10 Dôležitých Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Prežiť Život Na Maximum

10 Dôležitých Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Prežiť Život Na Maximum

Všetci snívame o skvelom živote. Úchvatnom, nezabudnuteľnom, skvostnom a podmanivom. O takom, čo nám vezme dych a podlomí kolená hádam tisíckrát do dňa.

Jasné, jasné, viem, každý z nás si ho predstavuje rozdielne. Plány, sny a vízie o svojej ideálnej budúcnosti máme iné.

No aj napriek našim odlišným predstavám, všetci chceme vo svojej podstate to isté. Chceme byť skrátka šťastní. Chceme svoj život milovať, byť spontánni a zbierať jeden skvelý zážitok za druhým.

A práve to je dôvod, prečo som napísal tento článok. Pretože mnohí z nás majú mylné predstavy o tom, čo všetko musia získať, či uskutočniť, ešte skôr, ako si taký život dokážu zariadiť.

Niektorí veria, že im taký život zabezpečia peniaze, iní sú zasa presvedčení, že najprv potrebujú uspieť v práci a tí ďalší naopak očakávajú, že ich spraví šťastnými iná osoba, čas, či miesto.

No i keď sú ciele fajn a je skutočne potrebné mať ich pevne stanovené (o Siedmich Dôvodoch, Prečo Si Stanoviť Ciele som písal TU), šťastie ti neprinesie ani ten dom s veľkou záhradou, ani to nové terénne auto a bohužiaľ, ani tá nová frajerka, nech je naložená ako chce.

A i keď sa momentálne naše názory možno rozchádzajú, kvalita tvojho života záleží od omnoho podstatnejších vecí a až keď si ich osvojíš, až vtedy s ním budeš nad mieru spokojný.

A teda, aby som zasa nenapísal úvod, ktorý budeš čítať dva a pol týždňa, poďme rovno k veci. Tu je zopár pripomienok, ktoré ti pomôžu prežiť taký život, o ktorom snívaš vo svojich najdivokejších snoch…:

1. Vyťaž z každého okamihu maximum

,,Neváhaj a ži každý jeden moment vo svojom živote najlepšie, ako vieš. Pretože žiješ iba raz, príležitosti prichádzajú zriedka a nič nemáš zaručené.“ – Blaze Olamiday

Ak sa budeš príliš strachovať o to, čo sa môže stať v budúcnosti a spytovať svoje svedomie za to, čo si spravil alebo nespravil vo svojej minulosti, nikdy nebudeš schopný žiť v prítomnosti.

Nechaj ísť to, čo bolo, teš sa na to, čo príde, no hlavne, hlavne zostaň úplne prítomný v tomto momente. Pretože včerajšok je história, zajtrajšok je záhada, no dnešok, ten je dar.

Tento okamih je to jediné, čo máš v živote isté, tak nech stojí za to. Nech už je to čokoľvek, po čom túžiš, teraz je ten správny čas konať. A preto svoj čas tráv činnosťami a s ľuďmi, s ktorými ho tráviť chceš. Neodkladaj dôležité veci. Život je predsa príliš krátky na to, aby si bol čokoľvek iné, ako šťastný.

Jednoducho sa zhlboka nadýchni, zavri svoje oči a precíť tento moment.

2. Buď šťastný. Teraz, nie potom.

,,Nauč sa užívať si každú jednu minútu svojho života. Buď šťastný teraz. Nečakaj na niečo mimo teba, čo ťa môže spraviť šťastným v budúcnosti. Premýšľaj nad tým, aký je v skutočnosti vzácny ten čas, ktorý si dnes strávil, či už v robote alebo so svojou rodinou. Každú minútu by si si mal užiť a vychutnať.“ – Earl Nightingale

Šťastie je cesta, nie destinácia, tak ho konečne prestaň odkladať na neskôr. Nečakaj na víkend, aby si si oddýchol, nečakaj na leto, aby si si svoj život užil. Šťastie je predsa vnútorná záležitosť. Je to o kvalite tvojich myšlienok, je to o postoji, ktorý k životu máš.

Na to, aby si bol šťastný, nepotrebuješ, aby bol tvoj život dokonalý. Stačí, aby si sa naučil pozerať za jeho nedokonalosti.

