7 Dôležitých Vecí, Ktoré Ma Osobnostný Rozvoj Naučil

7 Vecí, ktoré ma osobnostný rozvoj naučil

Osobnostný rozvoj mi prevrátil celý život úplne naopak. Od čias, keď som rozvážal pizzu v malej červenej Ibize, som prešiel obrovský kus cesty. 16 hodín denne som vozil pizzu, krátky dlhý týždeň, za 320€. To som vymenil za prácu v kasíne, kde som pracoval 12 hodín denne s približne 8 voľnými dňami v mesiaci za 450€.

Katastrofa! Žiadny čas na seba, na priateľov, na rodinu či koníčky. Zúfalo som potreboval zmenu. Už som to ďalej psychicky nezvládal. A o tom, že to bolo extrémne namáhavé a tiež, že som si ničil zdravie, ani nehovorím.

Približne v tej dobe som narazil na pár prvých článkov o osobnostnom rozvoji, kde boli napísané veci ako „Ty sám si pánom svojho osudu“, „Iba ty dokážeš zmeniť svoj život“ alebo „Sám si zodpovedný za svoje šťastie“.

Neveril som tomu ani trochu, no bol som maximálne nešťastný a toto bola jediná príležitosť, ktorú som na zmenu mal. To stebielko trávy, ktorého sa chytá topiaci.

Začal som teda veľa čítať a postupne, po malých krôčkoch, som sa snažil zmeniť všetko, čo mi v mojom živote nevyhovovalo a prekážalo.

Počas svojej cesty za zmenou som sa naučil 7 dôležitých vecí, ktoré postupne začali formovať môj život.

Aké? Tu sú:

1. Ty sám udávaš svojmu životu tempo a smer

Ako prvé som zistil, že ja som ten, kto drží opraty môjho života pevne vo svojich rukách, a tak som sa rozhodol zmeniť smer, ktorým sa môj život uberal.

Začal som rozmýšľať, ako by som chcel, aby môj život v budúcnosti vyzeral. Čo by som chcel dosiahnuť, akým človekom by som sa chcel stať. Získal som predstavu a na základe tejto predstavy som si vybudoval plán.

2. Dôležité je to, čo robíš dnes

Ako druhé som zistil, že to, čo urobím dnes, ovplyvní moje zajtrajšky, a tak som začal študovať. Začal som sa doma učiť, ako písať kód a programovať stránky. CSS, HTML, PHP, JavaScript… Bolo toho veľa, nemal som žiadne skúsenosti, žiadny návod, no i tak som sa do toho pustil.

A bol to správny krok. Ukázalo sa, že skutky majú skutočne väčšiu váhu ako slová. Skutočne som sa zlepšoval v tom, čo som každý deň robil a nie v tom, čo som povedal, že urobím zajtra. Podarilo sa mi teda prelomiť ľady a svojimi každodennými činnosťami som začal budovať základy pre svoj odrazový mostík k budúcemu úspechu.

*Ak sa chceš taktiež zmeniť, no prešľapuješ na mieste a nedarí sa ti zmeniť ani tie najzákladnejšie veci vo svojom živote, určite si stiahni E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Určite sa v ňom dočítaš, ktoré chyby ti plánovanú zmenu zakaždým skazia. Plus, E-Book je zdarma, takže nie je o čom. 😉

3. Sny sa plnia

Ako tretie som zistil, že sny sa plnia. Podarilo sa mi nájsť si prvý job, po akom som skutočne túžil. Zamestnal som sa ako programátor. Bez skúseností, bez odporúčaní, bez portfólia. Jednoducho som mal cieľ, tvrdo som na ňom pracoval a ono to nakoniec vyšlo. Neuveriteľné!

Bol to skutočne neopísateľný pocit. Cítil som sa, akoby sa mi otvorili dvere na celom svete. Na vlastnej koži som sa presvedčil, že dokážem čokoľvek, čo si zaumienim. Dokážem si splniť každý sen, na ktorom som ochotný pracovať. A tak isto to dokážeš aj ty! Stačí si len vybrať ten správny cieľ a pustiť sa do práce.

U mňa znamenal tento môj prvý úspech obrovský zlom. Život mi opäť začal chutiť. Opäť tam bolo niečo, na čo som sa mohol tešiť. Nevedel som sa dočkať momentu, kedy sa pustím do roboty. Nevedel som sa dočkať nových vecí, ktoré sa naučím. Tešil som sa na nové výzvy a príležitosti.

A teraz sa spýtaj sám seba, ako je to v tvojom prípade. Poznáš ten pocit?

4. Chyby robíme, aby sme sa poučili

Ako štvrté som padol na hubu. Moja prvá práca programátora nebola ani zďaľeka taká, akú som si ju predstavoval.

Bol som nútený robiť nadčasy, ktoré neboli preplatené, kolegu na rovnakej pozícii vyhodili, tak som musel pracovať za dvoch, obrovská zodpovednosť bez žiadneho zaškolenia… A navyše bol môj nový job mizerne platený.

