Život
marec 22, 2016 posted by Dušan Kadlec

Na Čom V Živote Skutočne Záleží

Na Čom V Živote Skutočne Záleží

Je hlboká noc a ja čakám na pohotovosti s ukrutnou bolesťou zubov.

Nervózne sa pozerám na hodinky. 2:43. Obzerám sa naokolo a ošívam sa. Čumím na nástenku,kde sú vylepené oznamy a čítam jeden za druhým.

Pozerám sa na jednu z lámp, ktorá melie z posledného a bliká, ako sa jej zachce. Už bez tak som nervózny, no toto ma znervózňuje ešte viac.

Dupocem nohami, striedam polohy na stoličke, vymýšľam stále nové spôsoby, ako si rukami podoprieť tvár tak, aby bolesť na chvíľku ustala.

Pripadá mi to ako večnosť, a tak opäť pozerám na hodinky. 2:44. Mňa prekotí. Toto nevydržím, hovorím si.

Neviem, čo by som si počal, a tak začínam rozmýšľať. Zo všetkých síl sa snažím nevenovať pozornosť zubu, ktorý ma trápi, a tak sa nechávam voľne unášať vlastnou mysľou.

Svoje myšlienky nekontrolujem, nechávam ich prúdiť. No nech už myslím na čokoľvek, zakaždým si tie nezbednice nájdu cestu späť k spomínanej bolesti. V hlave sa mi dookola točí slučka o tom, ako veľmi by som sa chcel bolesti zbaviť, čo všetko by som za to dal.

A zrazu je mi to nad slnko jasné. Tá fráza, ktorú tak často počúvam…

Zdravý človek má milión prianí, zatiaľčo chorý má skutočne len jediné.

Neunikol som o vlas smrti, nediagnostikovali mi nevyliečiteľnú chorobu, a takisto som neabsolvoval 16-hodinovú, životohrozujúcu operáciu, no táto skúsenosť mi bohate stačila na to, aby som si uvedomil, čo je v živote skutočne dôležité.

Na čom skutočne záleží?

Neviem ako ty, no ja mám obrovské plány do budúcna (o 10-tich Vecíach, Ktoré Ma V Živote Ženú Vpred si môžeš prečítať TU). Chcem svoj život prežiť naplno, uspieť v mnohých oblastiach. Chcem pomôcť svojim rodičom, chcem zmeniť svet k lepšiemu. Chcem cestovať, zabávať sa, veľa sa smiať a užívať si svoje chvíle na Zemi plnými dúškami.

No všetko toto, každý jeden z tých snov, ktoré mám, mi prídu zanedbateľné v porovnaní so zdravím. Veď máme len jedno. Je to vlastne to najcennejšie, čo máme, ak opomeniem samotný život. On sám predsa od neho závisí. Bez zdravia to skrátka nejde.

Nedostaneme nové, keď to staré opotrebujeme. Nedokážeme ho opraviť, keď už si ho zničíme príliš. Ak už naše telo nebude vládať ďalej, bude to pre nás znamenať iba jediné – koniec cesty.

Samozrejme, sú tu aj iné veci, na ktorých záleží a ktoré sú dôležité. Dobrí priatelia a zdravé vzťahy s blízkymi, láska, šťastie… No opäť, bez zdravia… Bez zdravia sa ti budú iba ťažko tie vzťahy s kamarátmi udržiavať, keď budeš pripútaný k lôžku. Hľadanie novej lásky takisto nebude ľahký oriešok, keď si nebudeš môcť dovoliť ten luxux toho, aby sa ti rozbúchalo srdce, kvôli tvojim kardiologickým problémom.

Zrátané a podčiarknuté, existuje mnoho dôležitých vecí, no zdravie stojí jednoznačne na vrchole tohto pomyselného rebríka.

Ako priložiť ruku k dielu?

Ako som už spomenul, zdravie si nekúpiš, nikto ti ho nedaruje a v mnohých prípadoch ti ho nik ani nedokáže opraviť, keď si ho raz znivočíš natoľko, že už nebude cesty späť.

No stále je tu kopec vecí, čo preň môžeš spraviť. Hýb sa, nepreseď celý deň za počítačom. Používaj schody, zájdi si na obed peši a o čosi ďalej, ako zvykneš. Každý deň si skrátka nájdi niečo, čo ťa dá do pohybu. Uprac si byt, umy si auto, choď sa prejsť do parku. Pretože sedením na svojom zadku si pevnejšie zdravie nevysedíš! 😉

Ďalej – šport! Odštartuj svoj deň 20 minútami behu okolo jazera. Choď si párkrát do týždňa zacvičiť, zabicyklovať, zakorčuľovať, zaplávať, či s kamošmi na squash, na futbal, na zumbu… Je to úplne jedno… Jednoducho športuj. Hocičo. Vyber si čokoľvek, čo máš rád, aj keby si mal byť aquabela… Hlavne sa daj dokopy, nech si fit.

