Desatoro Zásad, Podľa Ktorých Chcem Prežiť Svoj Život

Desatoro zásad, podľa ktorých chcem prežiť svoj život

Tvoj život môže byť navlas rovnaký tomu, o akom snívaš. Všetko je to v tvojich rukách. Niektorí hovoria, že je život ťažký. Iní vravia, že je komplikovaný. No ty si nesmieš privlastniť tieto mylné presvedčenia…! Pretože tvoj život bude iba taký, akým si ho spravíš.

No vieš, ako by mal vyzerať? …ten život, po ktorom túžiš. Vieš, aký by mal byť? O akom živote vlastne snívaš?

Existuje citát: ,,Väčšina ľudí si nesplní svoje ciele, pretože žiadne nemajú.“ A presne to platí aj pre naše životy. Väčšina ľudí nikdy nebude mať taký život, po akom túži, pretože jednoducho netušia, aký to je. Nemajú ani potuchy o tom, kým chcú byť, čo chcú robiť, ako chcú žiť.

Preto, ak chceš žiť život svojich snov, najprv mu musíš postaviť reálne základy vo vlastnej mysli. Musíš vedieť, čo od života chceš a čo si mu ochotný obetovať na oplátku. Musíš vedieť, čo je pre teba dôležité a žiť podľa toho. Inak to ani nejde.

Aby som ti rozprúdil krv v žilách, rozbehal mozgové závity a vnukol inšpiráciu, tu je mojich desatoro. Podľa týchto zásad chcem žiť a podľa týchto zásad aj žiť budem!

Tu sú:

1. Obklopím sa správnymi ľuďmi

,,Ukáž mi svojich kamarátov a ja ti poviem, kto si.“

Známy a veľmi pravdivý výrok. Naše okolie má na nás obrovitánsky dopad. Ovplyvňuje ťa ďaleko väčším spôsobom, ako si možno myslíš. Na základe názorov, ktoré počuješ vo svojom okolí, si buduješ svoje vlastné. Spolu s vlastným presvedčením a vlastnými zásadami.

Ja si preto vyberám svojich kamarátov a ľudí vo svojom okolí veľmi starostlivo. A tebe, prirodzene, radím to isté. Radím ti, aby si sa obklopil ľuďmi, ktorí v tebe prebudia túžbu zmeniť svoj život, dokázať v ňom niečo. Takých, ktorí v tebe zapália tú iskru… Tú chuť milovať, cítiť a žiť!

Ľudí, ktorí ti pomôžu hore. Tých, ktorí ti ukážu cestu, podporia ťa, pochvália, povedia ti pravdu. Inšpirujú ťa, motivujú, nedovolia ti zastať… Myslím, že už máš celkom reálnu predstavu, o akých ľuďoch píšem, však?! S takými sa stretávaj!

Pretože negatívni ľudia ťa väčšinou iba otrávia. Ukážu ti prekážky, ktoré tam častokrát v ani nie sú. Nájdu milión dôvodov, prečo sa ti uspieť nepodarí, no ani jeden spôsob, ako by si uspieť mohol. Nakazia ťa pesimizmom a vycucajú z teba energiu sťažnosťami, trápeniami a starosťami, zakaždým, keď ti ich zavesia na nos.

Okolie si preto vyberaj starostlivo… Pomôže ti buď postavať múr ďaleko pred hranicami toho všetkého, čo by si v živote dokázať mohol… Alebo ti ho naopak pomôže zbúrať a pomôže ti za hranice možného. Mne sa páči viac tá druhá možnosť! 😉

2. Svoj čas budem využívať rozumne

,,Jedného dňa sa zobudíš a už viac nebudeš mať čas robiť veci, ktoré si vždy robiť chcel.“ – Paulo Coelho

Čas je najvzácnejšia komodita, akú máš! I keď to v tejto chvíli možno vnímaš rozdielne a myslíš, že sú to peniaze. No čas ti nikto nevráti. Akonáhle je preč, je preč naveky. Preto si ho stráž. Nakladaj s ním rozumne, váž si ho, investuj ho alebo ho venuj chvíľam, ktoré ti vezmú dych. A preto, nech už s ním spravíš čokoľvek, hlavne ho nepremárni!

Každý sme dostali rovnaké množstvo času a je iba na nás, ako ho zúročíme. Či ho využiješ naplno, každú jednu minútu, ktorá ti bola daná, každý jeden moment, ktorý máš k dispozícii alebo si ho necháš pretiecť pomedzi prsty.

Preto najbližšie, keď si budeš klamať, že nemáš čas na veci, ktoré by si robiť chcel, na tie, ktoré sú skutočne dôležité a dokážu ti zmeniť život, spomeň si, že je to celé iba otázka priorít a manažovania času. Nikto nedostal viac času, ako si dostal ty, tak prestaň nariekať!

