7 Spôsobov, Ktorými Oslobodíš Svoju Myseľ A Opäť Prevezmeš Kontrolu Nad Svojím Životom

7 Spôsobov, Ktorými Oslobodíš Svoju Myseľ A Opäť Prevezmeš Kontrolu Nad Svojím Životom
Život / 21.02.2017 / 12

Vraví sa, že sme otrokmi svojich zvykov a presvedčení. Robíme skrátka to, čo sme robiť zvyknutí a konáme na základe toho, čomu veríme. A nie je na tom nič zlé, práve naopak. Je skvelé mať zabudovaného autopilota. Keby sme sa totižto mali rozhodovať a premáhať pri každej jednej zanedbateľnej činnosti, zbláznili by sme sa.

Problém však nastáva vtedy, keď nemáme vybudované zrovna tie najlepšie návyky a keď sú pre nás presvedčenia, ktorým veríme, škodlivé.

Väčšina z nás má totižto zabudované mylné presvedčenia a nepravdivé názory, ktoré ovplyvňujú naše životy véééľmi nepriaznivým spôsobom. No je to zbytočné. Nevidím dôvod v tom pokračovať… Nechať si likvidovať život pre nič, bez dôvodu.

A presne preto ti prinášam dnešný článok. Aby ti pomohol zbúrať všetky tie múry hlúpostí, ktoré si si za tie roky v mysli postaval. Aby ti pomohol nadobudnúť nové presvedčenia, ktoré ti pomôžu rásť, také, ktoré ti pomôžu uveriť v seba a prevziať kontrolu nad vlastným životom opäť do vlastných dlaní.

Ale veď čo sa budem zbytočne rozpisovať, poďme rovno na to.

Tu je sedem spôsobov, ktorými oslobodíš svoju myseľ a opäť prevezmeš kontrolu nad vlastným osudom…:

1. Začni si vyberať informácie, ktoré konzumuješ

Vieš, ako sa hovorí, že by si si mal vyberať ľudí, s ktorými sa stretávaš? Pretože ovplyvňujú tvoje názory, tvoj pohľad na svet, tvoje zásady, a tak ďalej, a tak ďalej?!

Nuž, neplatí to len na tvojich priateľov a známych, pretože oni nie sú jediným zdrojom informácií, ktorý prijímaš. Platí to tiež na knihy, časopisy a noviny, ktoré čítaš, na programy, filmy a relácie, ktoré sleduješ a na stránky, blogy a weby, ktoré navštevuješ.

Toto všetko pomáha utvárať teba, ako osobu. Pomáha to budovať tvoje presvedčenie o tom, aký je svet tam vonku. Tvoje názory na ľudí, či na to, čo je správne a čo zasa nie.

Preto by si si mal všetky tieto informácie dôkladne vyberať a selektovať to, čomu dovolíš, aby si k tebe cestu našlo a naopak to, čomu si tú cestu nájsť nedovolíš.

Nečítaj si na internete len tie správy, ktoré píšu o pohromách, katastrofách a všetkom tom zlom, čo sa deje, pretože nadobudneš pocit, že je svet veľmi chladné miesto. Nesleduj dokolečka tie televízne noviny, v ktorých ťa len strašia a utvrdzujú v tom, aké podlosti sa všade navôkol dejú. A v neposlednom rade, nestretávaj sa len s negatívnymi ľuďmi, ktorí ti na pozitívnych presvedčeniach nepridajú.

Čítaj aj alternatívne správy, v ktorých sa dozvieš aj o veciach, ktoré sú s týmto svetom v poriadku. Sleduj aj relácie s úspešnými a zaujímavými ľuďmi, aby si sa presvedčil, že tí správni a dobrosrdeční ešte nevymreli.

Prijímaj skrátka také informácie, ktoré ti pomôžu rásť a smerovať tvoj život tým smerom, akým chceš, aby sa uberal. Nielen také, ktoré ťa budú ničiť, deptať a okrádať o optimizmus a pozitívnu energiu.

2. Uprednostni veci, ktoré sú skutočne dôležité

Prioritizuj. Na prvé miesto daj veci, na ktorých ozaj záleží. Také, ktoré ti pomôžu tam, kam by si rád. Také, ktoré ti obohatia život. Také, ktoré ti utužia vzťahy. Také, ktoré ti posilnia zdravie. Také, ktoré ťa naplnia šťastím.

