepšie príležitosti, ako na svojich sólo cestách?!

6. Spoznanie samého seba

Keď cestuješ sám, neexistuje žiaden dôvod, prečo by si nemal robiť to, po čom túžiš, a tak sa to javí ako jedinečná príležitosť spoznať svoje skutočné JA. Nemusíš sa hanbiť, cítiť previnilo či pretvarovať. Môžeš sa odtrhnúť z reťaze a dať zelenú všetkým svojim túžbam a snom, ktoré si tak dlho potláčal.

Môžeš preskúmať tie časti svojej osobnosti, ktorým si doposiaľ nedovolil vyjsť na svetlo sveta a začať robiť veci, ktoré ti ten krehký hlas v tvojom vnútri už hodnú chvíľku našepkával.

7. Čas hodiť všetko za hlavu a poriadne si oddýchnuť

Konečne budeš mať neopakovateľnú príležitosť, vyhradiť si čas len a len pre tú najdôležitejšiu osobu v tvojom živote – pre seba.

Vypni telefón, vypni internet… Zabudni na emaily, povinnosti, účty a problémy… Všetko to nechaj doma.

Oddýchni si dokonca aj od rodiny a od priateľov… I keď ich miluješ, občasný odstup dokáže byť ako vykúpenie z väznice Shawshank.

Aby si ma nepochopil zle, ja milujem svojich priateľov, dokonca som o tom napísal aj článok (čítaj 21 Vecí, Za Ktoré Zabúdame Poďakovať Svojim Najlepším Priateľom), no každý z nás potrebuje z času na čas stráviť chvíľku o samote.

Dokážeš sa tak na svoj život pozrieť objektívne. Na všetky tie problémy získaš pohľad z odstupu a všetky tvoje vzťahy uvidíš omnoho jasnejšie, triezvejšie a s potrebným nadhľadom.

A to je presne to, čo potrebuje toľko ľudí… Pozrieť sa raz za čas na svoj život pre zmenu racionálne, nie emocionálne. A práve to ti tvoje osamelé cesty dajú.

Zájdi si teda na masáž a nechaj sa rozmaznávať. Podebať kúsok s domácimi, nech získaš menší prehľad o spôsobe života, ktorý vedú, nech sa dozvieš niečo zaujímavé.

Ráno si daj chutný, studený, lokálny drink, aby ťa schladil a nakopol do nového dňa pred tebou a večer zasa skvelé jedlo od skalných rezidentov, nech potešíš svoje chuťové poháriky, nech dáš za dneškom skvelú bodku.

Prejdi sa po pláži pri západe slnka a pusť všetko z hlavy. Nechaj sa skrátka rozmaznávať všetkým tým skvelým, čo ti krajina, v ktorej sa nachádzaš, ponúka. Teš sa z maličkostí a občas podľahni pokušeniam… O tom to predsa celé je. 😉

Tááák a toto boli tie najväčšie benefity, ktoré ti cestovanie osamote prinesie. Ak sa ti článok páčil, určite mu hoď jeden „páčik“ alebo sa s tým nepáraj a rovno ho šérni, nech sa dostane aj k ďalším ľuďom, ktorí by taktiež radi sami vycestovali, no zmieta nimi neistota a nevedia, či je to dobrý nápad.

A samozrejme, ak ti článok ulahodil natoľko, že si už nevieš predstaviť ani jeden týždeň bez ďalšieho, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u. Stačí, ak hodíš svoj email do políčka nižšie, pod BIO-m autora a ja ťa začiatkom každého týždňa na nový inšpiratívny článok osobne upozorním. Zdarma a rád. 😉

[divider_1px]

Pár užitočných linkov pre sólo cestovateľov na záver:

Letenky – ja som vždy letel cez PELIKÁN a bol som maximálne spokojný so servisom aj s cenami, takže vrelo odporúčam. Ak však nemáš vysnívanú destináciu a presný čas, kedy musíš letieť, určite si pozri weby, kde nájdeš letenky do rôznych destinácií v skvelých akciových cenách. Odporúčam Letenkyzababku.sk, Honzovyletenky.cz alebo Kiwi.com.

Nocľah – tak stránok s ubytovaním je neúrekom, no najväčší výber má jednoznačne BOOKING.com. Mne sa však osvedčilo pozrieť si ceny aj na stránke samotného hotela, keď už som si nejaký vybral. Častokrát tam majú lepšie ceny. No treba byť opatrný, aby bola stránka aj dostatočne bezpečná a dôveryhodná. Netreba prísť o 300-400€ len kvôli vidine ušetrenej dvacky alebo tricky!

Čerešnička na torte:

Couchsurfing – moja srdcovka! Na toto som natrafil len nedávno a už sa celý trasiem, kedy to vyskúšam. Ide o stránku, kde si dohodneš ubytovanie priamo u domácich. Prichýlia ťa bez nároku na odmenu, s pridanou hodnotou. Získaš skvelé tipy a rady od rezidenta, ktoré nenájdeš v žiadnom sprievodcovi a možno aj parťáka na cesty, počas svojho pobytu. Zatiaľ som to síce nevyskúšal, no z každej strany počúvam len pozitívne referencie. Určite to teda aspoň omrkni. 😉

Ďalej, ak by sa ti zachcelo počítať nejaké tie cestovateľské blogy, slušný zoznam nájdeš NA TOMTO MIESTE a ak by si ocenil nejaké stránky, ktoré by sa ti na cestách hodili a dokázali by tvoje putovanie uľahčiť, KLIKAJ ZASA SEM. 😉

A na úplný záver, ak by si mal stále obavy cestovať osamote a predsa by si radšej uprednostnil cestovku, skús INVIU. Je to najväčší online poskytovateľ zájazdov a dovoleniek v našich končinách, takže je tam aj predpoklad, že bude najlacnejší. No aj tu platí staré známe, dva krát meraj a raz rež. 😉