Tááákže, hneď takto na úvod mi nedá nepovedať, že toto nie je žiaden depresívny článok, plný výčitiek, obvinení a negatívnych konštatovaní. Je to obyčajné pozorovanie života, inšpirované práve tým mojím vlastným a tiež životmi mojich kamarátov.
Príležitostným sledovaním som si totižto všimol, že si svojou neinformovanosťou, neuvedomelými činmi a zlými rozhodnutiami dokážeme skutočne pekne zavariť.
Áno, áno, často píšem, že zo zlých rozhodnutí sú skvelé príbehy a mnohokrát je tomu tak. Avšak keď ich po sebe spravíme príliš a bez toho, aby sme sa poučili a aby sme sa ich následky pokúsili napraviť, môže nám to skutočne skomplikovať bytie.
Tu sú teda štyri oblasti života, v ktorých to zvykneme pokašlať najviac, spolu s pár návrhmi, ako dostať svoj život opäť pod kontrolu, zjednodušiť ho a začať si ho opäť užívať, ako sa len užívať dá.
1. Zdravie
My, ako ľudia, sme boli stvorení na to, aby sme sa hýbali. Boli nám dané dve ruky, dve nohy, ohybné telo a rozum, ktorý tomu všetkému velí.
Veky vekov sme sa pohybovali od rána do večera, lovili sme, farmárčili, športovali… Až prišlo 20. a 21. storočie a my sme do našich životov zaviedli radikálne zmeny, no ani zďaleka nie tie pozitívne.
Spohodlneli sme. Zleniveli. Zapustili sme korene, a to doslova. Nielenže odmietame šport, odmietame sa aj celkovo hýbať. Sme leniví postaviť sa z gauča po ovládač, ktorý je na stole kúsok od nás. Nechce sa nám zájsť si v robote po pohár vody či na kávu do kuchyne. Obed v zdravej reštike takisto nehrozí, pretože je o sedem minút ďalej, ako tá nezdravá, do ktorej chodíme stále.
Odmietame parkovať ďalej ako dve minúty peši od svojho domu a schody obchádzame oblúkom. Celý deň presedíme v práci za počítačom, či doma vo fotelke. Športu sa vyhýbame ako čert krížu a už len pri pomyslení naň sa celí zčemeríme.
No ja to nechápem. Veď pohyb je to, prečo sme sa narodili. Vďaka nemu sa cítime živí, vďaka nemu sme zdraví, šťastní a spokojní. Že táram? Tak schválne, zbehni si dnes do posilky a napíš mi potom do komentáru, ako si sa po nej cítil. Skús si ísť ráno zabehať, daj si doma zopár klikov alebo hodinku pilatesu. Neexistuje, aby si sa potom necítil skvelo!
A samozrejme, okrem pohybu je tu aj strava. Akoby sme načisto zabudli, čo naše telo potrebuje, pretože ono to nie je určite väčšina z toho, čo konzumujeme. Sladké malinovky, po ktorých sme unavení, oťapení a ešte smädnejší.
Fastfoody a upravené, lacné potraviny, ktoré nám akurát zaplnia brucho, no žeby nám dali to, čo si telo žiada, povedať nemôžem. Konzumujeme škodliviny a chemikálie iba preto, že sme leniví zájsť si do lepších obchodov s kvalitnejšími potravinami, postaviť sa za ten sporák a niečo tam vyčarovať.
V oboch prípadoch sabotujeme vlastné zdravie iba pre lenivosť, pohodlie a dočasný pocit komfortu, ktorý je aj tak iba jedným veľkým klamstvom. Klamstvom preto, že je tu iba na chvíľku. Pretože nedostatok pohybu a škodlivá strava budú mať za následok iba jediné… Véééľa, veľa zdravotných problémov.