Nenaháňaj sa celý deň za „povinnosťami“, ktoré v konečnom dôsledku povinné vôbec nie sú. Nenechaj sa zlákať žiadnym z tých zlovestných zabijakov času a zlodejov pozornosti.

Pretože v opačnom prípade budeš mať neustále pocit, že si zaseknutý na jednom mieste. Že sa nehýbeš vpred. Že nerastieš. Že tvoj život nestojí za veľa.

A vieš, čo bude na tom všetkom najsmutnejšie? Že to nebude len pocit, ale realita!

Ak chceš mať skrátka život plne pod kontrolou, musíš si jasne stanoviť smer, ktorým sa budeš uberať, cieľ, ktorý sa pokúsiš dosiahnuť a plán krokov, ktorý ti k nim pomôže.

A ak by ťa toho o týchto veciach zaujímalo viac, určite si pozri články Sedem Dôvodov, Prečo Je Dôležité Stanoviť Si Ciele a Ako Si Správne Stanoviť Ciele V Ôsmich Krokoch.

3. Vzdaj sa tej mentality obete

Teraz ťa o niečo požiadam, kamarát. No nie kvôli sebe, požiadam ťa o to pre tvoje vlastné blaho…

Prestaň si konečne klamať! Prestaň konečne oblbovať svoj vlastný rozum. Prestaň poskytovať živnú pôdu tým hlúpym názorom, ktorými svoju myseľ neustále kŕmiš.

Ty predsa nie si žiadna obeť! Nie si bezmocný! Nie si nesebestačný! Prestaň si to teda nahovárať. Nehovor si stále, že nemáš na výber. Prestaň sa utvrdzovať v tom, že to nedokážeš. Prestaň sa utvrdzovať v tom, že ty sa zmeniť nemôžeš. Že šťastie je výsadou druhých. Že si sa nenarodil na to, aby si uspel. Že život nemôže byť krásny.

Daj si s tým už konečne pokoj! Otvor oči a pozri sa na svoj život z nadhľadu. Neboli to náhodou tvoje minulé rozhodnutia, ktoré ťa dostali na miesto, kde sa nachádzaš dnes? Neboli to práve tvoje presvedčenia, ktoré tie rozhodnutia ovplyvnili?

Uvedom si teda konečne, že je čas. Čas dospieť. Čas prevziať zodpovednosť za svoj život. Čas začať robiť rozhodnutia, ktoré ti do budúcna prospejú. Čas prestať si hádzať polená pod vlastné kolená.

Pretože svoj život budeš mať pevne vo svojich rukách až vtedy, keď ho do nich zoberieš. A keďže si práve čítaš článok o tom, ako nad svojim životom opäť prevziať kontrolu, verím, že ho do svojich rúk zobrať chceš!

4. Prestaň si to stále len želať a začni pre to niečo robiť

O všetkých tvojich zajtrajškoch sa rozhoduje dnes, v tejto chvíli. A nerozhoduje o nich žiadna vesmírna sila, rozhodujú o nich tvoje skutky. To, čo robíš dnes, je to, na čom záleží.

A nie, nestačí, keď si to iba želáš. Ešte si nebodaj nepočul, že dobre urobené je miliónkrát lepšie, ako dobre povedané?

Poviem ti to takto… Celý deň môžeš stráviť na záhrade a lamentovať nad tým, ako by bolo najlepšie vykopať studňu. Môžeš sa radiť so známymi, pýtať sa odborníkov, hovoriť o tom doma žene. Môžeš si nakúpiť najmodernejšie náradie, zakresliť najpodrobnejšiu mapu a snívať o tom večer, čo večer, noc, čo noc… A vieš čo sa stane? Nič!

Pretože bez práce nie sú koláče. I keď v tomto prípade studňa. Opretý o lopatu skrátka jamu nevykopeš, bez ohľadu na to, ako veľmi by si tú studňu chcel mať. Vedz, že na to, aby si sa dostal z bodu A do bodu B, musíš nejakú tú vzdialenosť prejsť. Spýtaj sa teda sám seba, či nie je najvyšší čas spraviť konečne ten prvý krok…?!

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

5. Vytvor si produktívne a zdravé každodenné návyky

Zvyk je železná košeľa. Väčšinu vecí, ktoré každý deň robíme, robíme bez premýšľania. Automaticky. Umývanie zubov. Sprcha. Príprava jedla. Všetko to robíme na autopilota. Odbije určitá hodina alebo prídeme na určité miesto a ťuk, konáme bez toho, aby sme tomu venovali čo i len jednu myšlienku.

