Ako Sa Nabudúce Rozhodnúť Správne Alebo O 6-tich Paradoxoch Skrytých V Ľudských Rozhodnutiach

6 Paradoxov Skrytých V Ľudských Túžbach

Obaja, rozum i srdce, sú dobrými radcami. Akýmisi patrónmi, ktorí nás opatrujú a starajú sa o nás. Chcú pre nás len to najlepšie. No protirečia si v mnohom, protirečia si často. A tvojou úlohou je zistiť, kedy načúvať jednému a kedy zasa druhému.

Pri ktorých veciach by si mal teda dvakrát merať a raz rezať? Kedy si treba dobre zvážiť, či budeš načúvať rozumu alebo sa necháš viesť srdcom?

Dozvieš sa to v nasledujúcich riadkoch…:

1. Láska

Nie je nič krajšie, ako byť zamilovaný a dostávať tú lásku späť. Sme šťastní. Nič nám nechýba, cítime sa nepremožiteľní a opäť veríme v zázraky. Svet je zrazu o toľko pestrejší, ľudia sú milší, život plynie akoby ľahšie.

No na druhej strane, taktiež neexistuje nič bolestivejšie, ako byť zamilovaní nešťastne, či nebodaj zrada od človeka, ktorému naša láska patrí.

Buď preto veľmi opatrný. Ako som už spomenul, je to neopísateľný pocit, avšak i keď sa v týchto situáciách necháš prirodzene strhnúť cestou riadenou srdcom a pocitmi, rozum vždy vezmi so sebou.

Počúvaj ho, keď ti vraví, že tu niečo nehrá. Nezatváraj oči pred náznakmi, ktoré signalizujú prúser.

Nie vždy sú totižto naše city opätované, nie vždy s nami tá druhá osoba jedná čestne. Preto miluj nezištne, no iba tých, ktorí si to zaslúžia.

2. Priateľstvo

Opäť bod, respektíve časť našich životov, pri ktorých robíme osudové chyby. Toľkokrát dávame skutočným priateľom košom a odsúvame ich na druhú koľaj, iba preto, že sa v našom svete objavil niekto o toľko zaujímavejší.

Často sa nechávame strhnúť tým pozlátkom okolo. Hlúpo si sľubujeme vyšší sociálny status, dúfame v to, že nám takéto kamarátstvo zaistí väčšie uznanie, väčší rešpekt okolia.

Z akejsi vypočítavosti, či falošného prísľubu lepšieho postavenia v spoločnosti, prioritizujeme týchto ľudí, ponad našich dlhoročných priateľov. Do tohto nového priateľstva investujeme svoj čas i svoju energiu, a to všetko v naivných domnienkach, že sa nám to celé vráti späť.

No mýlime sa. V skutočnosti, vo svojom vnútri, vieme, kto sú naši praví priatelia. Nemusia byť takí zábavní, takí štýloví, či takí zaujímaví, no sú to ľudia, ktorí pri nás stáli v tom dobrom, aj zlom. Sú to ľudia, ktorí strážia naše tajomstvá, tí, ktorí nám pomôžu zakaždým, kedy sa nám pomoci zažiada. Nezištne. A radi.

Sám najlepšie vieš, ktorí ľudia to sú. Sám už dávno tušíš, že je lepšie mať zopár dobrých – skutočných priateľov, ako množstvo tých, ktorí ťa poznajú iba po mene na facebooku. V týchto veciach teda netaktizuj, nešpekuluj a nevymýšľaj. Alebo lepšie povedané, nerozmýšľaj, cíť.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jednen klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. Zdravie

Keď vyčistíš svoju myseľ, budeš počuť, ako k tebe celé tvoje telo hovorí. Nielen srdce a rozum, ale každá jeho najmenšia časť, každá jedna bunka.