Buď preto optimistický a pozitívny. Ver v seba a v svoje schopnosti. Buď úprimný a hovor pravdu. Rob vlastné rozhodnutia a nasleduj vlastné hodnoty. Drž sa vlastných princípov a nasleduj svoje srdce. Buď autentický a buď sám sebou, pretože jediný spôsob, ako byť skutočne šťastný, je byť úplne spokojný s tým, kto si. 😉

3. Využívaj šance

,,Naše životy sú definované príležitosťami. Dokonca aj tými, ktoré nevyužijeme.“ – F. Scott Fitzgerald

Nie nadarmo sa vraví, že ľutovať budeme aj tak iba tie šance, ktoré nevyužijeme. Jednou z najsmutnejších kombinácií troch slov v slovenskom jazyku je slovné spojenie „Čo ak by…“.

Neboj sa teda chopiť šancí, ktoré pred tebou spočinú. Veď predsa o tom je život. Je o tých krokoch do neznáma, o tej neistote, o tom riziku. Vtedy chutí najlepšie.

Vo chvíľach, kedy predbiehaš všetkých tých, ktorí hovorili, že sa niečo nedá, zatiaľ čo ty to už dávno robíš. Keď vyvedieš z omylu všetkých svojich neprajníkov a ukážeš im, ako veľmi sa mýlili. Keď sa rozhodneš konať a zistíš, že si sa lepšie rozhodnúť nemohol. Keď sám sebe dokážeš, že na to máš. Keď zariskuješ a vyhráš.

Veď sám povedz, kedy sa chceš cítiť viac nažive? Už dávno predsa dobre vieš, že ten život nie je o počte nádychov, ale o chvíľach, ktoré ti berú dych. A vedz, že ten adrenalín a tie endorfíny ti k takýmto momentom iba pomôžu. 😉

Tomu, ako sa vo svojom živote chopiť šancí a už nikdy viac ich nepustiť, píšem v článku 7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeš Využívať Príležitosti Priamo Pred Tebou. Tak ho omrkni, aby ti už žiadne neušli. 😉

4. Prekonávaj svoje obmedzenia

,,Hneď, ako prekonáš limity vo svojej mysli, zistíš, že tam vlastne žiadne neboli.“ – Neznámy

Výzvy sú to, čo robí život zaujímavým a ich prekonávanie je to, čo ho robí zmysluplným. Začni si už teda konečne veriť a pusť sa do toho. Dokáž si, že na to máš. Testuj svoje limity a keď objavíš ich hranice, prekonaj ich.

Búraj hradby, prekonávaj problémy a neprestávaj napredovať, zlepšovať sa a pracovať na sebe. Veď o tom to celé je. To by mal byť ultimátny cieľ každého. Stávať sa lepším a lepším, rásť ako osoba, rásť ako človek.

Pretože neviem ako ty, no ja som tým úplne posadnutý. V živote chcem dokázať veľké veci, a tak je toho predo mnou ešte mnoho, čo sa musím naučiť, v čom sa musím zdokonaliť.

A keďže viem, že si jediné prekážky vytvárame sami našimi myšlienkami, nemám v pláne v tom pokračovať. Nebudem stavať múr tam, kde je cesta. Nebudem hľadať problém tam, kde je riešenie. Veď prečo aj, hm?

To, že niečo nevieš teraz, neznamená, že sa to nemôžeš naučiť. Uver, že to dokážeš, začni na sebe poctivo makať a si na pol ceste tam. 😉

5. Daj svojmu životu zmysel

,,Zmyslom života, je dať životu zmysel.“ – Robert Byrne

Ak sa nepokúšaš splniť si svoje sny, o čom je potom tvoj život?

Veď žiť náš život bez toho, aby sme mu zadali cieľ, bez toho, aby sme mu dali zmysel, je ako vystreliť šíp a nemieriť na žiaden terč. Je to strata času a energie.

Toľkí svoj život prežijú iba do jeho dĺžky, no zabudnú na jeho hĺbku. Pretĺkajú sa životom, hľadajúc jeho zmysel, s úplným nepochopením toho, o čo tu v skutočnosti ide. Zmysel života nenájdeš, musíš mu ho dať.

