30 Vecí, Ktoré By Mal Zažiť Každý Aspoň Jedenkrát V Živote

My všetci máme zoznam vecí, ktoré by sme chceli stihnúť pred tým, než nám náš čas na tomto svete vyprší. A i keď sme všetci rozdielni a máme iné túžby, sny i chute, zosmolil som zoznam vecí, ktoré by mal v živote zažiť každý. Úplne každý!

Pretože sú úžasné. Pretože sú nezabudnuteľné. Pretože sú na ne tie najsvetovejšie spomienky.

A presne preto by si ich mal zažiť tiež. Veď posúď sám…:

1. Choď na výlet autom naprieč krajinami

Vydať sa na výlet autom s priateľmi je jedna z najúžasnejších vecí vôbec. Nechať všetky starosti a povinnosti za sebou, smiať sa na strelených vtipoch, kochať sa všetkou tou krásou scenérií navôkol a lamentovať nad životom. Och. Až mi srdce pookrelo. Odporúčam všetkými desiatimi!

2. Stráv určitý čas v prírode

Či už sa pôjdeš prejsť na celý deň niekam do lesa, kde nestretneš ani živú dušu alebo sa vyberieš stanovať na pár dní pod holé nebo, je to skvele strávený čas. Čas, kedy načerpáš novú chuť do života, dobiješ baterky, nazbieraš novú inšpiráciu, nasýtiš svoju dušu a uvedomíš si, že tvoje problémy vôbec nie sú také obrovské a neprekonateľné, ako sa ti doposiaľ zdalo.

3. Daj si pár dní bez technológií, osamote

Potrebuješ sa na svoj život pozrieť z perspektívy? Potrebuješ spraviť dôležité životné rozhodnutie? Potrebuješ v kľude porozmýšľať? Osloboď sa teda na pár dní od toho bremena modernej spoločnosti a dopraj si skutočný relax, v kľude, mimo všetkého. Žiadna telka, žiadny telefón, žiadny internet. Len ty a tvoje myšlienky. Top!

4. Navštív skutočne nádherné a exotické miesto

A teraz nemyslím miesta precpané turistami. Myslím tým krásne prírodné útvary či monumentálne stavby. Choď si zaplávať pod vodopád, kochaj sa nádherným výhľadom na krajinu z vrchu vysokánskeho kopca, spoznaj život miestnych alebo sa zoznám s lokálnymi zvieratami v ich prirodzenom prostredí. Teda, iba vtedy ak sa nebavíme o levoch, krokodíloch, či iných predátoroch. Pozdvihne ti to ducha, uvidíš!

5. Kúp si lístok na festival a utrhni sa z reťaze

Šialené a uletené párty, to je moje. Ja totižto verím, že si život treba užiť. Do maxima. Na plné gule. Čo to dá. A presne podľa toho aj žijem. Ja keď si idem vyhodiť z kopýtka, tak idem na plno. A netrápi ma, čo si o mne pomyslia ostatní. Netrápi ma, ako to celé dopadne. Netrápi ma, čo na to všetko poviem zajtra. Žijem pre daný okamih a vďaka tomu zažívam momenty, na ktoré spomínanie občas berie dych. Určite by si to mal skúsiť.

6. Zapláv si nahý

Najviááááác! Buchnúť sa do vody na Adama, či na Evu nie je len oslobodzujúce, ale i zábavné. A ak sa ti tam náhodou podarí rovno buchnúť aj s tou Evou, budeš sa usmievať ešte minimálne týždeň, to ti teda garantujem!

No ono to nie je len o tom plávať nahý. Je to o tom robiť hlúposti, zaspomínať si na svoje detské časy, zabudnúť na chvíľku na to, ako to bude vyzerať, či čo si o tom pomyslia druhí. Netráp sa tým. Schmatni ten mikrofón a zaspievaj si v karaoke bare na plné hrdlo alebo stráv celú noc v neznámom meste a pretancuj ju do rána. Uvoľni sa a ži. Nech je na čo spomínať!

