15 Nenápadných Myšlienok, Ktoré Ničia Tvoje Najväčšie Sny

15 Nenápadných Myšlienok, Ktoré Ničia Tvoje Najväčšie Sny

Nasledovanie snov a cieľov dá človeku význam. Zmysel života a kopec krásnych spomienok. Je to jedna veľká jazda plná výziev, osobných víťazstiev, radosti, hrdosti na svoje úspechy a nefalšovaného šťastia. Cítime sa vďaka nim nažive. Cítime, že sa náš život hýbe vpred a užívame si cestu, ktorou sa rútime.

A i keď sa to môže zdať ako hlúposť, nezáleží ani tak veľmi na tom, na koľko percent si tie sny dokážeme naplniť, pretože už len tá samotná cesta, tie samotné pokusy o dosiahnutie svojich najtajnejších túžob, už len to je jedno velikánske a nezabudnuteľné dobrodružstvo, samo o sebe.

Začni teda nasledovať tie svoje. Sny sa predsa plnia. Plnia sa tým, ktorí na nich pracujú. Plnia sa tým, ktorí v nich veria. Plnia sa tým, ktorí sú sa pre ne ochotní obetovať. Neodsúvaj ich teda na posledné miesto v svojom rebríčku priorít. Neodsúvaj ich do kúta, pretože…:

„Cena, ktorú zaplatíš, ak nebudeš nasledovať svoje srdce, je prežitie zvyšku tvojho života s želaním, aby si to napravil.“ – Neznámy autor

No i keď je to skvelé, nie je to vždy ľahké. So všetkými tými prekážkami v ceste. A vlastne, ako by tie prekážky nestačili, komplikujeme si to väčšinou ešte aj sami a navyše úplne zbytočne.

Nahovárame si v hlave hlúposti, vďaka ktorým si myslíme, že nie sme dostatočne silní, dostatočne dobrí, že na to nemáme a že mi si tie sny splniť nedokážeme.

No uvedom si, že ty si pánom svojich myšlienok. Ty rozhodneš, ktoré vo svojej mysli ponecháš a ktoré odtiaľ vyženieš palicou. A ešte než sa rozhodneš, či o svoje sny zabojuješ alebo nie, vedz, že i keď je občas nasledovanie svojich snov náročné, ich nenasledovanie, to je tragédia!

Poďme teda k veci. Tu je 16 najjedovatejších myšlienok, ktoré likvidujú tvoje šance na to, aby si si dokázal splniť svoje sny. Tu je 16 myšlienok, s ktorými by si mal raz a navždy skoncovať.

1. Moje ciele a sny môžu počkať.

Svoje životy by sme mali žiť tak, aby sme zomreli s mysľou plnou nádherných spomienok, nie so srdcom plným nesplnených snov. A väčšina z nás by tak aj žiť chcela. Problém však zväčša mávame ten, že si neustále nahovárame, že máme dostatok času. Svoju pozornosť venujeme riešeniu hlúpostí, namiesto toho, aby sme sa zamerali na to, čo je skutočne dôležité. Na to, po čom túžime. Na to, po čom bažíme. Na to, čo je pre naše šťastie a vnútorný zmysel existenčne dôležité. Na naše sny, túžby a ciele.

Nečakaj teda. Buď k sebe úprimný a odpovedz si na otázku, čo je pre teba skutočnou prioritou. Inak sa ti môže veľmi ľahko stať, že sa jedného dňa zobudíš a už viac nebudeš mať čas robiť veci, ktoré si vždy robiť chcel.

2. Nemám na to čas.

Dohodnime sa na jednom. Od teraz, keď budeš chcieť povedať „Nemám na to čas.“, povieš radšej „Toto nie je moja priorita.“, dobre?! Pretože to, že nemáš čas nie je pravda. Máš. Máš ho rovnako, ako všetci ostatní. Bolo ti nadelené z rovnakého koláča, dokonca rovným dielom, takže problém nie je v tom, že by si času nemal dostatok, problém je v tom, ako ho využívaš. Ak ho investuješ inde, znamená to iba toľko, že sú v tvojom živote veci, ktoré sú pre teba omnoho dôležitejšie, ako tvoje splnené sny. A ak sa ti to nepáči, nuž, v tom prípade by si mal veľmi rýchlo prestať nariekať, že nemáš čas a spraviť si radšej poriadok vo svojich prioritách.

3. Nie som dostatočne dobrý.

Ak si myslíš, že nie si dosť dobrý, úplne ti rozumiem. Aj ja som sa tak cítil. Vlastne, ešte stále sa tak občas cítim. Som skrátka perfekcionista a iba zriedka mávam pocit, že som v niečom skutočne dostatočne dobrý. No i keď mi to niekedy dokázalo naháňať strach a odhovoriť ma od kopy dobrých nápadov, dnes tomu už len málokedy venujem pozornosť.