Zamysli sa preto radšej nad tým, čo je pre teba dôležitejšie. Zdravie či dočasné pohodlie? Energia či únava? Šťastie či smútok a ľútosť? Neviem teda ako ty, no pre mňa je to jasná voľba. 😉
2. Pracovný život
Nech si hovorí kto chce čo chce, v dnešnej dobe, kedy sú všetky informácie na dosah ruky, nie je vôbec zložité nájsť si prácu, o ktorej snívame, vybudovať si kariéru, po ktorej túžime, či rozbehnúť podnikanie, aké sme si vždy rozbehnúť chceli.
Stačí si určiť cieľ, ktorý chceš vo svojom profesionálnom živote dosiahnuť a môžeš sa za ním vydať. No musíš preto niečo spraviť, bez toho to nepôjde. A presne to je ten problém, ktorý väčšina ľudí nedokáže prekonať.
Chceli by preplávať z jedného ostrova na druhý, no i keď je nadohľad, tak namiesto toho, aby kopali nohami a zaberali rukami, aby sa s každým záberom ku svojmu snu priblížili, zostávajú ležať na hladine, dúfajúc, že ich do cieľa prinesú vlny.
Nechávajú sa teda unášať životom. Nepracujú na sebe, nevzdelávajú sa, nenaberajú skúsenosti. Robia iba to, čo je im povedané. Sú nesamostatní, bez snahy spraviť niečo naviac. No to, čo im uniká, je fakt, že na trhu práce predávame svoje schopnosti.
Ponúkaš svoje know-how, skúsenosti a vedomosti. Možno je teda načase poriadne sa zamyslieť, či máš čo ponúknuť. Či to nie je práve tvoja neschopnosť, ktorá môže za to, že si nevieš zohnať lepšie platenú a zaujímavejšiu prácu.
U mňa toto uvedomenie znamenalo zlom. Začal som sa zlepšovať v obore, ktorému som sa chcel venovať a o pár mesiacov som si prácu prestal hľadať a začal som si miesta vyberať. A ty to môžeš spraviť rovnako, nič ti v tom nebráni. 😉
[divider_1px]
Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉
[divider_1px]
3. Vzťahy
Tak v tomto smere sú ľudia extrémne vynaliezaví. Stretol som sa už s toľkými, ktorí si nevedomky ničili vzťahy vo svojich životoch a i keď sa mi tomu samému nechce uveriť, zakaždým prídu s nejakým inovatívnym spôsobom, ako na to.
Videl som ľudí, ktorí boli celý deň zavretí v malej kancelárii, z ktorej utekali rovno domov, nechodili von, nemali žiadne hobby a s nikým sa nestretávali, no aj napriek tomu sa sťažovali, že si nikoho nevedia nájsť… S absolútnym nepochopením toho, čo je koreňom ich trápenia.
Stretol som aj takých, ktorí mali mnoho povahových vád a nie príliš lichotivých vlastností, no s nehynúcim presvedčením osočovali druhých za tie ich, bez minimálnej snahy zapracovať na tých svojich. Bože, za vetu „Som, aký som“ by som ľudí dokázal nakopať do obzvlášť chúlostivých miest.
Ďalej tu boli takí, ktorí aj vzťah mali, no v žiadnom prípade sa nechceli zmeniť, vychádzať v ústrety, či robiť kompromisy. Vzťahy brali ako samozrejmosť, tých druhých brali ako samozrejmosť.
No dovoľ mi, aby som tieto mylné presvedčenia zmietol zo stola pár nasledovnými vetami. Vzťahy nie sú niečo, čo skrátka je a netreba sa o ne starať. Práve naopak, treba na nich pracovať. Zalievať ich ako kvety, inak zahynú.
Prinášať do nich stále niečo nové, hľadať spoločné cesty, robiť kompromisy, vychádzať si v ústrety. Ukazovať záujem, ukazovať, aké sú pre teba dôležité a čo pre teba blízki znamenajú.