No to je ten problém, potrebuješ na to vyčistiť svoju myseľ. Namiesto toho máš však plnú hlavu termínov, ktoré musíš stihnúť, vecí, ktoré musíš vybaviť, peňazí, ktoré musíš zohnať, či zarobiť, no nevieš kde.

A tak sa ocitáš zamotaný v tomto bezútešnom kruhu, kruhu bez konca. Si tak zamestnaný banalitami, že sa nedokážeš pozrieť na svoj život z nadhľadu. Je preto plný stresu, napätia, nervov a práce. A znova práce. A keď už si myslíš, že si nájdeš chvíľku pre seba, hádaj, čo sa objaví… Ďalšia práca.

Tvoje telo kričí o pomoc, no ty mu akosi nevenuješ pozornosť. Berieš ho ako samozrejmosť. Už ďalej nezvláda ten stres, no ty si skočíš do fastfoodu, veď asi si bol iba hladný. Si nešťastný a cítiš sa deprimovane, dáš si Xanax alebo niečo iné, čo ťa na chvíľu ukľudní. Prípadne ťa bolí chrbát či brucho? Veď aj na to už sú tabletky. Vďaka bohu za ne. Inak by si musel ísť cvičiť alebo zmeniť stravovanie. Ako keby mal na to dnes ešte niekto čas…

4. Vzdelanie

Áno, slovo vzdelanie som použil zámerne. Nenapísal som škola, pretože v dnešnom svete je omnoho viac spôsobov, ako byť vzdelaný (skvelé video na túto tému nájdeš TU – Prečo Neznášam Školu, Ale Milujem Vzdelanie). Svoju pozornosť môžeš venovať čomukoľvek, po čom tvoje srdce túži, môžeš nasávať akékoľvek informácie, po ktorých tvoja myseľ prahne.

No hops, čo to. Väčšina z nás vlastne ani nevie, po čom skutočne túži. Doteraz sme tomu nevenovali pozornosť. Mali sme iné veci, na ktoré sa bolo potrebné sústrediť. Podstatnejšie.

Museli sme sa učiť školské látky. Nie len učiť, museli sme tiež mať dobré známky. Jednoducho sme museli. A teraz sa na to tiež sústrediť nemôžeme, veď si musíme vybrať vysokú školu. A následne sa musíme učiť na prjímačky, aby sme sa tam dostali. A potom na bakalára, neskôr na normálny titul.

Na naše túžby akosi nie je čas, tie budú musieť počkať. Teraz sú na programe oveľa dôležitejšie veci.

Nuž, neviem, ako toto celé vnímaš ty, no ja si myslím, že sú tvoje túžby naozaj podstatné. Ide predsa o tvoj život a ten je dôležitý. Ide o tvoje šťastie, ide o tvoju spokojnosť…. Ide o TEBA. Preto by si mal porozmýšľať, či by si pri svojom vzdelaní radšej nemal myslieť srdcom, namiesto rozumu.

Možno tak prídeš na to, že nechceš stráviť celý svoj život v zastaralom školskom systéme, ktorý pripravuje ľudí na svet, ktorý už dávno neexistuje.

[divider_1px]

A len tak medzi rečou, ak by ti začínal stúpať tep, spolu s hladinou stresu, kľud. Aj keď si sa doteraz mýlil a počúval rozum namiesto srdca a naopak, nevešaj hlavu, nič nie je stratené. Na zmenu totižto nikdy nie je neskoro!

Všetko to, čo sa udeje od tohto momentu, je iba v tvojich rukách. Preto, ak sa zmeniť skutočne chceš, nič ti v tom nebráni. Ba čo viac, dobrým miestom na začiatok ti môže byť práve E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Ten ťa nasmeruje správnym smerom a zároveň ťa upozorní na chyby, ktorým je dobré sa vyhnúť. Sťahuj, je zdarma. 😉

[divider_1px]

5. Práca/Hobby

Kto povedal, že tvoja práca nemôže byť tvojím hobby? Tak kto? Nebol to náhodou ten tvoj známy, ktorý sa sám vzdal svojich snov, pretože by mu ich dosiahnutie zabralo príliš veľa času?