A posledná vec, ktorú ti k tejto téme poviem, je, aby si prestal odkladať veci na zajtra. Zajtrajšok nie je garantovaný. Jediné, čo máš v živote zaručené, je práve táto chvíľa. Teraz je ten správny moment konať, teraz je ten správny moment žiť. Vezmi si ho, je iba tvoj! 😉

Vsuvka: Pamätaj, že všetko, o čom sa dočítaš v článku, to všetko môžeš mať aj ty. Aj ty tak môžeš žiť. Nikdy nie je neskoro na zmenu. Nikdy nie je neskoro začať žiť po svojom. A skvelé miesto, kde so zmenou začať, je stiahnutím E-Book – 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Potom ti už nebude nič stáť v ceste za úspešnou zmenou k lepšiemu. 😉

3. Budem cvičiť svoje telo

Moje telo, môj chrám. Teda aspoň ja to tak vnímam. Za celý svoj život budeš mať iba jedno, preto by si sa mal podľa toho okamžite začať správať!

Tvoje telo bolo stvorené pre pohyb, či už to tak zariadil Boh alebo evolúcia. No aj napriek tomu, že to vieš, zvysoka na to kašleš. Osem, deväť, desať hodín presedíš v práci za počítačom, prídeš domov zničený a prvé čo spravíš je, že skočíš s noblesou na gauč pred telku a necháš si vymývať mozog.

Niekedy sa ľudia pohybovali úplne bežne, celý deň. Museli chodiť ďaleké vzdialenosti, pracovali rukami, museli sa jednoducho otáčať, inak by sa nenajedli. No potom prišlo 20-te a 21-vé storočie, sadli sme si na zadky a odmietli sme sa prispôsobiť novej dobe.

Odmietaš cvičiť aj napriek tomu, že nedostatok pohybu spôsobí celú armádu chorôb. Odmietaš to aj napriek tomu, že sa ti počas cvičenia uvoľňujú endorfíny – hormóny šťastia. Odmietaš to aj napriek tomu, že sa počas cvičenia a po ňom cítiš bezpodmienečne najlepšie za celý deň.

Nedokážem to pochopiť. Poviem ti iba toľko, že je to neopísateľný pocit, keď tvoje telo dokáže niečo, čoho ešte pred týždňom nebolo schopné! Aktívny život má nespočítateľné množstvo výhod, oproti životu pasívnemu, no záleží to iba od teba, na koľko si svoje telo ceníš.

4. Budem cvičiť svojho ducha a myseľ

Naše myšlienky sú všetko. Štiepia našu realitu. To, na čo myslíme, tým sa staneme. Naša myseľ je alfa-omega všetkého. Rozhoduje o tom, ako sa cítime v prítomnosti, rozhodovala o našom živote v našej minulosti a rovnako sa postará aj o našu budúcnosť.

,,Sme tým, na čo myslíme. Všetko, čím sme, vyplýva z našich myšlienok. Našimi myšlienkami tvoríme náš svet.“ – Buddha

Je to jednoduché. Ak sa sústredíš na to, čo je v tvojom živote dobre, namiesto toho, čo je v ňom zle, budeš sa cítiť ďaleko lepšie, ako sa cítiš teraz. Samozrejme, s pozitívnymi myšlienkami pritiahneš do svojho života aj omnoho viac pozitívnych udalostí. Taký je rozdiel medzi pozitívne naladeným človekom a tým, ktorý je zbytočne negatívny.

Ak si optimista, veríš v lepšie zajtrajšky a šťastné konce. Tým pádom si náchylnejší využívať šance, ktoré ti skrížia cestu. Si ochotný viac „riskovať“, robíš lepší dojem na ľudí okolo, povzbudzuješ morálku, a teda v konečnom dôsledku máš oveľa väčšiu šancu uspieť a dotiahnuť veci k šťastnému koncu.

Zatiaľčo na druhej strane, pesimista sa častokrát ani len nechytí šance. Je podozrievavý, neverí sebe ani iným, je zatrpknutý a neochotný opustiť svoju rutinu. O tom, ako bude vyzerať budúcnosť týchto dvoch chlapíkov, už máš asi jasnú predstavu, však?!

5. Stravovať sa budem múdro

Opäť platí vyššie spomenuté moje telo, môj chrám. Stravovať sa správne v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché. Ľudia si za posledné roky vybudovali katastrofálne stravovacie návyky, ktoré im ničia zdravie, a tým aj život, a to poriadne!

Samé fastfoody, instantné jedlá, polotovary, E-čka, stabilizátory, farbivá, chemikálie, a tak ďalej, a tak ďalej…

Celá plejáda chorôb, zdravotných komplikácií, nedostatok energie, nedostatok chuti do života… Za toto všetko môže aj naša strava. Ona ti znižuje kvalitu života, ako aj pôžitok z jeho žitia.

