10 Absurdných Vecí, Ktorým Ľudia Ešte Stále Veria Alebo Ktoré Presvedčenia Nám Bránia V Šťastí A Úspechu

Smeješ sa malým deťom, ktoré veria na zázraky, kúzla, čarovné bytosti a šťastné konce.

Smeješ sa študentom, ktorí veria v krásu svojich snov a tiež v to, že môžu nasledovať svoje srdce a uživiť sa tým, čo milujú.

Smeješ sa dospelým, ktorí nájdu dostatok odvahy pustiť sa do svojej vášne a aj navzdory vysokému veku skúsia podnikať, či zmeniť svoju profesiu úplne od základov.

Smeješ sa tým, smeješ sa tamtým a všetko toto aj napriek tomu, že sám veríš toľkým hlúpym a absurdným veciam.

A i keď sa považuješ za racionálneho človeka, i keď sa práve presviedčaš, že ty žiadnym bludom neveríš, tú studenú kvapku potu, ktorá ti začala pomaly stekať po šiji zamaskovať nedokážeš.

Je teda načase naliať si za pohár čistého vína, ujasniť si fakty a povedať si konečne pravdu do očí.

Čím skôr by si mal prestať veriť, že…:

1. …že do tvojho života príde niekto, kto v ňom narobí poriadky

Nuž, vo filme možno. A aj to by bolo riadne sci-fičko. V reálnom svete, ktorý sa riadi skutočnými fyzikálnymi zákonmi, to tak však bohužiaľ nechodí.

Žiaden princ Krasoň. Žiaden samozvaný pomstiteľ, ktorý zatočí so všetkými tými problémami, ktoré ti skrížili cestu. Žiaden profesionálny humorista, ktorý ťa bude celé dni rozosmievať, len aby si sa cítil spoko a v pohodičke. Žiadna žena, ktorá ti splní každé jedno želanie, len aby si bol šťastný a mohol v kľude piť pivko a kukať futbal v telke, zatiaľčo ona bude prať, žehliť, variť a chcieť sex, kedykoľvek sa ti zaumieni.

Ak som ti práve zničil všetky plány, zbúral všetky sny a zobral všetku nádej, mrzí ma to. No skôr, či neskôr by si musel čeliť pravde tak, či tak. Ja viem, ja viem, hovorí sa, že by si mal mať veľké sny a nenechať sa odradiť druhými ľuďmi, ktorí ti budú hovoriť, že sú tvoje sny nereálne. Ale no tak… Zasa odtiaľ potiaľ.

Svet funguje na princípe určitých zákonov. A tak, ako nedokážeš levitovať, či čítať myšlienky druhým, tak ti ani nikto iný nenarobí v živote poriadky. Iba ty môžeš. Iba ty musíš! Pretože jediný, kto dokáže zmeniť tvoj život, je tá osoba, ktorú vídaš každé ráno v zrkadle.

2. …že je za všetko to zlé v tvojom živote zodpovedný niekto iný

Toto isto poznáš, všakže?! Ak nie z vlastného príbehu, tak z príbehov ľudí v tvojom okolí. Všetci im krivdia, všetci im robia zle, všetci im bránia v úspechu. Oukej, možno im nebránia fyzicky, no keby ich nebolo, už by isto zažiarili ako najjagavejšie hviezdy na oblohe!

Rodičia ich dostatočne nenasmerovali, učitelia dostatočne nenaučili, kolegovia dobre neporadili a kamaráti dostatočne nepodporovali… Štát nevytvoril uspokojivé prostriedky, zamestnávateľ nevytvoril uspokojivé pracovné prostredie, a tak ďalej, a tak ďalej.