A pre tých, ktorí bedákajú, že si nikoho do vzťahu nevedia nájsť, pre tých mám jednu otázku. Čo všetko v skutočnosti robíš preto, aby si si tú vysnívanú polovičku našiel? A nie, to, že napíšeš osemdesiatim štyrom babám každý deň na Pokeci, či nepopísmenkujú, sa neráta. A možno budeš v šoku, ale keď nejakej hodíš komentík, že je chutnučká, tak ti z toho takisto nepadne hneď do náručia.
Ak po vzťahu skutočne túžiš, sprav preň niečo. Choď tam von, medzi ľudí. Nájdi si hobby, kde sú ľudia s rovnakými záujmami, choď na networkingové akcie, zúčastňuj sa podujatí, kde sú zaujímaví ľudia… Vystrč skrátka nos z domu a začnú sa diať zázraky, uvidíš.
Takisto na sebe neustále pracuj. Snaž sa stať lepším človekom. Zaujímavejším, sebavedomejším, atraktívnejším. Pretože ono to nie je iba o tom, koho chceš ty, musíš mať takisto čo ponúknuť. 😉
A ak zasa chceš predísť sklamaniu, nemaj prehnané očakávania. Ono je tu vlastne hneď 8 Vecí, Ktoré By Sme Mali Prestať Očakávať Od Druhých, tak si o nich prečítaj, aby si sa tým nepekným sklamaniam vyvaroval. 😉
4. Osobný život
Vyrastáme s hlavami v oblakoch, so snami, plánmi, cieľmi a túžbami… Plní energie, nadšenia a odhodlania… Skrátka plní života. No s tým, ako starneme, sa to všetko pomaly vytráca a s pribúdajúcimi rokmi všetky tieto vzrušujúce veci nahrádzame ich omnoho nudnejšími ekvivalentami.
Prestávame snívať, stávame sa realistami. Veľké plány každý rok o čosi skresáme, až z nich zostane len veľmi málo, ak vôbec niečo. Už nechceme byť tanečníkmi, spisovateľmi, podnikateľmi… Už sa iba modlíme za jednu dve dovolenky za rok a nejaké funkčné auto z bazáru.
Na svoje túžby zabúdame. Utláčame ich do úzadia a namiesto toho, čo by sme robiť chceli, robíme to, čo robiť „musíme“, to, čo by sme robiť „mali“.
Počas našej cesty dovolíme, aby nám druhí diktovali smer. Utekáme pred problémami, robíme si starosti a ťažkosťami sa necháme zraziť na kolená.
Sami si komplikujeme život a to úplne zbytočne! Všetci môžeme mať ten svoj jednoduchý a krásny, no dennodenne robíme mnoho chybných rozhodnutí, až padneme na dno, z ktorého sa nevládzeme postaviť.
Ono, o tom, ako si prestať komplikovať život, som napísal e-knihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život, a preto, ak sa ti páči predstava jednoduchého, šťastného a spokojného života, určite si ju prečítaj. Ruku do ohňa za to, že ti k takému pomôže! 😉
A okrem toho, dopodrobna sa v nej venujem každej jednej z oblastí života, o ktorých som písal vyššie. Tak ju isto omrkni, má ti toho veľa čo ponúknuť.
Ták a toto bolo všetko. Nakoniec to teda nebolo až také depresívne čítanie, však?! 😀
Toto boli štyri oblasti života, v ktorých máme úchylku robiť chybné kroky a zlé rozhodnutia a komplikovať si ich úplne zbytočne. No verím, že ti týchto zopár riadkov opäť otvorilo oči a odo dnes si svoje ďalšie kroky a konanie premyslíš, pre svoje vlastné dobro.
Ak sa ti článok páčil, určite ho zdielaj alebo mu aspoň hoď jeden obrovitánsky lajčisko, aby si mu trošku pomohol dostať sa ďalej, na svetlo sveta. 😉
Takisto sa bleskovo zapíš do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie hodnotné a pútavé články neušli. Stačí, ak hodíš svoju emailovú adresu do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa každý týždeň na nový článok rád a zdarma upozorním. 😉