7 Dôvodov, Prečo By Si Mal Cestovať Sám Aspoň Raz V Živote

7 Dôvodov, Prečo By Si Mal Cestovať Sám Aspoň Raz V Živote
Cestovanie / 21.06.2016 / 15

Aby som hneď na začiatku uviedol veci na pravú mieru, teraz nepíšem o dovolenke do rezortu v Tunisku cez lokálnu cestovku alebo o kempingu v Chorvátsku, hlavne čo najbližšie za hranicami, nech to nemáme ďaleko naspäť domov.

Píšem o skutočnom cestovaní. O objavovaní, ochutnávaní, testovaní, bádaní a spoznávaní, skrátka o veciach, ktoré ti skutočne niečo dajú.

Tento článok je o tom, prečo by si mal aspoň raz v živote cestovať sólo. Čo všetko ti také dobrodružstvo dokáže priniesť a ako ťa taký špás obohatí.

Cestovanie osamote dokáže byť jednou z najlepších skúseností v tvojom živote, teda v prípade, že sa odhodláš a dáš mu vôbec šancu.

Pretože, i keď to môže znieť ako nejaká hlúpa a otrepaná rada od deprimovaného osamelého päťdesiatnika, pravdou zostáva, že najlepšou spoločnosťou na cestách si častokrát dokážeš byť práve ty sám.

Tu je teda 7 dôvodov, pre ktoré by si mal určite aspoň raz v živote cestovať sám:

1. Spoznáš zaujímavých ľudí

Cestovanie s priateľmi dokáže byť nezabudnuteľné, kopec srandy a všetko, čo k tomu patrí, avšak s partiou sa nikdy nezoznámiš s cudzincami. Oukej, oukej, párkrát to isto vyskúšate na turistky, párkrát na domáce baby… Dóóóóbre, bože, tak to vyskúšate veľakrát, ale to teraz nie je podstatné.

V skupine sa skrátka neprihovoríš staršiemu osadlíkovi na bare a nevypočuješ si jeho príbeh. Nezblížiš sa s človekom, ktorí ti prenajíma izbu a tak sa pravdepodobne ani nedozvieš osvedčené tipy na miesta, ktoré treba navštíviť, no nenájdeš ich v žiadnom turistickom sprievodcovi.

Ono to nie je tým, že by sme boli v skupine nespoločenskí, to vôbec. No ak máme okolo seba parťákov, nemáme potrebu socializovať sa mimo skupiny, pretože je nám dobre. No na druhej strane, ak cestujeme sami, sme omnoho náchylnejší vyhľadávať nové známosti, spoznávať zaujímavých ľudí, prihovárať sa ďalším cestovateľom a podobne.

A tak, okrem kopy nových kamarátov a nových žiadostí o priateľstvo na facebooku, sa môžeš dostať na nádherné miesta, do skvelých lokálov, ušetriť peniaze a spoznať krajinu a život ľudí v nej spôsobom, ako sa ti to v živote nepodarí, ak nebudeš cestovať sám.

2. Pocit slobody

A nejde len o ten pocit, pretože vtedy skutočne slobodný si. Nemusíš sa nikomu prispôsobovať, nikomu vychádzať v ústrety. Máš pred sebou pár dní či týždňov dovolenky a netlačia ťa žiadne termíny, nemáš žiadne povinnosti a nemusíš robiť skutočne nič, čo ti nie je po vôli.

Budeš doslova nespútaný. Hneď ako sa začneš spoznávať s inými ľuďmi, ktorých stretneš na cestách, tvoje plány sa dokážu zmeniť z minúty na minútu. Tá voľnosť, spolu so všetkými tými novými možnosťami, ktoré sa ti naskytnú, ti dajú pocit, ktorý ti iba ťažko opíšem slovami.

Zmocní sa ťa spontánnosť zakaždým, keď sa dopočuješ o tom krásnom vodopáde, o tej salsa párty pre domácich, o tej azúrovej zátoke či o tom bungee jumpingu v džungli dva kiláky od mesta.

