15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

Keď som bol mladší, často som sa cítil stratený. Bol som nerozhodný, nesebavedomý, vystrašený a pripadal som si, akoby som mal na pleciach váhu celého sveta. Som si istý, že nemusím zachádzať do prehnaných detailov, pretože ten pocit určite dôverne poznáš.

Nevedel som, ktorou cestou sa vydať, čomu sa venovať, kde hľadať šťastie a či sa vôbec nájsť dá. Videl som sa, ako stojím sám proti celému svetu, s hlavou plnou obáv, starostí a neistoty.

Bál som sa spraviť čo i len jeden jediný krok, pretože som si hlúpo myslel, že hneď rozhodne o mojom budúcom osude. Obával som sa chýb a zlých rozhodnutí, akoby ma to malo stáť život, keby nejakú či nejaké spravím.

Dnes sa už síce tomu vyplašenému chalošovi z Petržalky podobám iba málo, no akosi sa neviem zbaviť potreby povedať si aspoň takto pomyselne zopár viet, ktoré by mi vtedy dodali potrebnú odvahu, aby som začal žiť svoj život konečne po svojom.

Tu je teda 15 rád, ktoré som si potreboval uvedomiť prv, než som nazbieral dostatok guráže robiť vlastné rozhodnutia a začať sa uberať vlastnou cestou…:

1. Nestresuj, je v poriadku nevedieť, čo chceš robiť a kým chceš byť

Ak sa neustále trápiš, pretože ťa dňom i nocou zožierajú otázky, čo so svojou budúcnosťou, nevešaj hlavu. Zhlboka sa nadýchni a prestaň sa opúšťať.

Je to úplne okej, nepoznať správne odpovede. Je v poriadku nevedieť, ktorou cestou sa vydať. A nech budeš svoje mozgové závity trápiť sebaviac, ani tie odpovede nenájdeš. A vieš prečo? Pretože tieto otázky si dokážeš zodpovedať jedine pomocou srdca, nikdy nie rozumu.

Musíš čo-to poskúšať a prežiť, aby si vedel, ktorým smerom ťa to ťahá a ktorým nie. Iba tak zistíš, čo ťa baví, čo ti chutí, z čoho máš radosť a vďaka čomu sa cítiš nažive. A až keď budeš mať v týchto veciach jasno, až vtedy budeš vidieť tie odpovede, ktoré si tak dlho hľadal. Jasnejšie, ako čokoľvek iné, ostrejšie, ako kedykoľvek pred tým.

2. Nájdi si skrátka prácu, ktorú miluješ

Polož si otázku, čo by si robil, ak by neexistovali peniaze. Viem, viem, ani ja nemám rád klišé a táto otázka v tomto smere priam exceluje, no nebola žiadna iná cesta, ako to napísať bez nej… Pretože ono je to skutočne potrebné, aby si si ju položil!

Ani všetky peniaze sveta ti totižto nevynahradia premrhaný život. Nekúpiš si za ne šťastie a takisto nedokážu zaplniť tú prázdnotu, ktorú ti nenaplnenie v práci spôsobí.

Nestoja za ten stres, nervy, smútok a zúfalosť. Nestoja za nič z toho. Pracuj teda pre pôžitok. Začni robiť to, čo ťa napĺňa a nechaj sa tým pohltiť. A s peniazmi si starosti nerob, pretože ak budeš svojej práci skutočne odovzdaný a budeš ju robiť s nehynúcim zápalom a vášňou, peniaze prídu samé.

3. Neponáhľaj sa s dospievaním

Možno za mňa píšu tento odsek iba moje zlé skúsenosti, no pravdou je, že som radu „Dospej!“ počul iba v situáciách, kedy sa mi status „dospeláka“ vôbec nepozdával.

Počul som ju toľkokrát, keď som ľuďom rozprával o svojich veľkolepých snoch a bohatých plánoch. Počul som ju vždy, keď som rozprával o svojej predstave môjho budúceho života. Mnohí mi šokovaní „nereálnosťou“ mojich snov radili, aby som prestal chodiť s hlavou v oblakoch, vrátil sa späť na Zem, stal sa realistom a konečne dospel.

