Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí

Hej, viem presne, čo teraz robíš. Robil som to totiž tak isto. Čakal som. Na to, že sa v mojom živote niečo zmení. Zlepší. Stane. Čakal som na ten zlomový bod. Na moment, kedy sa šťastie unaví a sadne na rameno aj mne. Kým tie dobré veci, ktoré som videl, že ostatní majú, prídu aj do môjho života.

A ak si aspoň na moment nalejeme čistého vína a budeme k sebe úprimní, asi mi na otázku, či na niečo čakáš tiež, odpovieš rovnako, ako som si na ňu po dlhý čas odpovedal sám. Všetci totižto na niečo čakáme.

Otázka je, na čo čakáš ty?

Tak čo je to u teba? Čakáš na dokonalú príležitosť? Pracovnú ponuku hodnú tvojich kvalít, pri ktorej bude plat taký štedrý, až sa ti podlamujú kolená a trasie hlas už len pri tej predstave? Čakáš na ten moment, kedy ti zazvoní telefón a po dlhej dobe to nebude mama s klasickou otázkou, či si bol na obede a čo dobrého si mal, ale majiteľ úspešnej firmy, v ktorého hlase sa budú zrkadliť skúsenosti, štedrosť a spoľahlivosť, no zároveň aj neukojiteľná túžba získať pre svoj projekt práve tvoju maličkosť?

Alebo čakáš, kým si v práci šéf všimne, akú tvrdú a dôležitú prácu robíš a zvýši ti plat? Príde, docení ťa, pokarhá sa a nepeknými slovami na svoju adresu naznačí, aký bol doposiaľ slepý a nepozorný? A aby toho nebolo málo, okrem zvýšeného platu ti ponúkne aj kratší pracovný čas, vlastnú kanceláriu a vyššiu pozíciu?

Alebo naopak čakáš, kým sa veci pohnú v tvojom súkromnom živote? Kým do tvojho života nakráča tá pravá? Stretnete sa, zahľadíte sa jeden druhému do očí a ona bude tá, ktorá spraví prvý krok? Pozve ťa na drink, vypýta si číslo, pozve ťa na rande alebo rovno na kávu k nej do bytu, i keď už bude dávno po polnoci a ty si budeš lámať mozgové závity otázkou, prečo chce piť kávu tak neskoro?!

No aby som to skrátil. Hrubú predstavu o tom, čo som riadkami vyššie naznačoval, už isto máš, však?! Ak si sa popri ich čítaní dokonca aj potmehúdsky usmieval, tak pravdepodobne aj skúsenosť, nie len predstavu, že?!

Potrebuješ si však uvedomiť pravdu.

Poviem to teda priamo. Ak patríš aj ty k tým, ktorí neustále čakajú, kým sa ich život zlepší, nemám pre teba povzbudivé správy, kamarát.

Nič sa nezmení. Teda aspoň nie samé od seba. Pretože tvoj život závisí kompletne od teba. Od tvojich rozhodnutí a činov. Vlastne hlavne od tých činov. Každý krok, ktorý spravíš, ťa predsa vedie bližšie k osobe, ktorou sa stávaš, k životu, ktorý budeš žiť.

„Môže to skončiť len jediným z dvoch spôsobov. Buďto zmeníš svoj život alebo dovolíš životu, aby zmenil teba.“

Jedného dňa, skôr či neskôr, teda zistíš aj ty sám, že v živote nikdy nedosiahneš nič, o čo sa sám nepričiníš. Never hlúpostiam, ktoré hovoria, že ak si budeš niečo dostatočne silno želať, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol. Prd sa spojí. Vesmír nie je žiadna zlatá rybka, ktorú ak chytíš, tak si môžeš želať čo ti hrdlo ráči a vesmír to bude plniť veľkoryso, ako na bežiacom páse.

Ak na tom nebudeš pracovať, nikdy to nebudeš mať. Skús to teda. Sprav aspoň nejakú maličkosť a sám uvidíš, že ak prestaneš čakať a začneš kráčať vpred, tak sa ten sen, v ktorý si toľko dúfal, začne približovať.

Čo teda treba spraviť, aby sa začali diať zázraky? Čo spraviť, aby sa tvoj život konečne začal meniť?

Celé je to o tom nezaspať na vavrínoch. Vziať veci do vlastných rúk. Vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do toho. Nečakať na ideálne príležitosti a dokonalé podmienky. Práve naopak, je to o tom vrhnúť sa na nedokonalý moment a vyťažiť z neho maximum.

