10 Overených Rád, Ktoré Ťa Naučia Žiť V Prítomnosti

10 Overených Rád, Ktoré Ťa Naučia Žiť V Prítomnosti

Len veľmi zriedka vydám článok, kde by som aspoň jednou vetou nenaznačil, že by sme sa mali so všetkých síl pokúšať, aby sme sa naučili žiť v prítomnosti. Často nabádam, aby sa ľudia, čítajúci moje riadky, aspoň na moment zastavili a dokázali doceniť prítomný okamih. Tie krásy okolo, tie dary, s ktorými boli do sveta vypravení, či ľudí, ktorí ich v živote postretli.

Opakujem sa dokolečka ako zaseknutá platňa, no niežeby som nemal o čom písať, no preto, že my, ako ľudské bytosti, v odkladaní excelujeme. Sme v ňom až takí dobrí, že je to deprimujúce. Až mám zimomriavky, keď si spomeniem, ako som svoj život zvykol na neskôr odkladať ja.

No napokon som našťastie pochopil, že život sa deje teraz. Že zajtrajšok nie je najlepším dňom pre začiatok. Že o týždeň nebudem mať lepšie podmienky pre nasledovanie svojich snov, ako ich mám dnes.

A až keď som si to uvedomil a začal som svoju myseľ viac koncentrovať v prítomnosti, až vtedy sa začali diať zázraky. Život mi začal opäť chutiť. Šťastie a spokojnosť, i keď dlhšie zatúlané, si ku mne znova našli cestu a moja celková predstava o živote samotnom sa zatriasla v samotných základoch.

Život sa predsa deje teraz. A každý, kto si vyberie žiť ten svoj v minulosti alebo naopak v budúcnosti, okradá samého seba nielen o potešenie z dnešného dňa, no v konečnom dôsledku aj o potešenie zo samotného života. Pretože jediný moment, na ktorom skutočne záleží, jediná chvíľa, kedy môžeš skutočne žiť, milovať, cítiť a konať, je teraz. Nie včera, nie zajtra, teraz!

Povedal som si teda, že sa s tebou o toto umenie, byť schopný užívať si život, podelím. Tu je teda 10 osvedčených tipov, ako dokážeš byť prítomný tu a teraz…:

1. Sprav si v živote poriadky a odstráň všetko to, čo nepotrebuješ

Veľké upratovania dokážu mať oslobodzujúcu schopnosť. No pozor, teraz nehovorím o vysávaní, umývaní okien a utieraní prachu. Vravím o tom, že sa zbavíš všetkého nadbytočného… Všetkých vecí, ktoré ti už viac neslúžia, nerobia radosť, či tých, ktoré nepotrebuješ.

Veď povedzme si úprimne, koľkí z nás majú skrine plné vecí, ktoré už síce nenosíme, no každé ráno nám poriadne skomplikujú rozhodovanie, čo na seba hodíme. Koľkí z nás majú preplnené špajze, pivnice a komory, a to všetko haraburdami, ktoré sú už roky nepoužiteľné, no my si hlúpo nahovárame, že sa ešte zídu.

Ruku na srdce, kto z nás nemá počítač plný rozrobených úloh a pracovný stôl zasa plný tých nedokončených.

Nuž, ak chceš byť viac prítomný, skoncuj s tým. Vyhoď, daruj, dokonči, uprac, predaj… Je to úplne jedno, sprav čo chceš, no hlavne, hlavne sa toho zbav.

Minimalizmus je skvelým spôsobom, ako svoju myseľ sústrediť na prítomný okamih. Ten už nedá šancu žiadnym rozptýleniam. Skrátka ničomu, čo by si dokázalo ukradnúť tvoju pozornosť. Ničomu, čo by ti pripomínalo trpkú minulosť či naháňalo strach z ďalekej budúcnosti.

Nesnaž sa teda všetko odkladať na neskôr, zbav sa tej chorobnej potreby zaplniť každé jedno voľné miesto. Dopraj si priestor na pohyb. Dopraj si priestor pre život. Dovoľ si skrátka dýchať.