Dopraj si tiež oddych. Kvalitný spánok je základ. Dobi si baterky doplna. A pomimo spánku si daj párkrát cez deň takisto pauzu. Chvíľka kľudu v nabitom programe dokáže narobiť zázraky.

Samozrejme pi veľa vody a vyhýbaj sa sladkým malinovkám. Jedz zdravo. Kvalitné potraviny, častejšie a menšie porcie. Hlavne do seba nepchaj tie fastfoody.

Nezabúdaj tiež na svoju myseľ. Mysli pozitívne, buď optimista. Nerob si starosti, stres zahoď za hlavu. Maj správny postoj k životu a svojim problémom sa stavaj čelom. Teš sa z maličkostí a venuj svoju pozornosť veciam, ktoré v tvojom živote fungujú, nie naopak.

Rob skrátka všetko, čo môžeš, aby si svoje zdravie podporil, nepodkopávaj mu nohy. Pretože, keď roníš krokodílie slzy a nariekaš, že by si chcel schudnúť nad štyrmi zmuchlanými obalmi od čízov, ktoré si do seba práve napráskal, pripomínaš mi malé zlomyseľné decko, ktoré sa tvári, že chce pomôcť, no nevidiacemu susedovi vždy škodoradostne podkopne slepeckú palicu.

Prestaň teda robiť rozhodnutia, ktoré postrádajú zdravý rozum. Nekonaj proti sebe, nehazarduj s vlastným životom. Robíš to predsa pre seba, nie pre druhých.

A áno, isto… V živote sa stávajú aj také veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť, no s tým nič nenarobíš.

No tajomstvo úspechu v akejkoľvek oblasti v živote spočíva v tom, že nedovolíš, aby to, čo robiť nemôžeš, ovplyvnilo to, čo vo svojom živote spraviť môžeš. Tkvie v tom, že vyťažíš maximum z každej možnosti, ktorú ti život ponúkne, nehľadiac na okolnosti.

A preto konaj tak, aby tam nezostal žiaden priestor na výčitky, či ľútosť… Konaj tak, aby si bol na seba pyšný. Konaj tak, aby si bol zdravý!

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

A ešte posledná vec…

Nezabudni byť vďačný!

Uvedom si, že zdravie nie je samozrejmosť a začni zaň byť konečne vďačný! Buď rád, že slúži. I keď občas dokáže potrápiť každého z nás, stále slúži!

Oukej, možno si mal tento rok chrípku, aj si nachladol, a potom si dostal alergiu na jedlo, ale úprimne, veď to nič nie je.

Ak sa môžeš každé ráno poriadne zhlboka nadýchnuť a natiahnuť si telo a všetky svaly v ňom, tak úprimne, čo viac potrebuješ? Ak máš nohy, ktoré ťa odnesú kam chceš, rozum, ktorý funguje ako má a srdce, ktoré je zdravé a vitálne, už dávno si omnoho bohatší, ako si myslíš.

Poďakuj teda. Zavri oči. Nadýchni sa, vydýchni. A znova. Započúvaj sa do toho zvuku pľúc, plniacich sa vzduchom a tepu srdca, ktoré ti dáva každú sekundu na vedomie, že si stále nažive.

A ak by ti ani toto nepomohlo a stále by si sa cítil mizerne, tak si spomeň na všetky tie milióny buniek v tvojom tele, ktoré zaujíma iba jedna jediná osoba na celom svete – TY! 😉

A ak by nepomohlo ani to, napísal som článok, ktorý ti dokáže, že sa vôbec nemáš až tak zle, ako sa možno domnievaš – 14 Dôkazov, Ktoré Ťa Presvedčia, Že Sa Ti Darí Lepšie, Ako Si Myslíš. Tak ho omrkni. 😉

Ták, a toto bolo všetko. Dúfam, že ti táto neprijemná skúsenosť z môjho života pomohla opäť si uvedomiť, aké je zdravie v skutočnosti krehké a vzácne. Staraj sa teda oň, venuj mu svoj čas, energiu, peniaze… Pretože iba vďaka nemu si nažive!