No nevzdal som sa. Neprestal som veriť, že ma tam niekde vonku čaká pozícia alebo príležitosť, ktorá je stvorená presne pre mňa. Tá, ktorá mi skutočne pôjde, bude dobre zaplatená a budem si ju užívať. A vieš čo? Ona tam skutočne bola. Avšak kým som to zistil, čakalo ma ešte zopár menších chybičiek.

Skúsil som teda podnikať. Zobral som si 5 000€ úver, odišiel som z práce a pustil sa do toho. Mohol by som napísať dlhé litánie o tom, čo ma k tomu viedlo, aký som mal podnikateľský plán a podobne… Dôležité je však to, že som do dvoch týždňov skrachoval! Dobre čítaš, do dvoch týždňov! Úprimne, skoro som to nerozdýchal.

Ďalej ma pri inom podnikaní podrazili najlepší kamaráti, môj zamestnanec ma okradol o 1000€, čím zničil start-up, založil som blog, ktorý nemal absolútne žiadnu návštevnosť a mal som ponúknutých x zamestnaní, z ktorých nevyšlo hádam ani jedno.

Za tých pár posledných rokov som padol na hubu celkom veľakrát, avšak stále som tu. Okrem toho, že ma tieto príhody stáli poriadne nervy, naučili ma veľa. Odniesol som si cenné skúsenosti, ktoré som nikde inde získať nemohol. A čo je viac, všetky tieto neúspechy ma dostali na miesto, na ktorom sa nachádzam teraz. A že sa nachádzam na sakra dobrom mieste! 😉

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

No čo som sa naučil ďalej…

5. Ten, kto sa nevzdáva, víťazí

Neskôr som sa naučil, že ak chcem zvíťaziť, nemôžem sa vzdať.

Bol som bez práce, bez peňazí, s úverom na krku. Niekto si môže povedať, že 5000€ nie je zas tak veľa, no ak si dovtedy pracoval za 450€, nemal nič odložené a tiež žiadnu podporu od rodičov, ktorí takisto nemali peniaze na rozdávanie, je to sakra veľa, ver mi.

Mal som teda len dve možnosti. Nechať tento debakel, aby ma položil alebo zdvihnúť hlavu a skúsiť to znovu.

Skúsil som to teda znovu. Po dvoch neúspešných pohovoroch do IBM som nestrácal nádej a hlavne som neprestával študovať a makať.

Neskôr sa mi podarilo dohodnúť si ďalší pohovor, tentokrát tretí v poradí, a ono to nakoniec vyšlo. Dostal som sa tam. A tým som si splnil ďalší sen. 😉

6. Kto hľadá nájde

Ako šieste som zistil, že ten, kto hľadá, nakoniec nájde. Alebo lepšie povedané, bez toho, aby si hľadal, nenájdeš.

Po prvom roku v IBM som opäť potreboval zmenu. Boli sme perfektný kolektív, peniaze slušné a úroveň stresu v práci sa blížila k bode mrazu. No pre mňa to nebola práca, ktorú som hľadal.

Vo svojom vnútri som vedel, že chcem robiť niečo úplne iné. Začal som teda hľadať prácu, ktorá by ma skutočne bavila, nie takú, ktorá mi iba zaplatí účty. Takú, ktorá by ma napĺňala. A ako to dopadlo? Nakoniec sa mi podarilo vymeniť prácu za hobby. 😉

7. Sny netrvajú iba jednu noc

A napokon, ako posledné som zistil, že sny môžu trvať oveľa dlhšie, ako jednu noc. Momentálne píšem články na blog, inšpirujem ľudí, venujem sa online marketingu a hlavne – hlavne si užívam môj život! 🙂

Nezaspal som na vavrínoch a neprestávam na svojej budúcnosti a svojich cieľoch pracovať. Každý deň píšem, každý deň sa učím, každý deň sa posúvam dopredu.

A poviem ti, že ešte nie som ani zďaleka tam, kde by som byť chcel, no s pokojným svedomím ti môžem povedať, že je môj život zo dňa na deň lepší. 🙂

Tak a toto bol môj príbeh. Teda aspoň jeho veľmi skrátená a zrýchlená verzia. Bol to výťažok toho, čomu ma osobnostný rozvoj za tie roky naučil. Čo myslíš, môže to naučiť aj teba?

Ak sa ti článok páčil, určite hoď svoj email do políčka pre NEWSLETTER, ktoré nájdeš nižšie (pod BIO-m autora) a podobné články sa ti v schránke objavia každý týždeň.

Ďalej, ak čítaš môj blog už dlhšie, tak vieš, že zatvoriť článok bez toho, aby si ho podporil jedným lajčiskom alebo šériskom, je zakázané! Tak nech ťa to ani nenapadne. 😀

Všetky potrebné gombíky na podporu nájdeš naľavo od článku.