2. Doceň prítomný moment

Pripomeň si, aký je to pocit, keď opäť začneš využívať všetky svoje zmysly. Odlep sa na chvíľku od svojho smartfónu a rozhliadni sa navôkol. Sleduj všetky tie tváre, tie farby, tú krásu, ktorá sa skrýva vo väčšine vecí okolo teba. Užívaj si ten šum ulíc či obchodných centier, tie zvuky a vône, ktoré robia jednotlivé miesta takými výnimočnými.

Vychutnaj si všetky tie východy a západy slnka… Prírodu, ktorá je v každom ročnom období svojská a jedinečná, nádherná vždy iným spôsobom. Vychutnaj si padanie snehových vločiek v zime, kvitnutie kvetov a stromov na jar, Oskara a tropické počasie v lete a napokon tie pestré a nádherné farby, ktoré so sebou prináša jeseň.

A to je len špička ľadovca. Každý jeden deň so sebou prináša nespočet krásnych vecí a nezabudnuteľných momentov, tak si teda sľúb, že už viac nedovolíš, aby znova unikli tvojej pozornosti. Sľúb si, že budeš viac prítomný.

3. Teš sa na niečo každý jeden deň

Každý deň si nájdi niečo, čo ti spraví radosť. Nemusí to byť nič obrovitánske, žiadna výhra v lotérii či narodenie dieťaťa. Kľudne to môže byť niečo malé, no musí to byť niečo, pre čo máš nadšenie, niečo, na čo sa budeš tešiť už od rána.

Nečakaj celý týždeň na víkend, aby si si dokázal oddýchnuť alebo dokonca celý rok na dovolenku, len aby si sa dokázal zabaviť a vyhodiť si z kopýtka. Dnes choď podebatiť na kávu s kamoškou, zajtra na jedno s kamarátom. Pozajtra si ráno zbehni na plaváreň a poriadne si zamakaj, deň na to zbehni zasa na masáž alebo do kina. Prípadne si deň spríjemni jednou z činností z článku 20 Činností, Ktoré Z Teba Spravia Najšťastnejšieho Človeka Na Svete. 😉

Pretože, ak sa na niečo nebudeš tešiť v každom dni, iba ťažko sa na dnešok dokážeš sústrediť. S najväčšou pravdepodobnosťou budeš fantazírovať o blízkej či ďalekej budúcnosti, o ktorej budeš presvedčený, že ti dôvod na radosť prinesie. Na čom by nebolo až tak nič zlé, až na to, že kým tie dni prídu, vyhodíš von oknom neuveriteľne veľa príležitostí pre šťastie a radosť, ktoré si mohol zažiť dovtedy… Takých, ktoré môžeš zažiť aj dnes.

4. Sústreď sa len na ten jeden ďalší krok, na nič iné

Iste, ciele do budúcna sú potrebné. Povedal by som dokonca, že sú nevyhnutné, ak pre seba v živote plánuješ niečo špeciálne. No nikdy ich všetky nedrž v hlave. Zapíš si ich, rozplánuj si ich do jednotlivých krokov a viac sa nimi nezaťažuj.

Nemusíš ich zrovna hodiť do železnej krabice, zamknúť na kľúč a zahrabať za domom na záhrade. Sám mám tie svoje neustále na očiach, aby ma motivovali, inšpirovali a hnali ďalej. No ak budeš vo svojej hlave neustále nosiť celú ofenzívu, kompletný plán útoku, nikdy nebudeš schopný žiť tu a teraz.

Zakaždým sa budeš naháňať, stresovať, nerváčiť a bohvie čo ďalšie, pričom úplne zabudneš doceniť dnešný deň. Poďakovať, že si vôbec ďalší dostal a vychutnať si všetko to, čo ponúka.

Sústreď sa teda iba na tú jednu úlohu, ktorú máš dnes dokončiť. Na ten jeden jediný krok, ktorý musíš práve spraviť. A až keď ho spravíš, uvedomíš si to a potľapkáš sa po pleci, prípadne to osláviš vhodnejším spôsobom, až vtedy sa pusti do ďalšej úlohy, až potom sa začni zapodievať tým, že spravíš krok číslo dva.