Viem, že umenie toho stať sa v niečom dobrý, nie je vecou náhody. Nemusel si sa narodiť pod šťastnou hviezdou, ani byť prirodzene talentovaný. Dokážeš sa naučiť čokoľvek, do čoho budeš ochotný investovať čas a odhodlanie. Koniec koncov, úspech je vec, ktorú prináša len tréning.

Dokážeš sa naučiť skutočne veľa vecí a v mnohých z nich máš potenciál dotiahnuť to ďaleko, no musíš byť ochotný pracovať na sebe. Makať a nevzdávať sa. Pretože ak nie si dostatočne dobrý teraz, nie je to nič, čo by si nemohol zmeniť v budúcnosti. Testované. Potvrdené.

4. Nie som pripravený.

Pravdou je, že z oči voči veľkým príležitostiam sa nikdy nebudeš cítiť pripravený. Tie príležitosti totižto prichádzajú, aby nás vyzývali. Vyzývali, aby sme sa stali lepšími, aby sme sa zmenili, aby sme rástli a aby sme opustili svoju zónu komfortu. A kedykoľvek budeš musieť vykročiť mimo svojej zóny komfortu, nikdy sa nebudeš cítiť úplne vo svojej koži, nikdy sa nebudeš cítiť pripravený.

Viac o príležitostiach píšem v článku 7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeš Využiť Príležitosti Priamo Pred Tebou, v ktorom sa dozvieš nie len to, prečo ti príležitosti neustále pretekajú pomedzi prsty, ale tiež to, čo spraviť pre to, aby si to napravil. 😉

5. Je to príliš náročné. To nezvládnem.

Nuž, nezvládneš. Teda, nezvládneš to, ak o tom budeš presvedčený. Pretože kľúč k tomu, aby si dosiahol čokoľvek v živote, je ten, že musíš najprv uveriť, že to dokázať môžeš. Bez toho to nepôjde.

A moralizovať nad tým, či je to náročné alebo nie je, vlastne ani nemá význam. Ľudia už dokázali zostrojiť prístroj, ktorý dostane človeka na Mesiac. Dokázali vyriešiť mnoho obrovitánskyh problémov, nájsť množstvo skvelých riešení. Otázka teda nie je aké náročné to je. Otázka je skôr to, ako veľmi to chceš. Pretože…:

„Ak niečo chceš, a chceš to veľmi, nájdeš spôsob, ako to získať.“ – Jim Rohn

6. Mne nie je súdené, aby som si splnil sny.

Toto je veta, ktorú s obľubou vravia tí, ktorí to skúsili, no nepodarilo sa im to. Tí, ktorí to pohnojili. Tí, ktorým to nevyšlo. Tí, ktorí zlyhali. Títo ľudia skrátka prestali veriť v seba a uverili nezmyslu, že ich život riadi akási vyššia sila, ktorá ich uspieť jednoducho nenechá.

No uvedom si, že v živote zlyháme všetci. To, čo neskôr oddelí tých, ktorí v živote zvíťazia a sny si splnia, od tých, ktorí to nedokážu, nebude to, koľkokrát zlyháme, ale to, koľkokrát sa po tvrdých porážkach postavíme opäť na vlastné.

Nedovoľ teda, aby sa ti zlyhanie dostalo do srdca. Ak zlyháš, opráš si kolená a postav sa opäť na vlastné. Skús to znova. Nemáš čo stratiť, môžeš iba získať. Uzdrav si teda rany a nos svoje jazvy hrdo, no nie ako znamenie porážky, ale ako znamenie toho, že si zvíťazil nad niečim, čo sa ťa pokúsilo zničiť. Pretože presne tým jazvy sú!

7. Nenarodil som sa, aby som bol úspešný.

…je jedna z najjedovatejších viet, ktorou sa sám oberáš o úspech a šťastie v živote. Je to presvedčenie, ktoré riadi tvoj život a ak sa ho nezbavíš, nikdy sa nepokúsiš o nič, po čom túžiš, pretože si nebudeš myslieť, že vôbec máš šancu, aby si to dokázal. Odhovoríš sa ešte skôr, ako to skúsiš a ono sa ti to stane osudným. Nepochybuj o sebe teda. Daj si šancu, aby si zvíťazil. Ver si.

