Ak Sa Cítiš Zaseknutý Na Mieste, Týchto 7 Citátov Si Teraz Potrebuješ Prečítať

Sedem citátov, ktoré ti pomôžu, ak sa cítiš zaseknutý na mieste

Napredovať, pracovať na sebe a neustále sa zlepšovať, to je jedna z najzákladnejších ľudských túžob. Všetci chceme kráčať vpred. Všetci chceme zažívať nové veci, dosahovať lepšie výsledky a žať oslnivejšie úspechy.

Pri ohliadnutí sa cez rameno, chceme vidieť kus práce, ktorý sme za tie roky odviedli. Chceme, aby tam bolo more nezabudnuteľných spomienok a nespočet krásnych zážitkov.

Chceme skrátka viac radosti a menej trápenia. Viac zdarov, ako nezdarov. Viac vecí, pre ktoré na seba budeme môcť byť pyšní, ako tých, pre ktoré sa nebudeme vedieť pozrieť do očí vlastnému odrazu v zrkadle.

No i keď sa o tom ľahko píše a ešte ľahšie sníva, v skutočnosti to zas také jednoduché byť nemusí. Mnohí z nás narazili na toľko prekážok a cestu im skrížilo toľko problémov, že skrátka vyčerpali všetky sily na to, aby mohli kráčať vpred, a tak jednoducho zastali.

Niežeby sa im páčilo tam, kde sú, no nevládzu. Nemajú inšpiráciu. Nemajú energiu. Nevedia ako ďalej. Títo ľudia, keď sa obzrú cez rameno, tak musia tie dobré zážitky hľadať s lupou v ruke. Svoje životné úspechy by spočítali na prstoch jednej ruky, pričom by ich všetky ani nepotrebovali a vecí, pre ktoré by na seba mohli byť hrdí, tam takisto veľa nenájdu.

No na zmenu nikdy nie je neskoro. Kto povedal, že sa ti nemôže dariť v budúcnosti len preto, že sa ti nedarilo v minulosti? Kto povedal, že dnešok nemôže byť dňom, kedy sa to všetko zlomí, dňom, kedy sa z toho miesta konečne pohneš?

Ja verím, že ním byť môže. Verím, že sa môžeš skrátka rozhodnúť, že takto ďalej žiť nebudeš a spraviť ten prvý krok za svojou žiarivejšou budúcnosťou, i keď môžeš mať pocit, že si už nadobro zapustil korene.

Áno, aj ty. Verím totižto, že nie si žiadnou výnimkou. Som presvedčený, že to dokážeš. A áno, viem, že je to ťažké, no vedz zasa ty, že i keď môžu byť začiatky náročné a zmena dokáže byť bolestivá, pamätaj, že nič nebolí ani zďaleka tak, ako zostať zaseknutý na mieste, na ktoré nepatríš.

Tu je teda sedem citátov, ktoré ťa opäť povzbudia kráčať ďalej. Sedem výrokov, ktoré ťa prinútia vstať, oprášiť si kolená, vyhrnúť si rukávy, poriadne si prestrečovať nohy, ktoré si tak dlho nepoužíval a konečne, konečne spraviť ten prvý krok… Krok vpred!

1. Buď nešťastný. Alebo sa motivuj. Čokoľvek spravíš, vždy je to tvoja voľba. – Dr. Wayne W. Dyer

Je ľahké upadnúť do mizérie. Podľahnúť sebaľútosti a oklamať svoju myseľ tým, že za situáciu, v ktorej sa vo svojom živote momentálne nachádzaš, nemôžeš. Môžeš sa ľutovať deň čo deň, noc čo noc. Utápať sa vo svojich myšlienkach a obviňovať druhých… A môžeš mať dokonca aj pravdu. Skutočne si sa do tejto nehostinnej situácie nemusel dostať svojím nedopatrením..

No teraz sa radšej posaď, pretože tu prichádza moment, ktorý ti môže privodiť šok. Či už ťa sem dostali vlastné chyby a zlé rozhodnutia, ktoré si v minulosti učinil alebo podlosť, zlosť, bezcharakternosť a darebáctvo druhých, na tom vôbec nezáleží. Pretože minulosť už napísaná bola a môžeš sa z nej akurát tak poučiť. Avšak všetky tie stránky v tvojom príbehu, ktoré ešte len nasledujú, sú nepopísané a prázdne. Ty sedíš za tým notesom. Ty držíš to pero, ktoré doň ten príbeh píše.