No ak dospieť znamená stať sa extrémne nudným človekom, ďakujem, neprosím. Podľa mňa ťa nespraví o nič dospelejším, keď si vezmeš hypotéku, keď si budeš budovať kariéru, ani keď sa oženíš. Dospejeme až v momente, kedy sa rozhodneme prevziať zodpovednosť za svoj život. A keďže to mám pod palcom a som s tým maximálne spokojný, žiadna iná definícia dospelosti ma vôbec nezaujíma.

4. To, čo spravíš dnes, rozhodne o tvojej budúcnosti

Môžeš mať plnú hubu rečí o tom, čo by si chcel v živote dokázať a môžeš každému vešať na nos, čo plánuješ spraviť zajtra, no záleží na tom asi ako na tom, čo sa stalo v 432. epizóde Paneláku… Vôbec, aby sme sa rozumeli.

Ak chceš, aby sa tvoj život zmenil, musíš sa naučiť prestať neustále odkladať dôležité veci. Musíš sa vzmužiť a začať konať teraz, pretože činy sú to, na čom v skutočnosti záleží. Iba tvoje dnešné konanie dokáže ovplyvniť tvoju budúcnosť a nie plné ústa kecov.

5. Prestaň si komplikovať život – Ži jednoducho

Dospelácky život dokáže byť skutočne hektický, rýchly a komplikovaný. Máme toho pred sebou toľko, čo chceme získať, toľko, čo chceme stihnúť… Až si za tým ideme nohy zodrať.

Dávame si toho na ramená stále viac a viac, až to nie sme schopní zvládať. Strácame sa v kolobehu každodenných povinností a deň za dňom sa vzdaľujeme práve tomu životu, ktorý sa v tej bezcieľnej naháňačke pokúšame získať.

A popritom jednoduchý život nie je žiadna veda. Stačí okresať všetky svoje povinnosti na minimum, spomaliť, starosti hodiť za hlavu a venovať sa veciam, na ktorých nám skutočne záleží. Je to až také prosté.

A ak si teraz myslíš, že sa to ľahko povie, no ťažko spraví, určite si prečítaj knihu, ktorú som napísal, a to 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (…a ako s tým prestať!), v ktorej sa dočítaš, ako si ten svoj opäť rýchlo zjednodušíš. 😉

Kniha 100 Spôsobov, Ktorým Si Zbytočne Komplikujeme Život

6. Netráp sa, na väčšine z tých vecí aj tak neskôr nebude záležať

Niekedy som sa zvykol bičovať za svoje chyby. Spytoval som si svedomie, vyčítal si veci, nadával si a hlavu som si neustále tĺkol o akúsi imaginárnu stenu s otázkou: „Ako som len mohol byť taký hlúpy“…

Vo falošnej domnienke, že sa tak odradím od ďalších pochybení, som sa zbytočne trýznil, strácal čas, znižoval si sebavedomie a ničil dobrú náladu.

No teraz už viem, že chyby robíme preto, aby sme sa poučili, a tak sa sústredím viac na budúcnosť, ako na minulosť. Viem, že dobré rozhodnutia zvýšia kvalitu môjho života a z tých zlých mám tie najlepšie príhody, ktoré tak často a rád rozprávam.

Trvalo mi to skutočne dlho, kým som na to prišiel, no dnes už sa nad takými triviálnymi zbytočnosťami netrápim… Veď načo aj, no nie? A svojmu mladšiemu JA by som odkázal, aby sa tými hlúposťami prestalo trápiť omnoho skôr.

7. Nesúď a nevytváraj si predsudky

Ak sa dokážeš zbaviť predsudkov, prestaneš zahadzovať skvelé príležitosti spoznať sa so zaujímavými ľuďmi. Nesúď nikdy, pokiaľ si nechodil v“ botách“ danej osoby. Vraví sa, že súdiť môže iba jeden a ak existuje, má na to plné právo, pretože pozná ľudí viac, ako sa poznajú oni sami.

8. Prestaň sa snažiť všetkým zapáčiť, nikdy ťa nebudú mať všetci radi

Nezáleží na tom, čo spravíš. Môžeš byť svätec či robiť dobrovoľníka v detskej nemocnici v Afrike. Môžeš rozdať všetok svoj majetok chudobným a pomáhať nezištne vždy, keď dostaneš príležitosť, no vždy tu budú takí, ktorí ťa skrátka nebudú mať radi.