A nielenže sa budeš cítiť po skutočne dlhom čase opäť nažive, naučí ťa to konečne vítať zmeny vo svojom živote. Naučí ťa to, že to nie sú žiadne príšery, ktoré ti zničia život, ale že sú to, práve naopak, imaginárny rytieri na bielych koňoch, ktorý so sebou prinášajú v malých dávkach život, po ktorom túžiš.

Konečne sa na vlastnej koži presvedčíš, že sám stojíš za kormidlom svojho života a uvidíš, že tvoje rozhodnutia definujú tvoju budúcnosť a budujú tvoj život. Nikto iný, nič iné… TY!

A pre prípad, že takto precitneš a pôjdeš si hneď nohy zodrať, aby si mohol čím skôr začať robiť zmeny vo svojom živote, odporúčam ti prečítať si E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Ten ťa už nasmeruje tým správnym smerom. 😉

A ešte tá najlepšia vec na tomto bode, a to, že sa nemusíš snažiť napasovať do plánov druhých, ospravedlňovať sa či vyhovárať… Môžeš nasledovať svoje vlastné srdce a svoje vlastné túžby, bez zbytočného zdôvodňovania.

3. Môžeš sa zamilovať

Nikdy nemôžeš vedieť, kedy a kde môžeš stretnúť svoju spriaznenú dušu, no ako som už spomenul v prvom bode, na svojich sólo cestách sa stretneš s množstvom nových ľudí. Ľudí so skvelými príbehmi a zaujímavými životmi. Takých, ktorí budú mať rovnaké vášne, záujmy, ciele a sny.

A vôbec nezáleží na tom, či to bude ďalšia cestovateľka alebo čašníčka z miestnej lokálnej kaviarničky, veľmi jednoducho sa môžeš stratiť v jej očiach. A takisto je úplne ukradnuté, či to bude iba letmé pobláznenie, letná láska alebo sa z toho vykľuje vzťah na celý život, každopádne to bude nezabudnuteľná skúsenosť.

Všetka tá pominuteľnosť, túžba, strach a vášeň, všetko to dokopy vytvorí pocit tak silný, že naň už nikdy nezabudneš.
A ak by si náhodou už vzťah mal, tá chvíľka od seba vám ho dokáže skutočne utužiť… Hovorím z osobnej skúsenosti!

4. Nutnosť prekonávať strach a bojovať proti svojim neistotám

Keď už raz nazbieraš dostatok odvahy a vydáš sa na cesty, strach z neznámeho po chvíľke opadne. Na vlastné oči uvidíš, že sa vlastne ani nebolo čoho báť.

Po pár dňoch už na strach ani len nepomyslíš, pretože ho úplne nahradí zvedavosť. Tvoje staré ustráchané JA, zvyknuté na komfort a pohodlie zaužívaného, sa utiahne do úzadia a predá opraty do rúk tej tvojej druhej, odvážnej, dobrodružnej a nebojácnej polovičke.

S každým dobrodružstvom, ktoré okúsiš, sa budeš cítiť odvážnejší a lepší, no nenechaj sa pomýliť, strach tam stále bude. Avšak neznepokojuj sa, pretože ten nikdy nezmizne. Je to prirodzený obranný mechanizmus, ktorý by mal zvýšiť tvoju ostražitosť, nič viac. A tak buď ostražitý koľko chceš, no už mu viac nikdy nedovoľ, aby ťa odradil od niečoho skvelého!

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

5. Spojenie s prírodou

,,V lese síce nenájdeš wifi, no nájdeš tam ďaleko lepšie a hlbšie spojenie.“

Vydaj sa teda na pár dní stanovať do prírody, bez žiadneho internetu a vôbec, bez žiadneho telefónu. Sadni si na pláž a úplne sa oddaj tomu zvuku vĺn, rozbíjajúcich sa o pobrežie. Vybehni si len s malým ruksakom na výlet na horu a nechaj sa uniesť výhľadom z jej vrcholu.

Ono, robiť si výlety do prírody je extrémne dôležité. Viem to, pretože mňa to vždy poriadne nakopne energiou, prebudí to moje zmysly, dá mi to nové nápady a ukľudní myseľ. Zakaždým žasnem nad jej majestátnosťou a skvele si v nej oddýchnem.