A ak by si sa potešil menšej inšpirácii, určite pozri článok so 42 Najlepšími Vecami V Živote, Ktoré Sú Navyše Zadarmo! Tam jej v tomto smere nájdeš kopec. 😉

7. Zdolaj horu

A teraz ti nekážem vyšplhať Mount Everest na jeho úplný vrchol, takže v kľude odlož to pero, s ktorým si chcel napísať ten rozlúčkový dopis. Vravím, aby si niekedy vyšliapal horu, i keď len malú. Okrem toho, že je to obrovský úspech a velikánske víťazstvo nad sebou samým, občas to skrátka padne vhod, pozrieť sa na veci z nadhľadu.

8. Zabehni pol maratón

Toto je jeden z najlepších spôsobov, aké poznám, ako strhnúť tie steny znázorňujúce tvoje limity, ktoré si si vo svojej hlave postavil. Často si totižto myslíme, že nedokážeme toto, že nedokážeme hento a pritom stačí pár dní či týždňov prípravy a dokážeme veci, o ktorých by sme sa ani len neopovážili snívať. A to, že uvidíš na vlastné oči, čo všetko dokážeš, ti zmení zvyšok života neuveriteľným spôsobom.

9. Nauč sa variť nejaké jedlo ako úplný šéf, aby tvojej návšteve vždy padla sánka

Či už pôjde o rodinu, priateľov, kolegov alebo iba chvíľkovú známosť, ktorú si privedieš po jednej z tých šialenejších párty, je skvelé vidieť ako si niekto vychutnáva plody tvojej snahy do posledného sústa.

10. Skoč si bungee jumping alebo s padákom z lietadla

Adrenalín k životu skrátka treba. Cítiť to napätie, prekonať ten paralizujúci strach a spraviť niečo, za čo na seba budeš právom pyšný. Preto ak ťa sužujú obavy, starosti, či už ten vyššie spomínaný, ohavný strach, nepoznám lepší spôsob, ktorým si pripomenúť, že sú to všetko iba pocity, ktoré ťa držia od všetkých tých vecí, po ktorých túžiš, od všetkých veľkých víťaztiev a od všetkého dobrého, čo by mohlo zmeniť tvoj život k lepšiemu. Choď do toho!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

11. Nauč sa ako robiť kokteily

Isto sa k tebe skôr či neskôr nejaká tá návšteva nasačkuje a budú omnoho spokojnejší, keď dostanú nejaký freš drinčok, ako keby si im naservíroval čistú vodu a položil vedľa toho sirup, pre tých s náročnejšími chuťovými pohárikmi. A okrem toho, takáto zručnosť ti nielen že zaručí vstupenku na každú párty, no doslova sa na každej jednej z nich staneš nedostatkovým tovarom! Túto zručnosť sa skrátka oplatí mať!

12. Vyskúšaj si potápanie na nejakom nádhernom a exotickom mieste

Neviem ako ty, no ja sa vždy roztopím v stoličke, keď vidím nejaké krásne fotky z potápania. Tie farby. Tie útesy. Tie rozmanité živočíchy. Tá tajomná hĺbka skrývajúca toľké nástrahy a nebezpečenstvo len kúsok od teba. A to hovorím len o fotkách kamarát, zážitok, ten musí byť neuveriteľný. Aj preto by si to mal skúsiť aspoň raz.

13. Strať sa v nejakej neznámej krajine

To býva často najlepšou časťou celej dovolenky. Zablúdiš do neprebádaných miest, spoznáš skutočný život domácich obyvateľov, objavíš skvelé bary a kaviarničky a možno sa aj spriatelíš. Tak či onak, o zážitok na celý život budeš mať postarané!