Je to skvelý systém, ktorý môže v našich životoch znamenať revolúciu, ak sa ho naučíme využívať správne. Píšem správne, pretože mnohí z nás ho už dávno využívajú, no žeby to robili správne, povedať nemôžem.

U väčšiny sú tieto návyky zlé. Nepomáhajú im k väčšej kontrole nad svojím životom, no práve naopak, ovládajú ich. Nepomáhajú im k svetlejším zajtrajškom, no skôr do hrobu.

Mám na mysli fajčenie. Ponocovanie. Odkladanie budíka. Prejedanie sa. Nezdravé stravovanie. No ono to nie je nič, čo by sme nemohli zmeniť. Nie je to nič, proti čomu by sme nemohli zakročiť.

Stačí, ak budeme venovať svoju energiu na budovanie toho nového, namiesto zvádzania súbojov so starým. Stačí, ak sa zameriame na vytváranie nových, zdravých a produktívnych návykov, za pomoci ktorých postupne vytlačíme z hry tie staré, škodlivé a neproduktívne.

A i keď by som sa tu teraz mohol rozpísať a vymenovať všetky tie, ktoré by ti mohli prospieť, nespravím to. Sám najlepšie vieš, v ktorých oblastiach svojho života by si rád videl zmenu k lepšiemu. A teraz, keď už vieš, ako na to, stačí sa iba rozhodnúť. Daj tomu šancu!

6. Zmeň svoj negatívny postoj k životu na pozitívny

Vždy existujú dva spôsoby, akými sa môžeš na svet okolo seba pozerať. Môžeš byť buďto naštvaný, že si ráno zaspal alebo vďačný za to, že máš teplú posteľ a strechu nad hlavou. Môžeš byť buďto vytočený do nepríčetna, že trčíš v rannej zápche alebo byť vďačný za to, že máš auto, s ktorým tam trčať môžeš.

Chápeš alebo si dáme ešte jeden príklad? Dajme si teda ešte jeden, pretože som rozbehnutý… Môžeš byť buďto naštvaný, že si dnes kvôli tomu všetkému meškal do práce alebo byť opäť vďačný, že nejakú prácu máš!

Rozumieš? To, ako bude vyzerať svet okolo teba, nezáleží až tak veľmi od toho, aké je vonku počasie či dopravná situácia. Záležať to bude vždy iba od toho, ako sa naň budeš dívať. Či uvidíš krásnu záhradu plnú rozkvitnutých poľných kvetov alebo ohavné a upršané miesto, na ktorom je utrpenie žiť.

No skôr ako sa rozhodneš, pamätaj, že šťastie je vnútorná záležitosť. Vychádza z tvojich myšlienok a rozhodnú o ňom práve veci, na ktoré sa budeš sústrediť, postoj, ktorý sa k životu rozhodneš zaujať. Sprav si teda láskavosť a postaraj sa o to, aby bol ten postoj pozitívny.

A keď už sa opäť bavíme o tej zmene… Ak by sa ti v živote so zmenami príliš nedarilo a nevychádzali ti tak, ako by si rád, určite mrkni e-book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Nielenže ti k úspešným zmenám v tvojom živote dopomôže, ale jeho čítanie si určite užiješ. A navyše, stiahnuť si ho môžeš zdarma, takže naozaj nie je nad čím rozmýšľať. 😉

7. Prestaň sa tak naháňať, začni oddychovať

Je ľahké nechať sa strhnúť tým zbesilým tempom sveta, v ktorom žijeme. Žijeme hekticky, neustále sa naháňame a nemáme čas sa zastaviť ani na malilinký moment. Oddýchnuť si. Popremýšľať. Dobiť baterky. Pozrieť sa na vlastný život z perspektívy.

No nenechaj sa pomýliť. To, že to tak majú skoro všetci, neznamená, že je to tak správne. Nie si predsa robot. Tú energiu, ktorú počas toho náročného dňa spotrebuješ, niekde potrebuješ aj dočerpať. Inak sa ti môže stať, že vyhoríš. Stratíš motiváciu, stratíš odhodlanie. Nápady i vôľu.