No neviem, možno mi to nedopína, ale pokiaľ ja viem, tak má každý slobodnú vôľu. Môže sa slobodne rozhodovať a rovnako tak aj konať, takže skutočne neviem pochopiť, čo majú s ich životmi spoločné druhí. No pre prípad, že mi nedochádza očividné, očakávam vysvetlenia s nepriestrelnými argumentmi v komentároch! 😉

A ešte jedna myšlienka. Aj keby si mal pravdu, aj keby mohol za všetky tie zlé veci v tvojom živote niekto iný, stále to nemení nič na tom, že musíš za svoj život prevziať zodpovednosť. Pretože kým nezmeníš to, čo zmeniť môžeš, tvoj život zostane navždy rovnaký. A i keď budeš môcť s čistým svedomím nadávať na tých, ktorí ti pokazili život, budeš žiť život, ktorý nenávidíš. A neviem síce ako tebe, no mne by to za to nestálo! Daj teda hlavu hore a zabojuj o lepšiu budúcnosť. Zabojuj o tú svoju!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. …že ťa dokáže spraviť šťastným iná osoba

Pretože nedokáže. Teda… Takto…

Korene tvojho šťastia sa odvíjajú od tvojho vzťahu so sebou samým. Áno, vplyvy z vonka nás môžu spraviť na istý čas šťastnými, nepopieram. Najmä ak majú úzky driek, pevný zadok, plné pery a nespútanú povahu, pre ktorú by si nejeden z nás vyrval srdce z hrude, a to so širokým úsmevom na perách.

Áno, všetko toto je krásne, byť zamilovaný je najviac, no potrebuješ si uvedomiť jedno. A to, že ak nie si spokojný sám so sebou, všetko to budeš prenášať do vzťahu. Ak sa nemiluješ sám, ako to môžeš očakávať od druhých? Ak sa nerešpektuješ sám, ako to môžeš očakávať od druhých? A i keď pravda je, že niektorí skutočne majú toľko odvahy, že to od druhých očakávať budú, bohužiaľ nedostanú to tak, či tak.

Veď ono je to napokon aj hlúpe. Očakávať, že budem celý deň nešťastný, čakať len na moment, kedy budem s polovičkou, aby ma čo… Rozosmievala? Zabávala? Snažila sa ma spraviť spokojného? To si potom rýchlo prestaň hľadať frajerku kamarát, pretože tieto kritériá sedia akurát tak na klauna! Vlastne, existuje jeden skvelý výrok, i keď viac sedí pre dievčatá, ktorý ti to vysvetlí…:

„Namiesto čakania na moment, kedy ti niekto kúpi kvety, si vysaď vlastnú záhradu.“ – Neznámy autor

4. …že jedného dňa príde správny čas

Ak by už niekto nevymyslel, že sa budeme ako druh volať ľudia, ja by som hlasoval za názov Čakatelia. Sme v tom totižto tak dobrí. Excelujeme v ňom. Čakáme celý týždeň na víkend, celý rok na leto a celý život na šťastie.

A tak to robíme vo všetkom. Odkladáme. Odsúvame. Veríme, že niekedy príde ten správny čas, kedy budú veci perfektné a budeme môcť konečne robiť to, čo robiť chceme. Budeme si môcť začať užívať život. Budeme môcť byť šťastní.

No nie teraz. Až keď vychodíme školu. Až keď budeme mať dobré zamestnanie. Až keď budeme mať viacej peňazí. Až keď si nájdeme tú správnu partnerku. Až, až, až a slovíčko AŽ sa stalo základným stavebným materiálom našich viet.

No kamarát, asi by si si mal veľmi rýchlo uvedomiť, že to jediné, čo ten perfektný čas je, je mýtus. Fatamorgána, za ktorou sa naháňaš celý život. To už skôr uvidíš, ako sa preháňa stádo jednorožcov na lúke za tvojim mestom. Alebo škriatka s kýblikom zlata na konci dúhy. Jediné, čo skutočne máš, je séria nedokonalých momentov, z ktorých sa môžeš pokúsiť vyťažiť maximum. Nič viac, nič menej!

5. …že si k tebe úspech jedného dňa nájde cestu

A aj keby si našiel, ak nebudeš trénovaný rozpoznávať príležitosti, ujde ti pomedzi prsty ako zrnká piesku. Príležitosti sa totižto ľúbia maskovať. Častokrát vyzerajú ako problém. Ako prekážka. A niekedy majú dokonca oblečené montérky a vyzerajú ako práca. A ako som vravel na začiatku, pre tých, ktorí nie sú trénovaní príležitosti rozpoznávať… Nuž, pre tých budú iba vecami, ktoré som vypísal vyššie, nič viac.