14. Zamiluj sa

Neuspokoj sa s niekým, s kým ti to neklape, len preto, aby si nebol sám. Ak budeš hľadať, isto ju nájdeš. Takú, ktorú keď uvidíš, skamenieš. Takú, pri ktorej ti bude biť srdce ako o závod. Pri ktorej sa ti budú potiť dlane a budeš zabúdať slová. Takú, ktorej sa pozrieš do očí po prvý krát a budeš to vedieť. Takú, bez ktorej si nebudeš vedieť predstaviť ani jeden ďalší deň svojho života. Hľadaj, nevzdávaj sa! Láska je korením života. Či už to klapne alebo nie, stojí to za to. Stojí za to všetko!

Koniec koncov, píšem o tom aj v článku 8 Vecí, Ktoré By Mal V Živote Zažiť Každý. A článok si určite prečítaj, pretože obsahuje veci, ktoré by si skutočne zažiť mal! 😉

15. Daj sa do formy

Mnohí ľudia sa nútia ísť do posilky, pretože si myslia, že sa to vyžaduje, že to bontón káže. No cvičenie nikdy nebolo a nikdy ani nebude o druhých… Je to o tebe! O tom pocite na nezaplatenie, keď sa ledva doplazíš do sprchy. O tej svalovici, keď sa ráno nevieš vyhrabať z postele, pretože ťa bolí každý pohyb. O tom, že budeš mať konečne radosť, keď sa uvidíš nahý v zrkadle. O tom sebavedomí. O tej spokojnosti. O tom zdraví. Ten pocit v živote jednoducho vyskúšať musíš!

16. Pomôž

Takisto jeden z pocitov, ktorým sa vyrovná len málo čo. Pomáhať by sme si mali, to je fakt. A ak ty máš nadbytok, zatiaľ čo poznáš niekoho, kto má nedostatok, nemal by si ani na moment zaváhať. Avšak, nie je to len o tej pomoci druhým, je to tiež o tom, čo to spraví s tebou. Zmení ťa to. Pripomenieš si, akú velikánsku hodnotu majú pre druhých veci, ktorým ty už ani nevenuješ pozornosť. Pripomenieš si, čo je v živote skutočne dôležité. A spravíš dobrý skutok. Zmeníš niekomu život. No čo je viac?

17. Prihlás sa niekam ako dobrovolník

Je to záslužný pocit bojovať za niečo, v čo veríš. Priložiť ruku k dielu bez očakávania odmeny. Spraviť niečo jednoducho preto, že je to správne. Spraví ťa to šťastnejším.

18. Precestuj nejaké krajiny sám

Takýto výlet ti dokáže byť skutočným prínosom. Dobrodružstvo, ktoré ti niečo dá. Samostatnosť. Sebavedomie. Odvahu. Pocit slobody. Možnosť spoznať lepšie samého seba. Príležitosť pozrieť sa na všetko z odstupu. Skrátka kopec skvelých vecí. No nebudem sa o nich rozpisovať, pretože som ich všetky nasúkal do nadupaného článku 7 Dôvodov, Prečo By Si Mal Cestovať Sám Aspoň Raz V Živote. Tak si ho určite prečítaj, možno zmení tvoj názor na cestovanie ako taký! 😉

19. Choď do tábora alebo na nejakú inú dovolenkovú akciu s neznámimi ľuďmi

Od toľkých ľudí počúvam, aké majú problémy zoznamovať sa s novými ľuďmi, či nájsť si priateľov podľa ich gusta. Ono to však vôbec nie je ťažké. Organizuje sa predsa toľko akcií pre ľudí s podobnými záujmami. Všelijaké tábory, aktívne dovolenky, spoznávacie výlety, víkendové chaty… Je toho kopec, stačí si vybrať. A že tieto akcie stoja za to! Spoznáš plnú kopu zaujímavých ľudí, medzi ktorými si môžeš nájsť nerozlučných parťákov, známich, s ktorými si vždy ochotne poradíte, prípadne sa môžeš zamilovať. A to už za pokus stojí! 😉