Okrem života samého si dostal do rúk ďalší ohromný dar, a to možnosť nakladať s ním podľa vlastnej vôle, podľa vlastných predstáv. Môžeš byť skrátka kýmkoľvek chceš a robiť čokoľvek chceš. Tak ho využi, pretože nikto iný to za teba nespraví.

Deň, kedy môžeš zmeniť svoj život začína každé ráno. Stačí sa rozhodnúť a spraviť prvý krok k zmenám, ktoré si vo svojom živote želáš. Môžeš si vytýčiť ciele, začať pracovať na svojej budúcnosti alebo si len stiahnuť E-Book, ktorý ti v zmene pomôže. Ako napríklad 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Okrem toho, že sa stretáva s perfektnými ohlasmi, je zdarma a skutočne ti môže pomôcť zmeniť tvoj život. Tak sťahuj. 😉

6. Zapál sa pre niečo

,,Nepýtaj sa, čo potrebuje svet. Pýtaj sa, vďaka čomu sa cítiš nažive. Pretože to, čo svet potrebuje, sú ľudia, ktorí sú nažive.“ – Howard Thurman

V živote by si sa mal pre niečo zapáliť, pretože v krematóriu už bude neskoro. Veď najsilnejšia zbraň je ľudská duša v ohni. Človek, ktorý horí vášňou, je ako nákaza. Šíri ju okolo seba, akoby to bola nejaká baktéria. Chrípka.

No tá vášeň je omnoho chytľavejšia. Ľudia chcú byť nakazení. Chcú byť toho všetkého súčasťou. Aj oni sa tak chcú cítiť. Aj oni chcú mať v živote niečo, po čom budú toľko túžiť. Preto sa vraví, že nájdi prácu, pre ktorú sa zapáliš a peniaze prídu samé. Pretože ľudia ťa začnú nasledovať. Podporovať. Pomáhať. Hnať ťa dopredu.

A nielenže tým dokážeš prospieť svojmu okoliu, teba to takisto spraví neskonale šťastným. 😉

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

7. Ži podľa seba, nasleduj svoje zásady a zostaň verný svojim princípom

,,Nie je ťažké robiť rozhodnutia, akonáhle spoznáš svoje hodnoty.“ – Roy E. Disney

Spokojný budeš až vtedy, keď budeš žiť svoj život podľa seba. Buď verný svojim presvedčeniam a konaj na ich základe. Postav sa za svoju vec a nauč sa hájiť svoje názory.

Tvoje zásady a hodnoty budú štiepiť tvoj osud. Na ich základe sa bude formovať tvoja budúcnosť, tak sa uisti, že sú pevné a správne. Ovplyvnia tvoje rozhodnutia, budú ti udávať smer a budovať charakter, tak ich nikdy nespochybňuj.

Moment, v ktorom som si ja stanovil zásady, podľa ktorých chcem prežiť svoj život, zmenil všetko. Otočil ho o 180 stupňov a pomohol mi na cestu, ktorej kráčanie si neskutočne užívam. Ak sa chceš inšpirovať, prečítaj si o nich viac v článku Desatoro Zásad, Podľa Ktorých Chcem Prežiť Svoj Život. Ten ťa zaručene nakopne. 😉

8. Miluj vášnivo

,,Vlastniť naše príbehy a milovať samých seba v priebehu času, sú tie najodvážnejšie veci, aké kedy spravíme.“ – Brené Brown

Ako povedal John Lennon „Láska je odpoveď“. Na čo, pýtaš sa? Na všetko.

Začni tým, že začneš milovať seba samého a zmení sa ti celý svet. Život ti začne opäť chutiť. Zážitky budú intenzívnejšie, smiech bude dlhší, jedlo bude chutnejšie.

Ono druhí ľudia iba ťažko uvidia dôvody, pre ktoré by ťa mali milovať, keď ich nevidíš sám. Začni so sebou teda zachádzať s rešpektom a s úctou. Začni sa chváliť za svoje úspechy a odpúšťať si svoje chyby. Zaflirtuj so svojim odrazom v zrkadle. Buď na seba jednoducho pyšný.