Mám s ňou iba pozitívne skúsenosti, preto ju tak horlivo odporúčam. Sprav si teda zopár výletov a sám uvidíš ten rozdiel. No a kde dostaneš lepšie príležitosti, ako na svojich sólo cestách?!

6. Spoznanie samého seba

Keď cestuješ sám, neexistuje žiaden dôvod, prečo by si nemal robiť to, po čom túžiš, a tak sa to javí ako jedinečná príležitosť spoznať svoje skutočné JA. Nemusíš sa hanbiť, cítiť previnilo či pretvarovať. Môžeš sa odtrhnúť z reťaze a dať zelenú všetkým svojim túžbam a snom, ktoré si tak dlho potláčal.

Môžeš preskúmať tie časti svojej osobnosti, ktorým si doposiaľ nedovolil vyjsť na svetlo sveta a začať robiť veci, ktoré ti ten krehký hlas v tvojom vnútri už hodnú chvíľku našepkával.

7. Čas hodiť všetko za hlavu a poriadne si oddýchnuť

Konečne budeš mať neopakovateľnú príležitosť, vyhradiť si čas len a len pre tú najdôležitejšiu osobu v tvojom živote – pre seba.

Vypni telefón, vypni internet… Zabudni na emaily, povinnosti, účty a problémy… Všetko to nechaj doma.

Oddýchni si dokonca aj od rodiny a od priateľov… I keď ich miluješ, občasný odstup dokáže byť ako vykúpenie z väznice Shawshank.

Aby si ma nepochopil zle, ja milujem svojich priateľov, dokonca som o tom napísal aj článok (čítaj 21 Vecí, Za Ktoré Zabúdame Poďakovať Svojim Najlepším Priateľom), no každý z nás potrebuje z času na čas stráviť chvíľku o samote.

Dokážeš sa tak na svoj život pozrieť objektívne. Na všetky tie problémy získaš pohľad z odstupu a všetky tvoje vzťahy uvidíš omnoho jasnejšie, triezvejšie a s potrebným nadhľadom.

A to je presne to, čo potrebuje toľko ľudí… Pozrieť sa raz za čas na svoj život pre zmenu racionálne, nie emocionálne. A práve to ti tvoje osamelé cesty dajú.

Zájdi si teda na masáž a nechaj sa rozmaznávať. Podebať kúsok s domácimi, nech získaš menší prehľad o spôsobe života, ktorý vedú, nech sa dozvieš niečo zaujímavé.

Ráno si daj chutný, studený, lokálny drink, aby ťa schladil a nakopol do nového dňa pred tebou a večer zasa skvelé jedlo od skalných rezidentov, nech potešíš svoje chuťové poháriky, nech dáš za dneškom skvelú bodku.

Prejdi sa po pláži pri západe slnka a pusť všetko z hlavy. Nechaj sa skrátka rozmaznávať všetkým tým skvelým, čo ti krajina, v ktorej sa nachádzaš, ponúka. Teš sa z maličkostí a občas podľahni pokušeniam… O tom to predsa celé je. 😉

Tááák a toto boli tie najväčšie benefity, ktoré ti cestovanie osamote prinesie. Ak sa ti článok páčil, určite mu hoď jeden „páčik“ alebo sa s tým nepáraj a rovno ho šérni, nech sa dostane aj k ďalším ľuďom, ktorí by taktiež radi sami vycestovali, no zmieta nimi neistota a nevedia, či je to dobrý nápad.

A samozrejme, ak ti článok ulahodil natoľko, že si už nevieš predstaviť ani jeden týždeň bez ďalšieho, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u. Stačí, ak hodíš svoj email do políčka nižšie, pod BIO-m autora a ja ťa začiatkom každého týždňa na nový inšpiratívny článok osobne upozorním. Zdarma a rád. 😉

Pár užitočných linkov pre sólo cestovateľov na záver:

Letenky – ja som vždy letel cez PELIKÁN a bol som maximálne spokojný so servisom aj s cenami, takže vrelo odporúčam. Ak však nemáš vysnívanú destináciu a presný čas, kedy musíš letieť, určite si pozri weby, kde nájdeš letenky do rôznych destinácií v skvelých akciových cenách. Odporúčam Letenkyzababku.sk, Honzovyletenky.cz alebo Kiwi.com.