„Pochybnosti zabili omnoho viac snov, ako zlyhanie kedy dokáže.“ – Karim Seddiki

8. Ešte nenastal ten správny čas.

A kedy nastane, hm? Keď budeš mať dostatočne veľký plat a veľa voľného času? Keď ti život skríži perfektná príležitosť bez rizika, s vysokou mierou úspešnosti? Keď chytíš zlatú rybku, ktorá ti bude chcieť splniť tri želania? Keď na svete nebudú zlí ľudia a zvieratká budú tancovať do kruhu držiac sa za packy a za kopýtka?

Ale prosím ťa, veď už si dostatočne veľký na to, aby si veril podobným hlúpostiam! Správny čas jednoducho neexistuje. Je to mýtus. Zázrak, na ktorý by si čakal celý život, úplne zbytočne. Nikdy nebudeš mať dostatok peňazí, dostatok času, dostatok všetkého. Nikdy nebudú ideálne podmienky na trhu, veľký dopyt a žiadna ponuka.

O tom to nikdy nebolo a ani nikdy nebude. Je to o tom, vymačkať maximum práve z tých nedokonalých podmienok. Je to o tom pobiť sa o svoj úspech. Vrhnúť sa do tých neprebádaných vôd a spraviť všetko preto, aby si uspel. Aj navzdory nepriazni osudu. Aj napriek nedokonalým podmienkam. Iba tak dokážeš uspieť. Iba tak si splníš sny.

Viac o tomto presvedčení píšem v článku s príznačným názvom 10 Absurdných Vecí, Ktorým Ľudia Ešte Stále Veria Alebo Ktoré Presvedčenia Nám Bránia V Šťastí A Úspechu. Tak si ho prečítaj, otvorí ti oči. 😉

„Nemôžeš neustále čakať na ten správny čas. Niekedy jednoducho musíš nazbierať odvahu a skočiť, pretože život je príliš krátky na to, aby si si spytoval svedomie otázkou, „Čo ak by to bolo vyšlo?!“. – Neznámy autor

9. Nie každý to dokáže.

Toto je pravda… Teda, z časti. Je to bohužiaľ fakt, že nie každý si v živote splní sny. Nie každý nájde šťastie a bude obklopený ľuďmi, a zamestnaný činnosťami, ktoré miluje. No napísal som, že je to pravda iba z časti, pretože to nie je preto, že by to každý dokázať nemohol. Je to skrátka preto, že sa o to každý nepokúsi. Že každý nevytrvá. Že to každý neskúsi znova po tom, ako prídu prvé nezdary. Takže áno, nie každý to dokáže. No každý o tom rozhodne sám, svojimi činmi a rozhodnutiami, v tom je ukryté to čaro.

10. Počkám, kým to bude jednoduchšie.

Nič, čo stojí skutočne za to získať, sa nezískava ľahko. Na žiadne z miest, na ktoré stojí za to ísť, sa nejde ľahko. Skrátka nič, čo stojí za to, ani len nechyruje o slovíčku jednoduché. Veď posúď sám.

Je jednoduché súdiť, mudrovať, kázať, povyšovať sa, ísť s davom, počúvať príkazy a prikyvovať druhým. No nie je jednoduché postaviť sa za seba, hájiť svoj názor, riskovať, nasledovať svoj sen, ktorý nikto iný nevidí a biť sa o svoje šťastie. No i keď to nie je med lízať, i keď to nie je prechádzka ružovou záhradou, všetko to stojí za to. Ten pocit, ktorý s týmito vecami prichádza, je opojný. Nákazlivý. Úžasný. A nie nadarmo. Preto si nabudúce dvakrát rozmysli, či skutočne chceš, aby to bolo jednoduchšie.

Jediné, čo jednoduchšie byť môže, to jediné, čo si jednoduchším spraviť dokážeš, je život samotný. O tom, ako si ho nekomplikovať a spraviť opäť jednoduchým som napísal eknihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (a ako s tým prestať). Pretože život vo svojej podstate jednoduchý je, kniha je skôr o tom, ako si v ňom prestať úmyselne škodiť a ako si ho prestať sťažovať. A to, presne ako som písal pred tým, stojí za to! A navyše… Ekniha je pecková! 😉

11. Ostatní to mali o toľko jednoduchšie ako ja.

Ale no tak. A čo majú ostatní spoločné s tvojim príbehom? To, že to mali jednoduchšie, je akože dôvod na to, aby si to vzdal? Dôvod na to, aby si hodil svoj život za hlavu a trucoval ako malé rozmaznané decko?

No neviem, ja som presvedčený, že nezáleží na tom, kde v živote začíname, ale k akému koncu to dotiahneme. Väčšina najinšpiratívnejších ľudí sveta dokázala uspieť práve navzdory ich zlej štartovacej pozícii v živote. Dokázali to aj napriek tomu, že čelili obrovským problémom a velikánskym prekážkam.