Na takých ľudí si daj pozor. Na tých negatívnych. Na tých, ktorým sa nepodarilo dosiahnuť svoje sny. Budú sa ťa snažiť presvedčiť, že to tiež nedokážeš.

Ono je to až na smiech. Ľudia nemajú trpezlivosť budovať tri roky svoj biznis, no majú trpezlivosť na to, presedieť 50 v mizerne platenej práci, ktorá ich ničí a zožiera z vnútra.

Nebuď ako oni. Nebuď hlúpy. Nezatváraj oči pred skutočnosťou. Buď „realistom“ – presne takým, akým by ti radili byť v mnohých iných situáciách.

Len nie teraz. Teraz sa nepozeraj na tých profesionálnych športovcov, spevákov, tanečníkov, maliarov, hudobníkov a milión ďalších umelcov. Pretože ty to určite nedokážeš. Veď aká je šanca, sám povedz. Nedokázali to ani oni, akoby si potom mohol ty…?!

NO TY NA TO MÁŠ! Každý z nás má v sebe tú silu. Stačí to iba nevzdať a pobiť sa o ten kúsok svojho šťastia. Jediné, čo musíš spraviť, je otvoriť svoje srdce a načúvať tomu, čo ti vraví ten tenký šepot v tvojom vnútri.

6. Tvoje skutočné JA

O samozvaných odborníkoch na tvoj život som už čo-to popísal. Pripadajú mi ako deti, ktoré si doma zo starých ozdôb na stromček vyrobia šerifskú hviezdu a zrazu si myslia, že predstavujú zákon v tomto meste. To sú ale deti a je krásne, že majú takú bujnú fantáziu.

No od dospelých by som čakal niečo rozumnejšie, niečo… Dospeláckejšie.

Veď ako by mohol niekto iný vedieť lepšie, ako ty sám, po čom v živote skutočne túžiš. Pre čo horí tvoje srdce. Čo to je, čo ti v noci nedá spávať, to, čo ťa ráno ťahá z postele.

Nikto nemôže a nikto to ani nevie. Iba ty sám. No musíš sa naučiť filtrovať tie hlasy mudrlantov vo svojom okolí a počúvať, čo ti hovorí vlastné vnútro. Jediný hlas, ktorému by si mal dovoliť viesť svoje kroky, je hlas tvojho srdca. Žiadny iný.

Nenechaj si kázať, ako by si sa mal správať, ako by si sa mal obliekať, či kým by si mal byť. Pretože jediná osoba, ktorou by si mal byť, je šťastná osoba. Buď teda taký, aký byť chceš. Kópia nebude mať nikdy takú hodnotu, akú má originál.

Buď preto jedinečný. Buď svojský. Buď samým sebou. A ak by si mal s týmto bodom náhodou problém, nezúfaj. Všetko, čo potrebuješ vedieť, sa dozvieš v článku 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou. Určite si ho prečítaj, stojí za to. 😉

Tak a to bolo všetko. Hádam už teraz najlepšie vieš, kedy je múdre počúvnuť svoj rozum a kedy je naopak najlepšie nechať sa viesť srdcom. Verím, že áno.

Ak sa ti článok páčil, určite mu vyjadri svoje sympatie tým, že ho pozdielaš na sociálnych sietiach, alebo mu aspoň venuješ jedno nevinné „páči sa mi to“. Inak sa iba ťažko dozviem, či stál článok za to. 😉

Taktiež sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti neušli ďalšie články, ktorými sa ti budem snažiť dopomôcť k šťastnejšiemu, lepšiemu a peckovejšiemu životu. Svoj email preto hoď nižšie, do políčka, ktoré nájdeš pod BIO-m autora a ja ťa každý týždeň upozorním na nový. 😉