No náprava si nevyžiada ani zďaleka také množstvo času, aké predpokladáš. Stačí do svojho jedálnička zapracovať viac zeleniny, viac ovocia. Jesť pravidelnejšie, častejšie a v menšom. Menej vyprážať. Viac sa vyhýbať polotovarom, fastfoodom a instantným jedlám. Piť viac vody ako malinoviek.

Nechce to žiadnu vedu, iba trošku rozumu, štipku tvojho času a vôľu žiť lepšie. Vôľu žiť zdravšie. Chce to malé zmeny na ceste za obrovským rozdielom v kvalite života, ktorý žiješ. Je to na tebe. Ktorou cestou sa vyberieš?!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

6. Budem sám sebou a budem správny človek

Najlepšia vec, akú pre seba môžeš spraviť. Život si nedostal preto, aby si v ňom plnil sny a očakávania druhých. Vždy sa nájdu samozvaní odborníci na tvoj život. Otec z teba bude chcieť mať študovaného právnika, mama bude chcieť vnúčatá, čo možno najskôr, frajerka bude chcieť, aby si zarábal strašný balík…

Vždy budú okolo teba ľudia, ktorí sa ti budú snažiť poradiť, čo je pre teba „najlepšie“. Niektorí budú úprimní a budú to robiť z dobrej vôle, niektorí nie. No pravdou zostáva, že títo ľudia nikdy vedieť nebudú, čo je pre teba skutočne najlepšie. Iba ty môžeš.

Pretože oni si neprešli tým, čím si si v živote prešiel ty. Nikdy nebudú vedieť, čo cítiš, nespoznajú veci, pre ktoré horí tvoje srdce. Nebudú poznať tvoje vášne, rovnako ako nikdy nepochopia, prečo tamto robiť chceš a toto nie. A to je v poriadku.

Vo svojej hlave máš vlastný rozum a vo svojich botách vlastné nohy, preto choď tam, kam ťa srdce ťahá a rob to, čo ti rozum káže. Každý jeden človek je unikátny a byť samým sebou je ten najväčší dar, ktorý môžeš dať sebe, ľuďom okolo a taktiež svetu.

Ja som sám sebou stále, za každých okolností. Tiež by si mal byť. Určite si prečítaj článok 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou. Rozšíri ti obzory a pochopíš, prečo ísť v živote vlastnou cestou, namiesto cesty, ktorou idú všetci ostatní.

7. Chcem konať tak, aby som bol na svoje činy pyšný

Chcem, aby mali moje skutky váhu, chcem, aby znamenali rozdiel. Chcem spoločnosti prispieť. Nech už ma vietor zavedie kamkoľvek a spleť okolností a náhod „prinúti“ robiť čokoľvek, chcem, aby moja práca ľuďom pomáhala.

Chcem tvoriť a prinášať hodnotu. Chcem byť pyšný na to, čo vytvorím. Toto je mojím ultimátnym cieľom, čo sa práce týka. Vytvoriť niečo, čo zmení životy ľudí k lepšiemu. Niečo, vďaka čomu bude radosť žiť.

Je tu toľko oblastí, v ktorých dokáže každý jeden človek prispieť a vytvoriť tak lepší život pre ostatných, stačí sa iba chopiť šancí, stačí si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce.

Ja viem. Mnoho ľudí vidí prekážky, obmedzenia a limity. Vidí nespočetné množstvo dôvodov, pre ktoré je môj sen smiešny, nereálny, šialený. Vidia snílka, iluzionistu, človeka, ktorý pravdepodobne nevie, aký je život ťažký a ako to v ňom chodí.

No ja viem svoje. Takisto som si už niečim prešiel. Mám svoju víziu, svoj sen, a takisto cieľ, za ktorým idem. A pre všetkých, ktorí veria v nereálnosť a nedosiahnuteľnosť veľkých snov, pre tých je tu jeden citát od človeka, ktorý niečo svetoborné dokázal.

,,Toto ide tým šialeným. Zmätkom, rebelom, výtržníkom, okrúhlym tyčiam v štvorcových otvoroch, tým, ktorí vidia veci rozdielne. Môžeš ich citovať, nesúhlasiť s nimi, oslavovať ich alebo zatracovať, no jediná vec, ktorú spraviť nemôžeš, je ignorovať ich, pretože oni veci skutočne menia. A zatiaľ, čo ich niektorí môžu vidieť ako bláznov, my vidíme géniov, pretože tí, ktorí sú dostatočne blázniví na to, aby si mysleli, že dokážu zmeniť svet, sú tí, ktorí ho skutočne zmenia.“ – Steve Jobs

8. Chcem mať tie správne hodnoty a vážiť si tie správne veci

Ľudia sa ma pýtajú, ako môžem vidieť veci tak optimisticky, pozerať sa na všetko tak pozitívne, i keď sa mi v živote zrovna nedarí. Je to preto, že sa pozerám a sústredím na veci, ktoré v živote mám, nie na tie, ktoré nemám. Sústredím sa na to, čo je v mojom živote dobre, nie na to, čo je v ňom zle.