Zapamätaj si teda, že to nie je iba o tom plnení povinností a dosahovaní cieľov. Je to aj o užívaní si života. O oddychu. Relaxe. Nasávaní energie. Reflektovaní vlastného bytia. O premýšľaní. O nových myšlienkach a novej energii. A k týmto veciam sa dostaneš iba vtedy, keď sa naučíš, že sú pauzy v živote potrebné, zdravé a prospešné.

Dovoľ teda, nech sa svet na chvíľku potočí aj bez teba. Nájdi si tiché miesto a popremýšľaj, či sa uberáš správnou cestou. Dovoľ svojej mysli fantazírovať a snívať. Dovoľ svojmu telu načerpať nové sily. Dovoľ si na chvíľku zastať.

Táák a pre dnešok sme opäť vybavení. Ak sa ti článok páčil, odmeň ho, nezbedníka jedného, jedným šériskom, prípadne mu aspoň buchni lajk.

Ak by si uvítal viac takýchto oči otvárajúcich a zmysly dráždivých článkov, ktoré dokážu skutočne nakopnúť, určite hoď svoj email do políčka nižšie a zapíš sa tak do NEWSLETTER-u. Ja ťa potom automaticky, každý týždeň, na nový článok osobne, rád a úplne zdarma upozorním. 😉

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 12 )

 • Roman labuda február 21, 2017 7:09:11 am

  Skvely clanok Dusan, dakujem/e!

  Ide sa do prace…. na univerzitu.. (tiez to bol moj sen, teraz na jednej v AT pracujem, uzasny pocit.. )
  naozaj „jedina limita sme my sami/y“
  Vsetko dobre prajem
  S pozdravom Roman

  Vsetko dobre aj vam.

  • Dušan Kadlec marec 27, 2017 12:54:11 pm

   Vďaka za pochvalu Roman, som rád, že článok padol na úžitok! 😉 Ten pocit poznám, treba zažiť. Najlepšie viac krát, nie len raz!

 • Lakyová Ľudmila február 21, 2017 9:57:46 am

  Ďakujem za článok, akoby mi išiel z vnútra,“ len “ tie správne slová a súvis si dal pekne dohromady 🙂

  • Dušan Kadlec marec 27, 2017 12:54:40 pm

   Dikíčko za pochvalu Ľudmila, teším sa, že článok sadol! 😉

 • alena dopiriaková február 21, 2017 10:55:12 am

  Dobrý deň pán Kadlec, chcem sa Vám poďakovať za Vaše blogy, rady, ktoré sú ozaj tak motivačné, ako keby ste videli do najhlbšej časti mojej duše.Ďakujem, že ste…

  Alena Dopiriaková

  • Dušan Kadlec marec 27, 2017 12:55:23 pm

   Rado sa stalo Alena, teší ma, že vás čítanie článkov natoľko napĺňa! 😉

 • Vieriková Janka február 24, 2017 10:19:15 am

  Veľká vďaka pán Kadlec za vaše motivačne články. Vždy sa teším na ďalšie a ďalšie Robíte dobrú prácu…….

  s pozdravom Vieriková Janka

  • Dušan Kadlec marec 27, 2017 12:56:26 pm

   Vďaka za pochvalu Janka, budem sa snažiť v robení tej dobrej práce zotrvať a už to len a len zlepšovať! 😉

 • Peter február 25, 2017 3:18:29 pm

  Nazdar motivationman. Jeden z top článkov tvojich a aj celkovo čo som čítal. Si motiváciou a často vystriezvem z tvojich článkov. Vďaka tebe človek používa energiu na sebaurčenie.
  Lebo Negativizmus je ako stav opitosti… Vydavas energiu na sebaznicenie…

  • Dušan Kadlec marec 27, 2017 12:57:42 pm

   Ďakujem za pochvalu Peter, cením si! A teším sa jej o to viac, že ti články skutočne pomáhajú, to je najviac! 😉

 • Ľuboslava apríl 11, 2017 10:03:47 am

  Vďaka ako vždy keď čítam od teba nový ćlánok trafíš presne čo chcem vedieť alebo mi potvrdíš to čo viem aj sama robím
  Život je fajn,keď existuje Dušan Kadlec
  🙂

  • Dušan Kadlec apríl 17, 2017 11:02:09 pm

   Haha, vďaka za komentár, pobavil, Ľuboslava! 😉 Teším sa najviac, že ti články dokážu takto svetovo sadnúť!