Je to o tom snažiť sa a skúšať neustále niečo nové. Pretože keď čelíš novým výzvam, dozvedáš sa toho o sebe najviac. Čoho si schopný, kde sú tvoje momentálne limity, čo ťa baví, čo ťa nebaví a ktoré chyby je lepšie už viac neopakovať.

A či už sa dozvieš niečo pozitívne alebo niečo negatívne, posúva ťa to ďalej, pretože meníš spôsob, ktorým reaguješ na situácie vo svojom živote. A čo je najdôležitejšie, konáš. Napreduješ. Kráčaš vpred. Stúpaš. Padáš. Snažíš sa a pracuješ na svojej lepšej budúcnosti. Uvedomuješ si, že ty si tou osobou, na ktorú si celý svoj život čakal. Uvedomuješ si, že moc zmeniť tvoj život leží v tvojich rukách a je nekonečná!

A len tak medzi rečou, ak by si hľadal spôsob kde a ako začať, skús omrknúť článok 7 Spôsobov, Ktorými Oslobodíš Svoju Myseľ A Opäť Prevezmeš Kontrolu Nad Svojím Životom. Tam nájdeš isto kopec inšpirácie. 😉

Rád by si konkrétne príklady?

Ak čakáš skvelú príležitosť na podnikanie, častokrát si ju musíš vytvoriť. Učiť sa, zbierať skúsenosti, zbierať kontakty. Pracovať na sebe a zlepšovať tie schopnosti, ktoré sú pre podnikanie dôležité. Pretože aj keby ti cestu skríži tá najlepšia príležitosť, bude ti to prd platné, keď nebudeš pripravený. Bude ti to prd platné, keď nebudeš vedieť, čo si s ňou počať a ako sa jej chopiť.

Ak naopak čakáš, že ťa v práci povýšia alebo, že ti polepšia na výplatnej páske, opäť musíš chytiť toho býka za rohy. Makaj viac, ako ostatní. Pracuj lepšie, ako ostatní. Uisti sa, že nebudeš iba radový a priemerný zamestnanec, pretože iba vtedy si zaslúžiš niečo lepšie, ako tí radoví a priemerní dostávajú. A keď už lepší budeš, nazbieraj odvahu a konfrontuj svojho šéfa a maj v zásobe argumenty, prečo si polepšenie zaslúžiš. A dlhý príbeh v skratke… Iba hlupák by ti nepolepšil, pretože každý dobrý manažér vie, aké ťažké je zapálených, šikovných a snaživých ľudí nájsť.

A ak to je napríklad ten osobný život, ktorý som spomínal, veci sa majú takto. Ak budeš sedieť len v práci vo svojom kútiku a z práce utekať rovno domov, aby si sa mohol vyvaliť pred telkou, kde si ťa má tá láska nájsť, hm? Musíš začať chodiť medzi ľudí, rozširovať svoje sociálne kruhy, pilovať svoje sociálne zručnosti a keď ju jedného dňa zbadáš zhlboka sa nadýchni, zhlboka vydýchni, sprav tých pár krokov a príhovor sa jej. Nečakaj, že to spraví prvý krok ona… Neriskuj, že ju stratíš navždy!

Kde sa to v súvislosti s tým čakaním vždy skazí?

Jasné, je to omnoho jednoduchšie očakávať od života, že nám prinesie dobré veci a dobré zážitky, ako pracovať na tom, aby sa tak stalo.

No i keď je cesta „vyčkávania“ a „vysokých očakávaní“ jednoduchšia, je zároveň plná sklamania, nešťastia, bolesti a ľútosti.

Práve prehnané očakávania, bez reálnej opory v skutočnosti, sú totižto spôsob, ktorým do svojich životov prinášame nešťastie.

„To, čo nás v živote ničí najviac, je tá pomýlená predstava v našich hlavách o tom, ako si myslíme, že by mal náš život vyzerať.“

Zvykneme si v hlave vybudovať obraz o tom, ako sme presvedčení, že by to malo vyzerať a čím viac sa tejto našej predstave realita vzďaľuje, o to nešťastnejší sme.

Život je však nevyspytateľný. Plný prekvapení. Nečakaných udalostí a šokujúcich zvratov. A zatiaľ čo sa všetky tieto veci dejú, tak my stojíme, celý skormútení, pretože sme si to predstavovali inak. Pretože sme očakávali niečo iné. Namiesto toho, aby sme si ho užívali. Namiesto toho, aby sme sa z neho tešili a ďakovali za každý jeden deň, ktorý nám bol daný.