A pravdepodobne takisto tým, že prikladám hodnotu úplne iným veciam, ako väčšina ľudí. Vážim si momenty s ľuďmi, ktorí pre mňa znamenajú veľa, vyhľadávam nezabudnuteľné zážitky a vyhľadávam ich omnoho viac, ako by som vyhľadával veci, ktoré si môžem kúpiť.

Už dávno som sa presvedčil o tom, že sú v živote ďaleko dôležitejšie veci, ako peniaze. Samozrejme, snažím sa zarobiť rovnako, ako každý iný, no nie je to u mňa na prvom mieste. V žiadnom prípade nie som ochotný odrobiť šialené množstvo hodín, iba preto, aby som si zarobil o trošičku viac. Čas je ďaleko dôležitejší, to časom každý zistí.

A i keď zarobím, už teraz viem, kam peniaze investujem. A uisťujem ťa, že to nebude drahé auto ani predražené oblečenie. 😉

9. Chcem svoj život prežiť tak, aby tu po mne niečo zostalo

Hru zvanú život nedokáže nikto vyhrať. Môžeš ju akurát tak zahrať najlepšie, ako vieš. To je tvoje poslanie. Môže to znieť depresívne, no dostal si iba jednu šancu, máš iba jeden výstrel. Žiješ iba raz, no ak to robíš správne, raz stačí. 🙂

Sme len chodiace mŕtvoly, i keď to znie morbídne. Dlho som sa s tým nevedel zmieriť. No teraz je tomu inak. Akceptujem to. Rešpektujem to. Som si vedomý toho, že sa jedného dňa premením na spomienku, no nech som prekliaty, ak svoj život neprežijem tak, že budem u svojich najbližších tou najlepšou. 😉

Počas svojho života chcem vytvoriť niečo, čím skutočne zmením svet. Niečo, čo definuje moju generáciu. Niečo, čo bude vypovedať za 21-vé storočie. Produkt, ktorý prinesie skutočnú hodnotu. Službu, ktorá bude slúžiť ľuďom. Odkaz, ktorý ponesie posolstvo. A boh ma chráň, ak to tu nezostane aj po mojej smrti.

10. Chcem si život užiť

Celé je to o tej ceste, nie o tom, čo ťa čaká na jej konci. A o čom by tá cesta bola, ak by si si ju poriadne neužil?!

Pretože, neviem ako ty, no ja mám pre seba naplánovaný nádherný život. Jednu šialenú, nespútanú, neopísateľnú jazdu. Je toho také obrovské množstvo… Myslím vecí, ktoré chcem v živote spraviť. Nie je čas čakať. Nie je čas taktizovať ani teoretizovať. Je čas konať.

Chcem sa smiať tak silno, že sa nebudem vedieť nadýchnuť. Chcem milovať toľko, koľko je len moje srdce milovať schopné. Chcem precestovať celý svet, vyskúšať si život v každej kultúre. Chcem cítiť, že žijem, každou jednou bunkou v mojom tele, každým jedným vláknom v ňom.

A na konci tam nebudú žiadne výčitky, žiadne sklamanie, žiadne nesplnené sny… Iba šťastie. Šťastie a množstvo dychberúcich, nezabudnuteľných zážitkov a spomienok.

Tak som si to naplánoval, a presne tak si to aj zariadim. Pretože ja neverím v osud, takisto, ako neverím, že nieto iný ťahá za nitky. Som tu iba ja a život budem mať iba taký, aký si ho zariadim. 🙂

A toho, že by som na to všetko nemal peniaze, toho sa vôbec nebojím… Pretože tie Najlepšie Veci V Živote Sú Aj Tak Zdarma (prečítaj si o tom článok TU)

A čo si si pre seba do budúcna naplánoval ty, hm?! Pochváľ sa v komentároch. 😉

Samozrejme, popritom, ako ti bude horieť klávesnica od toľkého vášnivého ťukotania do kláves s cieľom zanechať bezkonkurenčne najnaloženejší komentár, nezabudni sa zapísať do NEWSLETTER-a, aby ti podobné oči otvárajúce, dych berúce a rozum zastavujúce články už nikdy neunikli.

Upozornenia na nové články ťa nestoja nič, iba sekundu tvojho času, kým naťukáš svoju e-mailovú adresu dole do políčka pod BIO-m. Tak hor sa do toho, nenechaj sa prehovárať. 😉

A samozrejme, článok nezabundi podporiť lajkom, ak sa ti páčil alebo ho rovno pozdieľaj, ak si sa v ňom našiel. 😉