4 Spôsoby Ako Sa Správať k Sebeckým a Toxickým Ľuďom

Otrávený sebecký človek

Hneď zo začiatku ťa budem musieť donútiť trošku premýšľať. Môžeme sa takto dohodnúť?

Dobre, chcem, aby si si v mysli vybavil nejakú sebeckú osobu, ktorá viac berie ako dáva (nemyslím len materiálne veci). Tá osoba je veľký egoista, ktorý potrebuje dostávať uznanie od druhých.

A keď tej osobe povieš niečo zlé alebo sa udalosti nedejú podľa jej predstáv, tak začne z teba vysávať pozitivitu, až kým ťa nestiahne na jej vlastnú úroveň.

Tá osoba ťa využíva ako handru, no nemusí to byť len kvôli peniazom alebo láskavostiam. Rovnakí manipulátori sa nachádzajú aj vo vzťahoch a randení.

Predstav si ženu, ktorá neustále vyplakáva na ramene svojho kamaráta, sťažuje sa na svojho ex, vysáva z tohto chalana energiu a berie jeho drahocenný čas. A platí to aj opačne pri výmene pohlavia.

Verím, že už v hlave máš konkrétnu osobu, ktorá len berie, berie a berie. Ak ti ale nikto nenapadol, gratulujem, pravdepodobne vieš zaobchádzať so sebeckými ľuďmi.

V každom prípade tu sú moje 4 rady, vďaka ktorým sa nielenže vyhneš egoistom, no vyhodíš ich zo súčasného života úplne.

1. Ignoruj ich

Egocentrickí ľudia veľmi neznášajú, keď nie sú 24 hodín denne a 7 dní v týždni stredobodom pozornosti.

Pozornosť ich nabíja, dodáva im energiu, podobne ako tebe môže baterky dobíjať prechádzka so psom alebo kvalitný spánok. Čo ale spravíš, ak by som ti nedobrovoľne tú prechádzku alebo spánok zobral?

Asi sa na mňa naštveš, neskôr budeš podráždený, nervózny a nakoniec to vzdáš a odídeš z môjho života, aby si mohol žiť slobodne. Prečo to tak ale nerobíš aj s toxickými ľuďmi?

Rovnako to funguje aj s egoistami, keď ich začneš ignorovať. Najprv budú robiť všetko pre to, aby si získali tvoju pozornosť späť, potom to vzdajú, urazia sa a sami odídu z tvojho života.

Jednoducho ich ignoruj a ak vyžadujú tvoju reakciu/odpoveď, povedz len chladné NIE, ak ti je proti srsti to, čo od teba vyžadujú.

Ak im nevenuješ svoj záujem a pozornosť, nemajú ti čo zobrať a sami zmiznú.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

2. Využi ich

Viem, je to hnusné a normálne by som ti to nikdy neradil, ale uvedom si, že títo ľudia ti nikdy nič pozitívne nepriniesli, ani neprinesú. Ale je úplne OK, ak niekoho požiadaš o láskavosť.

O láskavosti žiadaš aj svoju rodinu, najlepších priateľov, ale aj známych, s ktorými sa len zdravíš.

Je to v pohode, ak si aj ty raz za čas niečo zoberieš od druhých. A prečo by si nemal celé noci spať kvôli takým toxickým ľuďom?

Ak niečo perfektne ovládajú alebo majú kontakty, ktoré ti pomôžu, tak sa ich neboj využiť, teda poprosiť o láskavosť.

Áno, je šanca, že ťa odmietnu, lebo často nedávajú. Ale ak máš s danou osobou už dlhší vzťah a žiadne veľké konflikty nie sú medzi vami, tak pre teba pravdepodobne jednu alebo dve veci spraví.

Hlavne sa za to neobviňuj, zaslúžiš si to, zvlášť ak po tebe neustále niečo chcú.

Ak ale z týchto sebeckých a toxických osôb nebudeš mať žiadny prospech, tak využi nie ich, ale moje rady v prvom bode tohto článku.

Neboj sa povedať, čo chceš, čo ma vedie k 3. bodu.