A hneď potom začni milovať svoj život. Miluj každú jednu činnosť, ktorú cez deň robíš. Miluj svojich priateľov, miluj svoju najbližšiu rodinu. Zamiluj sa do toho pocitu, že si zdravý, že si pánom svojich myšlienok, že žiješ. Zhlboka dýchaj. Precíť tie momenty, kedy ješ dobré jedlo, či tie, v ktorých zahasíš svoj smäd pohárom studenej vody.

Miluj jednoducho všetko to, čo v živote máš a buď za to taký vďačný, aký len byť vieš. A ak by si potreboval menšiu pripomienku všetkých vecí, za ktoré by si vďačný byť mal, určite si prečítaj článok 14 Dôkazov, Ktoré Ťa Presvedčia, Že Sa Ti Darí Lepšie, Ako Si Myslíš. Ten ti ich pripomenie veľmi rýchlo. 😉

9. Objav svoje pravé Ja

,,Narodil si sa ako originál, tak nezomieraj ako kópia.“ – John Mason

Jednou z najväčších výziev v živote, je zostať samým sebou vo svete, ktorý sa ťa snaží spraviť rovnakým, ako sú všetci ostatní. Nesnaž sa byť niekým iným, len aby si zapôsobil na druhých. Buď sám sebou, pretože iba tak k sebe pritiahneš tých skutočných priateľov, tú pravú lásku.

Buď jedným z mála, nie jedným z mnohých. Pretože originál je vždy vzácnejší, ako kópia. Pretože, ak sa budeš snažiť naplniť očakávania druhých o tom, kým by si mal byť a čo by si mal robiť, nikdy nebudeš skutočne slobodný. Nikdy nebudeš šťastný, nikdy nebudeš spokojný.

Až keď budeš osobou, ktorou si sa narodil, aby si bol, až vtedy sa dokážeš pozrieť do zrkadla s úsmevom na perách a s hlavou vztýčenou. Nie je to náhoda, že sme sa všetci narodili rozdielni. Každý máme unikátne vlastnosti a dokážeme svetu darovať niečo jedinečné. Nepriprav teda svet o tie svoje tým, že svoju jedinečnosť a odlišnosť zadupeš do zeme a staneš sa jedným z tých bezduchých tieňov, ktoré kráčajú svetom bez povšimnutia.

Nespochybňuj svoju existenciu. Neporovnávaj sa s druhými. Nepodceňuj sa. Si presne taký, akým si byť mal. Dovoľ si byť nedokonalý. Takým by si byť ani nemal, narodil si sa predsa, aby si bol jedinečný, nie perfektný.

Skvelé tipy na to, ako byť ozaj samým sebou, nájdeš v článku 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou, tak ho určite omrkni. Ver mi, keď ti hovorím, že stojí za to. 😉

10. Zbieraj zážitky, nie veci

,,Zmyslom života je žiť ho. Vychutnávať si svoje skúsenosti naplno a dychtivo a bez strachu sa naťahovať za novšími a bohatšími zážitkami.“ – Eleanore Roosevelt

Tvoje zážitky sú to, z čoho sa tvoj život skladá, tak nech stoja za to. Veď na konci to nie sú roky v tvojom živote, čo sa počíta, ale život v tvojich rokoch. A keď už ten koniec príde a celý tvoj život ti prebehne pred očami, tak sa uisti, že sa budeš mať na čo pozerať.

Ži. Objavuj. Spoznávaj nových ľudí. Cestuj. Zabávaj sa. Veľa sa smej. Buduj si pevné vzťahy. Tráv čas osamote, tráv ho v prírode. Riskuj. Rob všetko to, čo si dokážeš skutočne užiť.

A ak by si potreboval zopár tipov na to, ako si nezabudnuteľné zážitky vytvoriť, inšpiráciu môžeš načerpať v článku 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete.

Táááák a pre dnes je to všetko. Článok nezabúdaj lajkovať a šérovať, čo ti budú sily a internetové pripojenie stačiť a takisto sa zapíš do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie bombastické články už nikdy neušli. Hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý jeden nový článok osobne, rád a zdarma upozorním. 😉