Ono nie nadarmo sa vraví, že:

„Príležitosti tancujú s tými, ktorí sú už dávno na parkete.“

Tu si teda radšej prečítaj článok 7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeme Rozpoznávať Príležitosti Priamo Pred Našimi Očami, tam už sa dozvieš ako to s tým úspechom a možnosťami naň vlastne chodí. 😉

6. …že máš stále dostatok času

Nuž, za toto presvedčenie opäť nedostaneš cenu mladého analytického mysliteľa. Život je tak prekliate krátky, že nechápem, ako sa môže takéto niečo nazdávať hocikto. No viem ako to vzniká. Odkladaním. Odmietaním čeliť realite. Zatváraním očí pred pravdou. Toto všetko sa spojí, pomixuje a výsledný efekt je u každého rovnaký. Myslíme si, že máme dostatok času.

A to, čo sa javí ako nevinné presvedčenie, neschopné ublížiť ani muche, sa jedného dňa premení v hororovú realitu. Bude to konkrétne v deň, kedy sa zobudíš a zistíš, že už viac nemáš čas robiť všetko to, čo si v živote robiť chcel.

Ži preto teraz. Na svojich snoch pracuj teraz. Na svojich cieľoch pracuj teraz. Veď, ono je ďaleko lepšie dobehnúť do cieľu skôr, ako tam nestihnúť dobehnúť vôbec, nemyslíš?

7. …že sa tvoje problémy vyriešia samé

Utekanie od problémov je dnes bežnejšie, ako obliekať si ponožky do sandálov v Čechách. No to, že je to bežné, ešte neznamená, že je to múdre. Práve naopak. Je to nezodpovedné. Kontraproduktívne. A áno, takisto hlúpe.

Je to ako utekať dole kopcom pred snehovou guľou, kotúľajúcou sa ti rovno za zadkom. Asi si vieš veľmi dobre predstaviť, ako sa to skončí, však?!

A takisto je to aj s problémami. Čím dlhšie ich človek odkladá, o to silnejšie sa stanú. O to intenzívnejšie zasiahnu náš život. Posilnené o všetky tie roky, kedy si ich nechal dozrievať. Oni totižto nie sú ako horúci vývar, ktorý necháš vychladnúť na balkóne. Nie, problémy, tie sú bohužiaľ skôr ako víno… Zrejú vekom!

Skús sa vyčleniť z davu tým, že namiesto rozprávania o problémoch, stráviš ten čas produktívnejšie, a to hľadaním riešení. Uprac si teda na záhradke ešte dnes. Poďakuješ mi neskôr.

8. …že je život ťažký

Ak by sa udeľovali televízne ceny za najpoužívanejšie slovné spojenia, „život je prekliate ťažký“ by bol obzvlášť horúcim kandidátom, so spojením „život je neuveriteľne komplikovaný“, v jeho tesnom závese. A hlavne v našich končinách.

Ľudia si zvykli tak strašne na takéto smutné konštatovania, že im už ani len nenapadne poobzerať sa navôkol, po nejakých tých možnostiach, ktorými by ho mohli zlepšiť. Zvyknú sa sťažovať namiesto hľadania konštruktívnych riešení. Zvykli si venovať ďaleko väčšiu pozornosť dôvodom, prečo tomu tak je, namiesto hľadania spôsobov, ako to možno zmeniť.

Ja si však nemôžem dovoliť nesúhlasiť viac. Ja verím, že budeme žiť iba také životy, aké si zariadime. Všetko to máme vo vlastných rukách a tak jediné, od čoho budú kedy naše životy závisieť, bude naša kreativita. Naša snaha. Naša vôľa. Naše sny a predstavy o ňom. Neskôr budeme skrátka žať to, čo dnes zasadíme. A basta.

