15 Dôležitých Vecí, Ktoré Môžeš Stihnúť Do 15-tich Minút

Žena čítajúca knihu

,,Nepočítaj cez deň každú hodinu. Ži tak, aby sa každá jedna hodina počítala.“ – Neznámy

V dnešnej uponáhľanej dobe je už pomaly chvíľka pre seba vzácnejšia ako soľ. A to bol natočený celý film o tom, ako veľmi je soľ dôležitá, tak sa nad tým radšej poriadne zamysli, ako strašne je chvíľka pre seba vzácna. 😉

Mnohí z nás celý deň behajú sem a tam, plnia si úlohy a povinnosti bez toho, aby sa na chvíľku zastavili a oddýchli si. Nemáme čas porozprávať sa s kolegovcami, zavolať rodičom, či v kľude sa najesť.

A vo väčšine prípadov to všetko končí tak, že keď už si konečne voľný čas nájdeme, zvládneme akurát tak padnúť na posteľ a vypnúť mozog bezduchým čumením do telky.

Preto, ak sa ti počas dňa podarí nájsť si voľných 15 minút, ktoré môžeš stráviť tak, ako ti je pochuti, uisti sa, že ich využiješ rozumne. Činnosťou, ktorá ti dá niečo na oplátku.

A teda, keďže sme všetci takí zaneprázdnení, končím so všetkým tým pokecom okolo a idem rovno k veci. Tu je 15 pre tvoj život dôležitých vecí, ktoré sa ti určite podarí stihnúť do 15 minút:

1. Čítaj

V knihách sú ukryté skúsenosti, vedomosti, odpovede a riešenia na mnohé problémy. Otvárajú myseľ, podporujú predstavivosť, zlepšujú slovnú zásobu a uľavujú od stresu. Ďalej ti pomáhajú zlepšiť pamäť, bojovať proti Alzheimer-ovi, posilniť analytické schopnosti, zlepšiť sústredenie a koncentráciu.

A v neposlednom rade, okrem toho, že ti knihy pomôžu oddychovať a cítiť sa zrelaxovaný, čítanie je zábava. Preto nevidím žiadny dôvod, prečo nečítať. Práve naopak, vidím ich desiatky, prečo áno. Ty?

2. Behaj

15 minútový beh síce nemusí byť jeden z tých najdlhších, no aj tu platí, že je lepšie zabehať si 15 minút ako nezabehať si vôbec. Ja osobne beh milujem a neviem si bez neho život predstaviť.

Vybehnúť ráno oproti novému dňu. Vidieť vychádzať slnko, prebúdzať sa prírodu a ľudí začínať ich deň. Nádhera. Plus, ešte keď k tomu pripočítaš to, že sa ti preberie celé telo, krv ti začne prúdiť, myseľ začne pracovať, spravíš niečo pre svoju kondičku a fyzičku a ešte aj nejaké to deko schudneš… Už sa tých 15 minút nezdá až tak málo, však?! 😉

3. Zdriemni si

Článok o 15 dôležitých veciach, ktoré sa dajú stihnúť do 15 minút a ja ti hneď v štvrtom bode radím, aby si ich zabil? Vôbec. Rovnako sa ťa nesnažím presvedčiť, že ti stačí 15 minút na to, aby si sa poriadne prespal, to v žiadnom prípade.

AVŠAK, ak si tých pár minút pospíš v strede dňa, keď máš krízu a nevieš udržať viečka na pár centimetrov od seba, takýto „šlofík“ dokáže zázraky. Testované. Potvrdené. Mne osobne práve tento malý trik častokrát pomohol lapiť druhý dych a dovolil mi opäť sa sústrediť na prácu, namiesto toho namáhavého boju s únavou.

4. Strečuj

Ak si nájdeš čas poriadne sa ponaťahovať každý deň, staneš sa oveľa flexibilnejším. Nebudeš sa viac cítiť dolámaný a unavený. Budeš sa hýbať ľahšie, cvičiť sa ti bude lepšie. Taktiež sa ti zlepší prúdenie krvi telom, čo bude mať za následok pevnejšie zdravie a tiež viac fyzickej a mentálnej energie.