Nocľah – tak stránok s ubytovaním je neúrekom, no najväčší výber má jednoznačne BOOKING.com. Mne sa však osvedčilo pozrieť si ceny aj na stránke samotného hotela, keď už som si nejaký vybral. Častokrát tam majú lepšie ceny. No treba byť opatrný, aby bola stránka aj dostatočne bezpečná a dôveryhodná. Netreba prísť o 300-400€ len kvôli vidine ušetrenej dvacky alebo tricky!

Čerešnička na torte:

Couchsurfing – moja srdcovka! Na toto som natrafil len nedávno a už sa celý trasiem, kedy to vyskúšam. Ide o stránku, kde si dohodneš ubytovanie priamo u domácich. Prichýlia ťa bez nároku na odmenu, s pridanou hodnotou. Získaš skvelé tipy a rady od rezidenta, ktoré nenájdeš v žiadnom sprievodcovi a možno aj parťáka na cesty, počas svojho pobytu. Zatiaľ som to síce nevyskúšal, no z každej strany počúvam len pozitívne referencie. Určite to teda aspoň omrkni. 😉

Ďalej, ak by sa ti zachcelo počítať nejaké tie cestovateľské blogy, slušný zoznam nájdeš NA TOMTO MIESTE a ak by si ocenil nejaké stránky, ktoré by sa ti na cestách hodili a dokázali by tvoje putovanie uľahčiť, KLIKAJ ZASA SEM. 😉

A na úplný záver, ak by si mal stále obavy cestovať osamote a predsa by si radšej uprednostnil cestovku, skús INVIU. Je to najväčší online poskytovateľ zájazdov a dovoleniek v našich končinách, takže je tam aj predpoklad, že bude najlacnejší. No aj tu platí staré známe, dva krát meraj a raz rež. 😉

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 15 )

 • Silvia jún 21, 2016 7:48:28 pm

  Duško, ďakujem Ti za tento článok. Všetkých sedem bodov je čistá pravda. Hoci som sólo ešte necestovala, ale myšlienka tu je už dobre dlho. Stále sa odhodlávam, ale tento článok je riadnym nakopnutím… Ešte raz díky!:) Veď ja sa raz odhodlám….Sisa

  • Dušan Kadlec jún 27, 2016 4:18:45 am

   Vďaka za pochvalu Silvia, teší ma, že ťa článok nakopol! 😉

   Ja som mal doposiaľ vždy sólo cestovanie spojené so sťahovaním sa do iného mesta, či krajiny, takže som si takisto nemohol užiť všetky tie benefity, ktoré ponúka a krásy, ktoré so sebou prináša, no chystám sa to vo veľmi dohľadnej dobe napraviť, tak sa potom podelím o svoje skúsenosti. To ťa už hádam presvedčí! 😉

 • Denis jún 21, 2016 9:29:53 pm

  Prečo letieť do zahraničia ? Môžte cestovať a objavovať Slovensko, určite ste nevideli všetky krásy Slovenska. 🙂 Som študent a mám vlaky zadarmo tak pred rokom cez leto som sa vzal a navštívil som asi 10 rôznych miest na SR. Neľutujem toho! 😀 Samé dobré a aj stresujúce zážitky. Dokonca som našiel podobných turistov ako som ja. Nejaký párik Američanov ku mne prisadol vo vlaku a vymenili sme si zážitky (boli riadne očarení Dobšinskou ľadovou jaskyňou :).

  • Dušan Kadlec jún 27, 2016 4:21:29 am

   Článok som určite nepísal s tým úmyslom, že ľudia môžu cestovať sólo iba do zahraničia. Článok je o tom, že by mali aspoň raz v živote cestovať sami.

   A je to presne ako hovoríš, Slovensko nám ponúka neopísateľnú nádheru a dychberúce miesta… A ono je to v konečnom dôsledku iba na nás samých, čo nás viac láka a kam nás nos zavedie! 😉

   Aby som pravdu povedal, ja sám plánujem vééééľké cesty po našej krajine a rovno ti hovorím Denis, už teraz sa neviem dočkať! 🙂

  • František júl 18, 2016 7:42:05 pm

   Som na tom presne ako ty, študent, ktorý sa snaží čo najviac využiť cestovanie vlakom zadarmo a spoznať nádherné „malé“ Slovensko. 🙂

 • Tereza jún 22, 2016 1:47:43 pm

  Dušany, ty opisuješ 🙂 Zrovna jsem stanovila termín, kdy odcházím sama do „ilegality“ . Ať si to užijeme !
  … a děkuji za excelentní příspěvek, vystihl¨s to úplně přesně.

