5 Tipov Ako sa Vyhnúť Nudnému Životu

Šťastie a šťastná žena

Ako je možné, že niektorí ľudia sú pozitívni, plní energie a radujú sa zo života?

A ako je možné, že iní ľudia sú zasa tak znudení, nedokážu ani prstom pohnúť a ich život nemá žiadny smer?

Spomínaš si na časy, keď si sa totálne nudil a myslel si, že tvoj život nikam nesmeruje?

A porovnaj ich s časmi keď si bol v stave prúdenia (nemal si pojem o čase), cítil si sa produktívny, milovaný, uznávaný, šťastný a naplnený. Pocity, pri ktorých si si hovoril: „Wau, mám všetko čo potrebujem.“.

Ak sa zamyslíš nad tým, čo a s akými ľuďmi si robil, keď si sa cítil unudený a neproduktívny, zistíš, že pocit nudy vychádza z pocitu samoty. Samoty, keď len ležíš, pozeráš TV a nič zmysluplné nerobíš.

Je veľký rozdiel v tom byť sám a pracovať na svojich snoch a víziách a v tom iba znudene prepínať kanály v TV s nádejou, že ťa tam niečo zaujme a pobaví.

A určite mi dáš za pravdu, že aj ty mávaš často dni, keď sa nielenže cítiš znudený, ale aj bez síl a vôle zmeniť tento stav.

A jediné čo ti ponúka pozitívne vyhliadky na svoj život, je spánok. Nádej, že zajtra to bude lepšie, že zajtra budeš mať viac energie, viac času a chuti a niečo so svojím životom konečne spravíš.

Stále odkladáš zmenu na neskôr s vierou, že Boh ti sám nejako pomôže uvedomiť sa.

Všimni si, že tieto pocity zažívaš len vtedy, keď sa cítiš byť o samote. Áno, aj keď ideš do mesta, zabávať sa s priateľmi, často hovoríš, že je nuda.

Ale pravá nuda sa nedeje medzi priateľmi, na ktorých nám záleží. Deje sa, keď sme sami a cítime, že nemôžeme nikomu dôverovať, nemáme sa komu „vyplakať na ramene“ a takisto nemáme energiu to zmeniť.

Necháp ma zle, nehovorím, aby si teraz išiel von a správal sa ako sociálna mašina, ktorá nezatvorí ústa. 😀

Veď aj ja píšem tento článok o samote, mimo ľudí. Ale nenudím sa. V skutočnosti cítim pocit naplnenia, aj keď nevydávam ani hlásku. A to len kvôli tomu, že pracujem na niečom zmysluplnom.

Spýtaj sa preto sám seba, čo teda môžeš urobiť ty, aby si dal svojmu životu zmysel a radosť už dnes?

1. Rozhodni sa

Áno, vyzerá to jednoducho, ale ľudia toto rozhodnutie nespravia.

Je len na tebe či chceš byť spokojný a šťastný a či chceš cítiť radosť zo života alebo chceš len ďalej prokrastinovať, nudiť sa a žiť pohodlný život.

Každé ráno, keď vstaneš, urob rozhodnutie: „Dnes niekomu vyčarujem úsmev na tvári.“ alebo „Dnes podstúpim veľkú výzvu a začnem sa zdravo stravovať.“.

Je dôležité si to hovoriť, najlepšie napísať.

Pretože je pekné, že to podvedome chceš, ale kým si nepovieš, že podnikneš akciu, tak je iba malá šanca, že to aj tak urobíš.

Musíš poznať konkrétne slová (ak teda nie si dobrým zabávačom), aby si mohl niekomu vyčarovať úsmev na tvári.

Musíš vedieť, akého konkrétneho jedla sa chceš vzdať a naopak, aké chceš začať jesť, aby si sa začal zdravo stravovať.

Je skvelé mať cieľ, ale ak máš v hlave iba hmlistú predstavu, stále je to niečo nereálne, niečo, čo nevieš ako dosiahnuť.

Aby si mu dodal hmotnosť, musíš mať konkrétny plán toho, čo budeš robiť, ten, ktorý ťa posunie bližšie k tvojmu snu.