Pretože život už viac nebude ťažkým, keď sa človek zoprie všetkým tým neduhom a zabojuje. Život už viac nebude komplikovaný, ak si ho človek zjednoduší. A že sa to dá, o tom žiaden spor. Napísal som o tom dokonca aj 188 stranovú e-knihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život, v ktorej nájdeš inšpirácie neúrekom, pretože to nie je kniha iba o tom, ako si život komplikujeme, ale hlavne o tom, ako s tým prestať! O tom, ako si ho zjednodušiť a ako byť konečne spokojný a šťastný! Ale veď čo ti budem hovoriť, klikaj na tento link a dozvieš sa o nej všetko potrebné. 😉

9. …že sa dajú úspech a bohatstvo získať iba cez známosti, podvodom alebo obrovským šťastím

Tak toto je hádam moje najobľúbenejšie tvrdenie. A že som sa ho napočúval ajajááááj. No našťastie, ten minulý čas tam bol použitý zámerne. Podobné presvedčenia som počúval hlavne v časoch, kedy som sa stretával s necieľavedomými ľuďmi. S ľuďmi bez ambícií, s tými negatívnymi a pesimistickými.

No akonáhle som spoločnosť, v ktorej som svoj čas trávil, vymenil, tieto názory zmizli. Nahradili ich slová plné motivácie, odvahy, chute, odhodlania a energie. Nahradili ich slová od ľudí, ktorí si idú za svojim, slová od osôb, ktoré sa rozhodli na svojich cieľoch pracovať a o svoje sny sa pobiť.

A možno stojí za to spomenúť, že ľuďom z tej prvej skupiny sa nedarí do dnes a z ľudí v tej druhej skupine sa pomaly ale isto stávajú úspešní podnikatelia, úspešní živnostníci, úspešní zamestnanci a úspešní rodičia. Sám si teda vyber, do ktorej skupiny sa zaradíš. Pretože koniec koncov, myšlienky, na ktoré sa sústredíš, tie si vyberáš iba ty sám. 😉

10. …že už dávno všetko vieš

Deň, kedy sa prestaneš učiť, bude zároveň dňom, kedy prestaneš rásť. Dňom, kedy sa prestaneš v živote posúvať vpred. A vieš aké pocity to bude mať za následok, všakže?!

Pocit, že si zaseknutý na mieste. Pocit, že sa ti život vôbec nemení a že sa ti v ňom nedarí. Pocit nepotrebnosti, zaostalosti a nepochopenia. A vieš, čo na tom bude najsmutnejšie? Že to nebudú len pocity, že to bude skutočne tak!

A preto, i keď samozrejme nespochybňujem tvoj rozhľad, znalosti a múdrosť, ti radím, aby si sa nikdy neprestal učiť. Je toho predsa toľko. Toľko, čo si ešte nezažil. Toľko, čo ešte nevieš. Rozširuj si teda obzory. Uč sa od vzdelanejších v obore. Čerpaj z životných rád starších a skúsenejších.

Skrátka sa neprestávaj vzdelávať a neprestávaj rásť, pretože iba tak sa budeš v živote posúvať. Iba tak budeš napredovať. A ak by si to náhodou už prepásol a nejaký ten piatok si sa zaseknutý na jednom mieste už cítil, určite si prečítaj článok Ak Sa Cítiš Zaseknutý Na Mieste, Týchto 7 Citátov Si Teraz Potrebuješ Prečítať, ten sa už o tvoje odseknutie postará, to mi ver! 😉

Tak a to bola posledná motivačná rada pre dnešok. Verím, že si v niektorých veciach precitol a zistil, že tudy cesta nevede, ako sa hovorí. Dúfam, že si teda našiel kopec vecí, ktoré môžeš vo svojom živote zmeniť tak, aby sa ti zlepšil o poriadny kusisko.

Ak sa ti článok páčil, prejav mu svoju nehynúcu priazeň v podobe zdielania, lajku alebo ho aspoň pošli parťákovi, ktorému si myslíš, že by dokázal otvoriť oči takisto. 😉

Samozrejme, nezabudni sa tiež zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti podobné oči otvárajúce, srdcervúce a myseľ rozpínajúce články, už viac neušli. Stačí hodiť emailový kontakt do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý nový článok rád, osobne a zdarma upozorním. 😉