A preto, i keď čas späť vrátiť nedokážeš, to, čo napíšeš do ďalších riadkov máš len a len vo svojich rukách. Záleží to len od teba. Či bude tá tragikomédia pokračovať alebo začneš písať inšpiratívny príbeh. Či budú tie nasledujúce stránky depresívne, ako tie posledné alebo príde zvrat, ktorý všetko to zlé na dobré obráti.

Môže to byť tak alebo onak, no pamätaj, že nech už bude tvoj život pokračovať akokoľvek, zakaždým to bude odrazom tvojich rozhodnutí, vždy to bude tvojou voľbou.

2. Vždy, keď sa rozhodneš, zmeníš tým budúcnosť. – Deepak Chopra

Mnohí si to ešte stále neuvedomujú, no všetky naše dnešné rozhodnutia, dokonca aj tie najzanedbateľnejšie, ovplyňujú našu budúcnosť obrovským spôsobom. Povedzme, že stojíš na križovatke dvoch ciest. Chvíľku rozmýšľaš a nakoniec sa vydáš vpravo. Touto cestou kráčaš dvadsať minút, počas ktorých stretneš nových ľudí a uvidíš nové veci, čo ťa privedie k novým myšlienkam a novým nápadom.

Je to iba dvadsať minút, no ovplyvnili ťa ďaleko väčším spôsobom, ako by si si mohol myslieť. Na základe tej prvotnej voľby, vydať sa cestou vpravo, si už počas tých posledných dvadsiatich minút učinil nespočet ďalších rozhodnutí a vykonal nejednu akciu, ktorá bola touto cestou ovplyvnená.

A teraz si povedzme, že by si sa vrátil v čase a vybral si cestu, ktorá viedla vľavo. Zrazu by sa nič z toho, čo si práve prežil, nestalo a čakal by ťa úplne rozdielny deň. Stretol by si iných ľudí, videl iné miesta a hlavou by ti blúdili úplne iné myšlienky. A na to by sa opäť nabalovali diametrálne odlišné činy, zážitky a udalosti.

Chápeš? V každom jednom okamihu, kedy sa o niečom rozhoduješ, ovplyvňuješ svoju budúcnosť. Možno niečo, čo stojí za pripomienku, keď budeš najbližšie polemizovať nad tým, či budeš aj naďalej pokračovať v tom sebazničujúcom tempe svojho života alebo konečne niečo zmeníš a spravíš tak niečo pre seba.

Áááá, ak by si potreboval trošku poradiť, určite mrkni článok 20 Jasných Znamení, Ktoré Dokazujú, Že V Živote Potrebuješ Poriadnu Zmenu. V ňom už sa dočítaš, či sa to týka aj teba. 😉

3. Rozhodnutia môžu byť neuveriteľne ťažké, no nikdy nie sú nemožné. Povedať, že nemáš na výber, znamená oprostiť sa od zodpovednosti, no tak bezúhonný človek nekoná. – Patrick Ness

Toľko ľudí sa snaží seba i druhých presvedčiť, že v živote skrátka nemajú na výber. Že nechceli toto, že nechceli tamto, no ono sa to stalo a oni sa s tým musia naučiť žiť. Pretože neexistuje skutočne nič, čo by spraviť mohli. I keď by chceli, nemôžu.

Svoje presvedčenie obhajujú horlivo a odhodlane, neuvedomujúc si fakt, že i keď všetkých naokolo o svojej pravde presvedčia, i keď túto malú bitku o pravdu vyhrajú, súčasne s tým prehrajú celú vojnu. A to tak, že sa nerozhodnú o svoj lepší život zabojovať, no uspokoja sa s tým, ktorý majú… S tým, s ktorým nie sú spokojní. S tým, ktorý neznášajú.

No to je príliš zbabelý spôsob na to, aby si si ho zvolil tiež. Tak to robia padavky a odpadlíci, ľudia, čo v živote nikdy nezvíťazia. A to ty nechceš, však nie? Prebúdzať sa každé ráno s nechuťou a výčitkami. Nenávidieť všetkých ľudí okolo, nenávidieť svoj vlastný život. Sľúb mi teda, že to nedopustíš… Sľúb mi, že nedovolíš, aby si tak dopadol… A čo je najdôležitejšie, sľúb to sebe!