Ja sám sa chystám v lete na aktívnu dovolenku s Octago Camps, kde si dáme poriadne do tela a spoznám kopec bombastických ľudí, ktorých takisto zaujíma zdravie a pohyb… Božééé, už aby to bolóóó! 🙂

20. Navštív niektorý z preslávených festivalov

O tom, aby si si išiel vytancovať střevíčky na nejaký ten fest a všetko hodil za hlavu som už písal vyššie, no toto je trošku iné. Teraz sa bavíme o top akciách na celom svete, kde zažiješ nepopísateľnú atmosféru a nazbieraš nezabudnuteľné zážitky. Bavíme sa tu o festivaloch ako Burning Man v Nevade, Festival Farieb Holi v Indii, Karneval Rio De Janeiro v Brazílii, Tomorrowland v Belgicku, Dia De Los Muertos Festival v Mexiku alebo Rajčinový festival La Tomatina v Španielsku. Toto sú isto veci, ktoré by mal každý vyskúšať aspoň raz v živote!

21. Vyskúšaj si na chvíľku žiť v inej krajine

Najúčinnejší rozširovač obzorov v hre! Žil som už vo viacerých krajinách a rovno ti poviem, hádam nič iné mi do života nedalo viac. Zistíš, že svet je ďaleko väčší ako tvoje rodné mesto, prípadne ako to naše Slovensko. Uvidíš, ako ľudia fungujú inde, ako uvažujú a ako to vonku funguje. Isto nazbieraš pár kvalitných nápadov, ktoré by stáli za hriech a stopercentne sa zbavíš toho úzkoprsého uvažovania, ktoré si doteraz mal. A razom sa budeš rozhodovať omnoho slobodnejšie, kde chceš žiť, čím sa chceš živiť a ktorým smerom sa chceš v živote uberať.

22. Opätuj svojim rodičom všetku tú starostlivosť

Ak sa o teba rodičia vždy starali, nie je absolútne žiaden dôvod, prečo by si im to nemal opätovať. Venuj im čas, spomeň si na nich, navštív, zavolaj a pomôž. Ale to by som ti nemal hovoriť, to by si mal vedieť sám. Poviem ti teda iba jedno… Ak tak nespravíš, budeš to ľutovať do konca života.

23. Splň si nejaký veľký sen

Čokoľvek to je, po čom bažíš, choď si v živote za tým! Či už chceš precestovať svet, začať sa živiť tým, čo zbožňuješ alebo sa zapísať do Guinessovej knihy rekordov tým, že zješ najviac hamburgerov na posedenie, choď si za tým. Pretože, ak nenasleduješ svoje sny, o čom je potom tvoj život? O tom to predsa celé je. Zistiť, čo v živote chceš a spraviť všetko v tvojich silách preto, aby sa ti to podarilo získať.

Áááá ak by si v tomto smere potreboval presvedčiť, prečítaj si článok 20 Dôvodov, Pre Ktoré By Si Mal Nasledovať Svoje Sny a ak by si potreboval iba motivovať, tak zasa mrkni článok 12 Citátov, Ktoré Ťa Presvedčia Nasledovať Svoju Vášeň. Oba toho majú veľa čo ponúknuť! 😉

24. Vybuduj niečo vlastnými rukami

Bunker, dom na strome, kôlničku alebo rovno postav dom. Je to niečo neopísateľné, vytvoriť niečo vlastnými rukami. Mnoho sa naučíš a zároveň si užiješ kopec zábavy. A ten pocit z dokončenia podobného projektu? Na nezaplatenie!

25. Staraj sa o niečo živé

Ak si úplný amatér, môžeš kľudne začať nejakou izbovou rastlinkou, no čím vyššie si latku nastavíš, o to lepší a zaslúženejší pocit budeš nakoniec mať. A keď sa neskôr trošku zabehneš, kľudne môžeš adoptovať nejaké zvieratko z útulku. Pretože tam vonku je príliš veľa tých, ktoré tú lásku a starostlivosť potrebujú.