5. Píš

Isto, tých pár minút ti asi nebude stačiť na napísanie toho 300 stranového bestselleru, na ktorý sa toľko chystáš. No je to dostatok času na to, aby si si z písania vytvoril zvyk. Dostatok času na to, aby si si písanie osvojil a nešlo to z teba ako z chlpatej deky.

Dostatok na to, aby si sa naučil usporiadať svoje myšlienky, vyjadriť ich spolu so svojimi pocitmi za pomoci pera a papiera a tiež na to, aby si našiel cestu k svojmu spisovateľskému ja. To už sa potom bude ten bestseller písať ďaleko ľahšie, nemyslíš?

6. Zacvič si jógu, pilates

Opäť dve činnosti, na ktoré nedám dopustiť. Jedno je perfektné relaxačné a meditačné cvičenie, ktoré ti pomôže skrotiť a usporiadať myšlienky, zbaví ťa starostí, stresu a všetkého toho nepokoja, zatiaľ čo druhé je perfektná pomôcka pre zdravé telo.

Zbaví ťa problémov s chrbticou a vlastne celým chrbtom, posilní ti svaly, o ktorých si ani nevedel, že také máš a zlepší to tvoju rovnováhu, koncentráciu a lepšie svoje telo spoznáš. Kombináciou týchto dvoch cvičení bude aj v tvojom prípade platiť staré známe – v zdravom tele, zdravý duch. 😉

A ešte hneď takto na úvod, jedna múdrosť zo života, ktorá sa vôbec netýka tohto bodu… Pretože sa týka všetkých. Ak tieto veci nerobíš, no rád by si, pamätaj, že nikdy nie je neskoro. Že je vždy lepšie začať neskôr, ako nikdy. A ak sa teda zmeniť rozhodneš, E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život by sa pre teba mal stať akýmsi povinným čítaním. Preto neváhaj ani sekundu a rýchlo ho sťahuj, kým je zdarma. 😉

Okej, to by sme mali za sebou, poďme teda ďalej.

7. Uvar si, priprav si jedlo

Znova bod, pri ktorom môžu menej snaživí jedinci opäť začať prskať a hádať sa, že 15 minút nemôže na varenie stačiť v žiadnom prípade. Isto, ak máš na mysli prípravu cesnakovej polievky v čerstvo upečenom bochníku, sviečkovú s domácimi kroketkami a rebarborovým čískejkom, aby bolo niečo na zahryznutie ku kávičke.

Ja by som na to potreboval asi tak deň a pol. No 15 minút je dosť na to, aby si si pripravil grécky šalát, spravil vajíčka alebo aspoň chlebík s kvalitnou šunkou, chutným syrom a nejakou tou zeleninou. Stále je to ďáááleko lepšie ako fast food, ktorým sa furt cpeš, ver mi.

8. Zapisuj si denník

Tiež mávaš po nabitých a náročných dňoch ten odporný pocit, že si cez deň i tak nič nestihol? Tramtaradáááám, denník je tá odpoveď, ktorú si hľadal. Sebareflexia je jeden z najväčších darov, ktoré si v živote môžeš dať. Dokáže byť kľúčová pre tvoj budúci úspech a terajšie šťastie. A práve denník ti dokáže pomôcť, aby si mal neustále zmapované to, kde si teraz a to, kam chceš ísť.

9. Rozprávaj a počúvaj

Tvojich 15 bonusových minút môžeš taktiež využiť na budovanie nových vzťahov alebo upevnenie tých, ktoré už vybudované máš. Pretože vzťahy nie sú niečo, čo jednoducho existuje. Je to niečo, na čom treba pracovať. A sám uznaj, že na to, aby si spoznal svojho nového kolegu, zavolal rodičom a spýtal sa ich, ako sa majú alebo aby si naplánoval víkend pre seba a svoju spriaznenú dušu, na to nepotrebuješ 15 hodín, stačí 15 minút. 😉