  • Dušan Kadlec jún 27, 2016 4:23:37 am

   Ó, ja si ešte chvíľočku budem počkať, tak trošku závidím! 😀

   Na cestách držím palce a potom daj vedieť, či článok odrážal skutočnosť Tereza! 😉

 • Martina júl 07, 2016 4:19:34 pm

  Je to pravda:)

  • Dušan Kadlec júl 17, 2016 1:44:27 pm

   Som rád, že sa zhodneme Martina! 😉

 • František júl 18, 2016 7:41:14 pm

  WOW, ďakujem ti krásne za tento článok. Už nejaký čas sa k cestovaniu odhodlávam, a toto ma konečne nakoplo. Celkovo u mňa Tvoje články vzbudili obrovskú túžbu cestovať, spoznávať, objavovať a skúšať, preto verím, že podobných článkov ešte nemálo pridáš 🙂 Ďakujem krásne ešte raz ! 🙂

  • Dušan Kadlec júl 31, 2016 10:39:07 pm

   Rado sa stalo František! Som rád, že ťa článok nakopol a že ti dodal potrebné odhodlanie! 😉

   Ono presne o tom by mal život byť. O objavovaní, spoznávaní, skúšaní nového a o nasledovaní vášne, takže neboj sa, určite si sa rozhodol správne! 😉

   A články budú pribúdať jeden za druhým, toho sa báť nemusíš. Zatiaľ neplánujem prestať, práve naopak, z MOTIVATION-MANa mám v pláne vybudovať niečo, čo na Slovensku a v Čechách nemá obdoby!!!

 • Maria júl 18, 2016 11:06:59 pm

  Prave som sa vratila z takej „solo“ cesty … vsetky body su pravda a ta cesta da ovela ovela viac … obavy, strach z nepoznaneho opadol prvy den … a kazdy dalsi bol uz len neooakivatelne dobrodruzstvo … neskut.ludia … sloboda … radost … nadej … krasa … miznost robit co chcem a kedy chcem … moznost zostat spocinut na mieste aj vydat sa vpred … podla momentalneho pocitu bez vysvetlovania … jednoducho zivot … sanca zit skutocny zivot … svoj vlastny … svoje sny a tuzby … noe ocakavania a program niekojo ineho …. vrelo odporucam vydat sa na cestu so sebou samym.

  • Dušan Kadlec júl 31, 2016 10:41:05 pm

   Ej, tak to rád počujem, že sa body v článku osvedčili aj v teréne! 😉

   Ja mám v pláne strašne veľa sólo ciest budúci rok a už teraz sa celý trasiem a neviem sa dočkať!

   …a po tvojom komentáre ešte viac ako doteraz Mária! 😉

 • Peterson Thorday júl 19, 2016 11:19:48 am

  Najlepší článok aký som čítal za posledné mesiace. Rozhodujem sa sám vycestovať už od apríla tohto roka na Island ale stále si vyberiem cesty s kamarátmi ako si napísal nie je to zle ale nie si to ty nevieš sa úplne uvoľniť a hlavne nemôžeš robiť to čo chceš. A najhoršie čo je že táfo doba ide dole vodou lebo všetci len sklonené hlavy a mobilným aparátom. Ja vyťahujem mobil len nafotenie a ten má zapnutý flight mode. Pekný deň prajem a naďalej píš takéto članky.

  • Dušan Kadlec júl 31, 2016 10:45:13 pm

   Vďaka za pochvalu Peterson, tak ťa hádam článok nakopne a konečne sa na ten Island vydáš! 😉

   Je to tak, telefón u mňa ide na dovolenkách takisto bokom. Snažím sa vnímať všetko to okolo, cítiť tú slobodu, užívať si tú krásu. Browsovať net môžem hocikedy inokedy.