15 Citátov Z Tvojich Obľúbených Rozprávok, Ktoré Ti Dajú Dôležité Lekcie

15 Rozpravkovych Citátov, Ktoré Ti Dajú Dôležité Lekcie

Rozprávky nefungujú iba ako zabijak času pre deti. Už od malička sa nás snažia viesť, učiť, vychovávať, inšpirovať a motivovať a tiež nám pomáhajú rozoznať dobro od zla.

Už od útleho veku nás pripravujú na život a svet, ktorý tam vonku na nás čaká.

Je v nich skrytých toľko múdrostí a tak strašne veľa silných posolstiev, až ma nenapadá žiaden superlatív, ktorým by som to dokázal opísať.

A práve preto ti prinášam tento článok. Aby si si ich aj ty pripomenul. Pretože ako dospelí na tieto dôležité životné lekcie častokrát zabúdame. A to je chyba!

No teraz máš šancu ju napraviť, máš možnosť opäť si pripomenúť to, čo je skutočne dôležité.

A netvár sa, že si tento článok nechcel otvoriť, pretože rozprávky nepozeráš… ja viem, že hej, všetci ich pozeráme. 😉

Táááákže, tie spomínané citáty… Tu sú:

1. „Zajtrajšok – miesto, ktoré nie je ako dnešok alebo včerajšok. Je to miesto, kde sú veci lepšie. Tam smerujem.“ – Guy z rozprávky The Croods

Neustále napredovať. Nezastavovať sa. S každým novým dňom sa prekonávať. Byť lepší a lepší na ceste za žiarivejšou budúcnosťou. Za budúcnosťou, ktorú si vytvoríš sám. O to by sa mal v živote pokúšať každý jeden z nás. Bez výnimky.

Guy z rozprávky Croods

2. „Nepotrebujem medailu, aby mi povedala, že som dobrý človek.“ – Ralph z rozprávky Wreck it Ralph

Prestaň sa neustále doprosovať druhých o pozornosť. Pýtať si ich uznanie, dožadovať sa ich povolenia. Stačilo. V prvom rade by si mal byť na seba pyšný sám. Rozhoduj sa samostatne a slobodne. Rob to, čo miluješ, bojuj o vlastné šťastie a daj zo seba všetko. Vtedy budeš so sebou skutočne spokojný, vtedy budeš vedieť, že si dobrý človek. A názory druhých ľudí ťa zrazu prestanú zaujímať.

Ralph z rozprávky Rozbi To Ralph

3. „Niektorí ľudia stoja za to, aby si sa pre nich roztopil.“ – Olaf z rozprávky Frozen

Ó, tí naši milovaní, čo by sme bez nich robili?! Milujeme ich bezpodmienečne, stojíme pri nich neochvejne. No ak chceš, aby pri tebe stáli aj oni a boli súčasťou tvojho života čo najdlhšie, potrebuješ si uvedomiť, že vzťahy sú o kompromisoch.

Musíte hľadať spoločné cesty a spoločné riešenia. Spôsoby, ktoré budú vyhovovať obom stranám. Aj o tom je vzťah. O tých malých obetiach, ktoré prinášame každý deň. No ono to nie je také strašné, pretože niektorí ľudia za to jednoducho stoja.

Olaf z rozprávky Frozen

4. „Nechcem prežiť. Ja chcem žiť!“ – Kapitán lode z rozprávky WALL-E.

Tak týmto by sa mal inšpirovať hádam každý z nás. Ja sám mám stále pred očami tú scénu, ako sa kapitán lode v rozprávke WALL-E neohrozene vrhá do boja proti tomu zlomyseľnému palubnému počítaču, kričiac túto vetu. A nielenže je to inšpirujúce, je to neuveriteľne pravdivé.

Život by si sa nemal snažiť prežiť, nevyjde ti to. Všetkých nás čaká rovnaký koniec. No práve naopak, snaž sa žiť naplno. Užívať si každý jeden deň. Cítiť život. Čeliť svojim strachom. Riskovať. A vychutnávať si všetky tie potešenia, ktoré ti život ponúka.