Poznámka: Na tému, ako si stanoviť ciele, nájdeš na tomto blogu našlapaný článok, ktorý ti dá všetko potrebné know-how, ktoré ti k úspešne stanoveným cieľom výrazne pomôže. Čítaj Ako Si Správne Stanoviť Ciele V Ôsmich Krokoch.

2. Buď otvorený

Veľa ľudí, vrátane mňa, má problém otvoriť sa druhým. Bojíme sa, že získame nejakých hejterov, že nás ľudia budú hodnotiť a vysmejú sa našim snom a cieľom.

Áno, niektorí ťa za to budú nenávidieť, vysmievať sa ti a závidieť, čo ťa môže demotivovať.

Ale ruku na srdce, koľko ľudí ťa skutočne „zdissovalo“ alebo zhejtovalo spôsobom, že tvoj sen je len naivná, nevyspelá a neužitočná blbosť?

Traja? Dvaja? Jeden? A teraz sa ťa spýtam, tráviš ešte s týmito ľuďmi čas?

A koľko blízkych a priateľov ťa pochválilo za to že udávaš svojmu životu smer?

Ak je to menej ako 7, tak sa asi málo otváraš. Z vlastnej skúsenosti viem, že vo väčšine prípadov ťa ľudia podporia alebo iba ignorujú tvoj cieľ.

Skoro všetci nás podporia alebo aspoň slušne ignorujú, iba pár ľudí nás urazí. Vážne sa potom máme čoho obávať?
Tak sa teda poďme spolu otvárať druhým. 😉

Môžem ti garantovať ten skvelý pocit, ktorý budeš mať, keď budeš viesť zmysluplnú konverzáciu, budeš plne otvorený a autentický k osobe, na ktorej ti záleží.

V podstate s ňou budeš zdieľať časť seba, časť svojej budúcnosti a vízií a ponúkneš jej vstupenku do nich. Po takejto konverzácií sa budeš cítiť spokojný, uvoľnený, no hlavne šťastný.

3. Skúšaj nové veci

Už ako malé deti chceme poznať svet a sme veľmi zvedaví.

Lenže, čím sme starší, tým sa pýtanie otázok stáva „trápnejšie“, dokonca, u niektorých ľudí, neslušné.

A potom my, dospelí, chodíme po tomto svete ako zombie, nasadíme si na tvár našu „cool“ masku, aby sme nedajbože nepôsobili detinsky.

A potom, na základe takéhoto správania, sme v depresiách, unudení, vyrušovaní a nášmu životu chýba smer.

Náš mozog je pozorný a bdelý, keď zmyslami poznávame nové veci.

Začni poznávať svet, nauč sa nové schopnosti, na chvíľu sa odlep od tohto digi-sveta, venuj pozornosť svojim myšlienkam, choď na operu, aj keď ju neznášaš, choď sa aj zabaviť do klubu a daj si pár pivečiek, ak to často nerobíš.

Rozširuj svoju komfortnú zónu, aktivuj svoj mozog, rozbúchaj srdce… Ale hlavne skúšaj nové veci.

Ja som sa teraz rozhodol poznávať krásy prírody môjho rodného mesta a zároveň hľadám inšpiratívne, pokojné miesta pre písanie.

Dokonca aj články som začal písať vonku na papier. Obrovská zmena oproti počítaču.

Preto choď von a skúšaj nové veci aj ty.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

4. Podstupuj výzvy

Čo môže aktivovať tvoj mozog ešte viac ako činnosti, ktoré sa bojíš spraviť?

Začni prekonávať svoj strach, oslov babu, z ktorej nevieš odvrátiť zrak, otvor sa druhým alebo vyskúšaj zmenu, ak sa jej bojíš.

Začni podnikať, nasleduj svoj sen, skoč do vody, alebo z lietadla (samozrejme s padákom :D), povedz svoj prejav pred publikom. Uvidíš, ako sa budeš cítiť šťastný, spokojný a plný radosti, keď prekonáš svoj strach.

A aj keď zlyháš, tak sa z toho môžeš poučiť a nabudúce to spraviť lepšie.