A len tak na okraj, keď už je reč o tých sľuboch… Nedávno som napísal skvelý článok o tom, čo všetko by si si sľúbiť mal, aby stál tvoj život za to… Prečítaj si teda 14 Sľubov, Ktoré Si Jednoducho Musíš Dať. Bude to skvele investovaný čas, uvidíš. 😉

4. Prvým krokom k tomu, aby si sa niekam dostal, je rozhodnúť sa, že viac nezostaneš na mieste, na ktorom sa nachádzaš teraz. – Neznámy

Mnoho ľudí sa ma pýta, čo ma viedlo k zmene. Čo bolo mojou inšpiráciou, čo bolo tým podnetom a čo mi v nej pomohlo. Ako sa mi podarilo zmeniť toto, ako zasa tamto.

No nekomplikovanou pravdou je, že som bol nespokojný už dlhší čas. Nepáčil sa mi môj život, nepáčila sa mi moja práca, nepáčilo sa mi obrovské množstvo vecí, s ktorými som sa dennodenne potýkal. Sťažoval som sa, bedákal som, ľutoval som sa, no nerobil som vôbec nič preto, aby sa to zmenilo.

Až sa to vo mne jedného dňa zlomilo. Povedal som si, že takto skrátka už ďalej žiť nemôžem. Všetka ta nechuť, nespokojnosť a hnev sa spojili v jeden silný a intenzívny pocit, ktorý ma dohnal na kraj útesu a ja som jednoducho musel skočiť.

Nevedel som, čo si počnem, nevedel som, čo budem robiť. Nemal som najmenšej potuchy, kde začnem a ani to, koľko mi zmena potrvá. No pravdupovediac, ani som to veľmi neriešil. Jediné, čo ma zaujímalo, bola tá skutočnosť. Tá potreba. Ten môj neopomenuteľný pocit, ktorý ma hnal vpred. A i keď som vtedy nevedel mnoho vecí, s neochvejnou istotou som vedel jednu… A to tú, že už viac nechcem žiť život, ktorý som žil doposiaľ.

A to bol vlastne aj dôvod, pre ktorý som napísal e-knihu 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Aby pomohla ľuďom v podobnej situácii. Aby poskytla východisko z problémov, s ktorými sa každý človek na začiatku väčších životných zmien potýka. Tak ju určite omrkni, isto dokáže pomôcť aj tebe. A navyše je zdarma. 😉

5. Žiadne množstvo pocitu bezpečia nestojí za to utrpenie z priemerného života pripútaného k rutine, ktorá zabila tvoje sny. – Maya Mendoza

Tak za prvé, v prírode nič také ako bezpečie neexistuje. Je to ilúzia. Fatamorgána. Prelud. Rozprávka, za ktorou si idú ľudia nohy zlámať. Naháňajú sa za ním bez ohľadu na to, čo mu všetko obetujú. Svoj čas. Svoju energiu. Svoje myšlienky. Dokonca život samotný.

No skutočný život začína mimo tvojej zóny komfortu. Všetky tie zážitky, po ktorých bažíš, nájdeš mimo svojich zabehnutých chodníčkov. Tie vyjazdené koľaje ti nikdy neprinesú nič nového. Ten stereotyp nenaplní tvoj život radosťou a šťastím.

Práve naopak. Nebezpečenstvo potrebujeme, aby sme sa cítili nažive, aby sme nezabúdali, že nie sme z cukru. Čeliť novým výzvam a prekonávať ich zasa musíme, aby sme si pripomínali, čo všetko vlastne dokážeme, akí silní naozaj sme.

V živote skrátka musíš riskovať. Vyžmýkať ten svoj do poslednej kvapky. Siahnuť si na dno svojich síl. Spraviť pre svoje zdravie a telo maximum. Zabojovať o lepšiu prácu. Vystrkovať rožky a vyčnievať z davu… Toto všetko by sme mali robiť, no nie preto, že sa tým vystavíme nebezpečenstvu, nie preto, že tým budeme hazardovať so svojím životom. Ale preto, že rutina vraždí… Preto, že je to práve ten stereotyp, ktorý nás dokáže zabiť. To je dôvod, prečo by sme mali vyhľadávať opak!

6. Dokým neuveríš, že máš na výber, navždy zostaneš zaseknutý. – Sean Stephenson

Väčšina ľudí prejde životom bez toho, aby si uvedomili, že sú to oni sami, kto modeluje ich životy. Že sú to oni, kto drží opraty, či stojí za kormidlom. A to je vo väčšine prípadov aj kameň úrazu.