Chcelo to poriadne veľa odhodlania a sebazaprenia. Verili si, snažili sa, nevzdali to a nakoniec to dokázali. Zažiarili ponad všetkých ostatných a na svojom príklade ukázali, že ak sa chce, tak sa dá. A ty ešte stále sedíš doma odutý a sťažuješ sa? Možno by si sa mal zamyslieť a svoju stratégiu prehodnotiť, čo myslíš?!

„Kvetinu ani len nenapadne porovnávať sa s inými kvetmi. Jednoducho kvitne.“ – Zen Shin

12. Nemám to, čo pre úspech potrebujem.

A to je akože čo? Pretože ja skutočne neviem, čo také špeciálne by si k úspechu potreboval. Podľa mňa, o tom, či sa ti to v živote podarí alebo nepodarí, rozhodne len zopár jednoduchých vlastností. A to je chuť žiť lepšie. Vôľa skúsiť to. Vášeň pre to, čo robíš. Odhodlanie bojovať a skúšať to, kým sa to nepodarí. A to podľa mňa nie je nič, čo by si si nemohol vypestovať. Nič, na čo treba špeciálne nadanie.

Viac o tom píšem v článku 8 Osvedčených Tajomstiev, Ktoré Ti Pomôžu Uspieť, tak ho určite pozri, aby si konečne zistil, že ak si myslíš, že nemáš to, čo na úspech potrebuješ, myslíš si zle. 😉

13. Čo na to povedia ostatní. Ako to bude vyzerať, keď sa mi to nepodarí.

Neviem, či je to otázka, ktorú by si si mal klásť. Pretože podľa mňa je dôležité vybudovať si skôr taký život, ktorý chutí skvelo z vnútra a nie taký, ktorý bude vyzerať dobre navonok. Čo tam potom, čo hovoria ostatní, keď sa ty vo svojom vnútri cítiš skvelo, kompletne a šťastne?!

A na druhej strane, podľa mňa nevyzerá hlúpo ten, kto to skúša, ale ten, kto to celé hodí za hlavu, len pre smiešne obavy z toho, čo si pomyslia ostatní. A čo tam po nich?! Ja si vlastne ani nemyslím, že to vyzerá blbo, keď sa niekto snaží. I keď mu to nejde. Ja vidím skôr tú odvahu. To odhodlanie. Ten drive. Tú chuť. Tú dravosť. To rozhodnutie spraviť so svojim životom niečo. Na to nemá väčšina ľudí odvahu, tak akoby ťa potom chceli súdiť?

14. Spravím to zajtra, veď to nikam neutečie

Nie som príliš veľký fanúšik odkladania, no raz za čas sa to ešte dá pochopiť. Sme vyčerpaní, máme toho príliš, nemyslí nám to. Oukej, oukej. No skutočný problém nastáva, keď to posúvaš na trináste zajtra tento mesiac. Včera si povedal zajtra. Predvčerom si povedal zajtra. Deň pred tým tiež a hovoríš to aj dnes. Zapamätaj si teda radšej, že jediné dva dni, kedy nemôžeš nič spraviť sa volajú Včera a Zajtra. Možno by si mal teda to odkladanie prehodnotiť a spraviť dnes niečo, za čo ti tvoje zajtrajšie Ja poďakuje, čo ty na to?

15. Nemôžem si dovoliť zlyhať

Strach zo zlyhania je jedným z najväčších ničiteľov snov u mnohých ľudí. Bojíme sa, že to nevyjde a hrôza z tejto predstavy nás paralyzuje. No uvedom si, že skutočne zlyháš iba vtedy, ak dovolíš strachu, aby ti bránil robiť to, čo robiť túžiš. Ak ho necháš, aby ťa obral o tvoje priania, o tvoje sny a ciele. Pretože až vtedy skutočne prehráš.

Tááák a to bolo pre dnešok všetko. Verím, že sa ti článok páčil a že si rád, že si sa stal členom VIP sekcie na mojom blogu, pretože tento článok bol písaný špeciálne pre vás, členov! 😉

Ak sa ti teda páčil a nezanechal ťa chladného, nezabudni ho ohodnotiť o kúsok nižšie alebo mi napíš komentár, ktorá myšlienka s tebou zarezonovala najviac. Budem sa tešiť. 😉

A na záver, ak by ti dnes čítania nestačilo, si prečítaj článok 20 Dôvodov, Pre Ktoré By Si Mal Nasledovať Svoje Sny. Ak by si ešte nebol úplne presvedčený, prečo by si svoje sny nasledovať mal, tento článok ťa presvedčí! 😉