5. Miluj svoju prácu

Prosím, povedz mi, že nepatríš medzi tých ľudí, ktorí nenávidia miesto, kde pracujú. Nedajbože, ak k nim patríš, povedz mi, že sa aspoň so všetkých síl snažíš hľadať si niečo nové a pracuješ na sebe, aby si bol na novej pozícii prínosom, aby si mal čo ponúknuť.

Pretože, ak robíš prácu, ktorú neznášaš, dobrovoľne sa tým okrádaš o viac ako 50% času, ktorý si môžeš užívať. A to všetko päť dní v týždni. Celú nedeľu ťa bolí brucho z toho, že sa blíži pondelok a celý týždeň si podvedome neželáš nič iné, ako to, aby už bol znova piatok.

No takto si nikdy nedokážeš užívať každý deň. Iba ťažko budeš hľadať niečo, z čoho sa dnes radovať, ak budeš viac ako polovicu svojho dňa fungovať s nervami v kýbli. No neboj sa, nie si v bezvýchodiskovej situácii. Práve naopak, východiská sa ponúkajú hneď dve.

Buďto si na svojej práci nájdi niečo, čo máš rád a zameraj sa na to, namiesto zameriavania sa na všetky tie negatíva alebo, čo sám vrelo odporúčam, svoju prácu zmeň. Porozmýšľaj, čo by ťa bavilo robiť, premysli si pozíciu alebo náplň práce, ktorá by ti išla a sprav všetko preto, aby si tú prácu získal. Študuj, zbieraj skúsenosti a zlepšuj sa dovtedy, kým ťa prestanú odmietať. Pracuj na sebe dovtedy, kým ťa nebudú prosiť, aby si nastúpil. 😉

A ak by si sa teda rozhodol pre druhú z možností a otvoril vo svojom živote dvere veľkým zmenám, isto si nezabudni zdarma stiahnuť E-Knihu 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Tá ti pri nich poskytne rady a dá tipy, za ktoré jej budeš ešte ruky aj s nohami bozkávať! 😉

6. Nechaj minulosť minulosťou

Nebičuj sa za staré chyby. Odpusti si prešľapy, ktoré si spravil a odpusti tiež všetkým tým, ktorí ti ublížili. Nenos v sebe hnev, nenávisť a nevraživosť, pretože s nimi sa nikdy nedokážeš od minulosti odpútať… Nikdy nebudeš schopný žiť svoj život v prítomnosti.

Čo bolo, bolo. Nevracaj sa tam. Zober si ponaučenie, nezabudni na tie lekcie, ktoré si sa naučil, uchovaj si všetky tie nádherné spomienky a všetko ostatné, to všetko nechaj tam. Minulosť totižto nemá žiadnu moc nad okamihom prítomným, tak jej ju zbytočne nedávaj a pohni sa v živote konečne ďalej.

7. Prestaň si robiť starosti

To, že máš nechať minulosť minulosťou, sme si povedali už v predošlom bode. No vedz, že to isté platí aj pre budúcnosť. Iste, maj plány, maj ciele a určite snívaj, vo veľkom! No netráp sa nad vecami, ktoré nemáš vo svojej moci. Nenechaj sa strašiť všetkými tými možnými katastrofálnymi scenármi, ktoré by sa mohli v budúcnosti stať.

Prestaň sa skrátka obávať toho, čo by sa mohlo pokaziť a začni sa tešiť z toho, čo by mohlo ísť podľa plánu. Drvivá väčšina starostí sa aj tak nenaplní, takže sú úplne zbytočné. A keď už je reč o živote v prítomnosti, tak vedz, že ti starosti nikdy nepomôžu vyriešiť zajtrajšie problémy, no hravo ťa dokážu olúpiť o dnešný kľud. Vyvaruj sa ich teda!

8. Pracuj dnes a daj do toho maximum

Ak neprestaneš dokolečka hovoriť o tom, čo by si chcel urobiť zajtra, pozajtra a popozajtra, veľa toho pravdepodobne nespravíš nikdy. A naopak, ak zasa nevieš stíchnuť o tom, čo sa ti podarilo včera, dnes si toho opäť s najväčšou pravdepodobnosťou mnoho nespravil.