Nebude sa im páčiť, ako vyzeráš, spôsob, akým komunikuješ či slová, ktoré používaš. Budú ťa mať v zuboch, budú ťa nepekne ohovárať a prekrútia všetko, čo kedy povieš. Budú sa tešiť z tvojich nezdarov a potajomky sa modliť za ďalšie.

Viem, je to strašné, že takí ľudia sú, no svet nie je len o dúhach a jednorožcoch. Žijú v ňom aj takéto podlé stvorenia a my ostatní sa s tým skrátka musíme vysporiadať. Akceptovať to, nestarať sa o to, ignorovať to… Môžeš robiť všetko toto, len sa im, preboha, za žiadnu cenu nesnaž zapáčiť. Zničilo by ťa to.

[like-page]

9. Obklop sa iba lojálnymi a skutočnými priateľmi

Mladší som mal omnoho viac kamarátov, no iba veľmi málo tých skutočných. Namiesto dôležitých vlastností, ako dôvera, podpora a ochota pomôcť, som vyhľadával zábavu, nič iné. No tá ma veľmi rýchlo prešla, keď sa mi tí moji vtedajší priatelia otočili chrbtom, zatiaľ čo ma niektorí z nich ešte aj pobodali do toho môjho.

Nebolo to pekné, nebolo to pre mňa ľahké, no vo všetkom zlom sa skrýva aj niečo dobré a ja som si z toho všetkého odniesol ponaučenie cennejšie ako zlato. A to – vyberaj si len skutočných a lojálnych priateľov. Žiadne kompromisy. Bodka.

10. Tvoji rodičia ťa milujú a chcú pre teba len to najlepšie

Viem, viem, tiež som to s nimi nemal najľahšie. Majú na teba toľko požiadaviek a chcú, aby si toho toľko dosiahol… Chcú toho až tak veľa, že sa v tom všetkom strácajú a zabúdajú, že máš k tejto téme takisto čo povedať.

Vôbec nevenujú pozornosť tvojim túžbam a tvojim snom a dokolečka ti strkajú pod nos veci, ktoré sú pre teba správne podľa nich. No nemôžeš sa tomu poddať. Nebuď na nich nahnevaný, pretože oni pre teba chcú iba to najlepšie, ani o kúsok menej.

Takisto sa na nich nehnevaj za ich chyby či nedokonalosti, pretože sám perfektný nie si. Buď trpezlivý a chápavý a i keď ti občas vybuchne hlava, keď ťa naštvú (tak ako mne miliónkrát >:-(), daj im znova šancu. Ukáž im, že ich miluješ a spomeň si na nich, pretože oni by za teba dokázali položiť svoj život, pamätaj na to!

11. Už dávno máš omnoho viac, ako si myslíš

Život mladého muža, hodeného do toho drsného sveta hneď po škole, dokáže byť veľmi temné obdobie… Teda aspoň pre mňa takým bolo. Nevedel som si nájsť prácu, a tak som si nemohol kúpiť veci, po ktorých som túžil. Také, ktoré všetci okolo mali.

Bol som frustrovaný a namiesto vecí, ktoré som mal, som sa sústredil na tie, ktoré som nemal a mať nemohol. Keď sa obzriem späť, bol som ako malé jedovité decko, ktoré sa v záchvate hnevu hádže o zem. Najradšej by som si nafackal za to, aký som bol hlúpy a arogantný.

No neskôr som našťastie precitol a teraz už viem, že vecí, za ktoré by sme mali byť všetci bez výnimky vďační, je nespočetne mnoho. A ak by si potreboval niektoré z nich pripomenúť, prečítaj si článok 14 Dôkazov, Ktoré Ťa Presvedčia, Že Sa Ti Darí Lepšie, Ako Si Myslíš, tam ich zopár nájdeš. 😉

12. Na to, aby si začal, nemusíš byť perfektný

Odvážim sa hádať, že toto bude tiež niečo, čo ti bude dobre známe, pretože mne to komplikovalo život pekných zopár rokov. Či už som chcel začať cvičiť, boxovať či tancovať, zakaždým som mal pocit, že nie som dosť dobrý, a tak som tú myšlienku zavrhol ešte skôr, akoby som jej dal šancu rozvinúť sa.