Tak napríklad, ja sa bojím písať články. Nebojím sa pera, ani papiera. 😀

Bojím sa, že nebudem môcť usporiadať svoje myšlienky a vôbec napísať nejaký text. Snažím sa písať mimo domova, aby som bol nútený písať.

Taktiež sa bojím veľkých zmien na svojom vonkajšom výzore. Pamätám si, ako som sa bál pred pár rokmi zmeniť štýl obliekania.

Bál som sa názorov druhých na moje nové ja.

Aj blogeri sa boja, že ich článok nebude pozitívne prijatí vami, čitateľmi, alebo aj ostatnými blogermi/redaktormi.

Nejakú dobu trvá, kým si zvykneme na zmenu, na nové prostredie. Ale to je v pohode.

Je jedno aký veľký je tvoj strach, musíš mu čeliť, aby si sa pohol ďalej.

Poznámka: Zmenám vo svojom živote nezabrániš a pre tvoj osobnostný rast sú nevyhnutné. Nebráň sa im preto, vítaj ich. A ak náhodou nevieš, kde začať, dobrým štartom ti môže byť E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Neboj sa a sťahuj, je zdarma a plný hodnotných informácií. 😉

5. Maj skvelú konverzáciu

Ako som už na začiatku článku naznačil, nudíme sa, keď sme osamote a nepracujeme na ničom zmysluplnom. Jediné, na čo sa zmôžeme, je pozerať do mobilu alebo zapnúť TV.

Najlepšou liečbou, ktorá ti zároveň nerozbúcha srdce ako vyššie spomenuté výzvy, je mať konverzáciu s niekým, koho nestretávame každý deň.

Nezáleží na tom, či budete riešiť zábavné alebo seriózne, zmysluplné témy.

Ako som písal už v druhom bode, otvárame sa ľuďom, keď máme serióznu, hlbokú konverzáciu.

Keď zdieľame a riešime spoločné problémy. Neotvárame sa pri zábavnej konverzácií.

To ale neznamená, že musíš byť len seriózna alebo smutná tvár.

Spomeň si, keď si išiel von s partiou, celý čas ste sa zabávali, a potom si prišiel domov.

Ako si sa cítil? Určite spokojne, ak nie rovno nadšene. Tvoje tzv. „prežívajúce ja“ šťastím doslova rozkvitalo.

O to silnejšie boli tie pocity, keď si si spomenul na všetky tie zábavné situácie, čo sa ti prihodili.

Niekedy pomôže aj konverzácia so svojím blízkym, s ktorým sa stretávaš každý deň. Určite je dobré to meniť. Ale viac ti odporúčam ísť von s ľuďmi, ktorých tak dobre nepoznáš.

Nehovorím, aby si išiel spoznávať a oslovovať neznámych ľudí, ale iba tých, s ktorými nie si dennodenne v kontakte.
Spoznáš ich život, ich pohľad na svet. A konverzácia naberie úplne iný rozmer ako konverzácia s rodinou alebo blízkymi priateľmi.

Preto ti radím, keď sa nudíš, zober svoj mobil do rúk a zavolaj niekomu koho až tak dobré nepoznáš. Potešíš nielen seba, ale aj jeho.

Záver

Nie je náročné žiť životom plným výziev, novosti a radosti. Je len na tebe, čo si vyberieš.

A keď sa rozhodneš priniesť viac radosti do svojho života, keď sa otvoríš druhým ľuďom, keď vyskúšaš nové veci, keď podstúpiš tie najväčšie výzvy alebo len pozveš niekoho von porozprávať sa, potom budeš žiť to, čomu hovoríme – Inšpirovaný Život.

Otázka: Ako Ty Prekonávaš Nudné Časy v Živote?

A popri tom, ako budeš blúdiť vo svojich myšlienkach sa už klasicky nezabudni zapísať do NEWSLETTER-a, aby si sa nepripravil o ďalšie skvelé články, ktoré ti každý týždeň pristanú na mailovej adrese. 🙂

Spraviť tak môžeš pod článkom, keď hodíš svoju mailovú adresu do políčka pod autorovým BIOm.