10. Navštív prírodu

Zelená tráva, modrá obloha a slnečné lúče, ktoré ťa zahrejú tak, ako to ani desať horúcich čajov nedokáže. Z prírody vyžaruje neskutočná energia. Jediné, čo musíš spraviť, je naučiť sa, ako ju zpracovať. Prejdi sa lesom, poseď si v parku alebo sa jednoducho natiahni pod stromom. Porozmýšľaj, prečítaj si pár stránok z knihy alebo sa kochaj okolím. Nech budeš robiť čokoľvek, nechaj si učarovať jej majestátnosťou. Dovoľ, aby ti dobila baterky. Zrelaxuj.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

11. Medituj

Stres, starosti, obavy a strach. Povinnosti, úlohy, budíky, pripomienky, termíny a nestíhačky. Škola, robota, frajerka, rodičia a rozzúrený šéf, aby toho nebolo málo. Splátky, hypotéky, účty, úrady a tá nezmyselná naháňačka za peniazmi.

Niektorí ľudia sa skrátka ráno zobudia a nezastavia sa, až pokým si opäť v noci neľahnú späť do postele. O tých negatívnych dopadoch na tvoje zdravie, šťastie, vzťahy a vlastne celkovú kvalitu života, ktoré takýto životný štýl má, asi hovoriť nemusím. Myslím, že je ti to jasné.

A práve v tom momente, kedy nevidíš a už hádam ani nehľadáš cestu von z tohto všetkého, prichádza riešenie. Je to práve meditácia, ktorá ti pomôže v tomto vypätom programe zastať. Spraviť si jasno v prioritách. Nadýchnuť sa. Vydýchnuť. Usporiadať si myšlienky. Poslať preč všetky tie zlé a negatívne pocity a priniesť do svojho života opäť tie dobré a pozitívne. Sprav si teda láskavosť a vyskúšaj to. 😉

12. Organizuj a plánuj

Činnosti, ktoré by v tvojom živote jednoznačne chýbať nemali! Tých pár minút, ktoré obetuješ plánovaniu a organizácii nasledujúceho dňa alebo týždňa, ti v konečnom dôsledku dokážu ušetriť hodiny času!! Taktiež ti to pomôže udržať smer a nestratiť svoje ciele z dohľadu. Vrelo odporúčam, v mojom živote to znamenalo obrovský posun vpred.

13. Upratuj

Nemám na mysli nič svetaborného. Uprac a zorganizuj si veci na stole alebo na pracovnej ploche počítača. Uprac si veci v skrini, povysávaj, utri prach, umy zrkadlá. Neporiadok znižuje produktivitu a dobre sa v ňom cítiť takisto nebudeš. Plus, mne osobne manuálna práca pomáha usporiadať si myšlienky, takže ďalšie veľké PRE.

14. Skúmaj a pátraj

Stačí 6 krát ťuknúť do klávesnice a máš na dosah všetky informácie, ktoré potrebuješ. Na Googli dokážeš nájsť hádam všetky odpovede, ktoré hľadáš. Využi preto týchto pár extra minút, ktoré si si dnes akoby zázrakom našiel a vyhľadaj si niečo užitočné pre svoje zdravie, hobby, kariéru alebo akúkoľvek inú oblasť svojho života, ktorú chceš zlepšiť.

A len tak medzi rečou, keď už je reč o tom, ako čas využívať rozumne, určite si prečítaj aj článok o veciach, na ktoré by si mal svoj drahocenný čas PRESTAŤ strácať a to okamžite. Celý článok čítaj tu – 25 Vecí, Na Ktoré Potrebuješ Prestať Strácať Čas.

15. Rozvíjaj svoju osobnosť & pracuj na sebe

Investuj tých pár minút do seba. Prečítaj si najnovší článok od svojho obľúbeného autora, nechaj si poradiť, ako si zlepšiť a zjednodušiť život, nechaj sa inšpirovať, nechaj sa motivovať. Akúkoľvek cestu sebarozvoja si zvolíš, hlavne na sebe neprestávaj pracovať.

A keď už je o tom reč, ak sú ti články na tomto blogu pochuti, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie nadupané, no zároveň poučné a život-meniace články neušli. Svoj email preto rýchlo hoď do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a na každý nový článok ťa rád upozorním. Zdarma samozrejme. 😉

Ďalej, ak ti dal článok zopár dobrých tipov, ktoré ti v živote pomôžu, pomôž mu taktiež tým, že ho budeš zdielať a lajkovať ako žeravý. 😉