26. Nauč sa cudzí jazyk

Vraví sa, že čím viac jazykov vieš, tým viac si človekom. Neviem, či to je pravda, no minimálne to tak chutí. Keď ja sa rozprávam v inom jazyku, cítim sa ako superman. Sebavedomie, hrdosť, pyšnosť a spokojnosť, to všetko je v hre! A podľa mňa by si sa v živote mal cítiť sebavedomo, pyšne a spokojne. A okrem toho, umocňuje to tvoje možnosti. Príležitosti na nájdenie si nových priateľov, expanziu biznisu či nájdenie si novej lásky sa doslova násobia. Veď, len skús prehodiť pred babami zopár slov po španielsky, taliansky či francúzsky a uvidíš čo sa stane. 😉

27. Uisti sa, že si spravíš nejakú „ľúbostnú story“, ktorú budeš ľutovať

Na takéto veci sú tie najlepšie spomienky. NAJ – LEP – ŠIE ! Teda, pokiaľ to neskončí záväzkom na celý život alebo malilinkou spomienkou, ktorú treba x krát do dňa prebalovať a kŕmiť! Ja sám mám také v rukáve a najviac sa smejem, zatiaľ čo si búcham hlavu o stenu, vždy, keď si na ne spomeniem! A o tom, koľko ich majú moji priatelia radšej ani nejdem hovoriť. 🙂

28. Zakop časovú kapsulu a potom ju otvor

Nie len že je toto brutálne bombasticky ultra najnaloženejší nápad, je to tiež skvelá príležitosť vrátiť sa ku starým spomienkam a vidieť, ako veľmi sa tvoj život zmenil. Častokrát sa totižto obzrieme späť a máme pocit, že sa vôbec nepohybujeme vpred a toto je skvelý spôsob, ako sa týchto nepravdivých presvedčení zbaviť.

29. Nenechaj si ujsť žiadny z tých tématických večierkov

Pyžamové párty, večery Harryho Pottera, Star Wars párty, Tóga Pool párty, Halloweenske akcie a všetky ďalšie trhlé nápady, ktoré tvojich priateľov napadnú… Choď tam! Neviem, či ti vôbec musím hovoriť prečo, pretože ja som nahecovaný len som si tie názvy prečítal! Božééé, zober ma rovno so sebou, keď už pôjdeš! 😀

30. A hlavne, hlavne sa nezabudni zabávať

Rob skrátka veci, na ktoré máš v daný moment chuť! Ohadzuj sa s kamarátmi jedlom, vyskúšaj si karaoke, preseď s niekym výnimočným celý večer na streche a rozprávajte sa do východu slnka. Rob to, po čom túžiš. Rob to, čo ti vyčaruje úsmev na tvári alebo polahodí na duši. Rob jednoducho to, čo ťa spraví šťastným, pretože život je príliš krátky na to, aby si bol čokoľvek iné! 😉

A ak by si náhodou nevedel, kde a s čím začať, určite pozri článok 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. Som si istý, že tam nájdeš inšpirácie až-až. 😉

A to bolo všetko. Beztak je ten článok znova kilometrový a moja snaha o krátky a svižný článoček opäť zlyhala na plnej čiare. No aj napriek tomu verím, že si si ho užil. Ak je tomu tak, určite ho podpor nejakým tým šériskom, lajčiskom alebo komentáriskom, nech viem, že sa ti páčil a že ich mám na podobnú nôtu napísať viac. 😉

A čo je najdôležitejšie, ak sa ti štýl, ktorými články píšem páčil, isto sa zapíš do NEWSLETTER-u, aby ti žiaden ďalší neušiel. Píšem každý týždeň a jediné, čo musíš spraviť, je hodiť svoj email nižšie, do políčka pod mojim BIO-m a ja ťa na každý nový článok osobne, zdarma a rád upozorním. 😉