Kapitán lode v rozprávke Wall-E

5. „Počuj, chlapče. Strachu sa jednoducho nedokážeš zbaviť. Je to ako s matkou prírodou. Nemôžeš ju poraziť, či predbehnúť. No môžeš sa cez ňu, ako aj cez neho, dostať. Môžeš zistiť, čo si zač.“ – Butch vo filme The Good Dinosaur

Strach nikdy nedokážeš nadobro poraziť, vždy tu bude. No to je dobrá vec. Aj vďaka nemu sa budeš cítiť nažive. Musíš sa mu jednoducho naučiť stavať čelom. Postaviť sa mu a bojovať s ním, čo ti budú sily stačiť. Iba tak dokážeš zistiť, aký silný v skutočnosti si. Až vtedy uvidíš, čo sa v tebe skrýva. Precíť ho, no sprav to aj tak.

Busch a dinosaure v rozprávke Dobrý Dinosaurus

6. „Keď ťa život zrazí dole, vieš čo by si mal spraviť? Neprestávať plávať!“ – Dory z rozprávky Hľadá Sa Nemo

A sakra. Keď si toto zapamätá ryba, ktorá trpí poruchou pamäte, no ty si to stále zapamätať nedokážeš, niekde bude problém, nemyslíš? Život ťa párkrát zrazí na kolená, tak to už skrátka chodí. No neznamená to porážku, značí to len prekážku. Prekážku, ktorú musíš na ceste za svojím šťastím prekonať. Spadni sedemkrát, vstaň ôsmy. Iba tak zvíťazíš. Iba tak uspeješ. Iba tak dokážeš byť šťastný.

Dory a Nemo z rozprávky Hľadá Sa Nemo

7. „Včerajšok je história. Zajtrajšok je záhada. No dnešok, dnešok je dar.“ – Majster Oogway v rozprávke Kung Fu Panda

Neodkladaj svoj život na neskôr. Nenahováraj si, že to bude neskôr ľahšie, či lepšie. Nebude. Teraz je ten správny čas konať, milovať a žiť. Pretože dnešok je jediný deň, ktorý máš garantovaný. Dnešok je zázrak.

Majster Oogway z rozprávky Kung Fu Panda

8. „Ty ovládaš svoj osud, nepotrebuješ na to žiadnu mágiu. A neexistujú žiadne čarovné skratky, ktoré vyriešia tvoje problémy.“ – Merida z rozprávky Rebelka

V tomto bode sa môžu naše názory rozchádzať, no ja, ja v osud neverím. Nepáči sa mi myšlienka, že má môj život v rukách niekto iný. Prijal som zodpovednosť za moje činy a rozhodnutia. Ja udávam svojmu životu smer, ja mu udávam tempo. A sú to práve veci, ktoré spravím dnes, ktoré ovplyvnia moju budúcnosť. Žiadne čary, žiadna mágia, žiadne modlitby. Iba ja.

A pre prípad, že by si sa takisto rozhodol zobrať svoj osud do vlastných rúk a zmeniť svoj doterajší život úplne od základov, niečo pre teba mám. Stiahni si E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život, ten ti dokáže byť skutočne efektívnym pomocníkom, ver mi. 😉

Merida z rozprávky Rebelka

9. „Odváž sa vystúpiť zo svojej zóny komfortu. Odmena stojí za to.“ – Rapunzel z rozprávky Na Vlásku

Môžeš si vybrať. Buď povieš áno stereotypu, pohodliu a komfortu a budeš si každý deň spokojne hovieť v tej ružovej bubline, ktorú si si okolo seba postavil alebo povieš áno svojim snom, svojim cieľom a svojmu šťastiu a jednoducho sa im vydáš naproti. No bohužiaľ, nedá sa mať oboje. Zóna komfortu je miesto, kde sny umierajú a iba mimo nej nájdeš všetky tie kúzelné miesta, na ktorých si ich dokážeš splniť.

Rapunzel z rozprávky Na Vlásku

10. „Nemôžeš sa nechať nikým obmedzovať len kvôli miestu, z ktorého si prišiel. Tvojim jediným limitom je tvoja duša.“ – Gustáv z rozprávky Ratatouille

Nedovoľ, aby ti druhí ľudia strkali ten svoj velikánsky nos do tvojho života. Nenechaj sa obmedzovať ich názormi na tvoj potenciál. Daj si pozor, pretože svet je plný ľudí, ktorí to v živote nedokázali, a tak sa budú snažiť presvedčiť aj teba, že na to nemáš. No vždy si spomeň, že žiadne limity neexistujú, že dokážeš čokoľvek, čo si zaumieniš. No musíš tomu najprv veriť!