3. Buď asertívny

Asertivita môže v tebe evokovať niečo negatívne, ale je to zlatá stredná cesta medzi pasivitou a agresivitou.
Asertivita vedie k úspešnému sociálnemu životu, zatiaľ čo pasivita priťahuje egocentrických manipulátorov a agresivita sama o seba vytvára nátlak k manipulácii.

Asertivita taktiež nie je o tom ísť za každú cenu za tým, čo chceš. Rešpektuje aj druhých ľudí a ich hodnoty, ale len v prípade, ak je aj z opačnej strany záujem o kompromis.

Takže ak sebecká osoba nemá záujem vyjednávať (samozrejme nemyslím typické obchodné jednanie), buď k nej asertívny a povedz, čo chceš a ako to vidíš.

A teraz tá dôležitá časť – aj to potvrď svojimi činmi. Nebuď pokrytcom! Vyjadri svoje túžby a požiadavky a ak ich nebudú rešpektovať, definitívne ich opusti.

A to platí aj v mileneckých vzťahoch. Nesnaž sa ospravedlňovať svoju pasivitu emóciami k druhej osobe, maj trochu sebarešpektu.

Ak sa k tebe niekto správa ako k handre, je možné, že na začiatku vzťahu si sa druhej strane poddal, bol si pasívny a porušil si tak svoje zásady.

Táto rada ti síce nepomôže udržať si vzťah s egoistom, lebo títo ľudia sa neradi menia, ale pomôže ti odfiltrovať všetky negatívne osoby v tvojom živote.

4. Vyhoď ich zo svojho života

Pravda je taká, že ti nebude trvať dlho, aby si rozpoznal sebca posadnutého kontrolou a uznaním. Títo ľudia sú často agresívni, nie asertívni.

A čím viac máš skúseností s ľuďmi, tým skôr odhadneš tento typ osobnosti.

Skoro vždy používam tento spôsob, lebo v mojom živote nepotrebujem zbytočnú drámu, nezmyselné problémy alebo sa cítiť zle kvôli niekomu, kto ma nerešpektuje.

Preto takýchto ľudí vyhadzujem hneď po prvej dlhšej interakcii a výhodou je, že im nemusím ani nič vysvetľovať ako po niekoľkoročnom toxickom „priateľstve“.

Jednoducho zmiznem a vôbec nenaznačujem záujem alebo zámer zdieľať s nimi budúcnosť. Som maximálne úprimný k sebe, ale aj k nim.

A aj tebe radím, aby si nových ľudí takto jednoducho filtroval.

ZÁVER

Je dosť možné, že v súčasnosti máš vo svojom okolí pár egocentrických ľudí, pri ktorých si pasívny, cítiš sa bezmocne a nevieš ako sa pohnúť ďalej.

Preto verím, že ti moje rady z článku prídu vhod pri najbližšej interakcii s nimi. Zapamätaj si ale, že cieľom tohto článku nie je udržať si toxické vzťahy!

Cieľom je pomôcť ti prekonať túto naoko bezvýchodiskovú situáciu, vyslobodiť ťa zo sociálnej klietky a jej pasivity a možno aj niečo získať ako kompenzáciu za manipulovanie s tvojou osobu.

Ak sa ti podarí odstrániť všetky toxické vzťahy, začať rešpektovať svoje hranice a vyhýbať sa sebeckým ľuďom, potom pocítiš Inšpirovaný Život.

Strategická poznámka: Aby si po tomto článku nemyslel len na všetkých tých negatívnych a sebeckých parazitov okolo seba, prečítaj si článok 21 Vecí, Za Ktoré Zabúdame Poďakovať Svojim Najlepším Priateľom. Okrem toho, že ti zdvihne náladu, určite ti takisto pripomenie všetko to dobré a svetlé, na tých správnych a špeciálnych ľuďoch, ktorých máš vo svojom okolí. 😉

Ak sa ti článok páčil, lajkuj ho, šéruj a posielaj ďalej ako zbesilý. Nielenže mu tak pomôžeš rásť, no dáš mi takisto najavo, že stál za tvoj drahocenný čas. 😉

Ááááá ak sa ti páčil natoľko, že bažíš po ďalších a už teraz sa nevieš dočkať čerstvého materiálu, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u a ja ťa na každý nový článok rád upozorním. Hoď svoj email do políčka nižšie, pod BIO-m autora, a už ti isto žiaden neunikne. 😉