Povedz menej a sprav viac. Buď pyšný na svoje úspechy, sústreď sa na to, čo ťa ešte len čaká, no všetku svoju energiu a pozornosť venuj dnešnému dňu. Venuj ju len a len tomu ďalšiemu kroku, ktorý je pred tebou, presne ako som písal o pár riadkov vyššie. Každý jeden deň buď jednoducho prítomný a sprav svoje maximum. Daj do toho všetko. Nech si na seba hrdý, nech si so sebou spokojný.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

9. Nastav si pripomienky

Mnohí budú mať problém začať, i keď sa budú snažiť držať týchto rád. Viem to, sám som s tým zo začiatku veľmi bojoval. No dá sa to. Aj ty sa dokážeš odosobniť od všetkých krívd z minulosti a problémov budúcnosti. Aj ty si dokážeš vyčistiť myseľ a usporiadať si myšlienky.

A skvelým nápadom je nájsť si pomocníkov. Pripomienky, ktoré ťa opäť privedú na správnu trať a zakážu ti v mysli blúdiť kade-tade, nedovolia ti, aby si sa nechal znova strhnúť tým prirýchlym tempom tohto sveta, v ktorom žijeme. Môže to byť čokoľvek. Nejaký totem alebo soška, ktorú postavíš vedľa svojho pracovného počítača.

Obrázok, fotka alebo plagát, ktorý uvidíš každé ráno, hneď ako otvoríš oči. Budíky, ktoré zazvonia viackrát za deň, aby ťa donútili skontrolovať, či sa zasa nevydávaš chodníčkami, ktorými sa vydať nechceš. Rozumieš? Môže to byť skutočne čokoľvek. Hlavne nech ťa to zakaždým varuje, hlavne nech ťa to vždy dokáže vrátiť do prítomnosti.

10. Zastaň, dýchaj, medituj

Meditácia je skvelá. Úžasná. Je odhodlaným bojovníkom, ktorý vždy v súboji s tvojou pozornosťou zvíťazí a vráti ju späť na miesto, kam patrí. Na miesto, kde si práve teraz. No i keď je taká prospešná, nie je pre každého.

Preto, ak nie si jej fanúšikom, sú tu aj iné osvedčené spôsoby, ako sa vrátiť späť do prítomnosti. Vždy, keď sa prichytíš, že ťa strhol ten vír rýchleho tempa a uponáhľaných ľudí, jednoducho zastaň. Zostaň stáť na mieste a rozhliadni sa okolo. Pripomeň si, že máš byť prítomný, pretože je tu mnoho vecí, ktorým by si mal venovať pozornosť, mnoho takých, ktoré ti dokážu spraviť radosť a spríjemniť deň.

Zastav, prípadne zavri oči, teda ak nešoféruješ alebo nie si na mieste, kde budeš vyzerať nezvyklo čudne a začni z hlboka dýchať. Hlboký nádych, hlboký výdych. To už ťa vráti späť do reality, uvidíš.

A nemaj strach, ak ti to príde divné. Sám si na spiritualite príliš neulietam, no z vlastnej skúsenosti ti viem potvrdiť, že je to skvelé cvičenie. No ako som už písal, omnoho lepšie je meditácia, tak ju určite zváž! 😉

Najlepšie na nej totižto je, že ti nezaberie veľa, maximálne pár minút. A ten prínos, ten je s vynaloženým časom neporovnateľný. Koniec koncov, odporúčam ju aj v článku 15 Dôležitých Vecí, Ktoré Môžeš Stihnúť Do 15-tich Minút. Tak ho mrkni, možno dostaneš pár skvelých nápadov, ako využiť voľný čas. 😉

Ak sa ti tento článok páčil, isto ho nezabudni podporiť a pomôcť mu, aby sa dostal k ďalším ľuďom, a to tým, že ho pozdieľaš, pošleš kamošom alebo aspoň lajkneš, keď už nič iné, nech viem, že dokázal pomôcť a povzbudil.

Samozrejme, ak by si uvítal viac podobných článkov, rýchlo sa zapíš do NEWSLETTER-u. Hoď svoju emailovú adresu do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa už na každý nový článok osobne, rád a zdarma upozorním. 😉