Gustáv z rozprávky Ratatouille

11. „Ty a ja sme tím. Nie je nič dôležitejšie, ako naše priateľstvo.“ – Mike z rozprávky Monsters a.s.

Priatelia sú veľmi dôležití. Poradia, podporia, rozosmejú, pomôžu, keď pomôcť potrebujeme. Tí praví sú tu vždy pre nás. A ak takých máš, mal by si im to všetko oplácať rovnakým spôsobom.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

Mike a Sully z rozprávky Monsters a.s.

12. „Nemožné je možné, ak si úžasný.“ – Bolt z rozprávky Bolt

Ak si nebudeš veriť, budeš sa podceňovať a sám sa zakaždým odhovoríš od toho, aby si to aspoň skúsil, všetko sa ti bude zdať nemožné. Musíš si skrátka začať veriť. Skúsiť to ešte skôr, ako to vzdáš. A keď to nevyjde? Nevadí. Pouč sa a skús to znova. Pracuj na sebe, aby si sa stal lepším. A ak to nevzdáš, jedného dňa určite zvíťazíš, to je nevyhnutné.

Bolt Pes Pre Každý Prípad

13. „Nemôžem zabrániť Andymu v dospievaní. No za nič na svete si to nenechám ujsť.“ – Woody z rozprávky Príbeh Hračiek

I keď by si rád, nie všetko vo svojom živote dokážeš ovplyvniť. Niektoré veci sa jednoducho dejú mimo našu kontrolu a nie je nič, čo by si s tým dokázal spraviť. Avšak zakaždým máš na výber. Môžeš sa neustále obávať toho, že sa jedného dňa skončia alebo si ich môžeš užiť a vychutnať, kým ešte stále trvajú.

Woody z rozprávky Príbeh Hračiek

14. „Dobrodružstvá čakajú tam vonku.“ – Ellie z rozprávky Hore

Život je plný krás, dobrodružstiev a pôžitkov, o akých sa ti ani len nesnívalo. Môže to byť jedna pekelne šialená jazda plná neopísateľných zážitkov alebo súbor nudných a istých krokov, ktoré ťa nedostanú nikam. Sám si musíš zvoliť. Buď si svoj život užiješ alebo ho „prežiješ“. No aj to iba v úvodzovkách, pretože i keď si zvolíš cestu istoty, skončí to vždy iba jedným spôsobom.

Charls a Ellie z rozprávky Hore

15. „Tvoja identita je tvoj najcennejší majetok. Ochraňuj ju.“ – Elasticgirl z rozprávky Rodinka Úžasných

Si unikátny. Jediný svojho druhu. Na svete nie je nikto rovnaký. Máš jedinečný hlas, jedinečné oči, jedinečný charakter. Ty sám si to najcennejšie, čo máš. Nesnaž sa preto stať jedným z mnohých. Kópiou bez hodnoty. Narodil si sa predsa, aby si vynikol, nesnaž sa teda zapadnúť.Bola by ťa škoda. Radšej buď sám sebou!

A ak by si ocenil zopár tipov, ako na to, určite ich nájdeš v článku 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou. Stojí za to. 😉

Elastik girl a Pán Úžasný z rozprávky Rodinka Úžasných

BONUS: „Pribalím ti aj extra pár topánok a tiež tvoje nahnevané oči, len tak pre prípad.“ – Pani Zemiaková Hlava z rozprávky Príbeh Hračiek 2

Haha. Tak a na koniec niečo pre odľahčenie, aby nebol celý článok tak zbytočne vážny. 😉

No i keď je to na odľahčenie, neprepásni poučenie, ktoré z toho plynie. Pretože vždy je dobré byť pripravený!

…i keď to pre teba nemusí nevyhnutne znamenať, že si so sebou budeš nosiť svoje nahnevané oči, v každej situácii je dobré mať niečo v zálohe. 😀

Pán a pani Zemiaková hlava z rozprávky Príbeh Hračiek 2

Tááááák a teraz, ako už býva zvykom, ak sa ti článok páčil, boh ťa chráň, ak ho nebudeš zdieľať alebo mu aspoň nevyjadríš sympatie nejakým tým nevinným lajčiskom. 😛

Iba tak mu pomôžeš medzi ľudí, iba tak mi ukážeš, že stál za to a mám písať ďalej.

A okrem zbesilého lajkovania a zdielania sa tiež nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u. Hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a môžeš si byť istý, že ťa na každý ďalší článok rád a zdarma upozorním. 😉