Tak už to pochop. Nechcem, aby si strávil celý svoj život vyčkávaním na niečo, čo nikdy nepríde. Chcem, aby si žil. Aby si naplno prežil každú jednu chvíľku, ktorá ti bola daná.

7 vecí, ktorým ťa to nekonečné vyčkávanie naučí. 7 vecí, ktoré si musíš uvedomiť, aby sa zázraky začali diať aj v tvojom živote.

Ako som vravel, tiež som čakal. Na rovnaké veci, na ktoré čakáš aj ty.

No jedného dňa som už mal po krk toho, že sa to v mojom živote mení akurát tak k horšiemu a rozhodol som sa to zmeniť.

No a tu sú veci, ktorým ma to naučilo:

– V živote sa ti prihodia všetky tipy situácií. Tie dobré, tie zlé, tie vynikajúce i tie hrôzostrašné. Ak však budeš čakať iba na tie vynikajúce, aby si začal žiť, bohužiaľ, dokážeš si vychutnať len veľmi krátku časť svojho života.

– Vesmír ti nebude plniť tvoje priania. Postará sa však o to, že ti prihrá do cesty veci, ľudí a situácie, ktoré vyhľadávaš. Nie nadarmo sa vraví, že ten kto hľadá, nájde.

– Ak budeš čakať na princa v žiarivej zbroji, ktorý ťa príde zachrániť z tej mizérie a stretne sa v tvojom mene so všetkými problémami, v súboji na život a na smrť, skončíš sklamaný. Tým princom, ktorý má moc zachrániť ťa si ty sám a tie dve dlane na konci tvojich rúk sú tie, ktoré držia presne ten meč, s ktorým si lepší život dokážeš vybojovať.

– Šťastie nesadá na plecia komukoľvek, len preto, že sa unaví. Šťastie praje pripraveným a tým, ktorí sa snažia z celých síl, aby si lepší život zariadili. Tým sa zjaví. Tým zapraje.

– Ak čakáš na druhú šancu od života, aby si mohol začať od začiatku, môžeš sa začať usmievať. Dostávaš ju totižto každé jedno ráno, keď otváraš svoje oči do nového dňa.

– Ak chceš niečo zmeniť, zmeň to teraz. Nehovor začnem chudnúť, prestanem fajčiť, začnem šetriť a podobne. Ak sa do toho nepustíš hneď, tak o tom prestaň hovoriť.

– Nezáleží na tom, čo hovorím, že začnem robiť, ale na tom, čo skutočne robím.

Cena za vyčkávanie.

Na záver napíšem ešte malú pravdu, ktorá v sebe skrýva veľkú pravdu. A to, že ak si myslíš, že keď budeš vyčkávať, nič sa nestane, si na omyle. Cena, ktorú za vyčkávanie zaplatiš bude tá najvyššia. A to tá, že sa ocitneš na konci svojho života nechápajúc, kam sa podel všetok ten čas, všetky tie roky. Mal si predsa toľko plánov, toľko snov a toľko vecí, ktoré si chcel spraviť, no čakaním na ten správny moment, si sa o možnosť splniť si ich nadobro pripravil.

Myšlienka na záver.

„Sme veľmi dobrí v pripravovaní sa na život, no nie tak dobrí v jeho žití. Vieme ako obetovať 10 rokov poriadnemu diplomu a sme ochotní pracovať tvrdo, aby sme dostali dobrú prácu, kúpili si auto, dom, mali dostatok peňazí na všetky rozmary života, a tak ďalej. No máme problém zapamätať si to, že prítomný moment je ten jediný, v ktorom môžeme žiť. Každý nádych, každý krok, ktorý spravíme, si môžeme naplno vychutnať. Život sa totižto neudeje od teraz za desať rokov, aby sme sa naň toľko pripravovali. Áno, samozrejme, aj ja mám veľké plány a pracujem na nich. Občas viac, akoby sa patrilo. No nezabúdam žiť. Nezabúdam oddychovať. Nezabúdam tráviť čas s ľuďmi, ktorých milujem a robením činností, ktoré zbožňujem. A tebe kamarát, tebe odporúčam to isté. Ak si chceš svoj život totižto užiť, nemáš prakticky na výber. Inak to nepôjde.“

Ak sa ti článok páčil, nezabúdaj lajkovať, šérovať a posielať kamošom a kamoškám, ktorých by mohol takisto nakopnúť a inšpirovať. Aby prestali čakať a začali žiť! 😉