Namiesto toho, aby sa chopili šancí na zmenu a možností na lepší a kvalitnejší život, čakajú, že im niečo padne z neba. Že príde čas, kedy sa to všetko zmení, že príde osoba, ktorá ich spasí.

No dovtedy sledujú so smútkom v očiach akurát tak ľudí okolo. Pozorujú, ako si ostatní plnia sny, bojujú za svoje lepšie zajtrajšky, pracujú na lepších verziách samých seba. Osamelosť, zatrpknutosť a ľútosť sú ich dôverníkmi, od ktorých si dokolečka nechávajú našepkávať, že to nedokážu, že nie sú ako ostatní, že im šťastie a úspech neboli súdené.

No to nie je pravda! Ty to dokážeš presne tak, ako to dokázali ostatní. Nemusel si sa narodiť so žiadnymi špeciálnymi vlastnosťami, a takisto nemusíš mať svoj žiarivý osud napísaný vo hviezdach. Ty sám si ten svoj tvoríš. Svojimi myšlienkami. Svojimi rozhodnutiami. Svojím konaním.

No i keď to isto znie povzbudivo a inšpiratívne, má to jeden háčik. A ten sa skrýva v tom, že v to všetko najprv musíš uveriť. Musíš uveriť, že je to možné. Musíš uveriť v to, že to dokážeš. Musíš skrátka uveriť v seba, iba tak sa ti to podarí.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

7. Nikdy nie je neskoro začať od začiatku. Ak si nebol spokojný so včerajškom, dnes skús niečo iné. Hlavne nezostávaj zaseknutý na mieste, máš naviac. – Alex Elle

Nie nadarmo sa vraví, že sa každé ráno prebúdzame do nového života. Každý jeden deň totižto dostávame šancu začať odznova. Spraviť veci inak, ako sme ich spravili predtým. Lepšie. Múdrejšie. Rozumnejšie.

Ranné slnko so sebou prináša nové možnosti, nové príležitosti a nové šance, dať svojmu životu opäť nádych. Dať mu iskru. Dať ho znova do pohybu. Nehľadiac na to, čo sa stalo včera, nehľadiac na to, kde si pochybil. Dnes to skrátka môžeš skúsiť znova, dnes môžeš svoje včerajšie resty napraviť.

I keby ti to nevyšlo tisíckrát, i keby to nefungovalo miliónkrát. Neprestávaj sa pokúšať znova, neprestávaj skúšať niečo nové. Pretože iba blázon si dokolečka sľubuje rozdielne výsledky od robenia rovnakých činností, pamätaj!

A preto, ak si si včera opäť líhal do postele s neukojiteľnou túžbou zmeniť svoj život, netvár sa dnes ráno akoby sa nič nestalo. Vstaň, opláchni si tvár, umy si zuby a sprav absolútne všetko, čo bude v tvojich silách preto, aby si sa k tomu lepšiemu životu, o ktorom snívaš, konečne nasmeroval!

A to bola pre dnešok posledná myšlienka. Verím, že ťa článok povzbudil a dodal ti potrebné sily a odhodlanie, aby si sa dokázal pohnúť z toho miesta, na ktorom si sa zasekol na tak dlhý čas. Vedz, že nič nie je stratené, kedykoľvek sa môžeš rozhodnúť, že už ďalej nebudeš pokračovať v žití života, s ktorým nie si spokojný a začneš s žitím života, ktorý budeš milovať.

Nepodceňuj sa. Neodvracaj svoju pozornosť od vecí, na ktorých záleží. Aj ty to dokážeš. Aj ty máš v sebe tú silu. Tak daj hlavu hore a začni bojovať!

A ak by si uvítal zopár rád, ako si zariadiť život, ktorý bude nielen vyzerať dobre navonok, ale bude tiež skvelo chutiť zvnútra, určite si prečítaj článok 10 Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Prežiť Tvoj Život Na Maximum. Tam už ich zopár nájdeš. 😉

Ak sa mi ťa článkom podarilo nakopnúť, určite ho podpor lajčiskom, šériskom alebo aspoň poslaním kamošovi, ktorému by dokázal zlepšiť deň takisto, ako sa mu to podarilo v tvojom prípade! 😉

Takisto sa samozrejme nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti už viac nové nadupané články, ktoré ti pomôžu zlepšiť tvoj život, neunikli. Jednoducho hoď svoj emailový kontakt do políčka nižšie, pod mojím BIO-m a ja ťa už každý týždeň na nový článok osobne, rád a zdarma upozorním. 😉