Bál som sa toho, čo povedia druhí, keď budem ako drevo. Hanbil som sa a cítil som sa trápne už len pri myšlienke na to, že vojdem do miestnosti bez toho, aby som tam niečo predviedol.

No neskôr som pochopil, že si v živote nemôžme odriekať veci, po ktorých túžime, pre hlúpe a triviálne dôvody. Zistil som, že každý majster bol raz učňom a na vlastnej koži som sa presvedčil, že odo mňa, ako začiatočníka, nikto nič neočakával.

Nečakaj teda ani ty. Ak po niečom túžiš, pusť sa do toho. Pretože ak budeš čakať na to, kým sa v niečom staneš dobrý, bez toho aby si to vôbec skúsil, nedočkáš sa nikdy.

13. Zabudni na pomstu

Zopárkrát mi už bolo ublížené a i keď tomu tak nebolo vždy, dnes sa už na pomstu našťastie nesústredím. Nezožiera ma úspech ľudí, ktorí si chceli cestu nahor vyšliapať po chrbtoch iných. Netrápi ma, čo robia vo voľnom čase, ako sa im darí, ani koľko zarábajú.

Sú mi absolútne ľahostajní. Namiesto ich úspechov sa sústredím na tie vlastné. Snažím sa venovať pozornosť sebe, pretože ja som pre seba omnoho dôležitejší, ja som ten, na kom mi najviac záleží. A poviem ti, nič ti nedá väčšiu slobodu ako moment, kedy sa odpútaš od ľudí, ktorí ti v minulosti ublížili. NIČ! Sprav to teda čím skôr. Tak šup.

14. Prestaň sa porovnávať s druhými

Ono si to mnohí z nás ani neuvedomujú, no väčšinou porovnávame svoje slabé stránky so silnými stránkami druhých ľudí. A neviem ako ty, no ja sa potom zakaždým cítim pod psa. Je to zbytočné plytvanie energiou, ktoré má za následok iba jediné, a to nešťastie. Nespokojnosť, zničené sebavedomie a smútok. A keďže v tom veľa benefitov nevidím, nevidím takisto dôvody, prečo to vo svojom živote pestovať aj naďalej.

15. Okamžite si začni veriť, sebavedomie je kľúč

So zdravým sebavedomím pritiahneš do svojho života omnoho viac zaujímavých ľudí, dostaneš ďaleko viac pracovných príležitostí a odvážiš sa žiť svoj život spôsobom, o ktorom budú mnohí celý čas iba snívať.

Dá ti to guráž bojovať za to, v čo veríš a poskytne ti to výhodu a náskok pred všetkými ostatnými. A ak by si náhodou sebavedomý nebol, nezúfaj, nie je to nič, čo by sa nedalo naučiť. Je to schopnosť, ktorá ti nielenže otvorí dvere do sveta, no dá sa tiež trénovať a cvičiť.

A ak by si potreboval nejaký tip, kde s jeho budovaním začať, určite si pozri článok 25 Účinných Krokov, Ktoré Ti Nakopnú Sebavedomie. 😉

Tak a toto boli rady, ktoré by som najradšej odkázal svojmu mladšiemu JA, aby som precitol a začal sa sústrediť na tie správne veci. Aby som si začal veriť, bol odvážnejší a prestal sa naháňať za hlúposťami.

No keďže sa nedokážem vrátiť v čase a oplieskať to svojej mladšej kópii o hlavu, dúfam, že tieto rady pomôžu aspoň tebe. Že ti vnuknú myšlienku, ako začať žiť správne a podľa vlastných pravidiel!

Ak sa ti článok páčil, určite ho poriadne polajkuj a pošéruj, nech vidím, že stál za tvoj čas. 😉

Takisto sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, čím sa uistíš, že ti ďalšie nové články neprekĺznu pomedzi prsty. Stačí hodiť svoju mailovú adresu nižšie, do políčka pod BIO-m autora a ja ťa každý týždeň na nový článok rád a zdarma upozorním. 😉