Ááááá, ešte klasický záver článku. Ak sa ti týchto pár múdrych viet páčilo, určite si nezabudni vyklikať myšku na sociálnych gombíkoch „Páči sa mi“ a „Zdieľať“ alebo článok aspoň pošli kamošovi, ktorý ho ocení. 😉

No a v prípade, že by toto nebol prvý článok, ktorý sa ti na blogu páčil a rád by si si ich prečítal viac a možno v pravidelnejších časových intervaloch, určite sa rýchlo zapíš do NEWSLETTER-u a ja sám sa postarám o to, aby ti už žiaden nový nadupaný článok neušiel. Stačí ti hodiť svoju mailovú adresu do políčka nižšie, pod BIO-m autora. 😉

email
The following two tabs change content below.

Dušan Kadlec

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. 😉

Ak sa Ti článok páčil, vlož nižšie svoj email a na každý ďalší Ťa rád zdarma upozorním.

Nedávne príspevky

 • 20 Cieľov, Ktoré By Si Si Mal Pred 30-tkou Jednoznačne Splniť
 • 10 Jedovatých Typov Správania, Ktoré Zabíjajú Tvoje Sebavedomie
 • 10 Absurdných Vecí, Ktorým Ľudia Ešte Stále Veria Alebo Ktoré Presvedčenia Nám Bránia V Šťastí A Úspechu
 • 15 Motivačných Citátov, Ktoré Ti Vystrelia Motiváciu, Odhodlanie A Chuť Do Života, Do Nebeských Výšok
 • 4 Existenčne Dôležité Otázky, Ktoré Zmenili Môj Život A Môžu I Ten Tvoj
 • 14 Pozitívnych Efektov, Ktoré Má Za Následok Užívanie Si Života
 • Na Týchto 20 Maličkostí Si Spomeň, Ak Ťa Už Viac Život Nenapĺňa
 • 20 Mocných Afirmácií, Ktoré Ťa Naučia Žiť Správne, Ktoré Ťa Naučia Žiť Šťastne
 • 30 Vecí, Ktoré By Mal Zažiť Každý Aspoň Jedenkrát V Živote
 • 9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným
 • 50 Existenčne Dôležitých Pripomienok, Ktoré By Si Si Mal Zapísať Za Uši
 • Ďalších 15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

12 komentárov

 • Ahoj Dušan, presne si to vystihol väčšinou si uvedomujeme veci, až keď ich stratíme a berieme to ako samozrejmosť keď ráno vstaneme a môžeme robiť všetko ako zdraví ľudia a riešime tak nepodstatné sprostosti

  • Je to smutné, že si všetko uvedomíme, až keď to stratíme, no sám s tým mám občas problém a beriem väčšinu vecí ako samozrejmosť.

   No zakaždým sa stane niečo, čo mi tú pominuteľnosť tých skutočne dôležitých vecí pripomenie, a tak sa snažím byť vďačný každý deň za všetko, čo mám… Nehľadiac na to, aké všedné a samozrejmé sa to javí byť. 😉

   A za zdravie ďakujem každý deň už zopár rokov… Zdravotné problémy ma naučili! 🙂

 • Vďaka za krásne motivačné slová…články…, zahlasované bolo , držím palce, s pozdravom.

  • Rado sa stalo Zita!

   Ja ďakujem za hlas, idem to vyhrať! 😛

 • Ďakujem Dušan ,,,prečítam tvoj článok ešte veľa krát,,,veľmi pravdivé a poucitelne,,

  • Zdravie je doslova existenčne dôležité a aj napriek tomu, aké je krehké, často ho berieme ako samozrejmosť…

   Preto občas nezaškodí, aby sme si pripomenuli fakt, že až také samozrejmé v skutočnosti nie je a boli zaň pre zmenu vďační. 😉

 • Opať fajnové počteníčko s ktorého sála pozitívna energia ! Ďakujem

  • Vďaka za pochvalu Marcel! 😉

 • Ahoj Dusan. Uz niekolko mesiacov citam tvoje clanky. Su to vsetko tak samozrejme a zname veci, az ich ludia nevnimaju, nevedia pomenovat a opisat z roznych dovodov. Napriek tomu, ze to vsetci teoreticky ovladame, prakticky si to potrebujeme obcas precitat cierne na bielom. Chcem tym len povedat, ze robis dobre co robis.
  S pozdravom Maja

  • Ahoj Maja, ďakujem za pochvalu! 😉

   Je to presne tak, ako píšeš. Aj mne sa občas stane, že sa poriadne zamyslím počas toho, ako články píšem. Všetko to viem, všetko to ovládam, no sám sa často odchýlim od tej správnej cesty.

   Ono aj to je dôvod, prečo padnú podobné články vhod. Okrem toho, že človeka motivujú, pripomenú mu tiež tie najpodstatnejšie veci. 😉

 • Naozaj veľmi dobrý článok, Ďakujem (:

  • Rado sa stalo Dominik! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *